آخرین اخبار
کد خبر : 112476
پنجشنبه - 31 خرداد 1397 - 23:19

جربه تلخ واگذاری نظارت بر بازار به اصناف و اتحادیه‌ها؛ تعزیرات کجای بازی است؟

به گزارش مسیرآنلاین، علیرضا آوایی وزیر دادگستری در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “اگر افزایش قیمت‌ها در هفته‌های اخیر غیرقانونی است پس چرا قیمت‌ها به قبل برنمی‌گردد؟” گفته است که اختیارات کنونی سازمان تعزیرات برای شرایط عادی جواب می‌دهد و تا یکی دو سال پیش، ضرورت افزایش اختیارات تعزیرات حس نمی‌شد چون عمده بحث برخورد در بازار به اتحادیه‌ها و اصناف سپرده شده بود.

این وزیر دولت دوازدهم گفته است که در گرانی‌های اخیر از اصناف و نهادهای مسئول قیمت‌گذاری انتظار بیشتری می‌رفت که با تعزیرات همکاری داشته باشند.

اما سؤال این است؛ چه‌فرآیندی طی شد که به اینجا رسیدیم؛ به جایی که تقریباً کاری هم از دست تعزیرات برنمی‌آید؟

واگذاری نظارت‌ها به اصناف

قطعاً گرانی‌های اخیر هم منشأ داخلی و هم منشأ خارجی دارد اما صرف‌نظر از منشأ خارجی ماجرا، عوامل داخلی سهم بسیاری از وضعیت امروز قیمت کالا و خدمات در کشور ما دارد که یکی از این عوامل، مسئله نظارت است.

اواسط دولت یازدهم بود که دولت تصمیم گرفت بازرسی و نظارت بر بازار را به اتاق اصناف واگذار کند و بر اساس آنچه اعلام شد، هدف از این اقدام، پیشگیری قبل از وقوع تخلف و کاهش دخالت‌های دولت در امر نظارت بود.

دولت در حالی این تصمیم را گرفت که کارشناسان معتقد بودند ناظر و قاضی نباید یکی باشند، برای حفظ حقوق شهروندی باید ناظر و قاضی از هم جدا و مربوط به دستگا‌ه‌های جداگانه باشند اما در شرایط فعلی وضعیت به‌گونه‌ای است که هم ناظر و هم قاضی صنف است در حالی که سازمان‌های مستقل باید نظارت را انجام دهند و نباید این کار را اتحادیه انجام دهد زیرا اتحادیه مجری است.

اتحادیه‌ها و اصناف، یک واحد و تشکل صنفی هستند که به‌حق، باید از صنف خود حمایت کنند حالا اگر قرار باشد این صنف قضاوت کند، قطعاً یک قاضی خوب نخواهد بود.

به‌رغم همه انتقادها و ایرادها و اینکه اتحادیه‌ها و اصناف نمی‌توانند آن طور که باید و شاید با تخلفات هم‌صنفی‌های خود برخورد کنند، عمده بحث برخورد در بازار به اتحادیه‌ها و اصناف سپرده شد.

جالب‌تر اینکه رئیس اتاق اصناف هم در یکی از مصاحبه‌های خود گفت: آیا کالاها و خدمات دولتی و وارداتی به‌قیمت اصلی و واقعی به این واحدها تحویل داده می‌شود که انتظار داریم آنها نیز تولیدات خود را با قیمت اصلی به مردم بدهند؟ آیا واردات از سوی این واحدها انجام می‌شود که بخواهیم بر فروش و قیمت محصولات آنها نظارت داشته باشیم؟ بنابراین باید از منشأ اصلی بر مسائل نظارت کرد و جلوی تخلفات را گرفت.

** واگذاری تعیین قیمت‌ها به واحدهای صنفی

دولت دوازدهم تازه کار خود را آغاز کرده که این بار خبر از واگذاری تعیین قیمت‌ها به اصناف و واحدهای تولیدی به گوش رسید؛ آن هم در شرایطی که مردم، از تصمیم قبلی دولت مبنی بر واگذاری نظارت‌ها و برخوردها با واحدهای صنفی متخلف، نتیجه خوبی نگرفته بودند.

دولت در تصمیم جدید خود ابتدا طرح حذف درج قیمت کالا از سوی تولید‌کنندگان را مطرح کرد که نهایتاً به‌خاطر واکنش مردم و نارضایتی آحاد جامعه و خریداران، با دستور رئیس جمهور این طرح لغو شد.

اما این پایان کار نبود و این بار تعیین قیمت کالا و خدمات از سوی واحد صنفی در دستور کار قرار گرفت که تقریباً هیچ تفاوتی با طرح قبلی نداشت و فقط عنوان آن تغییر کرده بود با این تفاوت که این بار دولت کوتاه نیامد و این طرح اجرایی شد؛ طرحی که کارشناسان معتقد بودند واگذاری تعیین قیمت به یک طرف معامله چه فروشنده یا خریدار غیراصولی است، در این راستا تعیین قیمت فقط از سوی فروشنده، پایمال کردن حقوق مصرف‌کننده است.

همان موقع اکثر کارشناسان این روزها را پیش‌بینی می‌کردند و می‌گفتند واگذاری تعیین قیمت‌ها به واحدهای صنفی، موجب لجام‌گسیختگی قیمت‌ها، ایجاد رانت و تبانی در بازار و تحمیل هزینه‌های نامتعارف بر دوش مصرف‌کننده است اما گوش دولت به این حرف‌ها بدهکار نبود.

به‌عبارت دیگر دولت در مرحله نخست نظارت و برخورد و در مرحله دوم تعیین قیمت‌ها را به واحدهای صنفی واگذار کرد تا هر طور که می‌خواهند قیمت‌گذاری کنند و انتظار هم می‌رفت اتحادیه یا صنف مربوطه با همکار متخلف خود برخورد کند!! وزیر دادگستری چطور انتظار دارد اتحادیه‌ها و اصناف که هم مسئول برخورد و هم مسئول قیمت‌گذاری هستند با تعزیرات همکاری کنند؟

جالب‌تر اینکه زمانی که قیمت‌گذاری به واحدهای صنفی واگذار می‌شد، تعزیرات واکنش نشان نداد بلکه جمال انصاری رئیس سازمان تعزیرات گفت: با وجود اینکه این قیمت‌گذاری به اصناف واگذار شده است، اما همچنان بر روند قیمت‌گذاری نظارت داریم و واگذاری قیمت‌ها به اصناف، نافی نظارت تعزیرات نیست.

اگر واگذاری قیمت‌ها به تعزیرات نافی نظارت تعزیرات نیست چرا امروز قیمت‌ها آن هم غیرقانونی سر به فلک کشیده، شما می‌گویید “در گرانی‌های اخیر از اصناف انتظار بیشتری داشتیم که با تعزیرات همکاری کنند”.

**قانون ضعیف و دست‌وپاگیر

مسئله دیگر این است که؛ حتی اگر امروز در شرایطی باشیم که دست‌وبال تعزیرات برای برخورد با متخلفان باز باشد، آیا قانون تعزیرات یا قانون نظام صنفی و جریمه‌ها و مجازات‌های پیش‌بینی‌شده در قانون به‌اندازه کافی بازدارنده است؟

در سال‌های گذشته هر مدیری به تعزیرات آمده، صحبت از تقویت قانون تعزیرات و بازنگری در این قانون داده اما هنوز به نتیجه نرسیده و همچنان تعزیرات با قانون قدیمی و جریمه‌ها و مجازات‌های قدیمی به تخلفات امروزی رسیدگی می‌کند.

وزیر دادگستری گفته: «آنچه سازمان تعزیرات می‌توانست انجام دهد توسعه گشت‌های مشترک، حضور فعال‌تر در بازار و استفاده از ظرفیت‌های قانونی‌اش بود که در این مدت همه این کارها را به‌درستی انجام داد.»، اما سؤال این است که؛ کدام ظرفیت قانونی؟ قانون تعزیرات حکومتی در سال 67 با توجه به ضرورت نظارت و کنترل دولت بر فعالیت‌های اقتصادی و لزوم اجرای مقررات قیمت‌گذاری و ضوابط توزیع، تصویب شد.

نگاهی به این قانون نشان می‌دهد که قانونگذاران وقت، همه پیش‌بینی‌های لازم را برای داشتن بازاری بدون گرانی و جنس تقلبی و… کرده بودند به‌طوری که در قانون تعزیرات حکومتی، تخلفاتی نظیر گران‌فروشی، کم‌فروشی و تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه، درج نکردن قیمت، اخفا و امتناع از عرضه کالا، صادر نکردن فاکتور، اجرا نکردن ضوابط قیمت‌‌گذاری، اجرا نکردن تعهدات واردکنندگان و تولیدکنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی، نداشتن پروانه کسب یا بهره‌برداری، فروش اجباری و اعلام نکردن موجودی پیش‌بینی، و مجازات‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است اما؛ آیا اکنون که 30 سال از آن تاریخ می‌گذرد نباید مجازات‌ها و اختیارات تعزیرات افزایش یابد؟

البته آقای وزیر دادگستری در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سازمان تعزیرات در شهریور سال گذشته از بازنگری در قانون تعزیرات خبر داده؛ موضوعی که فعلاً خبری از آن نیست.

حالا که کار تقریباً از دست تعزیرات در رفته و قانون هم  زیاد یاری‌گر نیست، آیا تعزیرات نباید حداقل با همین قانون نیمه‌جان، خودی نشان بدهد و به میدان بیاید؟ تعزیرات مدیر پشت‌میزنشین نمی‌خواهد که تنها کارش این باشد که بیاید و پشت تریبون‌های رسانه‌ها فقط بگوید، «افزایش قیمت‌ها غیرقانونی است».

اگر حمل بر شعار دادن نباشد، تعزیرات مدیر جهادی می‌خواهد، مدیر اجرایی می‌خواهد، مدیری می‌خواهد که پابه‌پای نیروهایش در کوچه و بازار باشد و مردم حضورشان را حس کنند.

آقای وزیر گفته‌اید که «قطعاً تعزیرات مسئول برگرداندن نرخ‌ها به قیمت سابق نیست»؛ ما هم نمی‌گوییم مسئول برگرداندن نرخ‌ها و قیمت‌ها به وضعیت سابق است اما حداقل انتظار داریم تعزیرات دست روی دست نگذارد و منتظر شاکی و تقویت قانون ننشیند.

منبع: تسنیم

سیاسیون در صفحه مجازی خود چه نوشتند؟ +عکس

به گزارش مسیرآنلاین، نمایندگان استان اصفهان در صفحات مجازی خود از جلسات، تذکرات، مصاحبه‌ها و عملکردشان نوشتند؛ از تروریست شدن رئیس‌علی دلواری تا توصیه به ایجاد اتاق جنگ اقتصادی و مهم‌ترین موضوعات مطرح شده دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان را در مجله مجازی فارس بخوانید.

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی در کانال ایتای خود نوشت:

*پذیرش FATF خیانت به مردم است

نرم‌افزاری است که توسط آمریکا تهیه و در سیستم نظام بانکی بارگذاری می‌شود؛ پذیرش این قرارداد که تأثیری هم در خروج ایران از تحریم‌ها نخواهد داشت، خیانت به مردم خواهد بود.

مبدأ و مقصد پول‌های جابجا شده در ایران تحت کنترل قرار گیرد و نسبت به آن تصمیم‌گیری شود؛ از دیگر مضرات عضویت در اتحادیه بین‌المللی FATF تحریم 230 تن از افراد حقیقی و حقوقی داخلی و نهادهایی مانند صدا و سیما، بنیاد مستضعفان و سپاه پاسداران و حتی مجلس است.

خفتی بالاتر از این برای ما وجود نخواهد داشت، دشمنان با همین سرک‌کشی می‌توانند در بزنگاه‌ها و فتنه‌ها برای آنکه کشور را دچار تشویش و اغتشاش کنند حساب و کتاب‌های مدنی و عوامل اغتشاش‌گر را به هم بریزند تا از این طریق نافرمانی و اعتراض را افزایش دهند.

حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در کانال سروش خود نوشت:

* توصیه به ایجاد اتاق جنگ اقتصادی

خروج آمریکا از برجام قابل پیش‌بینی بود. دولت نیز بارها اعلام کرده بود برای همه گزینه‌ها از جمله خروج آمریکا از برجام برنامه دارد، لذا باید متناسب با شرایط جدید برنامه اقتصادی قوه مجریه ارائه می‌شد.

در دوران دفاع مقدس اتاق جنگ با هماهنگی سران قوا تشکیل و برای عملیات‌ها و اداره جنگ تصمیم‌گیری می‌شد، امروز کشور در برابر توطئه جنگ اقتصادی قرار دارد، دشمن پایگاه برنامه‌ریزی‌اش برای جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را در وزارت خزانه‌داری و مغز اقتصادی‌اش مستقر کرده است. مجلس هم انتظار داشت اتاق فکر دولت برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن در شورای هماهنگی اقتصاد مقاومتی تشکیل شود.

«اتاق جنگ اقتصادی ایران» باید در ذیل ستاد هماهنگی قوا برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تشکیل شود.

حیدرعلی عابدی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌ها عنوان کرد:

*مهم‌ترین موضوعات دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان

عابدی با اشاره به جلسه روز گذشته با رهبر معظم انقلاب گفت: نمایندگان مجلس سالانه در روز 30 خرداد با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند و ایشان در این دیدار دیدگاه‌ها و رهنمودهایشان را در خصوص مجلس مطرح می‌کنند و مانند امام راحل اعتقاد دارند که مجلس در رأس امور است.

موضوع دیگری که در سخنان ایشان مطرح شد برداشت‌های متفاوتی بود که در مجلس در خصوص قانون پولشویی و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم می‌شد. تأکید مقام معظم رهبری این بود که این قانون‌ها را در داخل می‌توانیم داشته باشیم و نیازی نیست که به کنوانسیون‌های بین‌المللی بپیوندیم.

ایشان رهنمودهایی هم در خصوص اجرا شدن اقتصاد مقاومتی و توجه به اقشار ضعیف داشتند. اعتقاد دارم مهم‌ترین محور سخنان رهبری این بود که ایشان تلاش داشتند به نمایندگان مجلس این موضوع را گوشزد کنند که مصوباتی باید در اولویت کاری مجلس باشد که در تقویت و توسعه کشور نقش داشته باشد، بنابراین نمایندگان وقت خود را باید صرف مصوباتی کنند که آثارش مستقیماً در زندگی مردم مشهود باشد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در کانال ایتای خود نوشت:

نمایندگان موافق FATF حاضر به مناظره نشدند

حاجی دلیگانی در جلسه بررسی «الحاق به معاهده FATF» که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، گفت: آقای طیب نیا وزیر وقت اقتصاد به FATF تعهد داد که ایران 41 کار انجام خواهد داد که این کارش مغایر اصل 77 و 125 قانون اساسی بود، چراکه بدون اطلاع مجلس تعهد بین‌المللی را امضا کرده بود و فقط دولتی‌ها خبر داشتند که البته بعدها توبیخ شد.

همه 4 لایحه و 37 کاری که دولت انجام داد مقدمه و پیش نیازی است که کنوانسیون FATF تازه ما را بپذیرد. کسی نمی‌داند 37 بندی که دولت به اجرا درآورد چه بود؟ و این یک ابهام بسیار بزرگ است؟ روح و هدف کنوانسیون FATF یکسان‌سازی تعریف تروریسم است، حال چه کسی تروریست را تعریف می‌کند؟ آمریکا، اسرائیل و متحدانش. از دید آن‌ها چه کسی تروریست است؟ مردم مظلوم فلسطین یا اسرائیل؟

اگر به این معاهده بپیوندیم بنا بر تعریف آن‌ها از تروریست رئیس‌علی دلواری که در بوشهر علیه انگلستان جنگید، هرکس که جلوی رژیم بعث عراق ایستاد، حزب‌الله و گروه‌های مقاومت مصداق تروریست می‌شوند؛ فرصت را از دست ندهید در این یک ماه و نیم مانده مؤذن جامعه باشید، اگر FATF درست در جامعه تبیین نشود و حرکت لازم در مورد این موضوع انجام ندهیم مثل برجام می‌آیند و در 20 دقیقه تصویب می‌کنند و بناشان نیز بر همین است.

دانشجویان باید از نماینده حوزه انتخابی خود بخواهند رأی و موضع خود را نسبت به موضوع FATF به صراحت اعلام کنند؛ با اینکه اکثریت مجلس از موافقان FATF هستند، اما هیچ یک از موافقان حاضر به مناظره نشدند. تا الان یک نفر هم به 40 اشکال ما در مورد FATF جوابگو نبوده است؟

منبع: فارس

تهدید مقامات صهیونیست به «مشت آهنین» علیه مردم غزه

به گزارش مسیرآنلاین، با افزایش تنش‌ها در مرز غزه و چندین تبادل آتش بین گروه‌های مقاومت فلسطین و صهیونیست‌ها، اکنون مقامات تل‌آویو لب به تهدیدات مختلف علیه این منطقه گشوده‌اند.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به جنبش مقاومت اسلامی «حماس» هشدار داد پرواز بادبادک‌های آتش‌زا از نوار غزه را تحمل نخواهند کرد و در صورت تداوم آن، واکنش‌های ارتش نیز تندتر خواهد شد.

نتانیاهو طی سخنرانی در همایش فارغ‌التحصیلی افسران ارتش رژیم صهیونیستی گفت: «اگر نیاز باشد شدت (حملات به غزه) افزایش می‌یابد. ما برای هر سناریویی آماده هستیم… مشت آهنین ارتش با قدرت به هر کسی که بخواهد به ما حمله کند، آسیب می‌زند».

«گادی آیزنکوت» رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح رژیم صهیونیستی در همان مراسم گفت که به طور مداوم در تلاش هستند تا مانع حملات گروه‌های مقاومت فلسطینی از غزه و کرانه‌باختری به شهرک‌نشینان صهیونیست شوند.

آیزنکوت با اذعان به اینکه رژیم‌صهیونیستی در شرایط پرتلاطمی قرار دارد، تهدید کرد: «به حمله علیه کسانی که بخواهند به ما آسیب بزنند، ادامه می‌دهیم و امنیت را به مناطق جنوبی باز می‌گردانیم».

«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد که ایران در پس افزایش تنش‌های اخیر با گروه‌های مقاومت در نوار غزه است و به حماس هشدار داد که حملات اخیر به شهرک‌ها اقدامی اشتباه بود و بهای آن را خواهند پرداخت.

«یووال اشتاینیتز» وزیر انرژی و عضو کابینه امنیتی این رژیم در اظهاراتی بدبینانه‌تر نسبت به دیگر مقامات صهیونیست هشدار داد که اسرائیل با سرعت به سمت جنگی جدید با نوار غزه پیش می‌رود.

اشتاینیتز با متهم کردن ایران به تنش‌زایی در مسائل غزه و تحریک کردن حماس به حملات راکتی، گفت: «نمی‌دانیم این (تنش‌ها) چه زمانی و چگونه پایان می‌یابد، اما ما به سمت جنگ پیش می‌رویم».

وی با بیان اینکه حجم تبادل آتش فعلی با نوار غزه به سطح مشابه پیش از آغاز جنگ ۲۰۱۴ رسیده، تهدید کرد، اما اگر این بار جنگ دیگری شروع شود، به حیات حماس در نوار غزه پایان خواهند داد.

ارتش رژیم صهیونیستی نیز شامگاه چهارشنبه از بیم شلیک مجدد گسترده راکت‌های مقاومت از غزه، چند سامانه گنبد آهنین اضافی در مناطق مجاور مستقر کرد. (جزئیات بیشتر)

علاوه بر افزایش تدابیر امنیتی و نظامی در نزدیکی مرز غزه، مقامات مختلف رژیم صهونیستی به جنبش مقاومت اسلامی «حماس» هشدار دادند که از حملات بیشتر اجتناب کنند یا آماده مداخله نظامی زمینی باشند.

گروه‌های مقاومت در نوار غزه بامداد روز چهارشنبه در واکنش به حملات هوایی سنگین جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به غزه، با ده‌ها راکت و موشک شهرک‌های مجاور این باریکه را آماج حملات خود قرار دادند.

منبع: فارس

واکنش خط‌حزب‌الله به نامه درخواست مذاکره با ترامپ

به گزارش مسیرآنلاین، در سر مقاله شماره صدوسی‌وهشتم خط حزب الله به وادادگی عده‌ای در مقابل شیطان کبیر اشاره شده و در آن آمده است: ۱۶ سال بعد از مجلس ششم، بار دیگر عده‌ای با نگارش نامه، خواهان وادادگی در مقابل آمریکا شدند.

سرمقاله این شماره خط حزب الله با عنوان «در زمین شیطان» منتشر شده که در ذیل متن آن منتشر می‌شود:

اول. «بعضی در دلِ خود احساس ضعف می‌کنند، یا چشم‌غرّه‌های آمریکا آن‌ها را می‌ترساند، یا وعده‌های آمریکا و امثال آمریکا دل ضعیف و ناتوانشان را به خود جذب می‌کند؛ لذا به سمت آمریکا می‌کشند. آن‌گاه ملت و جوانان مؤمن و مدیران باایمان و باصفای کشور را متّهم می‌کنند که این‌ها نمی‌توانند؛ بنابراین ناچاریم برویم تسلیم آمریکا شویم!» ۱/۳/۸۱ این جمله‌ای است که رهبر انقلاب یک روز بعد از نامه‌ی نمایندگان مجلس ششم، موسوم به نامه‌ی جام زهر خطاب به ایشان بیان کردند. ماجرا از این قرار بود که با حمله‌ی آمریکا به افغانستان، عده‌ای از سیاسیون و جریان‌های سیاسی، با این تحلیل اشتباه که بعد از افغانستان، نوبت حمله‌ی آمریکا به ایران است، در موضع ترس و انفعال قرار گرفتند. در چنین شرایطی بود که ۱۳۵ نفر از نمایندگان مجلس ششم، در نامه‌ای خطاب به رهبر انقلاب نوشتند: «شاید در تاریخ پر فراز و نشیب معاصر ایران، هیچ زمانی را به حساسیت امروز نتوان یافت. تنها با تسامح می‌توان وضعیت ایران را در زمان اشغال در جنگ جهانی دوم و یا پیش از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ با وضع کنونی قابل مقایسه دانست…» و بعد چنین ادامه می‌دهند که: «با این حال و روز کشور، فرصت چندانی باقی نمانده است… اگر جام زهری باید نوشید قبل از آنکه کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید نوشیده شود.»

حالا ۱۶ سال از آن روز‌ها می‌گذرد و برخلاف تصور این افراد، آمریکا تا به امروز، جرأت حمله کردن به ایران را به خود نداده است. یک سال بعد از این نامه، رهبر انقلاب در آخرین دیدار با نمایندگان مجلس ششم، چنین فرمودند: «در شرایط مرعوب شدن، ترسیدن، مضطرب شدن، متلاطم شدن، حتّی باور‌های قطعی انسان هم از یاد می‌رود. انسانِ مرعوب، این‌طور است. جبن، هم عقل را از کار می‌اندازد، هم عزم را. انسان مرعوب و جبان، نه درست می‌تواند فکر کند، نه درست می‌تواند عزم و اراده خودش را به‌کار بیندازد؛ دائم یک قدم به جلو برمی‌دارد و یک قدم به عقب.» ۷/۳/۸۲

دوم. حالا ۱۶ سال بعد از آن روزها، عده‌ای دیگر از فعالین سیاسی از موضع ترس و انفعال، باز هم دست به نگارش نامه‌ای خطاب به مسئولان نظام زده و درحالی‌که آمریکا در رفتاری خلاف همه‌ی قواعد و قوانین بین‌المللی، به‌صورت یک‌جانبه از برجام خارج شده است، خواهان «مذاکره مستقیم و بدون هیچ پیش شرطی» با آمریکا شده‌اند. در بخشی از این نامه چنین آمده است: «ما از دولت و حکومت ایران می‌خواهیم حال که فرصت مناسب دوران اوباما از دست رفته است، فارغ از جنگ‌های روانی کاخ سفید که در پشت آن هیاهو تاجرپیشگی خاص خویش را نیز دنبال می‌کند؛ با یک تصمیم ملی شجاعانه اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با آمریکاست تا قدمی در راه حل مشکلات و اختلافات برداشته شود.»

سوم. می‌گویند ترس برادر مرگ است و شیطان هم دقیقا یکی از راه‌کارهایش برای تسلط بر انسان، همین ترس است. «تأثیر شیطان در دستگاه محاسبه‌ی ما، از راه تهدید و تطمیع است… یکی از کار‌های شیطان ترساندن است: اَلشَّیطنُ یعِدُکُمُ الفَقر؛ شما را از فقر می‌ترساند – بنابر یک احتمال در معنای این آیه‌ی شریفه – این تهدید بود، از طرف دیگر تطمیع است؛ از سوی دیگر وعده می‌دهد شیطان، وعده‌های فریبنده… وعده می‌دهد، آرزو‌ها را در دل آن‌ها بیدار می‌کند، زنده می‌کند، یک آینده‌ی رنگی و دروغین و خیالی مثل سراب در مقابل چشم مؤمنینِ‌به‌خود می‌گذارد…، امّا فریب است… مثل رفتاری که امروز آمریکا دارد و قدرت‌های استکباری همیشه [دارند]…» ۱۶/۴/۹۳ متأسفانه آنکه «در داخل کشور ما مجموعه‌های سیاسی‌ای هستند که تحلیلشان این است؛ می‌گویند وقتی که طرف خیلی چهره‌ی سگی از خودش نشان می‌دهد، شما عقب بنشینید! خوب، شما این را قبول دارید؟ عقب بنشینیم؟ یا نه؛ معتقدید که هرگونه عقب‌نشینی، طرف را تشجیع می‌کند. بمجردی که دیدند شما با اخم می‌ترسید، می‌گویند آقا اخم کنید؛ علاج این آدم اخم است. بمجردی که دیدند تهدید به کتک یا خود کتک، شما را به عقب‌نشینی وادار می‌کنند، می‌گویند دو تا بیشتر بزن تا خوب از همه‌ی حرف‌هایش دست بردارد. طرف، اینجوری است. محاسبات دنیا این است.» ۳۱/۵/۸۹

چهارم. ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، ۱۶ سال هم از نامه‌ی مرعوبانه‌ی نمایندگان مجلس ششم می‌گذرد، در این دوران رؤسای جمهور زیادی در آمریکا آمده و ایران را تهدید و ترسانده‌اند، حالا، اما آن‌ها رفته و این ایران است که نه تنها هر روز بر اقتدارش افزوده شده و همچنان پابرجاست، بلکه توانسته است سیاست‌های آمریکا در منطقه را با شکست مواجه کرده و آن را از عراق و سوریه و لبنان و… خارج کند. واقعیت قضیه همان است که رابرت فورد، آخرین سفیر واشنگتن در دمشق ساعتی پس از شلیک موشک‌های سپاه به مقر‌های داعش، در گفتگو با روزنامه‌ی سعودی الشرق‌الاوسط آن را بیان کرد: “آمریکایی‌ها بزودی خواهند فهمید که توان نظامی ایستادن مقابل ایران را ندارند. جمهوری اسلامی آمریکایی‌ها را مجبور خواهد کرد که از سوریه عقب‌نشینی کنند؛ همان‌گونه که از بیروت در سال ۱۹۸۳ و از عراق در سال‌های اخیر عقب‌نشینی کردند… ترامپ نمی‌داند که بازی تمام شده است و بسیار دیر کرده است. “

منبع: فارس

نجات ۱۳ ملوان ایرانی با کمک نیروی دریایی پاکستان

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از خبرگزاری «اکسپرس نیوز»، شماری از ملوانان ایرانی با کمک نیروی دریایی پاکستان از غرق شدن نجات یافتند.

در این عملیات که در ۱۸۶ کیلومتری از بندر «اورماره» انجام گرفت، ۱۳ ملوان ایرانی که در حال غرق شدن بودند، نجات داده شدند.

بر اساس این گزارش، پس از آنکه نیروی دریایی پاکستان مطلع شد یک لنج ایرانی با نام «النعیمی» در دریای آزاد با مشکل فنی مواجه شده و در حال غرق شدن است، در عملیات امدادرسانی با استفاده از بالگرد تمامی سرنشینان این لنج را نجات داد.

این لنج از چند روز قبل به دلیل مشکل فنی در دریای آزاد متوقف شده بود. نیرو‌های امدادرسانی نیروی دریایی پاکستان با استفاده از بالگرد مواد خوراکی و دارویی برای سرنشینان این لنج ارسال و در رفع مشکل فنی به آنان کمک کردند.

۱۱ ملوان ایرانی به همراه یک فروند شناور صیادی نیز دو هفته پیش در ۱۰۰ مایلی آب‌های پاکستان دچار حادثه شد. این ملوانان توسط گارد ساحلی بندر کراچی و نیروی دریایی پاکستان نجات یافتند و پس از انتقال به بندر کراچی، به کشورمان بازگشتند.

«احمد محمدی» سرکنسول کشورمان در کراچی، در دیدار با دریا سالار «زکاء الرحمان»، فرمانده مرکز آژانس امنیت دریایی پاکستان، از تلاش‌های این یگان در نجات ملوانان ایرانی گرفتار در آب‌های ساحلی پاکستان قدردانی کرد.

بادبادک‌های آتشین بلای جان صهیونیست‌ها

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از فلسطین الیوم، از صبح امروز پنجشنبه ۱۲ مورد آتش‌سوزی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین نزدیک غزه به سبب بادبادک‌ها و بالن‌های آتشین که توسط شهروندان غزه پرتاب شده، به وقوع پیوسته است.

روز چهارشنب نیز ۱۲ آتش‌سوزی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین نزدیک غزه گزارش شد.

طی روز‌های گذشته به سبب بادبادک‌ها و بالن‌های آتشین ده‌ها اتش‌سوزی در سرزمین‌های اشغالی به وقوع پیوسته است.

ارتش اسرائیل طی روز‌های گذشته چندین بار نوار غزه را به بهانه مقابله با پرتاب بادبادک‌ها و بالن‌های آتشین به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین بمباران کرده است.

مدتی است شهروندان فلسطینی سلاح جدیدی را برای مقاومت در برابر اشغالگران به کار می‌گیرند. این سلاح همان بادبادک‌های کاغذی است که با خود شیشه‌های مشتعل حمل می‌کنند.

از ابتدای پرتاب بادبادک‌های آتشین تاکنون خسارات زیادی به شهرک‌نشینان صهیونیست وارد شده است.

ماجرای پیشگویی روزنامه وابسته به آل سعود

به گزارش مسیرآنلاین، نیمه‌شب یکشنبه به وقت محلی، هواپیماهای ناشناس به پایگاه‌های جبهه مقاومت در روستای «الهری» واقع در جنوب شرق شهر البوکمال و در فاصله سه کیلومتری مرزهای عراق حمله کردند. به راستی ماجرای این حمله چه بود و چرا آمریکا مسئولیت آن را بر عهده نمی‌گیرد؟

 آمار رسمی تلفات این حمله منتشر نشده است. خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) از کشته شدن دو نظامی سوری در این حمله خبر داد؛ در حالی که منابع خبری نزدیک به محور مقاومت اعلام کردند در این حمله مجاهدین عراقی و افغان حاضر در منطقه بیش‌ترین تلفات را داشته‌اند. در همین حال، منابع نزدیک به معارضین سوری مانند سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کردند جمعا ۳۸ رزمنده در حمله یکشنبه‌شب کشته شدند که در میان آن‌ها علاوه بر نیروهای سوری، رزمندگان گروه‌های «كتائب حزب الله»، «كتائب سيد الشهداء»، «كتائب امام علی (ع)» و «حرکة النجباء» (همگی عراقی) به شهادت رسیدند.

سئوال مهم - نقش روسیه در حمله به نیروهای جبهه مقاومت در البوکمال؟ / ماجرای پیشگویی یا پیشدستی روزنامه وابسته به آل سعود
روستای الهری در فاصله سه کیلومتری مرزهای عراق قرار دارد.

در حالی که شواهد میدانی و گزارش‌های رسانه‌ای نشان می‌دهد عامل این حمله جنگنده‌های آمریکایی بودند، پنتاگون هر گونه نقش نیروهای آمریکا و ائتلاف بین المللی (به فرماندهی پنتاگون) در عملیات را تکذیب کرد! در این میان، برخی منابع غربی ادعا کردند اسرائیل عامل حمله بوده است.

در این میان، نقش روسیه به عنوان نیروی هوایی پشتیبان و محافظ نظامیان سوری و متحدین در این عملیات محل سئوال است. این پرسش زمانی اهمیت مضاعفی می‌یابد که بدانیم روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة وابسته به دربار آل سعود، در شماره یکشنبه خود (حدودا ۱۸ ساعت پیش از حمله) گزارشی منتشر کرد که در آن ادعا شده بود: «نیروی هوایی روسیه دیگر از نیروهای ایرانی در غرب رود فرات حفاظت و پشتیبانی نخواهد کرد!»

سئوال مهم - نقش روسیه در حمله به نیروهای جبهه مقاومت در البوکمال؟ / ماجرای پیشگویی یا پیشدستی روزنامه وابسته به آل سعود
موقعیت جغرافیایی روستای الهری نسبت به کشورهای سوریه و عراق

در گزارشی که دفاتر خبری روزنامه الحیاة در مسکو و لندن به صورت مشترک تهیه کردند، به طور مبسوط آخرین تحولات میدانی سوریه تشریح شده است. سردبیر الحیاة برای این گزارش، تیتر «روسیه محافظت هوایی از ایران در غرب فرات را رها کرد!» در ابتدای این گزارش بلند که به تحولات میدانی در استان‌های حلب، درعا، قنیطره و حسکه پرداخته است، آمده است: «در رخدادی جدید، تنش‌های اخیر در روابط میان روسیه و ایران در پرونده سوریه باعث شد روسیه حفاظت هوایی از نیروهای ایران [و جبهه مقاومت] در غرب فرات را از مأموریت‌های خود خارج کرده است!»

در ادامه این گزارش ادعا شده که فرماندهان ایرانی جبهه مقاومت نسبت به اقدام اخیر روسیه نگران و سرخورده شده‌اند؛ زیرا برای ایران، موقعیت استراتژیک البوکمال و فراتر از آن سیطره بر کریدور بغداد بیروت از اهمیت به سزایی برخوردار است.

سئوال مهم - نقش روسیه در حمله به نیروهای جبهه مقاومت در البوکمال؟ / ماجرای پیشگویی یا پیشدستی روزنامه وابسته به آل سعود
نقشه توزیع قدرت میدانی در حومه شهر البوکمال و توجه به موقعیت جغرافیایی روستای الهری

ممکن است انتشار این گزارش در فضای جنگ روانی و به هدف ایجاد تنش میان ایران  و روسیه صورت گرفته باشد؛ اما حمله هوایی و بمباران دقیق پایگاه‌های جبهه مقاومت در فاصله اندکی از مرز عراق تنها چند ساعت بعد از گزارش مذکور صورت گرفت. آیا روسیه در جریان کلیت حمله به نیروهای مقاومت بوده است؟

منبع: فردانیوز

پزشک تبریزی به دو بار قصاص محکوم شد

به گزارش مسیرآنلاین، حجت‌السلام حکمتعلی مظفری ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به پرونده پزشک تبریزی اظهار داشت: قرص برنجی که در پرونده پزشک تبریزی بود با انکار متهم روبرو شده بود که با آزمایش اثبات شد؛ چراکه شبهه‌ای در قرص ایجاد شده بود که چگونه با وجود خطرناک بودن این قرص که حتی متصدیان آزمایشگاه از چند متری به آن نزدیک نمی‌شدند آن خانواده متوجه بوی نامطبوع قرص نشدند، ولی در نهایت به دادگاه محرز شد که قرص برنج و یا مشتقاتی از این قرص در غذا‌ها استفاده شده بود.

وی افزود: حکم قصاص برای پزشک تبریزی در دادگاه کیفری یک صادر شده است، ولی رای به دیوان عالی کشور رفته است و منتظر این هستیم تا دیوان عالی نطر خود را صادر کند، ولی به علت اینکه دو نفر کشته شده است حکم دو قصاص داده شده است و البته یک جریان دیگر هم در این پرونده وجود داشت که با ارائه رای نهایی ابعاد مختلف رای رسانه‌ای خواهد شد.

بیستم مهرماه ۹۵ همزمان با روز تاسوعای حسینی خبری مبنی بر فوت دو عضو خانواده یکی از پزشکان تبریزی در رسانه‌ها منتشر شد.

براساس گفته رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی، این پزشک مدعی شده بود که فردی چند غذای نذری در اختیار آن‌ها قرار داده و اعضای خانواده‎اش با مصرف این غذا مسمومیت پیدا کرده، راهی بیمارستان شده‌اند و در نهایت همسر و مادربزرگ این پزشک فوت می‌شوند.

تحقیقات برای شناسایی علت این حادثه با پیگیری‌های شبانه‌روزی دادستان مرکز استان و بازپرس پرونده ادامه داشت تا اینکه این پرونده ابعاد تازه‌ای به خود گرفت و ۱۰ آبان‌ماه قاضی موسی خلیل‌اللهی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان‌شرقی در گفتگو با خبرنگار ما جزئیات جدیدی از پرونده فوت دو عضو خانواده این پزشک را تشریح کرد.

وی از صدور نظریه پزشکی قانونی در رابطه با این پرونده خبر داد و گفت: براساس نظریه پزشکی قانونی علت فوت دو نفر از اعضای خانواده این پزشک مسمومیت با سم «فسفین» بوده و در بررسی غذا‌ها نیز این نوع سم کشف شده است.

دادستان تبریز در تبیین سوابق کاری و تحصیلی وی تصریح کرد: این فرد یک پزشک عمومی است که در سال‌های اخیر فارغ‌التحصیل شده و شهرت خاصی ندارد.

قاضی خلیل‌اللهی ادامه داد: عمده فعالیت وی نیز در خانه سلامت یکی از محلات تبریز بوده که توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی در رابطه با ادعای مطرح شده مبنی بر خیر بودن این پزشک نیز افزود: اگر مبنای این موضوع انتشار یک نسخه پزشکی در فضای مجازی باشد، باید گفت که این موضوع در تحقیقات به اثبات نرسیده است.

دادستان تبریز توضیح داد: در نسخه انتشار یافته از این پزشک در فضای مجازی، به داروخانه توصیه شده که وجه دارو‌ها را از بیمار دریافت نکند و این در حالی است که اصل بودن این نسخه و اینکه شخصی به واسطه توصیه این پزشک از پرداخت هزینه دارو‌ها معاف شده باشد، در تحقیقات به اثبات نرسیده است.

خلیل‌اللهی تصریح کرد: اساساً این نسخه توسط یکی از آشنایان این پزشک در فضای مجازی منتشر شده که این فرد نیز از ماهیت موضوع در زمان انتشار آن خبر نداشته است.

قاضی خلیل‌اللهی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مسمومیت و فوت به دلیل مصرف غذای نذری در این پرونده به اثبات رسیده است یا خیر، گفت: اساساً موضوع مسمومیت با غذای نذری در این پرونده صد‌درصد منتفی است، به هیچ‌وجه موضوع غذای نذری مطرح نبوده است.

وی با بیان اینکه غذا‌ها از یکی از رستوران‌های تبریز خریداری شده است، تاکید کرد: هم تحقیقات کارآگاه‌ها و هم تحقیقات بازپرس پرونده حکایت از این داشت که اساساً موضوع غذای نذری نمی‌تواند مطرح شود.

دادستان تبریز تصریح کرد:خوشبختانه در جریان تحقیقات محل این غذاخوری شناسایی و با بررسی محتوای دوربین‌های حاضر در محل، نحوه خرید غذا مشخص شده است.

خلیل‌اللهی خاطرنشان کرد: این پزشک نیز تائید کرده که اصلاً بحث غذای نذری در کار نبوده است.

ﺣﺠﺖ‌اﻻﺳﻼم واﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ غلامحسین ﻣﺤﺴﻨﯽ‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه نیز در یکصد و چهارمین ﻧﺸﺴﺖ ﺧﺒﺮی خود گفته بود: پزشک تبریزی صراحتاً اعتراف کرده که غذا نذری نبوده است و خودم از رستوران تهیه کردم. فعلاً به اتهام قتل بازداشت است.

از شایعه تا واقعیت

به گزارش فارس، ایام سوگواری حضرت اباعبدالله (ع) در سال گذشته بود که خبری مبنی بر مرگ همسر و مادربزرگ یک پزشک در تبریز آن هم به دلیل مصرف «غذای نذری مسموم» در رسانه‌ها منتشر و به سرعت دهان به دهان چرخید.

شایعات زیادی نیز در این بین ساخته و در فضای مجازی منتشر شد و البته عده‌ای سودجو نیز سعی کردند تا از این فرصت برای بدبین کردن مردم به نذری‌ها و مراسم این ایام استفاده کنند تا شاید بتوانند از این طریق حضور مردم در این برنامه‌ها را کمرنگ کنند.

ماجرای قتل خانواده این پزشک از جایی رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت که یکی از خبرگزاری‌های اصلاح‌طلب با انتشار خبری، این دکتر را از فعالان سیاسی آذربایجا‌ن‌شرقی و عضو حزب «اتحاد ملت» معرفی کرد و مرگ ۲ عضو خانواده وی را از طرف اصلاح‌طلبان تسلیت گفته و خواستار رسیدگی به این مرگ مشکوک شد.

همزمان رئیس منطقه آذربایجان‌شرقی حزب «اتحاد ملت» نیز با انتشار بیانیه‌ای درگذشت مادربزرگ و همسر این دکتر را به وی تسلیت گفت.

این فضاسازی‌ها تا آنجا ادامه داشت که برخی از کانال‌های اصلاح‌طلب با بیان مطالبی در فرافکنی و سوء‌استفاده همه‌جانبه از این موضوع دست به جریان‌سازی و شایعه‌پراکنی زدند و انگیزه‌های قاتل را سیاسی عنوان کردند و در مواردی نیز این قتل را به تجویز صدای شجریان توسط این دکتر ربط دادند.

البته رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب نیز بیکار نماندند و با تیتر کردن «مسمومیت با غذای نذری»، سعی در بدبین کردن مردم به مراسم ایام محرم داشتند.

«علیرضا – ص» پزشکی است که به دلیل تجویز صدای شجریان برای درمان بیماران همچنین خوش‌خط بودن شهرت دارد.

حال با روشن شدن ابعاد واقعی این ماجرا، جناح‌های سیاسی و عده‌ای که در فکر تسویه‌حساب‌های کهنه بودند چه پاسخی برای افکار عمومی دارند.

منبع: فارس

پیام مقام معظم رهبری به کاروان تیم ملی فوتبال ایران

به گزارش مسیرآنلاین، پیام مقام معظم رهبری به کاروان تیم ملی جمهوری اسلامی ایران در روسیه ابلاغ شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، طی تماس دفتر مقام معظم رهبری با اردوی تیم ملی در روسیه و مدیر کاروان اعزامی، فدراسیون فوتبال، پیام مقام معظم رهبری به کاروان و بازیکنان تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران را به شرح ذیل اعلام می‌کند: بازی دیشب شما عالی بود. خدا قوت.

دستگیری یک متهم جدید در رابطه با پرونده ایرانشهر

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از روابط عمومی دادگستری سیستان و بلوچستان دقایقی پیش از دستگیری یک نفر دیگر در رابطه با پرونده منکراتی ایرانشهر خبر داد.

با پیگیری دستگاه قضایی استان و همکاری معتمدان و ریش‌سفیدان یکی دیگر از متهمان پرونده منکراتی ایرانشهر توسط خانواده‌اش به دادگستری شهرستان فنوج تحویل و هم اکنون برای ادامه تحقیقات در اختیار دستگاه قضایی استان قرار دارد.