آخرین اخبار
کد خبر : 102556
سه شنبه - 30 آبان 1396 - 23:40

قیمت نان قطعا افزایش می‌یابد

به گزارش مسیرآنلاین، قاسم زراعتکار، اظهار کرد: با توجه به اینکه قیمت نان طی سه سال گذشته افزایش پیدا نکرده است، مصوبه کارگروه تنظیم بازار در زمینه افزایش ۱۵ درصدی قیمت قطعا اجرایی خواهد شد که البته مسکن موقت برای نانوایی‌ها خواهد بود تا کارگران حرفه‌های خود را از دست ندهند و بتوانند چراغ نانوایی‌هایشان را روشن نگه دارند.

وی افزود: قیمت گندم و آرد هیچ تغییری نسبت به گذشته نخواهد کرد؛ بنابراین نانوایی‌ها نباید نگران این مسئله باشند و افزایش قیمت نان بدون تغییر قیمت آرد و وزن چانه نان اعمال می‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی با بیان اینکه قیمت انواع نان در تهران به اتاق اصناف و در استان های دیگر به فرمانداری‌ها و استانداری‌ها واگذار شده است، ادامه داد: قیمت آرد برای انواع نان بسته به درصد مشخص شده، متفاوت است. هر کیلوگرم آرد برای نان بربری ۸۱۵ تومان، برای نان تافتون ۸۱۰ تومان و برای نان سنگک حدود ۷۹۴ تومان است که هیچگونه تغییر قیمتی در این زمینه اعمال نخواهد شد و قیمت گندم نیز برای خبازی ها همان کیلویی ۶۶۵ تومان خواهد بود.

منبع: ایسنا

مادورو با نفت ونزوئلا چه کرد؟

به گزارش مسیرآنلاین، شنیدن اخبار بحران اقتصادی ونزوئلا دیگر کسی را متعجب نمی‌کند، در سه سال گذشته هر روز خبرهایی از شرایط نابسامان این کشور به گوش می‌رسد. این خبرها هر روز پیچیده‌تر می‌شود، به‌طوری‌که درحال‌حاضر شنیدن خبر فروپاشی اقتصادی این کشور دور از انتظار نیست.

بحران اقتصادی درحال‌حاضر بیش از هر زمان دیگری در صنعت نفت این کشور نمود یافته، از کاهش تولید و صادرات نفت گرفته تا کاهش کیفیت آن. کاهش تولید در کنار قیمت پایین نفت، شرکت ملی نفت این کشور را در شرایط بدی قرار داده است. پیچیده شدن شرایط برای صنعت نفت ونزوئلا به‌عنوان گاوشیرده اقتصاد این کشور، شرایط را بدتر از قبل کرده است به‌طوری‌که ونزوئلا که برای پوشش هزینه‌های خود دست به انتشار اوراق قرضه زده و بدهی‌های زیادی برای این کشور به بار آورده، حال از بازپرداخت بدهی‌های خود ناتوان به‌نظر می‌رسد.

این کشور یک پرداخت ۲۰۰ میلیون دلاری را هفته گذشته نکول کرد، نکول کردن به معنای ناتوانی در بازپردخت بدهی، اولین نشانه از ورشکستگی است. این درحالی است که کارشناسان بر این باورند تعویق در بازپرداخت‌های ونزوئلا ادامه خواهد داشت و این می‌تواند به معنای فروپاشی کامل اقتصاد این کشور باشد.

تولید درکف ۲۸ ساله
آن‌طور که اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود براساس آمار منابع ثانویه اعلام کرده، تولید نفت ونزوئلا در ماه گذشته میلادی به ۸۶/ ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. این مقدار کمترین میزان تولید این کشور ظرف ۲۸ سال گذشته محسوب می‌شود. کاهش تولید نفت ونزوئلا به‌دلیل مشکلات اقتصادی رخ داده؛ به این معنا است که این کشور از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی خود ناتوان است. عدم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی منجر به افت تولید طبیعی در ذخایر این کشور شده است.به گزارش بلومبرگ، از آنجا که ونزوئلا در پرداخت دستمزد شرکت‌هایی چون شلومبرژر ناتوان است، در ماه اکتبر تعداد دکل‌های حفاری در این کشور به کمترین سطح ظرف ۱۴ سال اخیر رسید. آن‌طور که BMI RESERCH نیز اعلام کرده، ونزوئلا در مجموع یک میلیارد دلار به شرکت‌های خدماتی هالیبرتون، شلومبرژر و ویثرفورد بدهکار است و به‌دلیل ناتوانی در پرداخت این مبلغ، این شرکت‌ها فعالیت خود در خاک ونزوئلا را کاهش داده‌اند. کارشناس BMI به بلومبرگ گفته است که افت تولید نفت این کشور به‌دلیل فرسودگی تجهیزات تولید و از دست رفتن نیروی کار ماهر تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت.

مشکلات اقتصادی به گسترش فساد در بین کارکنان و مدیران شرکت ملی نفت ونزوئلا منجر شده است. آن‌طور که خبرگزاری رویترز گزارش داده است، طارق ساعب، دادستان این کشور به خبرنگاران گفته است که این شرایط درحال تشدید است. هفته گذشته ۸ نفر از کارکنان و مدیران نفتی PDVSA به‌دلیل جعل آمار دستگیر شده‌اند. در یک فرآیند عمده حدود ۲۰ نفر از مدیران ارشد PDVSA دستگیر شده‌اند. کاهش کارکنان ماهر می‌تواند افت تولید را تشدید کند.هرچند افت تولید نفت این کشور موضوع جدیدی نیست و سال‌ها است آغاز شده، اما سرعت آن در سال‌های اخیر به‌خصوص بعد از کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بیشتر شده است. آن‌طور که آمار آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد تولید نفت ونزوئلا از زمان افت قیمت‌ها افت ۷۰۰ هزار بشکه‌ای داشته است. فرانسیسکو مونالدی، کارشناس نفت آمریکای لاتین با خارق‌العاده خواندن افت تولید ونزوئلا، به رویترز گفته است: «افت تولید این کشور در سال آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.»

همه این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که ونزوئلا و متحدانش در اوپک اواخر سال گذشته توافقی را امضا کردند که براساس آن تولید نفت این سازمان را برای متعادل کردن بازار نفت کاهش دهند. براساس این توافق تولید نفت ونزوئلا نسبت به تولید اکتبر ۲۰۱۶ باید حدود ۹۵ هزار بشکه در روز کاهش می‌یافت و در سطح ۹۷/ ۱ میلیون بشکه در روز باقی می‌ماند. اما تولید کنونی ونزوئلا حدود ۱۰۹ هزار بشکه از سطح توافق کمتر است، برخی اعضای اوپک انتظار دارند که تولید نفت این کشور سال آینده حدود ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یابد. از این‌رو آن‌طور که برخی منابع به رویترز اطلاع داده‌اند، در جلسه داخلی اخیر اوپک که در سطح کارشناسی برگزار شده از مقامات ونزوئلایی خواسته شده که تصویر واضح‌تری از تولید نفت این کشور ترسیم کنند. یک منبع گفته است که سعودی‌ها و دیگران سوالات زیادی برای ونزوئلا مطرح کردند، چراکه عربستان با افزایش تولید می‌تواند افت تولید ونزوئلا را جبران کند. ظاهرا اوپک ترجیح می‌دهد که به بحث سهمیه‌های تولید ورود نکند، چراکه هرگونه اقدام برای تغییر سهمیه‌های تولید می‌تواند به مناقشه دشواری بر سر سهمیه اعضا تبدیل شود.

کاهش کیفیت؛ کاهش صادرات
اما کاهش تولید نفت، تنها مشکلی نیست که اقتصاد برای PDVSA به ارمغان آورده است. کیفیت و صادرات نفت ونزوئلا نیز شرایط آشفته‌ای دارد. تحریم‌های دلاری آمریکا موجب شده ونزوئلا برای خرید مواد شیمیایی مورد نیاز برای فرآورش نفت خود با دشواری مواجه شود و این به کاهش کیفیت نفت این کشور منجر شده است. این را پالایشگاه‌ها در سه قاره جهان به بلومبرگ گفته‌اند. در آمریکا، پالایشگاه فیلیپس ۶۶، محموله‌های نفت مری(Merey، نفت شاخص ونزوئلا) را به‌دلیل درصد بالای نمک آن رد کرده است. آب و نمک اضافی موجب خوردگی لوله‌ها و تاسیسات نفتی می‌شود، از این رو کشتی‌های حامل نفت ونزوئلا روزها در خارج از بنادر این کشور لنگر می‌اندازند و منتظر بازرسان خریداران آمریکایی می‌مانند تا کیفیت نفت این کشور را تایید کنند. در آسیا نیز یکی از خریداران نفت ونزوئلا ادعا کرده که محموله‌های استردادی این کشور درحال افزایش است چراکه علاوه بر هزینه‌های خوردگی، پالایشگاه‌ها هزینه‌ اضافی باید برای جداکردن آب و نمک از نفت بپردازند.

یک پالایشگاه در آمریکا و دیگری در ژاپن گفته‌اند که خرید نفت از ونزوئلا را کاهش داده‌اند، آن هم نه تنها به‌دلیل مشکل کیفیت آن، بلکه نگرانی از تحریم‌های آمریکا علیه این کشور آنها را به احتیاط بیشتر واداشته است. خریدار ژاپنی گفته است که ونزوئلا با افزایش تخفیف در نفت صادراتی خود سعی در جلب رضایت آنها برای خرید نفتش را داشته است. افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر، تخفیف بیشتر را جبران می‌کند. بهای نفت درحال‌حاضر نسبت به اوایل سال ۲۰۱۶ رشد ۱۰۰ درصدی داشته است. این رشد قیمت نفت هرچند به کمک ونزوئلا آمده، اما نتوانسته مانع از افت تولیداتش شود. کارشناس سیکینگ آلفا در گزارشی مدعی شده که حتی رسیدن بهای نفت به ۱۰۰دلار نیز نمی‌تواند مانع از افت تولید ونزوئلا شود.با کاهش توان ونزوئلا برای صادرات نفت، دیگر تولیدکنندگان نفت سنگین از جمله عراق، برزیل و کانادا جای این کشور را در بازار نفت گرفته‌اند. به‌طور مثال صادرات نفت عراق به هند ۸۰ هزار بشکه افزایش یافته درحالی که صادرات نفت ونزوئلا به این کشور ۸۴ هزار بشکه کاهش یافته است. یا اینکه صادرات عراق به آمریکا ۲۰۱ هزار بشکه افزایش و صادرات ونزوئلا ۹۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

پرچم سرخ بر فراز ونزوئلا
اما کاهش واردات ونزوئلا نشانه دیگری از شرایط بد صنعت نفت این کشور است. ونزوئلا که دارنده بزرگ‌ترین ذخایر نفتی اثبات شده جهان است، غالب نفتش از نوع فوق سنگین است. از این‌رو پیش از عرضه به مشتریان، آن را با نفت بسیار سبک وارداتی، مقداری رقیق می‌کند. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، آن‌طور که آمار کلیپردیتا نشان می‌دهد واردات نفت سبک ونزوئلا از ۱۰۰ هزار بشکه در روز به حدود ۴۰ هزار بشکه در ماه‌های اخیر رسیده بود. اما موضوع مهم‌تر این است؛ کلیپردیتا اعلام کرده که از ابتدای ماه دسامبر هیچ محموله نفت سبکی به جزیره کوراکائو وارد نشده است. این جزیره در شمال ونزوئلا قرار دارد و PDVSA نفت خود را با نفت سبک وارداتی پیش از صادرات به کشورهای خارجی در این جزیره ترکیب می‌کند. مت استفث، مدیر تحقیقات کالایی ClipperData، می‌گوید: «این یک پرچم عظیم قرمز برای نفت ونزوئلا است. چراکه متوقف شدن واردات، می‌تواند متوقف شدن صادرات نفت این کشور را به دنبال داشته باشد و این نقطه تسلیم ونزوئلا است.» این موضوع ممکن است نشان دهد که ونزوئلا برای خرید نفت سبک با مشکل مواجه است. با این حال کاهش واردات نفت سبک همچنین می‎‌تواند به‌دلیل کاهش تولید و صادرات نفت این کشور نیز باشد. در واقع به این معنا که با کاهش تولید، ونزوئلا نفت کمتری برای صادرات دارد از این‌رو به مقدار کمتری نفت سبک نیز نیاز پیدا می‌کند.

اولین نشانه‌های سقوط
بحران اقتصادی در ونزوئلا به افزایش شدید بدهی‌های این کشور منجر شده است. این کشور در سال‎‌های اخیر به انتشار اوراق قرضه برای جبران هزینه‌های خود اقدام کرده است. اما در کنار انتشار اوراق قرضه شاهد افت هرچه بیشتر بهای نفت و فشار بیشتر بر اقتصاد این کشور بوده‌ایم. ترکیب این دو موضوع در کنار هم موجب شد که ونزوئلا سرمایه‌گذاری کمتری در بخش نفت خود کند که این به کاهش هرچه بیشتر تولید نفت این کشور منجر شده است. درآمدهای ارزی ونزوئلا حدود ۹۵ درصد به درآمدهای صادرات نفت این کشور وابسته است و دولت ونزوئلا از طریق این درآمد هزینه‌های اجتماعی و بازپرداخت اوراق قرضه ۶۰ میلیارد دلاری خود را تامین می‌کند.از سوی دیگر، تحریم‌های اخیر آمریکا به کاهش درآمدهای دلاری ونزوئلا دامن زده و بازپرداخت‌های بدهی‌های آن را دشوارتر کرده است. آمریکا در ماه‌های اخیر به‌دنبال تشکیل مجلس موسسان از سوی نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا تحریم‌های مالی‌ای علیه این کشور وضع کرد، چراکه بر این باور است که مادورو با این اقدام به سوی اقتدارگرایی در حرکت است.

ونزوئلا هر چند در اوایل این ماه به پرداخت یکی از اقساط خود به مبلغ ۱/ ۱ میلیارد دلار اقدام کرد، اما نهایتا نتوانست سود اوراق قرضه‌ به ارزش ۲۰۰‌میلیون دلار را بپردازد و در اصطلاح آن را نکول کرد. نکول هنگامی اتفاق می‌افتد که بدهکار قادر به برآورده کردن تعهد قانونی بازپرداخت بدهی خود نباشد. موسسه S&P Global Ratings که نکول ۲۰۰‌میلیون دلاری ونزوئلا را هفته پیش اعلام کرد، بر این باور است که احتمالا در سه ماه آینده ونزوئلا یکی از هردو موعد پرداخت‌های خود را نکول کند. به‌دنبال این موضوع موسسه رتبه‌سنجی فیچ نیز اعتبار و رتبه ونزوئلا را کاهش داد. این اقدام به این معنا است که دست طلبکاران برای اقدامات قانونی باز است، هرچند تاکنون هیچ اقدامی از سوی دارندگان اوراق قرضه انجام نشده و به‌نظر می‌رسد آنها این فرصت را به ونزوئلا داده‌اند که پرداخت‌های خود را انجام دهد.هفته گذشته دولت ونزوئلا با طلبکاران بین‌المللی خود درخصوص چگونگی بازپرداخت طلب ۶۰ میلیارد دلاری این کشور تشکیل جلسه داد. هرچند چین نسبت به پرداخت بدهی‌های ونزوئلا ابراز امیدواری کرده است و روسیه نیزبا تسهیلاتی برای این کشور موافقت کرد، اما همچنان کارشناسان بر این باورند که این کشور موفق به پرداخت‌های خود نمی‌شود. حدود دوسوم از تولید نفت ونزوئلا توسط روسیه و چین کنترل می‌شود تا از بازپرداخت بدهی‌های این کشور مطمئن باشند.

ونزوئلا در کل حدود ۱۵۰ میلیارد دلار بدهی دارد و باید اقساط را همراه با سایر هزینه‌ها هر ماه بپردازد. از این رو ونزوئلا تا پایان سال‌جاری میلادی باید ۴۷/ ۱ میلیارد دلار و در سال ٢٠١٨، حدود ٨ میلیارد دلار به طلبکاران خود پرداخت کند. در صورتی که ونزوئلا بخواهد این هزینه‌ها را بدهد و پرداخت در اقساط را به تعویق نیندازد، باید مقداری از هزینه‌های خود را کاهش دهد و این به معنای ایجاد فشار بر مردم این کشور است.

درحال‌حاضر مردم این کشور فشارهای اقتصادی بسیاری را متحمل می‌شوند، تورم در ونزوئلا امسال به ۷۰۰ درصد رسید. از این رو نیکلاس مادورو مجبور است بین پرداخت بدهی‌های طلبکاران خود و افزایش فشار بر مردم که به افزایش ناآرامی‌های داخلی این کشور منجر می‌شود، یکی را انتخاب کند.

منبع:دنیای اقتصاد

سخنان نماینده‌ی مجمع دانشجویان حزب‌الله خطاب به آقای قالیباف در دانشگاه علم و صنعت

شما اگر معتقدید گفتمان اصولگرایی گفتمان امام و انقلاب است، دیگر چرا به جای بازگشت به مبانی انقلاب از لفظ نواصول گرایی استفاده می‌کنید؟ چرا به جای دعوت همه به بازگشت به مبانی انقلاب از تحول در یک حزب سیاسی سخن می‌گویید؟
خود این الفاظ و بازی‌های جناحی و قبیله باعث شده است این حرکت‌ها به جای رفتن به سمت و سوی اهداف اصلی انقلاب، خودشان هدف واقع شوند و بیش‌تر به دوقطبی‌های پوشالین حزبی و جناحی دامن زده شود.
چه بسا رقابت‌های حزبی و جناحی که جای مبارزه بافساد و عدالت‌خواهی و دفاع از مستضعفین را گرفته است
و نتیجه‌اش این شده که به هرقیمتی بخواهیم پست‌های مملکتی را بگیریم؛ چرا؟! چون با ظلم و فساد مبارزه کنیم؟! چون می‌خواهیم پاسدار اصول و ارزش‌های انقلاب باشیم؟! یا نه، می‌ترسیم مبادا دست جناح مقابل بیافتد؟! واقعن آن چیزی که ما از مسئولان یا در مناظرات می‌بینیم کدام یک است؟! آیا واقعن دلسوز انقلاب و مردم‌اند یا دنبال قدرت؟

اگر می‌گویید فقط با شعار دادن نمی‌توان گفت فقط ما خواهان عدالت و مبارزه با فقر و فسادیم و باید مردم را با خود همراه کرد و نه به اسم حزب و تشکیلات در اتاق دربسته نشست و برای بقیه تصمیم گرفت، چرا اصرار دارید لفظ اصولگرایی را با چنین کارنامه‌ای حفظ کنید در حالی که خودتان اذعان دارید سران این جریان باوری به این مسائل ندارند و می‌دانید که مردم هم از اصولگرایی دل خوشی ندارند و در انتخابات هم دیدیم که با بازی با الفاظ و دم زدن از انقلاب و مردم و فرار از واژه‌ی اصولگرایی نمی توان به جایی رسید و جمنایی که خود را داعیه‌دار جبهه‌ی مردمی انقلاب می‌دانست و مثلا قرار بود بعد از انتخابات هم پی‌گیر مطالبات مردم باشید بعد از شکست در انتخابات می‌بینیم که دیگر خبری از آن نیست.

در نامه نواصولگرایی که راجع به متحول کردن جریان به اصطلاح اصولگرا حرف زدید، بی آن که اشاره‌ای به یک تحول ضروری برای رشد جامعه و توجه به مردم و قشر مسضعف بکنید، باز هم به جای این که برای حل این معضلات به مردم برگردید و بنا شود چیزی در کف جامعه و برای مردم رخ دهد دوباره به حل مشکلات یک حزب سیاسی برگشتید
و بعد نگران از تضعیف آن در برابر جریان مقابل بودید که یعنی دوباره جای آن که دغدغه، درد مردم و پیشرفت انقلاب باشد باز برگشتید به دعواهای قبیله‌ای میان دو جناح.

شما که امروز از شفافیت و مبارزه با فساد می‌گویید در زمان مدیریت شهرداری، چقدر با فساد در شهرداری مقابله کردید؟ ماجرای املاک نجومی چه شد؟ تفحص مجلس در این مورد به کجا رسید آقای قالیباف؟ قائم مقائم شما در شهرداری پس از این همه سال الان سر از کجا درآورده؟ درآمدهای شهرداری چقدر در این سال‌ها به جای شهرفروشی به درآمدهای پایدار رسیده است؟

چقدر برای پیش‌برد اهداف و ارزش های انقلاب در شهرداری تلاش کردید؟ آیا ارزش‌های انقلاب در ساخت اتوبان و پل خلاصه می‌شود یا در فروش تراکم به بالاشهری‌ها؟

در بحث‌های فرهنگی و اجتماعی چقدر از اصول و مبانی انقلاب پیروی کردید؟ یا نه، شما هم با بازی در پازل غرب گرایان به جای بها دادن به مساجد و توسعه کارهای فرهنگی و حل مشکلات مردم با محوریت مسجد رفتید به سراغ فرهنگسراها و سراهای محله که در راستای مدرن سازی تمدن غربی است. آیا شما در این مدت هیچ توجهی به الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت کردید یا نه شما هم در عمل راه همان‌هایی را رفتید که فقط از اسلام احکام فردی‌اش را می‌بینند و در عرصه اجتماعی و مدیریتی اعتقادی به اسلام ندارند؟

پایبندی به اصول انقلاب فقط در حرف و ادعا نیست باید دید در مدتی که شما در رده‌های بالای مدیریتی بوده‌اید در عمل کدام مسیر را دنبال کرده‌اید.

شاید اگر برجی درشهر بالا رود یا راهی ساخته شود یا خط جدید مترویی راه بیافتد یا پارکی افتتاح شود ‌همه‌ی عالم و آدم خبر شوند و در خبرگزاری ها منعکس شود و کلی تشکر و قدر دانی صورت گیرد و یک تابلوی بزرگ کنارش بزنند که این به دست فلان شهردار افتتاح شد اما اگر در روند همین توسعه‌های مادی و در پشت همین ساخت و سازها و افتتاح کردن‌ها، این کوخ نشینان مستضعف و حاشیه نشین له شوند آیا کسی خبر خواهد شد؟ چه قدر به فکر این مردم محروم و حاشیه نشین بوده‌اید که نه رسانه‌ای در اختیار دارند و نه هر چه فریاد بزنند صدایشان به جایی می‌رسد؟

شما در آن نامه جوانان را به نواصولگرایی دعوت کردید چنان که گویا تا به حال جوانان انقلابی دنباله رو و یا دلبسته‌ی فلان حزبی سیاسی و حالا منتظر دستورات شما برای تغییر این رویه‌ی غلط و حرکت های آتش به اختیار بوده‌اند.

گویا خبر ندارید که پس از دفاع مقدس یعنی زمانی که خیلی ها فکر می‌کردند مبارزه دیگر تمام شده است دانشجویان انقلابی و عدالت‌خواه با تأسی به این پیام امام بعد از قطعنامه که فرمودند« امروز جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا، جنگ استضعاف و استکبار، و جنگ پابرهنه‌ها و مرفهین بی‌درد شروع شده است.» سال‌های زیادی است که ورای این دعواهای جناحی به مبارزه با فساد و بی‌عدالتی و دفاع از حقوق مستضعفین پراخته‌اند.

آیا به یاد دارید در سال۸۸ که ماموران شهرداری به منطقه ۱۹ ریختند و به زور خانه های مردمی که توان پرداخت رشوه را نداشتند ویران کردند؟!
و وقتی دانشجویان عدالت‌خواه به اعتراض و دفاع از حقوق مردم پرداختند با شکایت شهرداری شما روبه و شدند که شهرداری می آید و مجمع دانشجویان حزب ا… شکایت می‌کند؟!

آیا قالیباف امروز با دیروز در عمل فرق کرده است و به دنبال رویه‌ی جدیدی است یا نه فقط حرف هاست که عوض شده است؟

حتی علوم انسانی غربی را هم نداریم!

به گزارش مسیرآنلاین، رئیس شورای سیاستگذاری همایش بین‌المللی علوم انسانی اسلامی گفت: عملا علوم انسانی در ۳۹ سال گذشته به یک کالای لوکس و تشریفاتی تبدیل شده و امروز جامعه ما به شدت به یک علوم انسانی کارا نیازمند است.

در شرایطی که علوم انسانی ما کماکان بصورت کاملا تقلیدی از کتاب‌های غربی در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود و دانشجویان در کلاس‌های درس و در پایان نامه‌هایشان کمتر فرصت ارائه ایده و تفکرات نوآورانه و بومی دارند، برنامه ثریا با موضوع “علوم انسانی در زنجیر” به بررسی وضعیت علوم انسانی در دانشگاه ها پرداخت.

محسن مقصودی در ابتدای برنامه اظهار داشت: برنامه ثریا هفته آینده به موضوع زلزله کرمانشاه خواهد پرداخت و ابعاد آن را بررسی خواهد کرد.

وی گفت: هفته آینده را از این جهت برای بررسی ابعاد زلزله کرمانشاه انتخاب کرده ایم که از فضای رسانه‌ای فاصله بگیریم تا بتوانیم به صورت تحلیلی تر به موضوع بپردازیم.

هیچ کشوری نمیتواند بدون علوم انسانی در جامعه نظم را برقرار بکند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس شورای سیاستگذاری همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا علوم انسانی توانسته است در حوزه های مختلف مسائل جامعه را حل بکند یا خیر اظهار داشت: علوم انسانی درونمایه و مغز افزار مدیریت کشورهاست و هیچ کشوری نمیتواند بدون علوم انسانی در جامعه نظمی را برقرار بکند و قواعدی را برای حیات فردی و جمعی انسان در نظر بگیرد. علوه بر این هر جامعه‌ای به ویژه جوامع پیشرفته با مسائلی روبرو هستند که این مسائل باید شناسایی بشوند و نسخه هایی برای حل این مسائل ارائه بشوند که این موارد همه وظایف عالمان علوم اسلامی است. پیشرفت سایر علوم هم در گرو یک علوم انسانی پویا و مناسب است.

علوم انسانی در 39 سال گذشته به یک کالای لوکس و تشریفاتی تبدیل شده است

وی در ادامه افزود: علوم انسانی باید حضور جدی در جامعه داشته باشد اما متاسفانه در حد قابل توجهی علوم انسانی امروز ما نه قادر به درک و فهم عمیق مسائل جامعه ایران است و نه می‌تواند نسخه‌های مناسبی ارائه بدهد. عملا علوم انسانی در 39 سال گذشته به یک کالای لوکس و تشریفاتی تبدیل شده است که بیشتر افراد علاقه مند به گرفتن مدرک را ارضا کرده است! امروز جامعه ما به شدت به یک علوم انسانی کارا نیازمند است.

حتی علوم انسانی غربی را هم نداریم!

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی تصریح کرد: نه تنها این علوم انسانی با شرایط دینی و ملی ما هماهنگ نیست و به نوعی با جهان بینی ما متعارض هم هست حتی همان علوم انسانی غربی هم که گفته میشود نیست یعنی یک مجموعه نامنضبطی است که نهایتا معلوماتی است که حتی نمیتواند همان کارکردی را که در غرب دارد در کشور ما داشته باشد لذا تحول در علوم انسانی از مسائل کلیدی در جامعه است.

از علوم انسانی کنونی نمی‌توان توقع استقلال، رشد و خودکفایی داشت…

شهریار زرشناس در ادامه اظهار داشت: علوم انسانی زمانیکه استعمار غرب مدرن به سراغ ایران می‌آید و بر ما مسلط می‌شود، تا بتواند در داخل کشور نیرو تربیت کند که از این جهت نیروهایی تربیت کند تا این نیرو چرخ های نظام شبه مدرن را بچرخاند. چهره های اصلی بنیانگذار رشته های اصلی علوم انسانی در کشور عبارتند از علی اکبر سیاسی که روانشناسی را بنا کرده است که ایشان طبق سوابق رسمی فراماسونر است. رشته حقوق و تاریخ توسط حسن پیرنیا و محمد علی فروغی راه اندازی شده است که هر دو فراماسونر هستند؛ شاکله این علوم را جریان های روشنفکری ماسونی تشکیل داده‌اند. این علوم اساسا آمده اند تا هویت ملی را تضعیف بکنند و استقلال مردم را خدشه دار بکنند و وضعیتی را ایجاد کنند که نظام جهانی بتواند از ما استفاده کند و ما را غارت کند. با این شرایط آیا ما از چنین علومی انتظار داریم که به استقلال، رشد و خودکفایی ما کمک کند؟!

حلقه روشنفکری سکولار که در اقلیت هم هستند با نوعی گردن کلفتی کاری می‌کند که کسی نتواند برخلاف این جریان فکری حرفی بزند…

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس شورای سیاستگذاری همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی در ادامه گفت: مهمترین دعوت کسانی که در حوزه علوم انسانی اسلامی کار می‌کنند، دعوت به آزادی و نقد است و در واقع تاکید بر این است که تابوهایی که در دانشگاه‌های تحت عنوان علوم انسانی درست شده است تا کی باید مورد تعظیم و احترام ما باشد؟ مهمترین حرف ما آزاداندیشی است و هیچ باکی هم نداریم که نظریات اسلامی هم مورد نقد و ارزیابی قرار بگیرد. تا زمانی که شرایطمان در علوم انسانی این است که اجازه پیدا نمی‌کنیم نقد کنیم چراکه به راحتی به پیشانی افراد برچسب بی سوادی می‌زنند. دانشجو می‌خواهد پرپوزال با یک مطالبه مردمی را به تصویب برساند اما می‌گویند که یا باید این موضوع را عوض کنید یا اجازه نمی‌دهیم که این مسیر را ادامه بدهید. ما حتی اساتیدی را داشتیم که به دلیل ابراز نظرات متفاوت تدریجا در یک فرآیندی از دانشگاه اخراج شدند یعنی حلقه روشنفکری سکولار که در اقلیت هم هستند با نوعی گردن کلفتی کاری می‌کند که کسی نتواند برخلاف این جریان فکری حرفی بزند.

محسن مقصودی خاطرنشان کرد: ما وقتی از کارشناسی برای تغییر رشته در کارشناسی ارشد به یکی از رشته های علوم انسانی آمدیم، متوجه شدیم که در بسیاری از کلاس‌ها اصلا اجازه نقد کردن و حتی فکر کردن هم نداشتیم؛ به قول برخی از اساتید، علوم انسانی ما “علوم عقلی” نیستند بلکه “علوم نقلی” هستند یعنی فقط باید از فلان اندیشمند غربی یک بحثی را نقل کنید و کلاس‌ها اصلا خلاقیت ندارد.

در غرب راحت‌تر علوم انسانی را نقد می‌کنید چراکه روشنفکران غرب زده داخلی، قبله‌شان غرب است

رئیس شورای سیاستگذاری همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی اظهار داشت: شاید این استبداد رای در کشورهایی که دچار غربزدگی می‌شوند به مراتب بیش از کشورهای غربی باشد و چه بسا شما در کلاس های درس اروپا راحتتر بتوانید در این خصوص صحبت بکنید چرا که روشنفکر داخلی معتقد است همه چیز ما و اصلا قبله ما غرب است لذا هر صحبتی که غیر از این باشد عبور از خط قرمز محسوب می‌شود.

برخلاف برچسب‌هایی که به علوم انسانی اسلامی می‌زنند، علوم انسانی غربی صد در صد ایدئولوژیک فکر می‌کند

وی گفت: برخلاف آنچه که به علمای علوم انسانی می‌گویند شما می‌خواهید کار سیاسی بکنید و ایدئولوژیک فکر کنید، باید بگوییم که این علوم انسانی غربی است که صد در صد ایدئولوژیک فکر می‌کند یعنی براساس جهان بینی الحادی به یکسری باید ها و نبایدها رسیده است و هرطور شده می‌خواهد این باید ها و نبایدها را درجامعه پیاده بکند.

وی افزود: یکی از چیزهایی که در سال های گذشته تعجب بنده را برانگیخت این بود که کسانی که مدعی آزادی می‌شوند کمتر حاضرند در مناظرات علمی و درجلسات نقد شرکت کنند یا شرایطی را می‌گذارند که این جلسه عملا لغو می‌شود؛ ما معتقدیم تا زمانی که علوم انسانی اسیر این تفکرات متحجرانه باشد به جایی نمیرسد.

غلامی افزود: گفتمان علوم انسانی اسلامی در سالهای اخیر در کشورمان رواج پیدا کرده است و آن میدان یکه تازی از روشنفکران سکولار در برخی از رشته ها گرفته شده است و احساس نگرانی هم می‌کنند و سبک بروز نگرانی هایشان هم کاملا سیاسی و توام با فحاشی است. در مجموع میدان از حالت انحصار در آمده است و این کم دستاوردی نیست هرچند که ما یک عقب ماندگی طول و دراز داریم.

از سال 68 به بعد نسخه اصلی عملیاتی اقتصادی کشور اقتصاد نئولیبرال است و نتیجه‌اش حقوق‌های نجومی است

دکتر شهریار زرشناس در ادامه افزود: عده‌ای بعد از انقلاب اسلامی و در چهارچوب نظام اسلامی عده‌ای سیستم دانشگاهی را به نوعی طراحی کردند که همان علوم انسانی قبل از انقلاب را با تغییرات اندکی پیاده سازی کردند. از سال 68 به بعد نسخه اصلی عملیاتی اقتصادی کشور اقتصاد نئولیبرال است و نتیجه‌اش حقوق‌های نجومی، شکل گیری مدیریت اشرافی و فاصله طبقاتی بوده است؛ شاکله علوم انسانی ایدئولوژیک است و اتفاقا با لیبرالیزم هم پیوند دارد. این‌ها آموزه های ایدئولوژیکی هستند که در قالب علم خودشان را جا زدند و کارکردهای مشخص دارند و البته کارکردشان برای ما ضد ماست یعنی اگر علم اقتصاد مدرن را بگیریم و هیچ تحولی درآن ایجاد نکنیم و با آن مرزبندی نکنیم قطعا حاصلش می‌شود وضعیت اقتصادی پر رنج کنونی که جامعه آن را نمی‌پسندد.

شاکله و روح حاکم بر علوم انسانی غربی ضد آرمان‌ها و اهداف و مبانی ماست

وی گفت: در کتب روانشناسی مدرنی که در دانشگاه ما تدریس می‌شود نوشته شده است که همجنسبازی هیچ مانعی ندارد؛ ازدواج ها در این سبک زندگی‌ای که در کتب کنونی روانشناسی ترویج می‌شود، معمولا منجر به طلاق می‌شوند و ساختار خانواده برمبنای حمایت پدر نسبت به فرزندان قطعا فروخواهد پاشید. ما باید در این علوم انسانی تحول ایجاد کنیم و صورت اندیشه دینی خودمان را باید در آن حاکم کنیم. من نمی‌گویم هرچه اینها می‌گویند بد است اما شاکله و روح حاکم بر آنها ضد آرمان‌ها و اهداف و مبانی ماست.

سیستم ناکارآمد دولتی کنونی ما نتیجه طراحی روشنفکران مرعوب غرب است

زرشناس تاکید کرد: ما اگر سیستم اداری کشورمان ناراضی هستیم و می‌گوییم در این سیستم کار انجام نمی‌شود و این سیستم رشوه خوار است و غیره باید ببینیم که چه کسی سیستم را طراحی کرده است؟ این سیستم در دوران رضاشاه توسط روشنفکران شبه مدرن براساس همین نسخه های علوم انسانی مدیریت طراحی شده و الان هم هرفسادی دارد مسئولش خودشان هستند و این افراد همان‌هایی هستند که امروز ژست اپوزوسیون گرفته‌اند و انقلاب را بخاطر این ناکارآمدی ها می‌زنند.

وی گفت: اگر سیستم قضایی ما مشکل دارد به دلیل نظام اندیشه‌ای سکولاری است که توسط داور در زمان رضا شاه پی ریزی شد.

وقتی به دنبال علوم انسانی غربی باشیم در علوم سیاسی به جای اندیشه استقلال به سمتی می‌رویم که فقط بگوییم همه حقیقت در نظام جهانی است

زرشناس در پاسخ به این سوال که این علوم در کشورهای دیگر هم پیاده می‌شود پس چرا در آنجا کارآمد هستند؟ اظهار داشت: در کدام یک از کشورهای پیرامونی این مفاسد و مشکلات نیست؟ شما در تک تک کشورهای آمریکای لاتین، برزیل، آرژانتین، مکزیک، پرو، هندوستان، مصر و غیره نگاه کنید و متوجه خواهید شد که کدامشان بروکراسی فاسد ندارند؟ کدامشان توانسته‌اند جلوی فقر را بگیرند و عدالت را برقرار کنند؟ هیچ کدام؛ اما در خود کشورهای غربی مدرن چون علوم انسانی در آنجا متولد شده است تا حدودی کارآمدی داشته است که البته دیگر الان ندارد.

وی افزود: خود روانشناسان چندین دهه است که یکی از رشته های که ماورایی را پذیرفته اند و برای آن در دانشگاه‌هایشان کرسی گذاشته‌اند وآن را نقد و بررسی می‌کنند اما در ایران هنوز اساتید روانشناسی حاضر نیستند این را بپذیرند و حتی از خود غربی ها هم عقب تر هستند. علوم انسانی شبه مدرن مقلدانه‌ای که بر ما تحمیل شده است نسبت به علوم انسانی مدرن کشورهای متروپل ناکارآمدتر است و مسائل مارا نمیشناسد و نسخه‌هایی که می‌پیچد پرت است بنابراین وقتی به این نسخه ها عمل میکنیم یک اقتصاد نئولیبرالی داریم که از دل آن مدیر نجومی بگیر درمی‌آید و در علوم سیاسی به جای اینکه اندیشه استقلال و آزادیخواهی را ترویج کند ما را به سمتی مسخ می‌کند که فقط بگوییم همه حقیقت در نظام جهانی است و راهی جز پیوستن به نظام جهانی نداریم.

نظام دانشگاهی علوم انسانی ما تفکر ستیز و خلاقیت‌کش است

زرشناس گفت: نظام دانشگاهی علوم انسانی ما تفکر ستیز و خلاقیت‌کش است و اصلا امکان پرورش انسان اندیشمند را به ما نمی‌دهد. دانشجویی که می‌خواست در پایان نامه اش به آرمانگرایی انقلابی توجه کند اصلا امکان نداشت یعنی محال بود که اجازه چنین کاری به او بدهند؛ نه فقط استاد استبداد به خرج می‌داد بلکه سیستم استبداد داشت. این سیستم خلاقیت‌کش طراحی شده است چراکه نمی‌خواهند ما تولید علم داشته باشیم و به آنها برسیم.

تقریبا بعد از انقلاب تمام تریبون ها در اختیار اساتید روشنفکر سکولار بوده است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس شورای سیاستگذاری همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی در ادامه برنامه تصریح کرد: علوم انسانی اسلامی مولود دوران بلوغ انقلاب اسلامی است و در این سال ها هرکاری کرده اند که این علوم انسانی اسلامی نتواند کار خودش را انجام بدهد. در این سال ها تمام تریبون ها در اختیار اساتید روشنفکر سکولار بوده است حتی در صداوسیمای نظام جمهوری اسلامی چند درصد مروجین علوم انسانی اسلامی تریبون داشته‌اند و چند درصد اساتید علوم انسانی سکولار؟ ما با صحبت کردن این افراد مخالف نیستیم اما وقتی هم برنامه‌ای برای نقد می‌گذاریم گزینشی برخورد میکنند که اگر آقای فلانی برای مناظره بیاید ما نمی‌آییم! بخش قابل توجهی از اساتید ما امرزو موافق تحول هستند اما یک اقلیتی با استبداد و گردن کلفتی مانع می‌شوند و همه جا را هم در اختیار گرفته‌اند و کارشان را انجام می‌دهند اما ما می‌گوییم اینقدر یک طرفه حرف نزنید و اجازه بدهید حرف‌هایتان نقد بشود.

محسن مقصودی در جمع بندی این بخش گفت: با توجه به صحبتهای اساتید، در واقع کسی به دنبال نفی کلی تولیدات علوم انسانی غربی نیست بلکه می گوییم لطفا اجازه “نقد” علوم انسانی غربی در دانشگاه ها داده شود. این متون به هیچ وجه مقدس نیستند و قابل نقدند.

در طی چهار دهه اخیر کل شاکله علوم در هر رشته‌ای که متصور بشوید بر اساس آموزه های علوم انسانی غربی است

شهریار زرشناس در پاسخ به این سوال که دستاورد علوم انسانی اسلامی در این چهاردهه چه بوده است، تصریح کرد: شما به من نشان بدهید جریانی که با محوریت عبدالکریم سروش از فردای انقلاب فرهنگی حاکم شد، کجا اجازه داد که ساختار دانشگاهی علوم انسانی زمان رژیم پهلوی عوض بشود؟ کل شاکله علوم در هر رشته‌ای که متصور بشوید بر اساس آموزه های علوم انسانی غربی است و چند تا دو واحدی بصورت عمومی مثل ریشه های انقلاب و غیره در دانشگاه‌ها اضافه کردند. کتاب های درسی و کنکوری ارشد و دکتری ما هنوز برای افرادی مثل حسین بشیریه است که بطور صریح با ولایت فقیه مخالفت می‌کنند و راه حلشان مشروطه انگلیسی است! چه کسی گفته که چهاردهه نظام دانشگاهی علوم انسانی دست طرفداران تحول در علوم انسانی و طرفداران علوم انسانی اسلامی بوده است؟ نظام علوم انسانی دانشگاهی ما در دست روشنفکرانی است که دقیقا براساس آموزه های نئولیبرالی جلو می‌روند و این نظام به هیچ وجه دست تحولخواهان نبوده است که الان می‌گویند بعد از چهار دهه نتیجه کار کجاست؟

روشنفکران غربی هستند که اختناق را بر هر نوع اندیشه تحولخواه و منتقد اعمال می‌کنند

وی افزود: سوال می‌کنند چرا به علوم انسانی مدرن فرصت نمی‌دهید؟ در پاسخ می‌گویم که مگر جایی هست که علوم انسانی مدرن در دستش نباشد؟ شما بروید کیوسک مطبوعات و نشریات عمومی و تخصصی را ببینید و بعد متوجه خواهی شد بصورت کمی و کیفی کدام سمت سنگین تر است؟ حتی تولیدات “سمت” ما هم چنین برآیندی دارد بطور مثال در کتاب اندیشه سیاسی قرن بیستم، تمام اندیشه ها را کوبیده و فقط لیبرالیسم را ترویج کرده است. کتاب فلسفه آموزش و پرورشی که در دانشگاه پیام نور ترویج می‌شود تمام تئوری های غیر از لیبرالیزم را کوبیده است و نتیجه می‌گیرد که بهترین آموزش پرورش همین مدل است.

زرشناس تصریح کرد: در همین صداوسیما و دربرنامه های نقد کتاب چند عدد کتاب نقادانه نسبت به علوم انسانی مدرن یا نسبت به مضمون های مشهورات مدرن را ترویج کردید؟ چه کسی گفته اینها تریبون ندارند؟! آیا تریبونی هست که نداشته باشند؟ کل نظام دانشگاهی ما در دست این افراد است بنابراین باید بدانیم که اینها هستند که اختناق را بر هر نوع اندیشه تحولخواه و منتقد اعمال می‌کنند.

سرمایه گذاری دستگاه های نظام در عرصه علوم انسانی اسلامی زیر صفر است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی خاطرنشان کرد: علی رغم همه مباحث و مشکلات باید بگوییم که واقعا اساتید انقلابی و تحولخواه دست روی دست نگذاشته‌اند و بطور جدی کار می‌کنند. هم در دانشگاه و هم در حوزه کارهای خوبی شروع شده است اما متاسفانه باید بگوییم که سرمایه گذاری دستگاه های نظام در این عرصه زیر صفر است.

وی در ادامه گفت: آنچه که مسلم است این است که نمی‌توانیم علوم انسانی را پروژه‌ای متحول کنیم بلکه باید این تحول در یک فرآیند باشد.

علوم انسانی کنونی مقوم وابستگی، فقر، ظلم و مدیریت رانتخوار است…

زرشناس در پایان اظهار داشت: تحول در دو حوزه از ضروریات و نیازهای فوری انقلاب اسلامی است یکی تحول در ساخت اقتصادی کشور که حتما باید با محوریت عدالت در ساخت اقتصادی صورت بگیرد و اقتصاد مقاومتی گام اول آن است و دوم در حوزه فرهنگ هم باید به سمتی برویم که دگرگونی ایجاد کنیم و کانون این دگرگونی مسئله علوم انسانی است؛ علوم انسانی برای استقلال و هویت دینی و معنوی ایران مسئله مرگ و زندگی است؛ این علوم انسانی کنونی مقوم وابستگی، فقر، ظلم و مدیریت رانتخوار و غیره است.

منبع: فارس

تکلیف «حقوق‌های نجومی» مشخص شد

به گزارش مسیرآنلاین، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تصویب کلیات طرح اصلاح قانون مقابله با حقوق‌های نجومی در کمیسیون متبوعش خبر داد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جلسه امروز( سه شنبه 30 آبان) کمیسیون متبوعش گفت: در جلسه امروز کلیات طرح اصلاح قانون مقابله با حقوق‌های نجومی به تصویب رسید که براساس آن، بند الف تبصره 12 قانون بودجه اصلاح شد و حقوق‌های نجومی و مادام‌العمر دیگر پرداخت نخواهد شد.

وی با توصیف روند تصویب کلیات این طرح در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: در سال 90 اصلاحیه‌ای در یکی از بندهای قانون خدمات کشوری که مصوب سال 86 بود انجام شد که در قانون اجرایی توسط دستگاه‌‌ها به این اصلاحیه توجه نشده بود. بنابراین این شبهه وجود داشت که به دلیل اعمال نشدن اصلاحیه مصوب شده در سال 90، حقوق‌های نجومی به شکل قانونی از سوی دولت در حال پرداخت است که در جلسه امروز به اصلاح این ایراد بسیار مهم در قانون ابلاغیه پرداخته شد.

منبع: تسنیم

عباس آخوندی کجاست؟

به گزارش مسیرآنلاین، آخرین باری که وزیر راه و شهرسازی رویت شده مربوط به بازدید وی از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه است. آخوندی در این بازدید گفت: زمانیکه اقدامات امدادی و آواربرداری در مناطق زلزله پایان بگیرد و نظم در منطقه ایجاد شود، همکاران ما در بنیاد مسکن انقلاب بلافاصله کار شناسایی واحد‌های مسکونی آسیب دیده و تخمین و برآورد میزان خسارات وارده را آغاز خواهند کرد.

وی افزود: بنیاد مسکن از تک تک واحد‌های مسکونی آسیب دیده از زلزله بازدید کرده و شناسایی و ارزیابی میزان خسارات انجام خواهد شد.

وی با بیان این‌که مشخص می‌شود چه واحد‌هایی نیاز به ترمیم و مرمت و چه واحد‌هایی نیاز به نوسازی و بازسازی دارند و پس از آن وارد عمل خواهیم شد، تصریح کرد: حتما در کنار مردم آسیب‌دیده از زلزله اخیر خواهیم بود و تا پایان کار همراهی خواهیم کرد تا تمامی واحد‌ها به بهترین شیوه ممکن و با استاندارد ساخته شوند.

اما از سه شنبه هفته گذشته تا امروز اثری از وزیر راه و شهرسازی نیست. وی روز بعد از بازدیدش برای حضور در کنفرانس توسعه همکاری منطقه‌ای برای افغانستان (RECCA) به عشق آباد ترکمنستان سفر کرد. در این سفر علی اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل و تامین مالی، شهرام کوسه‌غراوی نماینده مردم مینودشت وکلاله و مراوه‌تپه در مجلس و احمدی سفیر ایران همراه آخوندی بودند.

تقریبا یک هفته‌ای است که خبری از وزیر راه و شهرسازی نیست. انتظار می‌رفت وی حداقل در برابر تخریب بیمارستان شهرستان سرپل‌ذهاب و اسلام‌آباد غرب که وزارت راه و شهرسازی (سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی) متولی ساخت آن بوده عکس‌العمل نشان دهد و معاون خود را در این باره مورد بازخواست قرار دهد. ایازی معاون وزیر بهداشت اخیرا درباره گفته است؛ «بیمارستان اسلام آباد غرب توسط وزارت راه ساخته و به وزارت بهداشت واگذار شده و فروردین امسال به بهره‌برداری رسید.»

از سه شنبه گذشته به این سو اثری از وزیر راه و شهرسازی نیست؛ نه در برنامه‌های متعدد زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی دیده شده و نه این‌که کسی از وی خبری دارد. این مسئله باعث شده تا عده‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با هشتگ گمشده (#گمشده) به دنبال یافتن وزیر راه و شهرسازی باشند.

در زلزله هفته گذشته استان کرمانشاه حدود ۵۰۰ نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند و حدود ۸۰۰۰ نفر نیز مصدوم شدند. البته در این بین یکی از اقدامات قابل تقدیر هلال احمر در زلزله کرمانشاه استفاده از سگ‌های زنده‌یاب بود. اقدامی که باعث شد ۶ نفر زنده از زیر آوار بیرون آورده شوند. به نظر می‌رسد باید چنین برنامه‌ای را برای یافتن برخی مسئولان گمشده به کار گرفت.

لازم به ذکر است، پیگیری تسنیم از مدیر کل حوزه وزارتی راه و شهرسازی برای یافتن سرنخی از وضعیت وزیر راه بی نتیجه ماند.

منبع: تسنیم

از وعده انتشار اسامی بانک‌های متخلف چه خبر؟

به گزارش مسیرآنلاین، یکی از اطلاعات بسیار مهم و حیاتی در نظام اقتصادی که کاربرد زیاد و تعیین‌کننده‌ای در مالیات‌ستانی عادلانه دولت‌ها دارد، به داشتن اطلاعات ریز و درشت اشخاص حقیقی و حقوقی در بانک‌ها باز می‌گردد.

در سال‌های اخیر علیرغم مخالفت‌ها و لابی نفوذ‌گران اقتصادی در قانون‌گذاری، تلاش‌ها به نتیجه رسید و سرانجام در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم با افزوده شدن این اطلاعات راه شفافیت اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی فراهم شد.

در حال حاضر طبق این قانون مترقی اطلاعات مالی، پولی، اعتباری و سرمایه‌ای در قالب جمع گردش و مانده سالانه انواع سپرده‌ها، حساب‌ها و سود آنها، نقل و انتقال سهم و سایر اوراق بهادار، تسهیلات، اعتبارات اسنادی باید از سوی بانک‌ها به سمت نظام جامع مالیاتی سرازیر شود، تا علاوه بر ارتقاء شفافیت نظام اقتصادی، دریافت مالیات عادلانه مبنای کارکرد و فعالیت افراد باشد.

قانون مالیات‌ها مصوب ۳۱ تیرماه سال ۹۴ بوده و از آن موقع تاکنون بنا به دلایلی از جمله تصویب دستورالعمل، نبود، زیر ساخت‌ها از سمت بانک‌ها و سازمان مالیاتی و سایر موارد بار‌ها به تعویق افتاده است. با این حال مسئولان سازمان مالیاتی در سال جاری ابراز امیدواری کردند، بتوانند این اطلاعات را ملاک بررسی عملکرد مالیات سال ۹۵ مؤدیان و فعالان نظام اقتصادی قرار دهند.

در همین راستا علی رستم‌پور مدیرکل دفتر مالیاتی سازمان امور اقتصادی پایان مردادماه امسال آخرین مهلت بانک‌ها برای ارائه اطلاعات دانسته و گفته بود، برخی بانک‌ها این تفاهم‌نامه را منعقد کرده و مباحث فنی برای برقرار شدن ارتباط سیستمی در جریان است. بخش دیگری از مدیران عامل بانک‌ها تاکنون تفاهم‌نامه را امضا نکردند، اما در شرف انجام است.

وی گفته بود به بانک‌ها اعلام شده، اظهارنامه‌های مالیاتی سال ۹۵ باید با حساب‌های بانکی بررسی و تطبیق داده شود.

این مسئول با اشاره به اینکه از ۴۰ بانک و مؤسسه مالی اعتباری حدود ۹ بانک تفاهم را امضا کرده و بقیه در شرف اجرا است تاکید کرده بود در فرجه زمانی حداکثر پایان مردادماه سال جاری باید این دسترسی به حساب‌ها برای سازمان فراهم شود.

با عملی نشدن این اولتیماتوم و فرصت داده شده به بانک‌ها و مؤسسات مالی عملاً اهداف ترسیمی مالیات از جمله حذف مالیات علی‌الرأس و مالیات‌ستانی عادلانه و شفاف را تحت تأثیر قرار گرفته است.

با فرصت سوزی ۳ ماه از فرجه سازمان مالیاتی این بار رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی در ضرب‌الاجلی مجدد، اوایل ابان ماه برای آخرین بار به بانک‌ها اخطار داد و آن‌ها را تهدید کرد، در صورتی که به قانون تمکین نکنند، اسامی متخلفان را افشا می‌کند.

تقوی‌نژاد عنوان کرده بود، عمده بانک‌ها این تفاهم‌نامه تبادل اطلاعات حساب‌های بانکی را امضا کردند و البته برخی بانک‌ها ابهام داشتند که در جلسات حل و فصل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه همه بانک‌ها تفاهم‌نامه را امضا نکردند، گفته است؛ همه امضا نکردند و منتظر جلسه هستند. بیش از نیمی از ۴۰ بانک و مؤسسه تفاهم‌نامه همکاری تبادل اطلاعات حساب‌های بانکی را امضا کردند.

جای تاسف دارد که طبق اظهارات رئیس کل سازمان مالیاتی، برخی بانک‌های دولتی که زیر مجموعه وزارت اقتصاد بوده و دولت بر آن‌ها اشراف نیز دارند و مدیران عامل آن‌ها را تعیین می‌کند از این قانون تمکین نکرده‌اند.

تقوی نژاد بیان کرده بود: برخی بانک‌های خصوصی و دولتی هستند. در روز‌های اخیر دستور دادم برای آخرین بار نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها ارسال شود و ظرف دو هفته آینده اگر بانک‌ها تفاهم‌نامه را امضا نکردند، لیست بانک‌های امتناع کننده را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.

طبق وعده رئیس کل ۱۵ آبان ماه آخرین زمان ارائه شده به بانک‌ها بوده و اکنون ۱۵ روز از این وعده گذشته، اما خبری از اسامی بانک‌ها نیست و سازمان مالیاتی و مسئولان آن حاضر نیستند، در این باره شفاف سازی کنند.

به تعویق افتادن شفافیت اقتصادی و اجرای قانون در حالی رخ می‌دهد که سکوت وزیر اقتصاد، رئیس‌کل بانک مرکزی و مسئولان ستاد اقتصاد مقاومتی برخورد‌های شعاری و صرف نکردن فعل خواستن برای پایان دادن به این مسئله مهم حیاتی را به اذهان متبادر می‌کند.

مصداق دیگری که می‌توان بر این ادعا صحه گذاشت تغییر حد آستانه ارقام مالیاتی و آب رفتن دایره مشمولان است تا راه را برای فرار مالیاتی و رسیدگی عادلانه به همه مؤدیانی را کمرنگ‌تر می‌کند. حالا سکوت رئیس‌کل و مسئولان ذی‌ربط سازمان مالیاتی نه تنها نشان می‌دهد که آخرین اخطار رنگ باخته که حتی بانک‌ها برای تهدید رئیس‌کل تره نیز خرد نکردند و نشان می‌دهد که پشت آن‌ها به جایی گرم است.

دریافت اطلاعات از بانک‌ها و فراهم بودن زیرساخت‌های نرم‌افزاری و IT سازمان مالیاتی برای استفاده از این دیتا‌ها در مراحل رسیدگی، تشخیص و وصول مالیات لازم و ملزوم یکدیگر هستند و به همین علت یکی از بهانه‌های مسئولان نظام بانکی آماده نبودن زیرساخت‌ها این سازمان عنوان شده است. همان مسئله‌ای که باید در طرح جامع طراحی و عملیاتی می‌شد.

نوبخت:مسکن‎مهر کرمانشاه به پیمانکار مربوط است نه دولت قبل

به گزارش مسیرآنلاین، محمّدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود ضمن تبریک پیروزی جبهه مقاومت در برابر تروریسم گفت: با وجود همه نامردی‌هایی که از سوی تروریست‌ها اعمال می‌شد با عنایت خداوند و پشتیبانی ملّت‌ها مردم بزرگ سوریه و عراق جبهه تروریستی داعش را درهم ریخت و بار دیگر نشان داده شد که اگر ایستادگی از سوی مردم صورت گیرد پایان آن پیروزی است.

وی ادامه داد: شایسته است به پاس تشخیص درست و واقع‌بینانه‌ای که از سوی مقام معظّم رهبری در آغاز این مبارزه صورت گرفت تشکر کنیم، در حالی که تلاش می‌شد داعش را علیه د‌لت قانونی سوریه به نشانه اعتراض مدنی مردم بر علیه آن کشور تعریف کنند با بصیرت و هوشمندی رهبر انقلاب و مسئولین عالی نظام تشخیص داده شد که این مبارزه برای حقوق شهروندی نیست و لشکرکشی عده‌ای تروریزم بر علیه یک دولت قانونی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه خیلی‌ها آن زمان تحت تأثیر تبلیغات به تروریست‌ها پیوستند و به گمان خودشان ماجرای ماجرای عراق و سوریه هم مانند لیبی زود تمام می‌شود و‌قدرت را در دست می‌گیرند اظهار داشت: مشاهده شد که اینگونه نیست و باید از نیرو‌های وفادار و مقاوم و مسلح سوریه و عراق قدردانی بشود. از نیرو‌های فهیم مدافع حرم و همچمین مسشتارانی که به حشدالشعبی و نیرو‌های مسلح عراق کمک‌رسانی کردند قدردانی می‌کنیم.

نوبخت ادامه داد: دولت سپاس‌گذار و قدردان نیرو‌های مسلح کشورمان بویژه برادر فهمیم، رشید سلیم و عزیزمان سردار قاسم سلیمانی است که یک فرد در حد قواره یک نظام نام ایفای نقش کرد و خداوند حفظش کند و ما از همه عزیزانمان که برای دفاع از اسلام ناب به پا خواستند قدردانی می‌کنیم و خدا را شاکر هستیم که پایان این نبرد با شکست تروریست‌ها بود البته باید همیشه آمادگی داشته باشیم تا در فاز دیگری این نوع تفکرات سلفی را با درایت بخشکانیم و از همه نیرو‌های اطلاعاتی امنیتی و نظامی جمهوری اشلامی ایران که برای ثبات منطقه و‌جهان مسئولانه اقدام کردند بار دیگری تشکر می‌کنم.

وی پرونده خرید گندم از کشاورزان را بسته شده قلمداد کرد و افزود: بر همین اساس ۸ میلیون و ۷۲۲ هزار تن گندم از کشاورزان به بهای ۱۱ هزار و ۵۹۳ میلیارد تومان خریداری شد و صد درصد اعتبار به گندم‌کاران پرداخت شد

سخنگوی دولت در مورد قرارداد توتال گفت: توتال، فرایند نسبتاً طولانی را طی کرد و در ایستگاه‌های مختلف مورد مداقّه و ارزیابی قرار گرفت. اتفاقاً یکی از نکات قوّت این قرارداد این بود اگر طرف مقابل عدول کرد پیش بینی‌های لازم را کرده‌ایم و ما به هیچ وجه از حقوق ملّی خودمان کوتاه نخواهیم آمد.

نوبخت با بیان اینکه در این عرصه با هر کسی که قرارداد ببندیم آمریکا فضای کدری بوجود می‌آورد اظهار داشت: همه دنیا هم می‌داند که آمریکایی‌ها متخلف هستند و حقانیت جمهوری اسلامی ثابت شده است.

وی افزود: هرچه در قرارداد توتال رخ دهد که رخ نداده متناسب با آن اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

نوبخت درخصوص‌حاشیه‌های بوجود آمده درباره مسکن مهر و اینکه دولت به دنبال سیاسی کاری از این موضوع بود، گفت: وقتی که ساختمان‌های سرپل ذهاب را می‌دیدم ساختمان‌های مرتبط با مسکن مهر در مقایسه با ساختمان‌های دیگری که حتی روی‌خط گسل قرار داشته آسیب بیشتری دیده بود.

وی ادامه داد: اینکه از روی دلسوزی معایبی مطرح شود چه ایرادی دارد؟ میلیون‌ها نفر از مردم در این خانه زندگی می‌کنند و‌باید همه جوانب درنظر‌گرفته شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: البته که پیمانکار تمامی مسکن‌های مهر یک نفر نیست و نمی‌توانیم بگوییم که همه مسکن‌های درست شده این وضع را داشته باشد و دلیل نمی‌شود که این اتفاق همه جا رخ دهد و‌ناامنی در همه مسکن‌ها ایجاد شود، اما این موضع، موضع به حقی بود و دولت باید توضیح بخواهد.

نوبخت خاطر نشان کرد: اینکه هرچه گفته شود بر ان برچسب سیاسی بخورد درست نیست این‌ها ریشه در دولت قبل و دولت‌های قبل دارد، اما تعرض به دولت قبل حساب نمی‌شود بلکه به پیمانکار برمی‌گردد نه دولت؛ لذا انتقاد از وضع مسکن مهر تخطئه درباره مسکن مهر نیست و موضع دولت شائبه سیاسی ندارد و وظیفه دولت است که مطالبه کند.

وی بیان داشت: این انتقاد که چرا مسکن مهر فلان شهر خوب ساخته نشده متوجه کار سیاسی و شائبه سیاسی نیست و از سوی‌دیگر این انتقاد متوجه همه مسکن‌های مهر نیست و مربوط به کیفیت و موارد فنی این مساکن است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: گزارش ۱۰۰ روزه اقدامات دولت آماده شده و روی میز بنده است و تقدیم رییس جمهور می‌شود و ایشان نیز به اطلاع مردم شریف ایران خواهند رساند.

نوبخت درخصوص احتمال تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران گفت: تاکنون بحث جدی نه در دولت و نه در شورای عالی امنیت ملی مطرح نشده و اگر اقدامی صورت گیرد اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

منبع: فارس

واکنش صریح ایران به پیشنهاد مذاکره موشکی فرانسوی‌ها

به گزارش مسیرآنلاین، محمدمهدی برومندی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارت اخیر ضد ایرانی رئیس‌جمهور فرانسه، گفت: پیام ایران به‌طور صریح به فرانسوی‌ها و دیگران این است که ما هیچگونه مذاکره‌ای درباره توان دفاعی و موشکی را نمی‌پذیریم و مذاکره‌ای هم در این رابطه انجام نخواهیم داد.

وی افزود: ارتقای توان دفاعی و موشکی، جزو دکترین جمهوری اسلامی ایران است و هیچ کشوری حق تعدی به حق مسلم ایران در دفاع همه‌جانبه را ندارد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های منطقه دشمنی ندارد، اظهار داشت: ما هیچگاه از توان دفاعی و بازدارندگی خود علیه کشور‌های منطقه استفاده نمی‌کنیم، اما کشور‌های متعدی و زورگو نیز بدانند که اگر کوچکترین خطایی از آن‌ها سر بزند، با پاسخ محکم ایران روبه‌رو خواهند شد.

برومندی اضافه کرد: اگر توان دفاعی ایران و رشادت‌های دلاورمردان ایرانی نبود، امروز داعش نه‌تن‌ها بر منطقه مسلط شده بود، بلکه تمام دنیا را نابود می‌کرد؛ اروپایی‌ها به‌جای اینکه قدردان توان دفاعی ایران باشند، می‌خواهند آن را محدود کنند که این خیلی چیز عجیبی است.

وی اضافه کرد: تمامی جناح‌ها و گروه‌های سیاسی که در چارچوب نظام و قوانین کشور فعالیت می‌کنند، هرگونه مذاکره درباره فعالیت‌های نظامی و دفاعی کشور را نمی‌پذیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: سخنان رئیس‌جمهور فرانسه علیه ملت ایران و توان دفاعی کشور، مداخله در امور داخلی کشور ما محسوب می‌شود و قطعاً باید پاسخی به این اظهارات از سوی مقامات دستگاه دیپلماسی کشور به آن‌ها داده شود.

منبع: تسنیم

بیانیه مهم «لشکر فاطمیون» خطاب به سرلشکر سلیمانی

به گزارش مسیرآنلاین، رزمندگان لشکر فاطمیون در بیانیه‌ای به پایان رسیدن عُمر داعش را به مقام معظم رهبری و سرلشکر قاسم سلیمانی تبریک گفتند که متن این بیانیه به‌شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
ان ینصرکم الله فلا غالب لکم

فرمانده عزیز و شجاع محور مقاومت
سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی

سلام علیکم

اینک پس از ٦ سال با حضور خستگی‌ناپذیر میدانی و فرماندهی حضرت‌عالی و مقاومت مردانی از عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و پاکستان گروه تروریستی صهیونیستی داعش به پایان عمر خود رسید و دنیا از لوث وجود این خونخواران تحت حمایت استکبار جهانی پاک گردید.

رزمندگان لشکر فاطمیون که در این ٦ سال تحت امر و زعامت، ولی فقیه زمان و فرماندهی حضرت‌عالی در میدان‌های مختلف نبرد با تروریست‌های تکفیری شانه به شانه شیرمردان محور مقاومت در سخت‌ترین عرصه‌های این مبارزه مقدس حضور داشتند بر خود می‌دانند تا این پیروزی شیرین و فتح الفتوح عظیم را خدمت رهبر عزیزمان حضرت امام خامنه‌ای، حضرت‌عالی و سایر مردم مظلوم و مسلمان جهان تبریک عرض نمایند.

در این لحظات ناب و پرحلاوت پیروزی جای تک تک شهدای عزیز و سرافراز فاطمیون خالی است، اما خون این شهیدان است که امروز درخت اسلام ناب محمدی (ص) را همچنان آبیاری می‌کند و آن را مستحکم‌تر از گذشته پابرجای نگه داشته است.

بر این اعتقادیم گرچه عمر خونخواران داعش در عراق و سوریه به پایان رسیده است، اما اربابان داعش در تل‌آویو و واشنگتن بیکار نخواهند نشست و بر آتش شعله‌افروزی و کینه‌توزی و بدخواهی در جامعه بزرگ اسلامی اعم از شیعه و سنی خواهند دمید و ایدئولوژی نفاق و کینه همچنان پابرجا خواهد ماند.

امروز به‌برکت زعامت، ولی امر مسلمین جهان و با فرماندهی و تدبیر والای شما مردانی از افغانستان خود را پیدا کرده و وارد عرصه و محور مقاومت شده‌اند و با فرمانده عزیزشان هم‌قسم‌اند که تا نابودی صهیونیسم جهانی از پای ننشینند.

در اینجا اعلام می‌داریم پس از پاک‌سازی کامل کشور سوریه از لوث وجود تروریست‌های تکفیری و تأمین کامل امنیت حرم عمه سادات (س) و حضرت رقیه (س) آماده هستیم تحت امر امام خامنه‌ای عزیز و با فرماندهی حضرت‌عالی در هر گوشه از جهان که صدای مظلومی شنیده شود پا به عرصه یاری مظلومان جهان بگذاریم.

فرماندهان و رزمندگان لشکر فاطمیون

منبع: تسنیم