آخرین اخبار » اجتماعی » اقتصادی
کد خبر : 114812
شنبه - 27 مرداد 1397 - 00:02

وزیر هم حریف دلالان نشد!

وزیر صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از افزایش قیمت پلاستیک و تاثیر دو چندان آن بر محصولات مختلف همچون مواد غذایی، دستور جلوگیری از صادرات مواد پتروشیمی را داد.

به گزارش مسیر آنلاین، با نوسانات نرخ ارز، صادرات محصولات پتروشیمی به ویژه مواد اولیه محصولات پلاستیکی که حجم قابل توجهی از تولیدات داخلی ارتباط تنگاتنگی با آن دارد، رشد و برخی از پتروشیمی‌ها را وسوسه کرد تا حجم بسیار زیادی از تولیدات خود را به جاده صادرات بسپارند. این اتفاق در حالی رخ داد که برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که دولت از این اتفاق خرسند شده، زیرا در شرایطی که دلار در بازار بسیار کم است، دلارهای پتروشیمی تا حدودی از نیاز بازار را پوشش می‌دهد.

صادرات مواد اولیه تولید ظروف پلاستیکی مواد غذایی آن‌قدر افزایش یافت که در مقاطعی برخی از مواد غذایی همچون آب معدنی در توزیع با مشکل مواجه شدند و افزایش قیمت مواد خوراکی را به همراه داشت. با این اتفاقات، وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد تا از صادرات مواد پتروشیمی جلوگیری شود تا در ابتدای امر نیاز بازار داخلی رفع شود و بعد از آن‌که تعادل به بازار بازگشت، محصولات راه صادرات را در پیش بگیرند.

در این رابطه سیدرحیم مقیمی- رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون، به ایسنا گفت: دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ممنوعیت صادرات محصولات پتروشیمی در حال حاضر آنطور که باید عملی نشده و حواشی این دستور شرایط را به جایی رسانده که وضعیت بازار پلاستیک و دسترسی به مواد اولیه سخت‌تر از قبل شده است.

وی ادامه داد: پیش بینی می‌شود که شرایط بازار مواد پلاستیک نسبت به گذشته بدتر شود، زیرا شایعات و حضور دلالان به حدی است که شرایط سختی را برای پتروشیمی ها ایجاد کرده و این شرایط به بازار منتقل خواهد شد.

مقیمی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط سخت بازار و عدم دسترسی آسان به مواد اولیه، شرکت‌های تولیدی محصولات پلاستیکی به سمت ورشکستگی سوق پیدا کرده‌اند و میزان بیکاری در این صنف و صنعت افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون یادآور شد: در حالی که اقدام وزیر صنعت، معدن و تجارت مناسب ارزیابی می‌شود، اما شرایط توزیع به گونه‌ای است که مواد اولیه توسط دلالان خریداری می‌شود؛ در حالی‌که شرایط توزیع باید به گونه‌ای باشد که مواد اولیه قابل رهگیری باشد و مشخص شود که مواد اولیه در کدام کارخانه‌ها مصرف شده است.

وی افزود: برخی شرکتها که حتی کارخانه‌ای برای تولید ندارند، تنها با تکیه بر یک سوله خالی، مواد اولیه پتروشیمی‌ها را خریداری می‌کنند و با قیمت گذاری‌های سرسام‌آور، مواد اولیه را در بازار به فروش می‌رسانند یا حتی به دیگر بازارها به صورت قاچاق عرضه می‌کنند.

مقیمی در پاسخ به این سوال که آیا با ابلاغ بخشنامه اخیر زیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با عرضه محصولات پتروشیمی، قیمت مواد اولیه محصولات پلاستیکی کاهش یافته است؟ بیان کرد: قیمت مواد اولیه روند نزولی به خود نگرفته و برای تهیه مواد اولیه تولید محصولات پلاستیکی روند بسیار سختی پیش روی تولیدکننده واقعی است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون پیشنهاد داد تا قیمت مواد اولیه پلاستیک آزاد شود تا از دلال بازی و خام فروشی جلوگیری شود، زیرا مواد اولیه با قیمت بسیار ارزان به کشورهای همسایه صادر می‌شود و محصول نهایی با وجود آن‌که تکنولوژی تولید در داخل وجود دارد، با قیمت بیشتری وارد میشود.

منبع: ایسنا

تخصیص ۴۰ میلیارد تومان اعتبار مسکن اقشار ویژه

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از اختصاص اعتبارات تازه جهت کمک هزینه خرید یا ساخت مسکن به اقشار ویژه در سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد.

به گزارش مسیر آنلاین، حمیدرضا عظیمیان با اشاره به تصویب مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال در بودجه سال ۱۳۹۷ سازمان ملی زمین و مسکن اظهار کرد: میزان و نحوه توزیع اعتبار پیش بینی شده با مسئولیت و نظر معاونت های املاک حقوقی و فنی مهندسی به منظور تعیین و تخصیص مابه ازای ریالی و هزینه آماده سازی زمین اختصاص یافته به اقشار ویژه با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت می پذیرد.

وی افزود: تخصیص این اعتبارات به استناد ماده (۷) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران انجام شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: براساس این ماده از قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف است برای جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، آزادگان، همسران شهید و یا قیم قانونی فرزندان شهید (به نام فرزندان) نسبت به تأمین زمین به قیمت منطقه ای سال ۱۳۶۹ و اولین سال قیمت منطقه ای برای زمین هایی که قیمت منطقه ای سال ۱۳۶۹ را ندارند با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران اقدام کند.

عظیمیان خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین موجود، درصورتی که واگذاری زمین به واجدین شرایط ممکن نباشد دولت مکلف است به ازای آن برای هر یک از مشمولان مبلغ ۵۰ میلیون ریال برای سال اول و متناسب با نرخ تورم جهت سالهای بعد اعتبار لازم را اختصاص دهد.

منبع: ایسنا

آینده کشاورزی در ایران چه خواهد شد؟

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش جدید خود تاکید می‌کند: با توجه به بیشتر بودن تقاضا برای محصولات کشاورزی از تولید این محصولات در کشور، در آینده ممکن است این موضوع مشکل‌آفرین شود.

کشاورزی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تولید در ایران محسوب می‌شود. بخشی که اکنون با خطر خشکسالی و پاره‌ای از موضوعات دیگر روبرو است.

به گزارش مسیر آنلاین از تجارت‌نیوز، کمبود آب، خشکسالی، مهاجرت به شهرها، تقسیم زمین‌ها و پاره‌ای از مشکلات دیگر سبب شده تا کارشناسان با دید تردید به آینده کشاورزی در ایران بنگرند.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش جدید خود به بررسی آینده کشاورزی در ایران پرداخته است. بازوی پژوهشی مجلس در گزارش خود اعتقاد دارد که تولید محصولات کشاورزی کشور در آینده نیز همچنان افزایش می‌یابد. با این تفاوت که این افزایش با شتاب کاهنده خواهد بود.

در این گزارش تاکید شده که با توجه به بیشتر بودن تقاضا برای محصولات کشاورزی از تولید این محصولات در کشور، در آینده ممکن است این موضوع مشکل‌آفرین شود.

این گزارش در همین زمینه می‌نویسد: طی یک دهه اخیر تولید کل محصولات کشاورزی از رشد متوسط سالیانه ۲٫۶۳ درصد برخوردار بوده است. این در حالی است که تقاضای کل محصولات کشاورزی دارای رشد متوسط سالیانه ۴٫۱۳ درصد بوده است.

گزارش مذکور در ادامه می‌افزاید که در کشور صرفا محصولات زراعی سبب کسری تراز بازرگانی بوده‌اند، بنابراین فقط در این زمینه نیاز به واردات وجود دارد. مابقی محصولات کشاورزی مانند محصولات باغی، دام و طیور، شیلات و دارویی دارای تراز بازرگانی مثبت هستند.

در میان محصولات وارداتی کشاورزی محصولات زراعی با سهم ۷۱ دردصدی در صدر قرار دارند.

این گزارش همچنین آماری را در مورد میزان محصولات کشاورزی در سال ۹۵ ارائه می‌دهد و می‌نویسد: در سال ۱۳۹۵، محصولات زراعی با ۷۰ درصد دارای بیشترین سهم از تولید محصولات کشاورزی بوده‌اند. محصولات باغی با سهم حدود ۱۸ درصد، محصولات دامی با حدود ۱۱/۵ درصد و محصولات شیلات با کمتر از یک درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

بازوری پژوهشی مجلس همچنین تاکید می‌کند که تولید شیلات در ایران رشد چشم‌گیری نسبت به سایر محصولات کشاورزی داشته است و طی یک دهه اخیر تولید آن به بیش از دو برابر رسیده است. بنابراین با توجه به خشکسالی فلات مرکزی و نوار جنوبی کشور، در بلندمدت توسعه شیلات و جایگزینی حوضچه‌های پرورش ماهی به جای تولید محصولات کشاورزی و باغی، می‌تواند در دستور کارنهاد تقنینی و اجرایی کشور قرار گیرد.

اما در میان محصولات وارداتی کشاورزی محصولات زراعی با سهم ۷۱ دردصدی در صدر قرار دارند. محصولات باغی با سهم حدود ۱۶ درصد، محصولات دام، طیور و دارویی با سهم حدود ۱۰ درصد، شیلات با سهم حدود ۲ درصد رتبه‌های بعدی را در زمینه محصولات وارداتی به خود اختصاص داده‌اند.

از طرفی، در بخش صادرات نیز محصولات باغی بیشترین ارزش صادرات را به خود اختصاص داده، به گونه‌ای که در سال ۱۳۹۵، سهم محصولات باغی از کل صادرات محصولات کشاورزی برابر ۴۷ درصد بوده است و محصولات زراعی با سهم ۲۳ درصد، محصولات دام و طیور و دارویی با سهم ۲۲ درصد است.

گزارش فوق تاکید می‌کند که اگرچه محصولات دام، طیور و دارویی در مقایسه با محصولات باغی صادرات کمتری دارند اما میزان صادرات آنها از سال ۹۲ تا ۹۵ به حدود ۳٫۵ برابر رسیده است که نشان از ظرفیت صادراتی این محصولات برای بازار کشورهای همسایه دارد.

قانونی وجود ندارد که از تقسیم بیشتر قطعات زمین جلوگیری کند.

هسته پژوهشی مجلس پیش‌بینی کرده که به علت تغییر فرهنگ مردم، گرایش مردم به سمت کاهش مصرف غلات گوشت قرمز خواهد رفت و در عوض مردم سعی می‌کنند که کالری و پروتئین خود را از طریق روغن‌های گیاهی، شکر و محصولات لبنی تهیه کنند.

این گزارش عواملی مانند ترجیحات موجود در رژیم‌های غذایی، درآمد کم و محدودیت‌های بخش عرضه را از جمله دلایل کاهش مصرف غلات و گوشت قرمز توسط مردم در آینده می‌داند.

گزارش مذکور به سه مشکل قانونی پیش روی توسعه بخش کشاورزی ایران اشاره می‌کند. بخشی از این مشکلات مربوط به قانون ارث و نبود قانونی برای اندازه بهینه زمین‌های کشاورزی است. بدین صورت که قانونی وجود ندارد که از تقسیم بیشتر قطعات زمین جلوگیری کند.

این گزارش همچنین از قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب سال ۱۳۶۸ به عنوان یکی از مشکلات قانونی اشاره می‌کند که سیاست‌های حمایتی دولت و در راس آن دخالت دولت در قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی نیز در همین زمینه است.

سیستان و بلوچستان با تلاش مسئولان دروازه اقتصاد شرق کشور می‌شود

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان باید به دروازه اقتصاد کشور تبدیل شود که این امر جز با نظارت صحیح مسوولان به واردات و صادرات درست محقق نخواهد شد.

به گزارش مسیر آنلاین آیت الله عباسعلی سلیمانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه در زاهدان اظهار داشت: روز عید سعید قربان یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان است و بنده مسلمان می‌تواند در این روز به نیایش بپردازد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: صحرای عرفات در سرزمین مکه جایی است که حجاج حتی اگر توان راه رفتن هم نداشته باشند باید وقتی وارد این سرزمین شدند اعمال خود را به جای آورند.

وی با بیان اینکه حضور حاجی و حاجیه در این عرفات ضروری است تصریح کرد، شیطان در همچین روزی از همیشه خشمگین تر است چون نمی‌تواند بنده خدا رو به گمراهی بکشاند.
وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری در مقابل تعدادی از مردم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب منشا بسیاری از مشکلات اقتصادی را منشا داخلی عنوان کرد.

آیت الله سلیمانی عنوان کرد: به گفته مقام معظم رهبری تحریم‌ها هم روی اقتصاد کشور اثر گذاشته اما اگر مدیریت صحیحی در این رابطه انجام می‌شد تحریم‌ها نمی‌توانست تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور بگذارد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان باید به دروازه اقتصاد کشور تبدیل شود که این امر جز با نظارت صحیح مسوولان به واردات و صادرات درست محقق نخواهد شد.

منبع: تسنیم

گروه توسعه اقتصادی تدبیر بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان در کشور سرمایه کرده است

مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: این مجموعه در استان‌های مختلف کشور بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش مسیر آنلاین عارف نوروزی در آئین کلنگ زنی کارخانه فراوری گیاهان داروئی سربیشه گچساران اظهار داشت: بیش از 12 هزار میلیارد تومان دراین کشور سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و امیدواریم این کارخانه فراواری گیاهان دارویی به موقع به بهره‌برداری برسد.

وی با تاکید بر اینکه امیدوارم با کمک نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت این کارخانه مایه سرافرازی مردم، کشاورزان و مسئولان این بخش شود، عنوان کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای پویایی اقتصاد از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند.

نوروزی افزود: هدف ما کمک به تولید و اقتصاد بوده و با کمال میل حاضر به مشارکت با هر کارآفرین و توسعه این کارخانه در هر نقطه‌ای از این استان و واگذاری آن به خود مردم بعد از چهار سال هستیم.

میرآب زاده، مجری پروژه احداث کارخانه فراوری گیاهان دارویی مدت قرارداد اجرای این کارخانه را 27 ماه و مساحت زمین آن را 10 هکتار اعلام کرد و گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد با تنوع آب و هوایی و اقلیم مناسب از هر جهت برای توسعه گیاهان دارویی مستعد است.

سیدهاشمی، معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز در این آیین با بیان اینکه برای تأمین اعتبار این پروژه از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم، گفت: تلاش ما این بوده که ماه‌ها زودتر از موعد مقرر و در آبان ماه سال آینده این پروژه مهم را تحویل کشاورزان دهیم.

وی افزود: هر کس که بیاید و دو ریال پول بگذارد ما چهار ریال می‌گذاریم و از بانک هم تسهیلات می‌گیریم و با مشارکت خود مردم و تعاونی‌ها این مناطق را آباد می‌کنیم.

سیدهاشمی تأکید کرد: ما به این استان آمدیم تا این پیام را بدهیم که کارآفرینان و کشاورزان به میدان بیایند و بدانند که اگر درب ستاد را بکوبید، درب ستاد باز می‌شود و اگر یک قدم بردارید ما دو قدم برمی‌داریم.

منبع: تسنیم

دادگاه ترکیه برای سومین بار به تقاضای آزادی کشیش آمریکایی بی‌اعتنایی کرد

یک دادگاه در استان ازمیر ترکیه امروز جمعه بار دیگر تقاضای آزادی اندرو برانسون، کشیش آمریکایی را رد کرد. شبکه ان تی‌وی گزارش کرد این سومین بار است که تقاضای آزادی کشیش آمریکایی متهم به همکاری با سازمان گولن رد می‌شود.
به گزارش مسیر آنلاین، به نقل از انتخاب؛ یک دادگاه در استان ازمیر ترکیه امروز جمعه بار دیگر تقاضای آزادی اندرو برانسون، کشیش آمریکایی را رد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، شبکه ان تی‌وی گزارش کرد این سومین بار است که تقاضای آزادی کشیش آمریکایی متهم به همکاری با سازمان گولن رد می‌شود.

دستگیری این کشیش که در حال حاضر در حبس خانگی به سر می‌برد سبب ایجاد تنش سیاسی و اقتصادی گسترده بین آمریکا و ترکیه شده است.

دادگاه تجدید نظر بعدی برای 12 اکتبر در نظر گرفته شده است.

برای شکست حزب‌الله، لبنان را تحریم کنید/ اسرائیل نگران سلاح‌های متعارف ایران است

رئیس پیشین موساد در مصاحبه با روزنامه جروزالم پست درباره راه‌هایی برای مقابله با ایران و حزب‌الله و همچنین نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از تسلیحات ایران صحبت کرد.

به گزارش مسیر آنلاین از گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، ژنرال «تمیر پاردو» رئیس پیشین سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» راه‌های جدیدی برای مقابله با ایران و حزب‌الله پیشنهاد داد.

پاردو در مصاحبه با روزنامه «جروزالم پست» مدعی شد که بهتر است به جای استفاده از راهکار نظامی برای شکست دادن جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان، از روش تحریم استفاده شود زیرا احتمال موفقیت آن بسیار بیشتر است.

وی در توضیح این ایده خود گفت: «توانایی محدود کردن تهدید حزب‌الله با تحریم‌ها، 10 برابر بیشتر از همان توانایی علیه ایران است. اگر ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا) همین امروز تحریم‌ها را اعمال کند، تاثیر بزرگی نیز روی مقابله هسته‌ای با ایران خواهد گذاشت».

رئیس پیشین موساد با بیان اینکه حزب‌الله همان لبنان و دولت لبنان همان حزب‌الله است، افزود: «لبنان تنها کشوری است که یک سازمان تروریستی در آن، بیشتر از ارتش قدرت نظامی دارد… (حزب‌الله) در مسند قدرت و پارلمان نشسته است. آنها برای تمام مسائل سیاسی تصمیم می گیرند… آنها تجربه مبارزاتی زیادی دارند که نباید ساده گرفته شود».

پاردو با ادعای اینکه حزب‌الله بخشی از ایران نیز هست، گفت: «اسرائیل هنوز هم می‌تواند جنگی را علیه حزب‌الله به راه بیاندازد. ما می‌توانیم این مشکل را روی کاغذ، با جنگ حل کنیم. ولی امروز به خاطر موشک‌های دور برد آنها، نیاز داریم تا برای شکست دادن کامل حزب‌الله به شمالی‌ترین نقطه خاک لبنان هم پیش برویم».

وی سپس از ترامپ خواست تا تحریم‌هایی مشابه آنچه که علیه ایران وضع کرده را بر دولت لبنان نیز اعمال کند و تصریح کرد: «اگر این اتفاق بیافتد، اقتصاد لبنان فقط 3 یا 4 ماه دوام خواهد آورد. لبنان، ایران نیست. آنها یک کشور کوچک هستند که به غرب و کشورهای عربی میانه‌رو وابسته هستند».

این ژنرال بازنشسته سپس به آمریکا توصیه کرد که 2 شرط برای برداشته شدن تحریم‌ها بگذارد: «1- حزب‌الله سلاح‌های خود را تحویل دهد یا در ارتش لبنان ادغام شود. 2- ایران باید انشعابات خود را به صورت کامل از لبنان خارج کند».

پاردو درباره تقابل هسته‌ای آمریکا با ایران هم گفت که مدتی طول می‌کشد تا تحریم‌های آمریکا، که از 16 مرداد مجددا علیه ایران احیا شد، اثر خود را بگذارد.

وی اما ضمن ابراز مخالفت با تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، تاکید کرد که این مسئله اهرم‌های فشار واشنگتن بر تهران را تضعیف کرده و وضعیت را خطرناک‌تر می‌کند. همچنین خروج آمریکا از برجام را بخشی از عقب‌نشینی این کشور از غرب آسیا دانسته که برای تل‌آویو بسیار ناخوشایند است.

رئیس پیشین موساد سپس مدعی شد که 3 راه برای ممانعت از دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای وجود دارد: «راه اول، تهاجم همه جانبه است، که البته ایده بدی هم می‌باشد. دوم متقاعد کردن ایران برای عقب‌نشینی از طریق اقدامات قهری است. سوم نیز تغییر رژیم در ایران است».

پاردو اما در پایان تاکید کرد که اسرائیل اما بیشتر از سلاح اتمی، نگران سلاح های متعارف ایران از جمله موشک‌های دوربرد است.

آخرین تصمیم چین در رابطه با ایران

بر اساس اعلام وزیر خارجه چین، این کشور تصمیم به افزایش سطح روابط با ایران گرفته است.
به گزارش مسیر آنلاین به نقل از فارس، «وانگ یی» وزیر خارجه چین امروز جمعه اعلام کرد که چین برای روابط خود با ایران ارزش قائل است و با در نظر گرفتن آخرین تحولات عرصه بین‌الملل، در صدد توسعه روابط دوجانبه است.

آنطور که شینهوا گزارش داده، این موضع در طی مکالمه تلفنی امروز وانگ یی و همتای ایرانی‌اش «محمدجواد ظریف» اتخاذ شده و طرف چینی همچنین از برجام به عنوان یکی از دستاوردهای مهم چندجانبه‌گرایی در عین حفاظت از منافع جامعه یاد کرده است.

طرف چینی در طی این مکالمه تلفنی گفته: «ما علناً اعلام کرده‌ایم که در عرصه روابط بین‌الملل، با اعمال نادرست تحریم‌های یکجانبه و گسترش دادن حوزه قضایی کشورها به خارج از مرزهایشان مخالفیم.»

آنطور که این رسانه چینی خبر داده، ظریف در این مکالمه تلفنی، آخرین تحولات مربوط به برجام را با طرف چینی مرور و بر نقش سازنده چین در حفظ برجام، تأکید کرده است.

اظهارات ضد ایرانی سفیر سعودی در واشنگتن

«خالد بن سلمان»، پسر پادشاه عربستان سعودی و سفیر این کشور در آمریکا ایران را متهم به دخالت در امور یمن کرد.
اظهارات ضد ایرانی سفیر سعودی در واشنگتن
به گزارش مسیر آنلاین از افکارنیوز، «خالد بن سلمان»، پسر پادشاه عربستان سعودی و سفیر این کشور در آمریکا ایران را متهم به دخالت در امور یمن کرد.
به گزارش وب‌سایت «العربیه»، او در حساب توییتری خود نوشت که عربستان سعودی به نیروهای جنبش انصارالله یمن اجازه نخواهد داد به «حزب‌الله» دیگری در این کشور تبدیل شوند.
سفیر عربستان سعودی در آمریکا مدعی شد که ایران به دنبال تحقق این هدف در یمن است.
او همچنین ایران را به «قاچاق سلاح و موشک» برای جنبش انصارالله یمن متهم و ادعا کرد که ایران از طریق نیروهای حزب‌الله به نیروهای این جنبش آموزش داده و تجربیات خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.
ادعای قاچاق سلاح از ایران در حالی به دفعات از سوی مقامات سعودی مطرح می‌شود که بنا بر اعلام ائتلاف سعودی، یمن از ابتدای تهاجم این ائتلاف به این کشور در فروردین ۹۴ از زمین، دریا و آسمان در محاصره قرار گرفته و هیچ فردی یا نیرویی بدون اطلاع آن‌ها وراد یمن نمی‌شود.
تداوم این محاصره، منجر به کمبود دارو و شیوع بیماری‌های واگیرداری مانند وبا در شهرهای یمن از جمله شهر صنعاء، پایتخت این کشور شده و بر اثر آن هزاران نفر جان باخته‌اند.

مقابل جنگ اقتصادی و رسانه ای دشمن باید متحد شویم

امام جمعه موقت کرج با اشاره به توطئه های مختلف دشمنان علیه ایران اسلامی گفت: دراین شرایط حساس باید مقابل جنگ اقتصادی و رسانه ای دشمن متحد شویم.

به گزارش مسیر آنلاین از ایرنا، حجت الاسلام سید فضل الله حسینی در جمع نمازگزاران این هفته نماز جمعه کرج افزود: جنگ امروز دشمنان علیه ایران یک جنگ تمام عیار اقتصادی با پشتیبانی رسانه ای بوده که هدف آن مایوس کردن مردم از نظام اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه دشمن از جنگ نظامی خسته شده و در کشور فقیری مانند یمن در باتلاق گیر کرده است ، اظهارداشت: برای جنگ با ایران به این یقین رسیده اند که نمی توانند از راه نظامی وارد جنگ با ایران شوند لذا از مسیر تحریم اقتصادی و رسانه ای در میدان مبارزه با ملت ایران حاضر شده اند.
وی بیان داشت: دشمن در مرحله ناامیدی به سر می برد و ائتلاف سعودی، آمریکایی و صهیونیستی در باتلاق یمن گرفتار شده است.
حسینی با بیان اینکه استکبار حمله به ایران را در 2 شاخه اقتصادی و رسانه ای طراحی کرده است ، خاطرنشان شد: باید برای مبارزه با این جنگ مردم و مسئولان متحد شوند تا در این مبارزه به پیروزی دست پیدا کنیم.
وی یادآور شد: دشمنان از طریق رسانه ها و شبکه های مجازی در خصوص ایران سیاه نمایی می کنند.
خطیب جمعه کرج تصریح کرد: از طریق رسانه ها و شبکه های مجازی اعلام می کنند که ایران به بن بست رسیده است و تنها راه ایران مذاکره با آمریکا است زیرا از این طریق به دنبال ایجاد اختلاف و ناامیدی در بین مردم و بی اعتماد کردن آنها نسبت به مسئولان هستند.
حسینی افزود: دشمنان به دنبال از بین بردن گره اتحاد بین مردم و مسئولان از جمله دولت هستند تا به اهداف شوم خود دست پیدا کنند.
امام جمعه موقت کرج حمایت از اقتصاد مقاومتی و عملیاتی کردن راهکارهای آن را ضروری دانست و اضافه کرد: در صورتی اقتصاد ایران تقویت می شود که در این راه اتحاد و همراهی وجود داشته باشد.
حسینی بیان داشت: ایران در نانو رتبه چهارم دنیا را دارد و در صنایع هسته ای در سطح بین الملل مطرح است اما باید فعالیت ها را بیشتر کرد.
وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی و رسانه ای ایران باید متحول شود تا دشمن از این 2 بخش به عنوان نقطعه ضعف استفاده نکند، تصریح کرد: مجازات مفسدان اقتصادی موجب امیدواری مردم می شود لذا دستگاه قضایی با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادی با سرعت و دقت وارد عمل شود.
وی با اشاره به فرا رسیدن سالروز کودتای 28 مرداد در ایران گفت: این کودتا لنکه ننگی برای سیاستمداران آمریکایی است.
امام جمعه موقت کرج با گرامیداشت 26 مرداد ماه سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی، اظهار داشت : این عزیزان در طول اسارت با تحمل سختی ها و شکنجه ها برای ایران افتخار آفریددند.