آخرین اخبار
کد خبر : 99758
یکشنبه - 2 مهر 1396 - 18:49

فائزه هاشمی: با ازدواج موقت مجردها موافقم!

به گزارش مسیرآنلاین، روزنامه شهروند مصاحبه‌ای با فائزه هاشمی انجام داده؛ که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید:

*پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع‌الخروج شده‌اند یا مرتبا به دادگاه احضار می‌شویم. خب قبلا من آن‌قدر پرونده نداشتم؛ قبلا کم‌وبیش داشتم ولی در چهار پنج ماه گذشته مدام احضاریه می‌فرستند که وقتی می‌رویم عمدتا گزارش‌های کذب است و واقعیت ندارد و به‌ نظر هم می‌رسد که این ماجرا می‌خواهد ادامه پیدا کند و تمامی ندارد.

*من همیشه به بابا می‌گفتم چرا ما زن وزیر نداریم، عضو زن مجمع تشخیص یا رئیس زن دانشگاه و خیلی از سمت‌های دیگر را نداریم. جواب ایشان این بود که خود زنان به زنان رأی نمی‌دهند، شما چه انتظاری دارید؟ می‌گفت اگر شما به خودتان رأی بدهید الان همه مجلس زن بودند. حرف درستی هم بود ولی البته من جوابی هم به ایشان می‌دادم و می‌گفتم خب چرا زنان به زنان رأی نمی‌دهند؟ چون زن‌ها هم را نمی‌شناسند. هر کس که در رسانه‌هاست، معمولا مردم آن را می‌شناسند و به او رأی می‌دهند و رسانه‌ها نیز پر است از صدای مسئولان که عمدتا مردان هستند.

*من حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم و با حجاب برای خودم مشکلی نداشتم و ندارم.

*مادرم هر وقت من را می‌بیند، می‌گوید چرا جوراب پایت نیست، چرا دست‌هایت بیرون است، چرا با مردها حرف می‌زنی  و ‌هزار چرای دیگر. این رفتار مامان بعد از فوت پدر شدیدتر هم شده، شاید فکر می‌کند در نبود بابا مسئولیت سنگین‌تری دارد. هنوزم که هنوز است این تذکرات را به ما می‌دهد. به هر حال برای پدر و مادر، همیشه شما بچه هستی. ما همین حالت را به بچه‌هایمان داریم. من به مادرم می‌گویم من الان ٥٥ سالم است، یعنی نمی‌دانم چطوری رویم را بگیرم؟

*من با چادر مشکلی ندارم. البته من همیشه چادری نیستم؛ مثلا وقتی به خارج کشور می‌روم، چادر سر نمی‌کنم و با مانتو و روسری هستم.البته در سفر رسمی در خارج هم چادر سرم می‌کردم؛ چون نماینده ایران بودم ولی در سفرهای شخصی سرم نمی‌کنم. همین الان هم وقتی پیاده‌روی و کوه می‌روم، چادر سر نمی‌کنم، یا در شهرستان‌های خودمان. اینطور نیست که فکر کنم این چادر همیشه باید با من باشد؛ به هر حال آن را پذیرفته‌ام و با آن مشکلی ندارم.

*خودمان خانه‌ای در خارج از کشور نداریم؛ مثلا من رفتم آمریکا، سفرم کاملا شخصی بود و بعد هم ایالت‌هایی رفتم که در آن‌جا دوستان و بستگانی داشتیم. من به سفر خیلی اعتقاد دارم، چه داخلی چه خارجی. ایرانگردی و جهانگردی یکی از برنامه‌های من است؛ مثلا پارسال با یک تور رفتم اروپای شرقی و هشت کشور را گشتیم، آنجا در هتل‌ها اقامت می‌کردیم. قبلش هم نپال رفته بودم و خیلی کشورهای دیگر. آمریکا را تنهایی رفتم ولی در آن‌جا در هر شهری به بستگان و دوستان ملحق می‌شدم.

*همین دو ماه پیش مادرم با فاطی و محسن رفتند اسپانیا، قبلش هم به لندن رفته بودند. من هر سال چند کشور همسایه را با هم در یک سفر برای دیدن انتخاب می‌کنم. معتقدم که آدم باید دنیا دیده شود. در ایران هم در دوره‌ای که پنج‌ سال طول کشید، با گروهی از دوستانمان به همه استان‌های کشور سفر کردیم.

*بعد از فوت بابا خیلی‌ها آمدند خانه و زندگی ما را دیدند. واقعا آن‌قدر هم پول نداریم که بتوانیم مارک‌پوشی کنیم. من خودم آن‌قدر پول ندارم، اعتقادی هم به مارک‌پوشی ندارم، دنبالش هم نیستم. در خارج هم اگر حراج باشد، گاهی می‌خرم. ما پولداریم ولی پولدار معمولی جامعه.

*من موبایل ندارم.چون وقتی موبایل داشته باشی، باید پاسخگو باشی و زمان زیادی از روز را از دست می‌دهی. همیشه پیدایت می‌کنند. معتقدم موبایل ١٠درصدش خدمت است و ٩٠درصدش آزار.وقتی نماینده مجلس بودم و بعد که به انگلیس رفتم، داشتم ولی بعدش نه.اصلا در فضای مجازی نیستم.

*من با ازدواج موقت موافقم البته به شرطی که قانون آن درست باشد و حقوق زنان ضایع نشود و باید فرهنگ آن نیز ایجاد شود، چون چیزی است که ممکن است برای خیلی از افراد جانیفتاده باشد.

*همین رابطه دوست‌دختر و پسری که ما الان می‌بینیم و آن را مناسب نمی‌دانیم  ازدواج موقت در واقع همان است. شاید یکی از دلایل آمارهای بالای طلاق در شرایط کنونی، این است که دختر و پسرها بدون شناخت دقیقی با هم ازدواج می‌کنند. ازدواج موقت زمینه‌ای است که همدیگر را بیشتر بشناسند و یک‌جوری جایگزین این روابط دختر و پسری خارج از قاعده و قانون است. حالا ما چون مسلمان هستیم، با صیغه مشکل ندارم.من با ازدواج موقت برای مجردها موافقم و نه ازدواج مجدد.

چرا قبر امام حسین علیه السلام شش گوشه دارد؟

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از تسنیم، در میان اقوال مورخان درباره چگونگی دفن حضرت سید الشهداء ـ علیه السّلام ـ و یاران باوفای آن حضرت اندک تفاوتی، دیده می‌شود.

در میان اقوال مورخان درباره چگونگی دفن حضرت سید الشهداء ـ علیه السّلام ـ و یاران باوفای آن حضرت اندک تفاوتی، دیده می‌شود؛ جهت روشن شدن موضوع به تشریح بعضی از آنها می‌پردازیم:

الف. مرحوم مفید پس از ذکر اسامی هفده نفر از شهیدان بنی‌هاشم که همگی از برادران و برادرزادگان و عموزادگان امام حسین ـ علیه السّلام ـ بودند، می‌فرماید: آنان پایین پای آن حضرت در یک قبر (گودی بزرگ) دفن شدند و هیچ اثری از قبر آنان نیست و فقط زائران با اشاره به زمین در طرف پای امام ـ علیه السّلام ـ آنان را زیارت می‌کنند و علی بن الحسین ـ علیهم السّلام ـ (علی اکبر) از جملة آنان است، برخی گفته‌اند: محل دفن علی اکبر نسبت به قبر امام حسین ـ علیه السّلام ـ نزدیک‌ترین محل است.[1]

ب. و نیز می‌گوید: ‌پس از بازگشت عمر بن سعد از کربلا، جماعتی از بنی‌اسد که در غاضریه سکونت داشتند، آمده و بر پیکر امام حسین ـ علیه السّلام ـ و یارانش نماز گذاردند و آن حضرت را همان جایی که الآن قبر اوست دفن کردند و علی ابن الحسین (علی اکبر) ـ علیه السّلام ـ را در پایین پای پدر به خاک سپردند، سپس برای دیگر شهیدان از اهل بیت و اصحاب، حفیره‌ای کندند و همة آنان را در آن حفیره به صورت دسته جمعی دفن کردند و عباس بن علی ـ علیه السّلام ـ را در راه غاضریّه، در همان محلی که به شهادت رسید و اکنون قبر اوست به خاک سپردند.[2]

ج. در بعضی از روایات آمده است: امام سجاد ـ علیه السّلام ـ (با قدرت امامت و ولایت) به کربلا آمد و بنی‌اسد را سرگردان یافت، چون که میان سرها و بدن‌ها جدایی افتاده بود و آنها راهی برای شناخت نداشتند، امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ از تصمیم خود برای دفن شهیدان خبر داد، آن گاه به جانب جسم پدر رفت، با وی معانقه کرد و با صدای بلند گریست، سپس به سویی رفت و با کنار زدن مقداری کمی خاک قبری آماده ظاهر شد، به تنهایی پدر را در قبر گذاشت و فرمود: با من کسی هست که مرا کمک کند و بعد از هموار کردن قبر، روی آن نوشت: «هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الّذی قتلوه عطشاناً غریباً»؛ این قبر حسین بن علی بن ابی طالب است، آن حسینی که او را با لب تشنه و غریبانه کشتند. پس از فراغت از دفن پدر به سراغ عمویش عباس ـ علیه السّلام ـ رفت و آن بزرگوار را نیز به تنهایی به خاک سپرد.

سپس به بنی‌اسد دستور داد تا دو حفره آماده کنند، در یکی از آنها بنی‌هاشم و در دیگری سایر شهیدان را به خاک سپردند، نزدیک‌ترین شهیدان به امام حسین ـ علیه السّلام ـ فرزندش علی اکبر ـ علیه السّلام ـ است؛[3] امام صادق ـ علیه السّلام ـ در اینباره به عبدالله بن حمّاد بصری فرموده است: امام حسین ـ علیه السّلام ـ را غریبانه کشتند، بر او می‌گرید کسی که او را زیارت کند غمگین می‌شود و کسی که نمی‌تواند او را زیارت کند دلش می‌سوزد برای کسی که قبر پسرش را در پایین پایش مشاهده کند.[4]

گر چه بعضی از مطالب در کیفیت به خاک سپاری امام حسین ـ علیه السّلام ـ و این که چه کسی امام حسین ـ علیه السّلام ـ را دفن کرده، در این نقل‌ها متفاوت است، ولی از مجموع آنها یک نکته قابل استفاده است که به عنوادن نتیجه ارائه می‌گردد و آن این که: قبر علی اکبر ـ علیه السّلام ـ در پایین پای امام حسین ـ علیه السّلام ـ قرار دارد.
نتیجه: بنابراین می‌توان ادعا کرد که ضریح کوچکی که بر ضریح حضرت سیدالشهدا ـ علیه السّلام ـ متصل است و در طرف پایین پای آن حضرت قرار دارد و از مجموع دو ضریح یک ضریح شش گوشه درست شده به احترام علی اکبر ـ علیه السّلام ـ و به نام آن حضرت است.

عبدالرّزاق حسنی ضریح امام حسین ـ علیه السّلام ـ را چنین توصیف کرده است:
«ضریح امام حسین ـ علیه السّلام ـ عبارت است از: یک بلندی (صندوق مانند) چوبی که به عاج زینت شده و روی آن دو مشبک[5] قرار دارد،‌ مشبک داخلی از فولاد گران قیمت و مشبک خارجی از نقرة‌ روشن سفید است… به مشبک خارجی مشبک دیگری بدون این که مانعی بین آن دو باشد، متصل است و فقط از هر طرف به اندازة ‌یک متر کوتاه‌تر از مشبک خارجی متعلق به امام حسین ـ علیه السّلام ـ است و زیر آن مشبّک قبر علی بن الحسین ـ علیهم السّلام ـ است که همراه پدر در یک روز شهید شده و در کنار پدر دفن گردیده است.[6]
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

1. الارشاد، شیخ مفید.
2. مقتل الحسین، عبدالرزاق موسوی مقدم.
3. موجز تاریخ البلدان العرافیه، عبدالرزاق حسنی.

پی نوشت:
[1] . مفید، الارشاد، سلسلة مؤلفات شیخ مفید، دار المفید للطباعة و النصر و التوزیع، ج11، صص 125 ـ 126، جزء 2.
[2] . مفید، همان، ص 114؛ خلیلی، ‌جعفر، موسوعة العتبات المقدسه قم-کربلا، بیروت، منشورات مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، چاپ دوم، 1407 ق، ص 73، جزء8.
[3] . عبدالرزاق الموسوی، المقرم، مقتل الحسین ـ علیه السّلام ـ ، تهران، قسم الدراسات الاسلامیه، مؤسسه البعثة، ص320 ـ 321.

[4] . قمی، جعفر بن محمد، ابن قولویه، کامل الزیارات، مؤسسه نشر الفقاهه، چاپ اول، 1417 ق، صص 537 ـ 538، المقرم، همان، ص321.
[5] . هر چیز سوراخ، سوراخ پنجره مانند را مشبک ‌گویند.
[6] . خلیلی، جعفر، موسوعة العتبات المقدسه، قسم کربلا، جزء 8، بیروت، منشورات مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، ص 182، به نقل از حسنی، عبدالرزاق، موجز تاریخ البلدان العراقیّه.

عدم حضور اتحادیه‌های مهم دانشجویی در جلسه با سرپرست وزارت علوم

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از تسنیم، صبح امروز نشست سیدضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی سراسر کشور در  وزارت علوم برگزار شد.

این نشست در حالی با هدف هم‌اندیشی درباره مسائل و موضوعات صنفی، دانشجویی و فرهنگی در آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها برگزار شد که نمایندگان 4 اتحادیه مهم دانشجویی بزرگ کشور در این جلسه حاضر نشدند.

 این اتحادیه‌های دانشجویی به عملکرد سرپرست کنونی وزارت علوم و اقدامات این وزارتخانه اعتراض دارند.

به نظر می‌رسد عدم پاسخگویی به مطالبات تشکل‌های دانشجویی طی چهار سال گذشته و عدم تعیین زمان و  وقت مناسب برای طرح دیدگاه‌ها و دغدغه‌های دانشجویان در این برنامه فرمایشی از دلایل عدم حضور دانشجویان در این نشست است.

جزئیات مجازات بهره‌کشی اقتصادی از کودکان و نوجوانان

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از تسنیم، ملک‌شاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جلسه عصر امروز (2 مهر) کمیسیون متبوعش، گفت: در این جلسه اعضای کمیسیون، مواد 14 و 15 لایحه را با حضور مسئولان بهزیستی، قوه‌ قضائیه و مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی و تصویب کردند.

وی با اشاره به ماده 14 لایحه مذکور، افزود: در این جلسه طبق ماده 14 لایحه حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان، برای اشخاصی که از اطفال و کودکان بهره‌کشی اقتصادی کنند، مجازات‌هایی تعیین شد.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه کمیسیون زمان لازم برای بررسی این لایحه را در اختیار ندارد، بنابراین در این جلسه مقرر شد تا کار‌گروهی متشکل از اعضای کمیسیون (ملک‌شاهی، دهقان، فتحی) مسئولان قوه‌ قضائیه و کارشناسان مرکز پژوهش‌های قوه مقننه برای بازنگری در این لایحه تشکیل شود.

ملک‌شاهی با بیان اینکه قرار است کار‌گروه ویژه لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان توسط کمیته مشترک مورد بازنگری قرار گیرد، اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد تا این کار‌گروه جمع‌بندی خود را از لایحه به کمیسیون قضایی ارائه دهد تا اعضا درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

درآمد سالانه «باب اسفنجی»، یک‌سوم درآمد نفتی ایران

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از تسنیم، حدود پنج سال است که نوشت‌افزار اسلامی ایرانی با همکاری تعدادی از تولیدکنندگان وارد بازار شده است. تولیدکنندگان این حوزه تلاش دارند تا با عرضه محصولاتی با کاراکترهای ایرانی اسلامی و بعضاً با کاغذ ایرانی، علاوه بر کار اقتصادی و اشتغال‌زایی، به کار فرهنگی نیز بپردازند. با وجود اینکه خانواده‌ها در سال‌های اخیر استقبال خوبی از کارهای تولید شده با این ویژگی نشان داده‌اند، اما تولیدکنندگان و فعالان این حوزه هنوز با مشکلات اساسی مواجهند.

پنجمین دوره نمایشگاه نوشت‌افزار اسلامی ایرانی با عنوان «ایران‌نوشت»، از چهاردهم تا پایان شهریور ماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. در این نمایشگاه حدود 70 تولیدکننده حضور دارند و طرح‌ها نیز نسبت به سال‌های گذشته با تنوع بیشتری همراه بود. به همین مناسبت نشست نقد و بررسی «نوشت‌افزار اسلامی ایرانی؛ ضعف‌ها و قوت‌ها» با حضور سعید حسینی مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی، محمدمهدی ایزدخواه کارشناس امور فرهنگی و یوسف‌وندی از تولیدکنندگان در باشگاه خبرنگاران پویا برگزار شد. در این نشست، ضمن بیان دستاوردهای تولیدکنندگان در پنج سال اخیر، مشکلات عمده آنها اعم از واردات بی‌رویه محصولات مشابه که در ایران نیز قابلیت تولید دارد، کمبود کاراکتر برای طراحی‌ جدید نوشت‌افزار و … از سوی حاضران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در بخشی از این نشست، به فعالیت دیگر کشورها در حوزه طراحی نوشت‌افزار و کالاهای فرهنگی مشابه اشاره شد. ایزدخواه در این رابطه می‌گوید که آمریکا تاکنون بیشترین شخصیت‌ها را برای کودکان و نوجوانان طراحی کرده و بیشترین اقبال را در جهان دارد. این در حالی است که به گفته حسینی؛ تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی ایرانی برای طراحی با شخصیت‌های جدید به ته‌دیگ خورده‌اند.

در بخش دوم این گفت‌وگو، دلایل ضعف در طراحی کاراکترهای جدید مورد بحث و بررسی میان حاضران قرار گرفت. به عقیده یوسف‌وندی؛ صنایع فرهنگی در ایران حلقه‌های مفقوده بسیاری دارد و خلأهای بسیاری در این زمینه احساس می‌شود. او پیشنهاد می‌دهد که فعالان در این زمینه، باید از کارهای کم‌هزینه مانند تولید کمیک شروع کنند و بعد به سراغ دیگر صنایع فرهنگی بروند، در حالی که در ایران این رویه برعکس است.

همچنین در این نشست، ایزدخواه به دلایل موفقیت دیگر کشورها در زمینه صنایع فرهنگی اشاره کرد. به گفته او، نبود داستان و فیلم‌نامه مناسب و ضعف در چرخه توزیع از جمله علل ناکارآمدی تولیدکنندگان در حوزه صنایع فرهنگی ایرانی اسلامی است. به گفته تولید کنندگان و فعالان در حوزه صنایع فرهنگی اسلامی ایرانی، تولید با طرح‌هایی مانند باربی، با 50 هزار تومان برای تولیدکننده تمام می‌شود، اما این رقم برای فعالان حوزه صنایع فرهنگی اسلامی ایرانی، گاه به 200 میلیون تومان هم می‌رسد. مشروح این گفت‌وگو به این قرار است:

*تسنیم: در کشورهای غربی زنجیره‌ای وجود دارد که در حوزه‌های مختلف صنایع فرهنگی فعالیت می‌کنند، اما در ایران ما با خلأهای اساسی در این رابطه مواجه هستیم، چرا؟

ایزدخواه: در دنیا این حوزه و صنعت یک زنجیره است که عمدتاً با یک انیمیشن یا فیلم شروع می‌شود. کاراکتر که طراحی شد و کودک با آن ارتباط برقرار کرد، حس می‌کند که زنده است. الان همه ما احساس می‌کنیم که کلاه قرمزی زنده است، گذشته آن را می‌دانیم، علائق او را می‌شناسیم و می‌توانیم رفتارهای او را پیش‌بینی کنیم. این‌ها همه یعنی این کاراکتر زنده است. برخی از کاراکترها یا اصلاً زنده نمی‌شوند، یا می‌میرند. بعضی از کاراکترها که زنده شدند، وارد عمدتاً بازی می‌شود. کودک می‌تواند با آن ارتباط دو طرفه برقرار کند، فقط ارتباط از سمت کاراکتر شکل نمی‌گیرد، کودک هم می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. در این مرحله محصولات شکل می‌گیرد. 16 شاخه محصول، از نوشت‌افزار و دکوراسیون اتاق کودک گرفته تا لباس، اسباب‌بازی، بازی‌های ویدئویی و … از این کاراکترها ساخته می‌شود. امروزه این شاخه محصولات در حال گسترش‌اند؛ به عنوان نمونه وارد فرش و کاغذ دیواری هم شده‌اند.

نکته دیگر اینکه، خاستگاه این کاراکترها فقط انیمیشن و فیلم نیست، ممکن است تاریخ باشد. در ایران هم این صدق می‌کند، مثل رستم و تهمینه و … . یا حتی المان‌های فرهنگی مثل الفبا که روی یک لیوان کار می‌شود، یا نقوش لباس و … همگی به عنوان کاراکتر محسوب می‌شود. از این جهت می‌گوییم که کاراکترها خاستگاه‌های فرهنگی مختلفی دارد؛ از تاریخ و فرهنگ و هنر گرفته تا سلبریتی‌ها و … . این کاراکترها کم‌کم وارد صنایع دیگر می‌شود. ما بررسی کردیم تا ببینیم که بچه‌های دنیا چه کاراکترهایی را دوست دارند و به آن اقبال نشان می‌دهند؟ متوجه شدیم که بچه‌های دنیا عمدتاً کاراکترهای آمریکایی دوست دارند و هیچ‌جای دنیا، مانند آمریکا روی کاراکترهایش کار نکرده است. تاکنون در آمریکا 70 قهرمان(hero) تولید و ساخته شده است. در ایران هم ساخته شده، اما این‌ کاراکترها نتوانسته به صورت هنرمندانه و دوست‌داشتنی برای کودک بازتولید شود.

درآمد «باب اسفنجی»، یک‌سوم درآمد نفتی ایران

در کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان هشت کاراکتر جذاب برای بچه‌ها آمریکایی هستند. در کشورهای آسیایی، در چین از 10 کاراکتر برتر، پنج کاراکتر به آمریکا تعلق دارد، سه کاراکتر ساخت چین و دو کاراکتر نیز ساخته ژاپن است. جالب است بدانید که در ژاپن، هر 10 کاراکتر محبوب بچه‌ها ساخت این کشور است. آنقدر در حوزه تولید محتوا کار کرده و این محتوا را مطابق سلیقه مخاطب کودک و نوجوان خود شکل داده‌اند که مخاطب هدف نیز به این کاراکترها اقبال نشان می‌دهد. امروزه تولید و کار کردن در این حوزه به صنعتی با عنوان (Merchadising) شکل گرفته است. درآمد حاصل از این صنعت نیز کم نیست، در سال 2015، این صنعت 241 میلیارد دلار درآمد داشته است؛ یعنی نیم درصد اقتصاد دنیا. تجارت پرسودی است. به عبارت دیگر، تقریباً هشت برابر درآمد نفتی ایران در یک‌سال درآمد دارد. یکی از کاراکترهای پرمخاطب در این بخش، «باب اسفنجی» است. تنها محصولات این کاراکتر هشت میلیارد دلار فروش رفته است؛ یعنی یک‌سوم درآمد نفتی ایران در یک سال. این میزان فروش رسمی است.

کاراکترهای محبوب کودکان تهرانی کدامند؟

تحقیقات کارشناسان بیانگر این است که در ایران نیز 10 کاراکتر محبوب کودکان از بین انیمیشن‌های غربی انتخاب شده است. به عنوان نمونه، در تحقیقی که در میان کودکان تهرانی صورت گرفت، «باب اسفنجی» تولید آمریکا بیشترین محبوبیت را در میان کودکان تهرانی داشت. بعد از آن، شرک(2001/ دریم‌ورکس)، مرد عنکبوتی(تاکنون هشت انیمیشن از روی این داستان تولید شده است)، پاندای کونگ‌فو کار(2008)، دیو و دلبر(دیزنی 2017/ 1991)، سیندرلا(والت دیزنی/ 1950) و وال ای(پیکسار/2008) در رده‌های بعد از آن قرار گرفته و از بیشترین محبوبیت برخوردارند.

درک میزان سرمایه‌‌گذاری برای انیمیشن‌ها برای هر مخاطبی می‌تواند دشوار باشد. به عنوان نمونه شرکت پیکسار اولین کمپانی بود که تولید انیمیشن‌های دیجیتال را شروع کرد. تا مدت‌ها مدیر عامل این شرکت استیوجابز، مدیر عامل شرکت اپل بود؛ به عبارت دیگر نگاه کاملاً به این حوزه نگاه تجاری است. پیکسار الان برای خلق یک انیمیشن به طور متوسط حدود 200 میلیون دلار خرج می‌کند؛ یعنی حدود 800 میلیارد تومان. تقریباً بودجه یک سال وزارت امور خارجه. می‌شود با این رقم حداقل 300 انیمیشن ایرانی ساخت. اما آنها این رقم را خرج یک انیمیشن خود می‌کنند.

*تسنیم: اما از فروش این فیلم‌ها هم درآمدشان را دارند.

ایزدخواه: به طور متوسط سه برابر میزانی که صرف تولید انیمیشن خود کرده‌اند، در سینماها می‌‌فروشند. این جدای از امتیازاتی است که انیمیشن‌ها دارند.

*تسنیم: فقط دید تجاری ندارند، حتماً نگاه فرهنگی و تأثیرگذاری در این حوزه هم دارند.

ایزدخواه: حتماً همین‌طور است. کاملاً درآمدزا هستند. ممکن است در بعضی از کمپانی‌ها به ویژه شرکت‌هایی که به نوعی با هالیوود در ارتباط هستند، تأثیراتی از نظر محتوایی داشته باشند، اما علت اصلی رشد این حوزه و پیشرفت آن، سودده بودن اقتصاد آن است. چهار سال طول می‌کشد تا انیمیشن‌های این شرکت‌ها ساخته شود. به عنوان نمونه، در میان تولیدکنندگان انیمیشن «دلیر»(Brave) تعدد آرا نسبت به ادامه داستان به وجود آمد و برای همین، یک‌سال پروژه متوقف شد. نگاه حرفه‌ای به ساخت فیلم دارند. هزینه‌ای که ما برای تولید انیمیشن صرف می‌کنیم و افرادی که برای این کار در نظر می‌گیریم، تفاوت اساسی با کار آنها در این حوزه دارد. ما انیمیشن را ارزان در ایران تولید می‌کنیم. به عنوان نمونه، انیمیشن «شاهزاده روم» با کمتر از دو میلیارد تومان تولید شد؛ در حالی که در آمریکا همین انیمیشن با رقمی بیشتر مانند 800 میلیارد تهیه می‌شود. البته این برای ما فرصت هم هست.

*تسنیم: چطور یک باب اسفنجی در دنیا سیطره می‌یابد، اما شاهزاده روم در کودک ایرانی تأثیرگذار نیست؟

ایزدخواه: ما این مسئله را در فیلم سینمایی هم داریم. عمده ضعف ما در این حوزه مربوط به فیلم‌نامه است. ما از جهت تکنیک در ساخت انیمیشن رتبه قابل قبولی داریم، اما متن و داستان نداریم. از دیگر سو، در شرکت‌هایی مانند پیکسار برای تولید انیمیشن از خبره‌ترین‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان نمونه، برای طراحی و تولید «کارخانه هیولا» از یکی از بزرگترین اساتید دانشگاه و دانشمند روانشناسی ترس به عنوان یکی از تئوریسین‌های این پروژه بهره برده شد. یا مثلاً برای تولید انیمیشن «درون و بیرون» (Inside Out) که خیلی کار قوی بود، از تعدادی تئوریسین حوزه ذهن کمک گرفته شد؛ چون این کار به دنیای درون ذهن می‌پردازد. در تولید و طراحی انیمیشن‌ها از آدم‌های حرفه‌ای استفاده می‌کنند. ما در تکنولوژی چیزی کم نداریم، اما نقطه ضعف ما در فیلم‌نامه است.

البته در کنار نداشتن فیلم‌نامه و داستان خوب، باید از دیگر مشکلات مانند سیستم توزیع نامناسب هم یاد کرد. مخاطب خیلی عادت نکرده است که بیاید و در سینما انیمیشن ببیند. در ایالت متحده آمریکا بین 30 تا 40 هزار سینما وجود دارد، اما در ایران تنها 210 سینما فعالیت می‌کند. بیننده ایرانی فیلم‌بین نیست. از طرف دیگر، صدا و سیما انیمیشن را پخش می‌کند اما حقی به تولیدکننده انیمیشن نمی‌دهد. سیستم‌های توزیع در سینمای خانگی نیز به صورت جدی در این زمینه کار نمی‌کند.

مشکل دیگر این است که تولیدکننده ما خیلی توان فروش حق امتیاز ندارد تا توان مالی‌اش در این زمینه افزایش پیدا کند تا به فکر تولید انیمیشن بهتر باشد. چرا؟ چون تولیدکنندگان اقلامی مانند نوشت‌افزار با کمترین هزینه و بدون پرداخت حق امتیاز می‌تواند از باب‌ اسفنجی و باربی استفاده کند. هم مشتری بیشتری دارد و هم اینکه هزینه‌ای برای آن پرداخت نشده است. در حالی که تولیدکننده اگر بخواهد کالایی با تصویر کلاه قرمزی تولید کند، باید حق امتیاز بپردازد. اوضاع عجیبی است. حداقل این است که به تولیدکننده بگوییم که اگر می‌خواهید از کاراکتر خارجی استفاده کنید، حق امتیاز آن را بپرداز، اما چنین چیزی نیست.

*تسنیم: همبرگر بیشترین فروش را در ایران دارد، چون باب اسفنجی همبرگر می‌خورد. سریال‌های خارجی بالای

یوسف‌وندی: ما به کار ریشه‌ای نیاز داریم که متاسفانه تاکنون به این سمت حرکت نکرده‌ایم. مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی در این سال‌ها برای جا انداختن فرهنگ ایرانی اسلامی شروع به کار کرده است. تمام دغدغه ما این است که چرا پیوستار فرهنگی نداریم؟ مثلاً کاراکتری ساخته می‌شود، اما نوشت‌افزار، بازی رایانه‌ای، اسباب‌باری و … از این کاراکتر تولید نمی‌شود؟ این جزو دغدغه‌‌های مقام معظم رهبری نیز هست. چرا تاکنون به این مرحله نرسیده‌ایم؟ چون تاکنون کاراکتر محبوبی نداشته‌ایم. باز هم این سوال ایجاد می‌شود که چرا نتوانسته‌ایم تاکنون کاراکتری را با این ویژگی طراحی کنیم؟ باید بگوییم که متاسفانه ما کاراکترها را در فضایی عرضه نمی‌کنیم که از مخاطب بازخورد بگیریم. ضعف اصلی این است که تکثر کاراکتر نداریم. اگر کاراکترهای طراحی‌شده با المان‌های ایرانی اسلامی متعدد باشد،‌ می‌شود فروشگاه دیجیتالی ایجاد کنیم و در معرض دید مخاطب قرار داده و نظرسنجی کنیم. ما همیشه از ته قیف پیش می‌رویم.

داستان‌های تاریخی بسیاری داریم؛ چه فلکلور و چه اساطیری، اما زمانی این داستان‌ها مجال معرفی می‌یابد که بستری برای تاریخ فراهم شود. داشتن محتوای تاریخی و ادبیات اساطیری لزوماً به این معنی نیست که به تنهایی می‌تواند عامل تولید صنایع فرهنگی هم باشد. آن چیزی که می‌تواند در زمینه صنایع فرهنگی کمک کند، فراهم آمدن فضایی برای معرفی این داستان‌ها و کاراکترهاست.

گفته شد که آمریکا قوی‌ترین کشور در تولید کاراکتر است. در ژاپن، هر 10 کاراکتر محبوب کودکان ژاپنی است، و در فرانسه نیز چیزی شبیه همین آمار وجود دارد. این سه، کشورهای قدرتمند در حوزه تولید انیمیشن و طراحی کاراکتر هستند. زنجیره صنایع فرهنگی در این کشورها به چه صورت است؟ چرا کاراکترهای محبوب در این کشورها بومی است؟ آنها چه کرده‌اند که ما انجام نداده‌ایم؟ ما در ایران فیلم می‌سازیم، چند میلیارد خرج می‌‌کنیم و بعد تازه منتظر می‌مانیم که اگر این انیمیشن ظرفیت دارد، از آن نوشت‌افزار، اسباب‌بازی و … تولید و طراحی کنیم. اما در کشورهای قدرتمندی که حرفی در این حوزه دارند، روال به این صورت نیست. آنها ابتدا می‌آیند ابزارهای ارزان‌تر را به کار می‌گیرند و با تکثر در طراحی کاراکترها مخاطب را جذب می‌کنند. برخلاف ایران که از میان چند کاراکتر، یک کاراکتر را انتخاب می‌کنند و بعد حول همان کاراکتر کارهای فرهنگی دیگر را شکل می‌دهند. آنها هر کاراکتر را با خطوط قرمز کمتر و با ارزان‌ترین قیمت، وارد بازار می‌کنند.

آغاز انتشار کتاب‌های کمیک با شخصیت‌های ایرانی اسلامی

صنعت کمیک در هر سه کشوری که از آنها یاد شد، ابتدا به طراحی و معرفی کاراکترها می‌پردازد. در ژاپن مانگا(کمیک) آنقدر کاراکتر تولید کرده که تعداد مجلاتی که به صورت هفتگی چاپ می‌شود و داستان جدیدی دارد، بسیار زیاد است. هزینه تولید کمیک هم پایین است. با کمترین هزینه، کاراکترها را طراحی و عرضه می‌کنند. بعد از یک فصل، ارزیابی می‌کنند که داستان و کاراکترهای این داستان مورد استقبال قرار گرفته‌اند یا نه. براساس شمارگان آثار کمیک، ارجاع مخاطبان به این داستان‌ها و جملات کلیدی و … از جمله روش‌های ارزیابی در این کشورهاست. این در حالی است که ما در ایران، در زمینه نظرسنجی و ارزیابی آرای مخاطبان کاری انجام نمی‌دهیم. گفته می‌شود کشوری که در دو میدانی قوی است، در بقیه رشته‌های ورزشی نیز مدال‌آور است. این قضیه در صنایع فرهنگی نیز صدق می‌کند. کشورهایی که صنعت تصویرگری و داستان مصور آنها قوی است، در صنایع فرهنگی نیز قوی خواهند بود. تمام کاراکترهایی که محبوب بچه‌های ما هستند، مارول آنها را سال‌ها پیش در داستان‌های کمیک طراحی کرده بود. مخاطب ابتدا جذب این کمیک‌ها شده‌اند و بعد به سراغ انیمیشن و … رفته‌اند. ما توانمان مانند آنها نیست، به همین خاطر باید از پایه شروع کنیم.

*تسنیم: مخاطب ایرانی با کمیک ارتباط برقرار می‌کند؟

بازار می‌گوید که مخاطب ایرانی استقبال می‌کند. ما در شرکت آفتاب، کلمه «کمیک» را به «پی‌نما» تغییر دادیم؛ یعنی نماهایی که پی در پی می‌آید. به نظر می‌رسد که اگر در زمینه عرضه درست کار کنیم، مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. کتابی که در دو سال گذشته تنها یک‌بار بازچاپ شده بود، در فاصله زمانی 14 فروردین تا اول مردادماه که به صورت کمیک عرضه شد، هشت‌بار با هر چاپ پنج‌هزار نسخه بازنشر شد. ما حدود 20 کتاب در این قالب تولید کردیم که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت. ما داریم براساس همین کمیک‌ها روی اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های رایانه‌ای کار می‌کنیم. ما هر وقت توانستیم از یک کتاب، 200 هزار نسخه بفروشیم، بعداً باید به دیگر حلقه‌های صنایع فرهنگی فکر کنیم.

هیچ کس در حوزه کودک کار نکرده است. ما حداکثر تلاش هدفمند که برای کودکان انجام داده‌ایم، تولید «دارا» و «سارا» بوده است که در اینجا هم با قیف وارونه وارد عمل شده‌ایم. به جای اینکه با کارهایی با هزینه‌های کمتر شروع کنیم، کار را با عروسک شروع کردیم. کشورهای توسعه‌یافته در حوزه صنایع فرهنگی با الهام گرفتن از اساطیر، قهرمانان داستان‌هایشان را تولید می‌کنند. ما نیز باید به همین سمت برویم، باید با تکیه بر قهرمانانی که داشتیم، قهرمانان جدید بسازیم. مثلاً در حال حاضر ما در نظر داریم که با توجه به شخصیت «رستم»، قهرمان جدیدی طراحی کنیم که در دوره حاضر زندگی می‌کند و با مشکلاتی مانند گرفتار شدن در مترو و … مواجهه است. این کار زمان می‌برد، اما ما هدفتمان پیوستار فرهنگی است.

اینجا پُر از کالای قاچاق و تقلبی است

به گزارش مسیرآنلاین، در چند سال اخیر موضوع مبارزه با قاچاق و حمایت از تولیدات داخلی با توجه جدی روبه رو شده است اما متأسفانه هنوز این موضوع در بخشی از کالاهای قاچاق پذیر نه تنها مدیریت نشده بلکه هر روز خرید و فروش آنها در سطح بازار با رونق بیشتری هم همراه است. از نمونه این کالاها می‌توان به بازار لوازم آرایشی اشاره کرد که علی رغم تبلیغات مسئولان نظارتی هنوز هیچ تدبیری برای ساماندهی آن انجام صورت نگرفته است. به نحوی که هر کس با توجه به رابطه و حتی به صورت شخصی جنس وارد و در بازار با قیمت‌های سلیقه‌ای به فروش می‌رساند.

اوضاع نابسامان فروش لوازم آرایشی در حالی هر روز تشدید پیدا می‌کند که نیمه تیرماه سال گذشته قرار شد با یک طرح ضربتی این بازار ساماندهی پیدا کند البته از چند هفته قبل از اجرای این طرح بنرهایی تحت این عنوان «بر اساس ماده 18 مبارزه با قاچاق کالا و ارز خرید، فروش، عرضه حمل و نگهداری کالای خارجی که بدون مدارک قانونی وارد کشور شده است قاچاق محسوب می‌شود و برابر قانون علاوه بر ضبط کالا، مرتکبین نیز مجازات خواهند شد» هم در سراسر ناصر خسرو تا کوچه مروی نصب شد.

در این بنر به کاسبان هشدار داده شده بود: «در این راستا طرح تشدید مبارزه با کالای قاچاق با اولویت کالاهای سلامت محور (دارو، مکمل دارویی، لوازم آرایشی و بهداشتی) از صبح روز شنبه دوازدهم تیرماه با همکاری تمامی دستگاه‌های نظارتی اجرا خواهد شد.»

طرحی که قرار بود در آن با عوامل فروش کالاهای قاچاق برخورد شود حتی عمر یک ماه هم نداشت نکته جالب آنکه تعدادی از کسبه که قبلاً در مورد اجرایی شدن این طرح اطلاع داشتن کالاهای خود را در انبارها نگهداری و بعد از یک ماه به ویترین‌ مغازه‌ها برگردانده و شروع به فروش آنها کردند به نحوی که بازار خرید و فروش لوازم آرایشی مثل روز اول شد و اجناس قاچاق و تقبلی به راحتی در آن به فروش رسید.

در حال حاضر اگر سری به بازار بزنید خبری از این طرح نیست و فقط به صورت دوره ای بازرسین تعزیرات به مغازه ها مراجعه و اسناد واردات آنها را بررسی می کنند . اما این موضوع عاملی برای مقابله جدی با کالاهای قاچاق نیست و هر کس به راحتی می تواند به طروق مختلف محصول خود را بفروش برساند.

برای بررسی این موضوع سری به یکی از این مغازه های لوازم آرایشی در کوچه مروی زده و از او در مورد وضعیت بازار خریدو فروش لوازم آرایشی می پرسیم. این فروشنده با اعلام اینکه بازارپر از کالاهای قاچاق و تقلبی شده است به خبرنگار تسنیم می‌گوید: آن دسته از فروشندگانی که به صورت قانونی و تحت قالب شرکت‌های محصولات را وارد می‌کنند براساس ضوابط قانونی در بازار فعالیت کرده و مشکلی در این رابطه نیست اما موضوع اصلی وجود کالاهای تقلبی است.

وی با اشاره به کرم های موجود در مغازه می‌گوید: از این مدل کرم چندین نمونه مشابه در بازار وجود دارد به نحوی که اگر فروشنده اطلاعات کافی را به خریداران ارائه ندهد مشتری کالای تقلبی را به جای اصل خریداری می‌کند.

فروشنده دیگری با اعلام اینکه برخی از بسته بندی‌های لوازم آرایشی در حاشیه تهران پر شده و به نام اصل در بازار به فروش می‌رسد، به خبرنگار تسنیم می‌گوید: هرکس به سلیقه خود  قیمت محصولات را قیمت گذاری و فقط شرکتی‌ها قیمت ها را براساس ضابطه تعیین می‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی از برندهای لوازم آرایشی که مدت انقضاء محصولات آنها به اتمام رسیده به فروشنده‌ها اعلام می‌کنند که محصولات را بیاورید تا برچسب آنها را تمدید کنیم، گفت: به راحتی برچسب قدیمی را کنده و برچسب نو نصب می کنند در حالی که مدت انقضاء محصولات به اتمام رسیده است.

منبع: تسنیم

ثبت غیرقانونی پیش‌فروش مسکن در بنگاه‌ها

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از تسنیم، مطابق قانون بنگاه‌های املاک از ثبت معاملات پیش‌فروش ساختمان منع شده‌اند، اما با این حال برخی مشاوران املاک بی توجه به عواقب و تبعات منفی بسیار، همچنان اقدام به ثبت معاملات مذکور با ارائه کد رهگیری می‌کنند. این وضعیت باعث شد تا طی تابستان امسال پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا در دو مرحله نسبت به ثبت معاملات پیش‌فروش ساختمان توسط بنگاه‌های املاک هشدار داده و خواستار رسیدگی رییس اتحادیه به این مسئله شد.

اواخر مردادماه در نامه‌ای با موضوع “ماده 24 قانون پیش‌فروش ساختمان” به رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: « برابر گزارشات واصله مبنی بر این‌که معاملات پیش‌فروش ساختمان در برخی از دفاتر مشاور املاک شهر و استان تهران صورت می‌گیرد با توجه به این‌که انجام این عمل به موجب قانون لازم‌الاجرای مصوب سال 1389 مجلس شورای اسلامی (قانون پیش‌فروش ساختمان) سبب تعلیق پروانه کسب و در نهایت ابطال آن می‌گردد. لذا شایسته است دستور فرمایید به تمام مسئولان دفاتر مشاور املاک موضوع ماده 24 قانون پیش‌فروش ساختمان تفهیم و یادآوری کردد که در صورت عدم رعایت ماده 24 قانون پیش‌فروش ساختمان مفاد این ماده در مورد آنها اعمال خواهد شد.»

اما به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی لازم درباره این هشدار انجام نشد چراکه حدود سه هفته بعد (اواسط شهریور امسال)  معاونت نظارت بر اماکن عمومی پاوا فاتب طی نامه‌ای دیگر به اتحادیه مشاوران املاک بر غیرقانونی بودن انجام معاملات پیش‌فروش ساختمان در بنگاه‌های املاک تاکید و نسبت به تداوم این رویه هشدار داد.

در بخشی از این نامه آمده است؛ «… برابر اعلام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران، پیرامون معاملات پیش‌فروش ساختمان در برخی از دفاتر مشاوره املاک شهر و استان تهران انجام گردیده است که این عمل به موجب قانون لازم‌الاجرای مصوب سال 1389 مجلس شورای اسلامی (قانون پیش‌فروش ساختمان) سبب تعلیق پروانه کسب و در نهایت ابطال می‌گردد. با توجه به نص صریح ماده 64 قانون پیش‌فروش ساختمان مبنی بر مشاوران املاک باید پس از انجام مذاکرات مقدماتی طرفین را جهت تنظیم سند رسمی قرارداد پیش‌فروش به یکی از دفاتر اسناد رسمی دلالت نمایند و نمی‌توانند راسا مبادرت به تنظیم قرارداد پیش‌فرشو نمایند.

در غیر اینصورت برای اولین‌بار تا یکسال و برای بار دوم تا دو سال تعلیق پروانه کسب و برای بار سوم به ابطال پروانه کسب محکوم می‌شوند… .»

به گزارش تسنیم، با وجود قانون پیش‌فروش ساختمان و منع بنگاه‌های املاک برای ورود به این حوزه و همچنین تاکید پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، اما برخی بنگاه‌های املاک با حربه “صدور کد رهگیری” برای معامله اقدام به انجام این کار می‌کنند. بر اساس پیگیری‌ها خبرنگار تسنیم بنگاه‌های املاک حدود نیم درصد بابت این معاملات از هر کدام دو طرف (پیش‌خریدار و پیش‌فروشنده) دریافت می‌کنند.

نکته قابل تامل در پروسه دلالی مشاوران املاک برای واحدهای پیش‌فروشی،‌ نبود هیچگونه تعهدی نسبت به معاملات انجام شده است؛ به عبارت دیگر در صورت بروز کوچکترین مشکلی بنگاه‌های املاک به‌هیچ عنوان زیر بار مسئولیت مربوطه نمی‌روند.

آبان‌ماه سال گذشته رییس کنونی اتحادیه مشاوران املاک هم با بیان این‌که قانون پیش‌فروش ساختمان باعث بازدارندگی کلاهبرداری در حوزه ساختمان نشد، گفت: متاسفانه این قانون به گونه ای تنظیم شد که از آن سوی بام افتاد. در این قانون، با وجود آنکه مباحث بازدارنده زیادی دارد که از عوامل بازدارنده جرم در کشور نشد.

وی همچنین گفته بود: امکان اجرای این قانون وجود ندارند چراکه شناسنامه فنی واحد و ساختمان به عنوان مفادی از قانون مذکور هنوز در کشور نهادینه نشده است.قانون پیش‌فروش ساختمان زیرساخت‌ها و ابزاری لازم دارد که هنوز در کشور ما پیش‌بینی نشده و وجود ندارد،اصلاح این قانون باید زمینه اجرایی شدن آن را فراهم کند.

واردات «محصولات تراریخته» در دولت جدید افزایش یافته است

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از تسنیم، محمدرضا شاعری امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی تذکری اظهار کرد: بر اساس قانون برنامه ششم، واردات محصولات تراریخته باید با پایش دقیق در مبادی ورودی همراه باشد و پس از آنکه از سلامت این محصولات برای مردم و محیط‌ زیست اطمینان حاصل شد، با برچسب خاص محصولات تراریخته در بازار عرضه شود، اما این اقدام صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: سازمان محیط‌ زیست بر طبل واردات محصولات تراریخته می‌کوبد در حالی که 37 کشور دنیا واردات اینگونه محصولات را ممنوع کرده‌اند اما به دلیل ارزانی این محصولات وارد کشور می‌شوند.

علی مطهری در پاسخ به این تذکر عضو هیئت رئیسه کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه ششم در خصوص محصولات تراریخته صراحت دارد و دولت باید براساس قانون عمل کند.

لازم به یادآوریست، با وجود تمام بی‌منطقی و خیره‌سریهای مسئولان مدافع تراریخته و فضای خفقان حاکم بر دستگاه‌های دولتی در لزوم دفاع بی‌چون‌وچرا از تراریخته، رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشتف اخیراً از مخاطرات تراریخته و لزوم محتاطانه برخورد کردن با این محصولات می‌گوید؛ این مسئول در وزارت بهداشت در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «مصرف محصولات تراریخته ممکن است در درازمدت باعث بروز جهش‌های ژنتیکی در انسان و پس از آن افزایش تومورهای سرطانی و حتی ناباروری در جامعه شود».

از سوی دیگر، وی با وجود واردات گسترده محصولات تراریخته به کشور با صراحت می‌گوید: «هنوز کشور ما تکنولوژی مناسب نظارت بر محصولات تراریخته را ندارد و حتی در برخی موارد نظارت کافی روی محصولات داخلی هم نمی‌شود».

در عین حال، این مسئول در وزارت بهداشت مدعی شده: «وزارت بهداشت با کنترل به‌روی روغن‌های وارداتی تنها به روغنهایی اجازه واردات می‌دهد که به‌میزان مشخصی تغییر ژنتیکی یافته باشند و سلامتشان برای کارشناسان غذا و دارو اثبات شده باشد.»!

در حالی وزارت بهداشت مدعی کنترل میزان تراریختگی محصولات وارداتی به کشور است که پیشتر، محمدعلی ملبوبی به‌عنوان معاون پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و یکی از چهره‌های شاخص مدافع تراریخته به‌صراحت اذعان داشته بود: «در گمرکات هیچ آزمایشگاهی برای تشخیص تراریختگی محصولات وارداتی مستقر نیست.»!

حدود حصر موسوی و کروبی چقدر است؟

به گزارش مسیرآنلاین، سرتیپ پاسدار محمد اسماعیل کوثری با سابقه 2 دور نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله در دوران دفاع مقدس، جانشین قرارگاه ثارالله است.

سردار کوثری در گفت‌وگو با تسنیم، از تلاش ناکام و برنامه جریان تکفیری برای خرابکاری در مراسم تحلیف، نحوه ورود و نقش قرارگاه ثارالله در پرونده تامین امنیت، چرایی و حدود حصر موسوی و کروبی سخن گفته است.

متن این گفت‌وگو ازنظرتان می‌گذرد:

تسنیم: شما به‌عنوان فردی پرتلاش شناخته شده‌اید که معمولاً تن به بیکاری نمی‌دهد؛ بعد از پایان دوره نمایندگی مجلس چه‌کار کردید؟

-کوثری: بعد از پایان دوره نمایندگی تصمیم گرفتم به سوریه بروم و تجربه دوران دفاع مقدس را به دوستان خود منتقل کنم منتهی با تمام تلاشی که داشتم متأسفانه نتوانستیم نتیجه بگیریم و با حضورم در سوریه مخالفت شد و مجبور شدم به‌کارهای دیگر بپردازم.

بعد از مخالفت برای حضور در سوریه، تصمیم گرفتم در بخشی از سپاه که مسئولیت مصاحبه‌های شفاهی از فرماندهان دفاع مقدس را دارد، مشغول شوم و خودم نیز به‌عنوان فرمانده دفاع مقدس هرچه بودونبود را هم گفتم. درنهایت فرمانده محترم سپاه بنده را خواستند؛ رفتم خدمتشان و گفتم تجربه‌ بنده حاصل خون شهداست و دوست دارم این تجربه را به جوانان منتقل کنم. آقای جعفری موافقت کرده و بنده را به دانشگاه امام حسین فرستادند؛ با دانشجویان به اردوهای راهیان نور رفتیم؛ بعد از مدتی هم گفتند که باید قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا بروم. اخیراً هم فرمانده محترم دستور دادند که به قرارگاه ثارالله بیاییم که تمکین کردم.

تسنیم: شما تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتید؟

– کوثری: بنده تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتم و از سال هفتاد و هشت تا هشتاد و دو، چهار سال کامل در این قرارگاه بودم؛ در اداره امنیت ستاد کل هم سابقه فعالیت داشتم و از آنجا که تجربه کار در تهران را داشتم همه‌چیز دست‌به‌دست هم داد تا از یک سو توفیق حضور در سوریه را نداشته باشم اما توفیق انجام وظیفه در قرارگاه ثارالله را کسب کنم.

تسنیم:  با نمایندگی مجلس راحت‌تر بودید یا با حضور در سپاه؟

– کوثری: وقتی خدمت مطرح باشد فرقی نمی‌کند.

** چشم طمع تروریست‌ها برای خرابکاری در مراسم تحلیف

تسنیم: همان‌طور که گفتید قرارگاه ثارالله یک مجموعه حاکمیتی است که وظیفه تأمین امنیت پایتخت و استان تهران را به عهده دارد؛ از آنجا که این قرارگاه توسط سپاه اداره و مدیریت می‌شود؛ بفرمائید سپاه چه مدلی از امنیت درون‌شهری را به‌عنوان راهبرد خود تعیین کرده است؟.

– کوثری: الان امنیت و تعریف آن مثل گذشته نیست. امنیت ابعاد گسترده‌ای پیداکرده است. در این قرارگاه که مسئول تأمین امنیت در تهران است ارتباط با اقشار مختلف مردم و مردمی کردن امنیت با حضور مردم در صحنه راهبرد اساسی ماست. ارتباط با مسئولان و دیگر نهادهای امنیتی و انتظامی هم برای ما اصل است اما آنچه اولویت دارد حضور مردم درصحنه برای برقراری امنیت پایدار در تهران است. مثلاً در همین مراسم تحلیف و تنفیذ که از 105 کشور و نهاد جهان ما میهمان داشتیم آن‌هم در زمانی که چند وقت پیشتر شاهد حادثه تروریستی مجلس بودیم و دشمن می‌خواست امنیت پایدار ما را خدشه‌دار کنند و از طرف دیگر دنیا می‌خواست ببیند که دشمن می‌تواند لطمه‌ای به امنیت ما بزند، تروریست‌ها هم‌چشم طمع دوخته بودند تا از این فرصت استفاده کنند مخصوصاً کشورهایی مثل عربستان و آمریکا. ما امنیت مراسم تحلیف را با حضور مردم و البته کمک‌های نیروی انتظامی، ارتش، وزارت اطلاعات و بسیج تأمین کردیم. محوریت تأمین امنیت طبق ابلاغ ستاد کل، قرارگاه ثارالله بود اما همه نهادها و گروه‌های انتظامی و مردم عزیز تهران همکاری کردند تا این مراسم در امنیت کامل برگزار شود.

تسنیم: به حادثه تروریستی مجلس اشاره کردید؟ آن‌وقت شما در قرارگاه نبودید اما احتمالاً بررسی کرده‌اید؛ فکر می‌کنید آن حادثه دلیل اصلی‌اش چه بود؟

– کوثری: قبل از آن حادثه، ترویست‌ها گروه‌های زیادی برای ضربه به امنیت ما آماده کرده و اعزام کردند که وزارت اطلاعات و سپاه اکثر این تیم‌ها را بیرون مرزها مورد ضربه قرار داد و برخی هم که وارد کشور شده بودند نیز بازداشت‌شده یا مورد ضربه نیروهای امنیتی ما قرار گرفتند. بالاخره یک موردی پیش آمد که توانستند چند دقیقه در مقابل مجلس عملیات تروریستی کنند اما همه دیدند که ما اجازه ندادیم حتی یک نفر از این تروریست‌ها فرار کند.

تسنیم: می‌گویند یک خانم که مسئول تصویربرداری و انتقال تصاویر به مرکز کنترل عملیات در بیرون کشور بود، موفق به فرار شده است

– کوثری: نه اصلاً. البته ممکن است فردی یا گروهی در بیرون کشور در عملیات دخیل بوده‌اند و مورد ضربه قرار نگرفته باشند که طبیعی است اما همه‌کسانی که در عملیات میدانی بودند، بازداشت یا کشته شدند. مهم این است که بعد از آن عملیات اجازه تکرار حادثه مشابهی را ندادیم مخصوصاً در زمان تحلیف.

تسنیم: در زمان برگزاری تحلیف، تروریست‌ها برنامه یا توطئه‌ای برای انجام نداشتند؟

– کوثری: ما می‌دانستیم که دارند. مهم این است که اجازه ندادیم هیچ تروریستی برای عملیات در تهران اقدامی کند.

تسنیم: برای تأمین امنیت، چه تقسیم‌کاری بین سپاه، ناجا یا وزارت اطلاعات شده است آیا در شرایط عادی هم همه مراکز امنیتی با قرارگاه هماهنگ هستند؟

– کوثری: در شرایط عادی، همه کارشان را می‌کنند و البته با ما نیز هماهنگ هستند اما اگر هنگام کارهای بزرگ مثل تحلیف باشد، همه با قرارگاه هماهنگ می‌شوند و قرارگاه مسئولیت کلی را به عهده خواهد داشت.

** اختلافی بین نیروهای امنیتی به هنگام اجرای عملیات نیست

تسنیم: برخی مدعی هستند در بعضی موارد، بین سپاه و وزارت اطلاعات اختلافات فنی پیش می‌آید این‌گونه اختلافات را چگونه رفع می‌کنید؟

**کوثری: نه. برای تأمین امنیت هیچ اختلافی نداریم چون همه یک هدف داریم. به لطف خدا فرماندهان و مسئولین اینها از برادران با تجربه و کاردان هستند که می‌دانند که نباید احساسی عمل کنند؛ البته بعضاً ممکن است مواردی هم باشد مثل ماجرای هفت تیر که قبلاً پیش آمد. اما اختلاف در حین اجرای مأموریت ممکن نیست باشد چون همه از یک رده و یک نهاد مأموریت می‌گیرند و وظایفشان هم مشخص است. مثلاً در بحث مراسم تحلیف همه باهم تصمیم گرفتیم آن روز تعطیل باشد؛ هیئت دولت هم قبول کرد چون تأمین در روز غیر تعطیل کار سختی بود. بالاخره فقط ما نیستیم اگر مردم همکاری نمی‌کردند و اگر کاسبان اطراف بهارستان مغازه‌هایشان را تعطیل نمی‌کردند کارمان به این خوبی پیش نمی‌رفت مهم‌تر از کار ما، همکاری مردم بود.

تسنیم: 2 نفر به دلیل فراخون برای آشوب از سال 89 تاکنون و به دلیل مصوبه شورای عالی امنیت ملی در تهران در حصر هستند؟ حدود این حصر چقدر است؟

**کوثری: اینها به‌راحتی رفت‌وآمد می‌کنند با نزدیکان و اقوام خود دیدار دارند؛ مسافرت می‌روند و زندگی عادی دارند. منتهی برای دیدار یا جلسه‌ای که امکان توطئه علیه امنیت مردم باشد محدودیت دارند و هر فعالیت ضد امنیتی که ممکن است علیه مردم باشد برای اینها محدود شده است و این محدودیت هم مصوبه شورای عالی امنیت ملی است. این‌طور نیست که برخی فکر می‌کنند اینها در یک اتاق حصر مطلق خانگی هستند، اصلاً و ابداً این‌طور نیست. البته باید بگویم که اینها به خاطر انتخابات حصر نشده‌اند بعد از گذشت یکسال از انتخابات وقتی اینها همچنان دعوت به توطئه علیه نظام می‌کردند شورای عالی امنیت ملی چنین تصمیمی گرفت اگر اینها توطئه را 20 ماه طول نمی‌دادند که اصلاً حصر نمی‌شدند.

تسنیم: می‌گویند نیروهای سپاه یا قرارگاه ثارالله در منزل محصوران حضور دارند؟

– کوثری: اصلاً به نیروهای سپاه ارتباطی ندارد. نیروهای که وظیفه‌ دارند ممکن است باشند یا نباشد، باید خودشان بگویند من می‌گویم که نیروهای سپاه اصلاً در منزل اینها نیستند.

تسنیم: درباره فعالیت جریان فتنه؛ آیا قرارگاه اینها را زیر نظر دارد؟

– کوثری: فتنه مرده است چون منطق نداشتند و ندارند. ادعایی کردند که هیچ دلیلی برایش نداشتند. ما هم به فتنه حساسیم اما در کشور ما هر نهادی وظیفه‌ای دارد که به وظیفه‌اش عمل می‌کند. یکی از وظایف ما زیر نظر داشتن فعالیت‌های سیاسی است ما مراقب هستیم که هیچ اقدامی علیه امنیت مردم انجام نشود. یک موقع است برخی علیه امنیت می‌نویسند یا حرف می‌زنند؛ از نظر ما اشکالی ندارد؛ بگویند و بنویسند همان‌طور که امروز خیلی‌ها می‌نویسند. اما اگر کسی فرد یا گروهی بخواهد علیه امنیت مردم اقدام عملی کند، ما ورود خواهیم کرد چون در بحث امنیت مردم با هیچ کس شوخی نداریم. در فتنه 88 وقتی من نماینده مجلس بودم، به نمایندگان مجلس گفتم ما عضو کمیسیون امنیت ملی هستیم باید با کاندیدا دیدار کنیم. دیدار آقای رضایی، هاشمی، موسوی، کروبی و خاتمی رفتیم. من واقعاً از هیچ‌کدام از اینها حرف منطقی نشنیدم. خود آقای موسوی گفت من نه شورای نگهبان را قبول دارم و نه وزارت کشور را. به آقای موسوی گفتم برخی در این کشور زندگی می‌کنند درحالی‌که نظام را قبول ندارند اما کسی که شورای نگهبان را قبول ندارد چطور می‌خواهد نفر دوم کشور شود؟ اصلاً چطور در انتخابات شرکت کرده است؟ خب آن زمان که شورای نگهبان گفت صلاحیت میرحسین موسوی مورد تائید است، شورای نگهبان را قبول نمی‌کردید و کنار می‌کشیدید. آقای موسوی به من گفت اگر همه 13 میلیون نفر بگویند تقلب نشده بازهم قبول نمی‌کنم. خب طبیعی است فردی که چنین منطقی دارد در بین مردم و حتی آن 13 میلیون نفر مطرود باشد. آقای خاتمی بارها گفته که تقلب نشده اما ایشان حاضر نیست بابت این اتهام که به مردم و نظام زده‌شده عذرخواهی کند.

تسنیم: برخی افراد می‌گویند شرایطی مهیاست که بتواند رفع حصر صورت بگیرد؛ نظر شما چیست؟

– کوثری: رفع حصر یعنی دادگاه. ما دوست نداریم کسی در حصر باشد اما آقای کروبی و مخصوصاً آقای موسوی باید پاسخگوی خون‌های ریخته شده در جریان فتنه 88 باشند. اینها که مدام می‌گویند رفع حصر بدانند که رفع حصر یعنی دادگاه. من قاضی نیستم اما اگر اینها دادگاهی شوند، حکمشان بسیار شدید خواهد بود.

تسنیم: فکر می‌کنید چرا شورای عالی امنیت ملی، حصر را به محاکمه ترجیح داد؟ جریان ضدانقلاب مدعی است که امکان محاکمه سران فتنه و اجرای حکم دادگاه آنها وجود ندارد؟

– کوثری: اینها محصور شدند تا سر عقل بیایند. نظام دوست ندارد مسئولین پیشین خود را محاکمه و تنبیه کند. حصر فرصتی بود و هست که اینها سر عقل بیایند اما درباره محاکمه و اجرای حکم احتمالی باید بگویم که این نظامی که پشتوانه مردم، آمریکا را از منطقه بیرون و جریان تروریستی داعش را در بیرون کشور زمین‌گیر کرده است چطور می‌گویند که نمی‌تواند  2 نفر را محاکمه کند؟ از نجابت نظام سوء استفاده نکنند اقتدار نظام بیشتر از این حرف‌هاست مهم این است که اینها سر عقل آمده و از موضع خود عقب‌نشینی کنند؛ توبه و عذرخواهی کنند.

تسنیم: ممکن است سؤال شود که شما از کجا می‌دانید که اینها سر موضع خود هستند و عقب‌نشینی نکرده‌اند؟

– کوثری: اگر به دنبال جبران بودند که مصاحبه و عذرخواهی می‌کردند.

تسنیم: امکان این کار برای آنها وجود دارد؟ با کدام رسانه و خبرنگار؟

– کوثری:  بله می‌توانند. اینها اگر بخواهند حرف بزنند و عذرخواهی کنند برایشان نشست خبری برگزار می‌کنیم. اگر اینها واقعاً قصد اذعان به‌اشتباه خود را داشته باشند نظام مشکلی ندارد که صدای اینها را به گوش مردم برسانند. خب اگر عذرخواهی و توبه کنند طبیعی است که ممکن است در مجازات اینها، ملاحظه و قطعاً وضعیتشان بهتر شود.

تسنیم: آمریکایی‌ها ادعای بازدید از مراکز نظامی ایران طرح کرده‌اند، چنین امکانی برای آنها مقدور است؟

– کوثری:  نه. اصلاً و ابداً.

آمریکایی‌ها چه عددی هستند که چنین ادعایی دارند؛ بروند جنایت و کشتار خود در کشورهای مختلف جهان را متوقف کنند. مسئله دفاعی ما خط قرمز ماست و هیچ کشوری به کشور دیگر چنین اجازه‌ای نمی‌دهد؛ آمریکایی‌ها مدام به عربستان سلاح می‌فروشند ما می‌گوییم اجازه دهید از این سلاح‌ها بازدید کنیم؟ آمریکا اجازه می‌دهد سپاه از مراکز نظامی این کشور بازدید کند؟ پادگان‌های بزرگ و مهم که هیچ. ما اجازه نمی‌دهیم آمریکا از یک کلانتری ما بازدید کند.

منبع: تسنیم

مشاور بارزانی: به حمایت اسرائیل چشم دوخته‌ایم

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، “ویزیت رابینا” نویسنده سایت “ان آر جی” با میرزا دینای مشاور بارزانی ملاقات کرد، کسی که چشم انتظار حمایت و کمک اسرائیل در ساختن کشور آینده آنها (کردها) است.

میرزا دینای گفت: لازم است که اسرائیل به حمایت از کردها ادامه دهد و “ما در تلاش برای کسب حمایت ملت یهود و دولت اسرائیل هستیم و تمایل داریم که به ما در ایجاد یک کشور دموکراتِ سکولار نظیر دولت اسرائیل – که به ادعای دینای- جواهر خاورمیانه است، کمک کند”.

رژیم اسرائیل تنها طرفی در جهان است که حمایت خود را از برگزاری همه پرسی جدایی طلبی اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت های گسترده جهانی بر برگزاری این همه پرسی اصرار دارد.