رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 12 خبر


 • پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
 • الخميس ۲۴ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 17 August
  تبریز Mostly Cloudy
  ٢٩(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۴٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 5-Moderate
  رطوبت ٢۵.۴٧(in)
اوقات شرعی

همزمان با امضای قرارداد محرمانگی درباره میدان نفتی آزادگان جنوبی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی توسعه نیافته جهان با شرکت توتال فرانسه و ارائه طرح پیشنهادی توتال برای توسعه آزادگان، دو شرکت ایرانی هم پیشنهادهایی را برای توسعه این میدان به وزارت نفت ارائه کرده‌اند. بر اساس این گزارش، پیشنهادهای هر دو شرکت […]

همزمان با امضای قرارداد محرمانگی درباره میدان نفتی آزادگان جنوبی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی توسعه نیافته جهان با شرکت توتال فرانسه و ارائه طرح پیشنهادی توتال برای توسعه آزادگان، دو شرکت ایرانی هم پیشنهادهایی را برای توسعه این میدان به وزارت نفت ارائه کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، پیشنهادهای هر دو شرکت ایرانی یعنی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و تدبیر انرژی وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام زیر قیمت پیشنهادی توتال برای توسعه آزادگان بوده و این شرکت‌های داخلی تاکید کرده‌اند از منابع مالی وزارت نفت برای توسعه این میدان استفاده نخواهند کرد.

Image result for ‫میدان نفتی آزادگان‬‎

پیش از این دو فاز تولید زودهنگام و به ظرفیت ۵۰ هزار بشکه در روز و تولید اولیه به ظرفیت ۶۰ هزار بشکه در روز توسط شرکت‌های ایرانی از جمله مناطق نفت خیز جنوب، پترو ایران و متن از میدان آزادگان جنوبی محقق شده است.

توسعه میادین نفتی به بهانه پذیرش ریسک بالا با یک مدل قراردادی بسیار پر منفعت برای شرکت‌های خارجی به آنها پیشنهاد شده است و این شرکت‌ها بعد از توسعه میدان هم بر اساس این مدل قراردادی جدید برای مدت زیادی قریب به ۲۰ تا ۲۵ سال کنترل بهره‌برداری از این میادین را بر عهده خواهند داشت،اما واقعیت آن است که میدان آزادگان میدانی به طول ۷۰ و عرض ۴۰ کیلومتر و به ارتفاع برج میلاد(۴۰۰ متر) است و از نظر فنی یکی از کم‌ریسک‌ترین میادین جهان برای توسعه به شمار می‌رود به گونه‌ای که حفر چاه در هر نقطه‌ای از این میدان بدون مشکل به نفت می‌رسد.

بر اساس این گزارش، اغلب متخصصان نفتی کشور معتقدند از مدل جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC تنها می‌توان در میادین پر ریسک کشور از جمله در دریای خزر، دریای عمان و بخشی از میادین مشترک در خلیج‌فارس استفاده کرد و سپردن میادینی که توسعه آنها با هیچ ریسکی همراه نیست به شرکت‌های خارجی هیچ دلیل موجهی ندارد.

علاوه بر اینکه به عملکرد بعضی شرکت‌های خارجی به خصوص شرکت توتال در توسعه میادین نفتی و گازی ایران انتقادات جدی از سوی مجامع کارشناسی نفتی وارد شده است و این شرکت‌ها به عدم پایبندی به منافع کشورهای صاحب مخازن هیدروکربوری متهم هستند.

با توجه به نرخ بهره منفی در بسیاری از کشورهای ثروتمند جهان از جمله کشورهای اروپایی و ژاپن، بسیاری از شرکت‌های تامین مالی در این کشورها حاضرند برای توسعه میادین نفتی کم ریسک ایران منابع مالی در قالب فاینانس و امثال آن تامین کنند. بر این اساس، یکی از شرکت‌های پیشنهاد دهنده برای توسعه آزادگان همین امروز ۱۵ میلیارد یورو پیشنهاد مکتوب برای فاینانس در صنعت نفت روی میز دارد که می‌تواند آن را در توسعه میادینی مانند آزادگان به کار بگیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,931 ریال
GBP پوند انگليس 42,495 ریال
CHF فرانک سويس 34,140 ریال
SEK کرون سوئد 4,082 ریال
NOK کرون نروژ 4,162 ریال
DKK کرون دانمارک 5,215 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,827 ریال