رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 42 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
 • الإثنين ۲۸ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Monday 21 August
  تبریز لطیف
  ٣۵(°C)
  وزش باد ١٢(mph)
  فشار ٢۵.٣٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٣٧(in)
اوقات شرعی

دوران سالمندی در زندگی هر شخص، از اهمیت بسیاری برخوردار است و توجه به راه‌های مختلف برای رسیدن به زندگی آرام‌بخش و دوران سالمندی آرام، از اهمیت بسیاری برخوردار است. همایش “یاد بگیریم خودمان را دوست داشته باشیم” با محوریت علایم افسردگی و جلوگیری از خودکشی و تشویق سالمندان به ازدواج از سوی خانه تجربه […]

دوران سالمندی در زندگی هر شخص، از اهمیت بسیاری برخوردار است و توجه به راه‌های مختلف برای رسیدن به زندگی آرام‌بخش و دوران سالمندی آرام، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
همایش “یاد بگیریم خودمان را دوست داشته باشیم” با محوریت علایم افسردگی و جلوگیری از خودکشی و تشویق سالمندان به ازدواج از سوی خانه تجربه وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با سخنرانی دکتر سیدرضا اسحاقی، استاد دانشگاه و با حضور شهروندان ارشد عضو باغ تجربه در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.
۲۰  شهریور، روز پیشگیری از خودکشی
سیدرضا اسحاقی گفت: ۲۰ شهریور، همزمان با ۱۰سپتامبر، روز جهانی کسانی است که خودشان را دوست نداشته‌، یعنی روز کسانی که خودکشی کرده‌اند و اين روز پیشگیری از خودکشی است.
این کارشناس مرکز روانشناسی سالمندشناسی اصفهان با طرح این سئوال که “دلیل خودکشی چیست؟” اظهار داشت: بر اساس آمار، روزانه جمعیتی بالغ بر بیش از یک میلیون در جهان خودکشی می‌کنند و طبق صحبت‌های گذشته، هم‌اکنون ۷ میلیارد و ۴۴۴ میلیون نفر در این کره خاکی نفس می‌کشند.
یاس و ناامیدی، شایع ترین و اصلی‌ترین علت خودکشی
وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار روزانه خودکشی، به عبارتی در هر ۳۰ ثانیه یک نفر در جهان خودکشی می‌کند که علت‌های زیادی برای این حرکت عنوان شده است. در واقع کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که شایع ترین و اصلی‌ترین علت این موضوع، یاس و ناامیدی است.
اسحاقی درباره جزئیات این برنامه‌ها تصریح کرد: در تحقیقات نشان داده شده، عوامل جزئی‌ترین نیز به دست آمده است. برای مثال این فاجعه در بین خانم‌های باردار و یا سندروم پیش‌قاعدگی نیز شایع است.
بیماری انفجاری آقایان چیست؟
وی درباره بیماری‌های موجود در مردان بیان کرد: در مردان، نوعی بیماری به نام “انفجاری” وجود دارد که به “از کوره در رفتن” نیز معروف است. در این بیماری به قول معروف به مردان نمی‌توان گفت “بالای چشمت ابروست” که در خانم‌ها نیز وجود دارد ولی بیشتر در آقایان رایج است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه بدترین حالت، افسردگی است، ادامه داد: متأسفانه امروز افسردگی همه این دلایل را پوشانده و شیوع افسردگی در جامعه ما بسیار بالا است. افسردگی‌هایی که تشخیص داده نمی‌شود و افسردگی‌هایی که تشخیص داده می‌شود اما درمان نمی‌شود، از این نوع افسردگی‌ها به شمار می‌روند.
وی ادامه داد: این افسردگی‌ها با مسائل فرهنگی آمیخته می‌شود و فرق آن با غم معمولی یا افسرگی مشخص نمی‌شود.
افسردگی، موثرترین عامل خودکشی
کارشناس مرکز روانشناسی سالمندشناسی با اشاره به نشانه‌های افسرگی و تأثیرات وجود آن بر سالمندان بیان کرد: گوشه‌گیری، خواب کم یا خواب زیاد، پرخوری یا کم خوری، عدم تعادل روحی وروانی، گریه کردن و موارد دیگر از جمله نشانه‌های افسردگی کتابی است که بیشتر در غربی ها وجود دارد. در ایران بیماری افسردگی، به بیماری هزار چهره تلقی می‌شود و کمتر به شکل‌ها و نشانه‌های گفته شده ظاهر می‌شود.
وی ادامه داد: افسردگی در ایران از جمله در میان افراد پا به سن گذاشته، ممکن است با پرحرفی و پرخاشگری و یا با بدبینی، نظیر بدبینی‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی وخطرناک‌ترین نوع آن، بدبینی‌های زناشویی همراه باشد، پس افسردگی موثرترین عامل خودکشی رقم می‌خورد.
بیکاری برابر است با افزایش احتمال خودکشی
اسحاقی با بیان عوامل دیگر خودکشی خاطرنشان کرد: از دست دادن‌ها و فقدان‌ها از دیگر دلایل خودکشی به شمار می‌روند که این از دست دادن‌ها می‌تواند شامل از دست دادن فرزند، شریک زندگی، ثروت، آبرو و یا موارد دیگری باشد.
وی افزود: از سوی دیگر سوء مصرف مواد و مشروبات الکلی از جمله دلایل خودکشی به شمار می‌روند که باعث تغییر عقل و قضاوت می‌شود؛ متأسفانه امروز آمار خودکشی در افسردگی ۲۰ برابر و در مصرف مواد مخدر ۱۰برابر بیشتر از جمعیت عادی است.
بیکاری برابر افزایش احتمال خودکشی
این استاد دانشگاه به موضوع بیکاری و تأثیر آن بر خودکشی اشاره کرد و با بیان اینکه بیکاری یکی از عوامل مستعد کننده و باعث افزیش احتمال خودکشی است، گفت: باید توجه کرد که در این بین، افراد متأهل کمترین و مجردها و بیوه‌ها به ترتیب بیشترین آمار خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند و نتیجه  صحبت‌های انجام شده در جلسات گذشته در باغ غدیر با موضوع ازدواج سالمندان، شهامت و اقدام سالمندان در این راستا بوده است.
وی اضافه کرد: کرد: مطالعات متعدد به کرات ثابت کرده که آمار خودکشی در افراد با ایمان، عام و خاص، به خصوص مسلمانان کمتر است و نتایج عنوان شد.
برخی از این تحقیقات به مردم ایران اختصاص ندارد نیست بلکه نتیجه تحقیقات انجام گرفته در اسکاتلند، کانادا و برخی دیگر کشورها است.
اینکه سالمندان در دوران پایانی زندگی خود نتوانند با افسردگی کنار آیند و مسائل روحی بر آنها تأثیرات قابل توجهی به دنبال داشته باشد، یکی از اصلی‌ترین مشکلات این قشر مهم و تأثیرگذار جامع به شمار می‌رود که باید برای کاهش این مشکلات، اقداماتی جدی عملیاتی کرد.
خانه تجربه وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان تلاش می‌کند که با اجرای  ویژه‌برنامه‌های مختلف، زمینه کاهش مشکلات افسردگی در این قشر مهم جامعه را فراهم کند.

به نقل از خبرگزاری ایمنا

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,980 ریال
GBP پوند انگليس 42,461 ریال
CHF فرانک سويس 34,155 ریال
SEK کرون سوئد 4,065 ریال
NOK کرون نروژ 4,163 ریال
DKK کرون دانمارک 5,213 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,828 ریال