رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶
 • الخميس ۱ ذو الحجة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 24 August
  تبریز لطیف
  ٢۴(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.۴۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۴۵(in)
اوقات شرعی

روزنامه “الاخبار” لبنان در مقاله ای به قلم “علی جهاد” نوشت: رسانه دلارهای نفتی کشورهای حاشیه خلیج فارس، شاخه لیبرال سعودی، مدام بر تبلیغ این نکته که «بی نیازی از آمریکا ممکن نیست» اصرار دارد و ادعا دارد که اگر از آمریکا بی نیازی بجوئیم، آن از منطقه خاورمیانه عقب نشینی می کند و متحدان […]

حقيقة الدور الأميركي في العدوان على اليمن

روزنامه “الاخبار” لبنان در مقاله ای به قلم “علی جهاد” نوشت: رسانه دلارهای نفتی کشورهای حاشیه خلیج فارس، شاخه لیبرال سعودی، مدام بر تبلیغ این نکته که «بی نیازی از آمریکا ممکن نیست» اصرار دارد و ادعا دارد که اگر از آمریکا بی نیازی بجوئیم، آن از منطقه خاورمیانه عقب نشینی می کند و متحدان شیخ نشین و امیر نشین های نفت و گاز را رها کرده تا میدان را برای نفوذ «ایران» جهت تسلط بر حساب «عربستان سعودی» و دیگر کشورهای خلیجی بگشاید.

با وجود گسترش این گفتمان در تمام رسانه های مورد حمایت خلیج اما به صورت گسترده تر و واضحتری در رسانه «عربستان» پخش شد. تجاوز وحشیانه «عربستان سعودی» به «یمن» به بهانه «حمایت قانونی»، از «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی «یمن» از طریق ائتلاف نظامی با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) ، حقیقت رابطه «آمریکا» و «عربستان» و نقش جدید و قدیم «آمریکا» در منطقه را به خوبی نشان می دهد.

با توجه به روند عقب نشینی «آمریکا» از «عراق» بدون تامین امنیت پایگاه های نظامی، «عربستان سعودی» نگران تحویل این کشور به «ایران» شد به ویژه اینکه توافق هسته ای با «ایران» و عدم حمایت «آمریکا» از «حسنی مبارک» موجب تشدید نگرانی آل سعود شد، اما این بحث پی در پی از خروج «آمریکا» از منطقه چگونه در سایه حمایت بی قید و شرط و بی پایان این کشور از «عربستان» در جنگ وحشیانه علیه «یمن»صدق می یابد؟

«میکا زینکو» یکی از معدود محققان انتقادی در امور امنیت ملی آمریکا می گوید: «اوباما قادر است این جنگ هوایی را بلافاصله متوقف کند در صورتی که حمایت گسترده و فوری و حیاتی مستقیم امریکا را قطع کند».

«زینکو» حمایت های «آمریکا» را در جنگ «یمن» در قالب اموری چون «تأمین سوخت هواپیماهای سعودی، نجات خلبانان، نجات و شناسائی سرنشینان بالگردهای سعودی که در خلیج عدن سقوط کردند، ارسال پنجاه و چهار تحلیلگر اطلاعاتی برای شناسایی اهداف، افزایش صادرات اسلحه و حمایت کارآفرینی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس وهمچنین تسریع امضای قرارداد برای ارائه پشتیبانی لجستیکی از جنگ و … برشمرد.

اعلام حمله به «یمن» از سوی «عادل الجبیر» در «آمریکا» اتفاقی نبود، بلکه به دلیل حمایت مستقیم «آمریکا» از این جنگ، باید عنوان آن را جنگ آمریکائی- سعودی توصیف کرد که این توصیفی دقیقتر برای تبیین حقیقت طرف های درگیر است.  یکی از مقامات وزارت دفاع گفت: «اگر عربستان آماده مداخله باشد، تفکر ما اگر ما ارتشی را به آنجا گسیل نکنیم، تشویق حتمی آنها است».

این تصریح، استراتژی آمریکا در دوره «اوباما» را نشان می دهد: مداخله غیر نظامی اما تشویق عوامل سعودی برای ایفای نقش فعال تر. البته «عربستان» از تشویق صرف آمریکا راضی نیست و خواهان مداخله نظامی مستقیم آنها می باشد.

در واقع، حمایت «آمریکا» حتی فراتر از عملیات نظامی اسرائیل در «غزه» است. هیچ نشانه ای از فشار واقعی آمریکا بر «عربستان» برای جلوگیری از جنگ و یا کاهش شدت آن وجود ندارد.

حمایت اصلی«امریکا» از تجاوز «عربستان» با تلاش برای دور کردن خود از جنگ در یک راستا قرار دارد. برای مثال مقامات آمریکائی تمام طرف های درگیر را به پایان دادن به جنگ فرا می خوانند حال آنکه «آمریکا»، خود، مهمترین بازیگر در یکی از دو طرف جنگ است.

در حقیقت، نتیجه جنگ، سود خالص برای دولت آمریکا است؛ «آمریکا» منافع خود را به دست می آورد، بدون ارسال ارتش و یا صرف دلارهای هنگفت با «ایران» مبارزه می کند و مسئولیت در قبال تخریب گسترده و قتل هزاران قربانی بی گناه را از خود سلب می کند.

البته «عربستان سعودی» می داند که «آمریکا» و متحدان آن به دنبال فرار از مسئولیت جنگ هستند، اما مقامات سعودی خود در مصاحبه با روزنامه های بیگانه بر نقش اصلی «آمریکا» و غرب متمرکز می شوند. «عادل الجبیر» اندکی پس از آغاز جنگ در مصاحبه با شبکه «سی. ان. ان» گفت: «عربستان دقیقه به دقیقه با آمریکا هماهنگ می شود».

«مارک لینچ» استاد علوم سیاسی می گوید: «بهترین راه برای درک آشکار خروج آمریکا، تفسیر این نکته است که این یک بازی لفظی است به گونه ای که شریک او از خروج «امریکا» ابراز نگرانی می کند تا بدین وسیله با اعمال فشار بر حامی خود حمایت مالی، سیاسی و نظامی بیشتری دریافت کند، آمریکا نیز بدون تخریب منافع اصلی خود خواسته های «عربستان» را تحقق می بخشد».

حقیقتی که از پس پرده جنگ «یمن: خارج می شود، اینکه «آمریکا» عقب نشینی نکرده و حتی در فکر خروج هم نیست، بلکه نمایندگان خود را به جنگ تحریک می کند. «ساموئل آکفورد» به نقل از مقامات وزارت دفاع «آمریکا» می گوید: « آنان همواره به دنبال تحریک ارتش سعودی و مسلح آمریکائی برای راه انداختن چنین جنگی در همه بخش ها بودند». این جنگ فقط جنگ امریکا در یمن نیست، بلکه منتهای آرزوهای آنان است، چرا که اگر «اوباما» موفق به تخریب زیربناهای «یمن» توسط آل سعود شود، چه کسی می تواند دیگر به دفاع آمریکا در برابر تجاوز عربستان امیدوار باشد؟

به نقل از خبرگزاری شبستان

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 33,040 ریال
GBP پوند انگليس 42,372 ریال
CHF فرانک سويس 34,127 ریال
SEK کرون سوئد 4,080 ریال
NOK کرون نروژ 4,178 ریال
DKK کرون دانمارک 5,227 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,833 ریال