رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 19 خبر


 • پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶
 • الخميس ۱ ذو الحجة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 24 August
  تبریز لطیف
  ٢٩(°C)
  وزش باد ١۶(mph)
  فشار ٢۵.۴٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 6-High
  رطوبت ٢۵.۴٧(in)
اوقات شرعی

هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس، در خصوص ابلاغیه IPC توسط رئیس مجلس اظهار داشت: روز گذشته مطلع شدم که این اتفاق افتاده و به همین منظور در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته حضور یافتم. وی ادامه داد: IPC در حالی ابلاغ شده که هنوز ایرادات و اشکالات قبلی پابرجاست و نکاتی که مقام […]

هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس، در خصوص ابلاغیه IPC توسط رئیس مجلس اظهار داشت: روز گذشته مطلع شدم که این اتفاق افتاده و به همین منظور در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته حضور یافتم.

وی ادامه داد: IPC در حالی ابلاغ شده که هنوز ایرادات و اشکالات قبلی پابرجاست و نکاتی که مقام معظم رهبری فرمودند در آن رعایت نشده است حال این سوال مطرح می شود که چه عجله ای برای ابلاغ این الگوها بدون اصلاح کردن متن آن با توجه به فرمایشات رهبری مبنی براینکه باید کار کارشناسی در این الگوها انجام شود وجود دارد؟!

خادمی با بیان اینکه متاسفانه الگوهای جدید نفتی در هاله ای از ابهام قرار دارد، افزود: روال کاری IPC به صورت پنهان کاری و گنگ انجام می شود. مجلس زمانی که IPC ابلاغ شد تعطیل بود و بنده به عنوان عضوی از کمیسیون انرژی از این مسئله بی خبر بودم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: IPC از آنجایی که الگوی جدید قراردادهای نفتی است و پیش از این مورد تایید مجلس قرار نگرفته بود برای اجرایی شدنش نیازمند تصویب مجلس بود.این نکته اولی است که می توان به مغایرت این الگوها با قانون  اشاره کرد. هر گونه الگوی جدیدی که با منافع ملی کشور سروکار داشته باشد باید به تصویب مجلس برسد.IPC قرارداد نیست که بگوییم دولت یا وزارتخانه می تواند به تنهایی آن را منعقد کند. مجلس را بای پس کردند امیدوارم که عقلای مملکت جلوی آن را بگیرند.

خادمی با تاکید بر اینکه پیش از تعطیلات مجلس از وزیر برای توضیح درباره الگوهای جدید نفتی طرح سوال داشتم، تصریح کرد: وی باید به مجلس بیاید و در این باره پاسخ دهد متاسفانه همه برای اجرایی کردن IPC عجله دارند و این عجله بسیار سوال برانگیز است

وی افزود: شاید این الگوها به برجام ارتباط داشته باشد. زمانی که برجام را بستیم دولت گفت تحریم ها با برجام لغو می شود امروز می گویند باید IPC را ببندیم تا تحریم ها برداشته شود این در حالی است که شرکت های خارجی اصلا تحریم ها را قبول ندارند می گویند اگر تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شود، از سرمایه گذاری خود دست می کشیم. نکته جالب آنجاست که شنیده می شود برخی از شرکت های طرف قرارداد در تحریم های ایران نقش داشتند. چرا باید شرکت هایی که ما را تحریم کرده اند به کشور بیاوریم.

وی افزود: در حال حاضر در یک پیچ تاریخی عجیبی قرار داریم. ضررهای IPC چند سال دیگر مشخص می شود که آن زمان دیگر هیچ فایده ای برای ما ندارد.

خادمی با بیان اینکه پیش از این اعلام کرده بودم که دولت هم در انتخابات مجلس در شهرستان ها و هم در انتخاب افراد در کمیسیون های خانه ملت دخالت زیادی داشت، خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشاهده می شود بسیاری از افرادی که در کمیسیون های تخصصی مجلس حضور دارند هیچ گونه ارتباطی با کمیسیون ندارند؛ برخی از دوستان تعامل با دولت را با منفعلانه عمل کردن اشتباه گرفته‌اند و فکر می کنند اگر جایی منافع ملی در خطر باشد باید سکوت کرده و هیچ گونه مخالفتی با آن نداشته باشند.

 به نقل از خبرگزاری دانشجو

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 33,075 ریال
GBP پوند انگليس 42,279 ریال
CHF فرانک سويس 34,218 ریال
SEK کرون سوئد 4,102 ریال
NOK کرون نروژ 4,203 ریال
DKK کرون دانمارک 5,247 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,835 ریال