رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶
 • الخميس ۱ ذو الحجة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 24 August
  تبریز لطیف
  ٢۴(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.۴۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۴۵(in)
اوقات شرعی

در بیان تفاوت مفهومی میان جنگ و دفاع مقدس مولفه های متعددی مطرح شده است. در عرصه تنازع بقا در قلمرو انسان ها و اصالت یافتن قدرت و حفظ آن به هر قیمت ممکن، جنگ تبدیل به ابزاری کارآمد در دست نیروهای قدرت طلب می شود. زمانی که هدف از جنگ برای دست یابی به […]

در بیان تفاوت مفهومی میان جنگ و دفاع مقدس مولفه های متعددی مطرح شده است. در عرصه تنازع بقا در قلمرو انسان ها و اصالت یافتن قدرت و حفظ آن به هر قیمت ممکن، جنگ تبدیل به ابزاری کارآمد در دست نیروهای قدرت طلب می شود. زمانی که هدف از جنگ برای دست یابی به منافع مادی یا حفظ آنها باشد، استراتژی های آن نیز مطابق با همین نیاز طرح ریزی می شوند. در جنگ جهانی دوم در نبرد نرماندی که به آزاد سازی اروپا از آلمان نازی انجامید، هدف عملیات رهایی مردم اروپا از حاکمیت نازی ها عنوان شده بود. نیروهای متفقین به رهبری آمریکا و انگلیس در ششم ماه ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی برای آزادسازی اروپا از اشغال نازی ها بزرگترین عملیات آبی – خاکی جهان را به اجرا درآوردند. در این روز که به روز دی (d day) هم مشهور است، نیروهای دریایی متفقین که از حمایت هوایی نیز برخوردار بودند، تحت فرماندهی ژنرال دوایت آیزنهاور فرمانده ارشد ارتش متفقین نفرات خود را به ساحل شمالی فرانسه رساندند. پس از رسیدن قوا به سواحل فرانسه ژنرال آیزنهاور این پیام را فرستاد: «مردم اروپای غربی! امروز صبح سربازان نیروی اعزامی متفقین در ساحل فرانسه فرود آمدند. اعزام این سربازان بخشی از طرح ملل متحد برای آزادسازی اروپاست که با همکاری متحدین روس ما صورت گرفته است. پیام من به همه شما این است: ساعت آزادسازی شما فرا رسیده است. حتی اگر این حمله از کشور شما آغاز نشده باشد.» اما این آزادسازی به بهای جایگزینی چه حکومت و سبک جدیدی از زندگی تمام شد؟ آیا صرفا جابجایی یک مکتب فکری از مارکسیستی به لیبرالیستی می تواند ضامن سعادت یک ملت باشد تا ارزش جنگیدن را داشته باشد؟ چه تفاوتی میان هیتلر و روزولت وجود دارد در زمانی که هر دوی آنها به دنبال استعمار جوامع باشند؟

اما از زمانی که ایدئولوژی و اهداف جنگ بر اساس مبانی دیگر که متضمن ارتباط انسان با حقیقت عالم و فلسفه حیات است، شکل می گیرند به سرعت واژه جنگ جای خود را به عبارت دفاع مقدس می دهد. قدسیت به طور کلی رابطه مستقیمی با تعامل انسان با عالم غیب و وحی دارد. از این رو دفاع از آموزه های مرتبط با عالم قدس چه در حوزه آفندی و چه در حوزه پدافندی عنوان دفاع مقدس را به خود می گیرد. بر اساس دیدگاه های حضرت امام (ره) جنگ تحمیلی هشت ساله به دلیل تقابل جبهه حق با جبهه باطل زمینه قداست به خود گرفته بود. «ما در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان از عملکرد خود نیستیم. جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست. جنگ ما جنگ فقر و غنا بود، جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا خاتم زندگی وجود دارد. راستی مگر فراموش کرده ایم که ما برای ادای تکلیف جنگیده ایم و نتیجه فرع آن بوده است؟» مقام معظم رهبری نیز بر مبنای همین رویکرد فکری دفاع مقدس را در زمره یک عبادت مقبول و نیز یک راهبرد دفاعی در برابر استعمارگری دولت های استکباری مطرح می سازند: «در جنگ تحمیلی ملت بزرگ ما با ایستادگی و مقاومت خود در راه خدا، این توطئه را به وسیله و نردبانی به سمت قله آرزوها و ارزش های اسلامی و وسیله ای برای پیشرفت تبدیل کرد. این هشت سال، مظهری از برترین صفاتی است که یک جامعه می تواند به آنها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد. یعنی دفاع مقدس مظهر حماسه است، مظهر معنویت و دین داری است، مظهر آرمان خواهی است، مظهر ایثار و از خودگذشتگی است، مظهر ایستادگی و پایداری و مقاومت است، مظهر تدبیر و حکمت است. این جنگ، یک جنگ دفاعی بود. جنگ دفاعی با جنگ تهاجمی فرق دارد؛ جنگ تدافعی و دفاعی، محل بروز غیرت و تعصب و وفاداری عمیق انسانها به آرمانهایی است که به آنها پایبند است.» این ویژگی ها موجب می شد تا جبهه باطل برای مقابله با یک نهضت و انقلاب عظیم مردمی نه به صورت موازنه کلاسیک قوا در جنگ های جهانی اول و دوم، بلکه بر اساس یک اجماع کامل جهانی در میان قدرت های برتر وقت به مقابله با این حرکت انقلابی بر خیزد. رهبری مستقیم این جریان جهانی علیه ایران با دولت آمریکا بود که واسطه حمایت های جهانی از حزب بعث عراق در نبرد با ایران به شمار می رفت.

در تیر ماه سال ۱۳۶۱ بعد از شکست ارتش صدام در خرمشهر، صدام در مصاحبه با نشریه تایم آمریکا می گوید: «مایلیم با آمریکا رابطه دوستانه داشته باشیم، ما چگونه می توانیم این روابط را برقرار کنیم؟» بلافاصله پس از این پیام ریگان پیام تبریک به مناسبت چهاردهمین سالگرد کودتای حزب بعث برای صدام فرستاد و این به معنای تقویت مناسبات مستقیم میان قدرت های جهانی برای تحمیل فشارها بر ایران بود. در آذر ماه سال ۱۳۶۳ نیز نشانه دیگری از حمایت های مستقیم آمریکا از عراق در جنگ با ایران به نمایش در آمد. در این تاریخ نشستی میان دونالد رامسفلد نماینده ویژه ریگان رئیس جمهور آمریکا با طارق عزیز برگزار شد و رامسفلد درباره نگرانی عراقی ها از بابت ادامه ارسال سلاح ها و قطعات یدکی آمریکایی به ایران از طریق طرف های ثالث، به آنها گفت: «آمریکا تلاش بیشتری خواهد کرد تا با همکاری عراق فهرست کشورهای ثالث مورد نظر را تعیین و فروش سلاح های آمریکایی از طریق آنها به ایران را به حداقل برساند» در اینجا بود که دولت آمریکا، به صدام می گفت: «ما به شما احترام می گذاریم، چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟ اجازه دهید به شما کمک کنیم.» صدام مؤدبانه گوش داد و سپس به رامسفلد گفت: «آمریکا باید تلاش کند تا جریان تسلیحات به ایران را قطع کند.» اما ایالات متحده کار بیشتری انجام داد و آن پرداخت وام های تضمین شده دولتی به عراق بود. از جمله ابزاری که برای این کمک پنهانی انتخاب شده بود بانک صادرات واردات بود که در واشنگتن به اکسیم بانک معروف است. همچنین از شهریور ۱۳۶۱ ملاقات های فشرده استفان سولارز نماینده حامی اسرائیل در کنگره آمریکا با صدام آغاز شد؛ صدام در مذاکراتی که متن آن در بیانیه این عضو کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا فاش شد، موجودیت اسرائیل و تضمین امنیت آن را به رسمیت شناخت. بلافاصله آریل شارون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد آنچه امروز از امنیت اسرائیل مهم تر است، امنیت عراق است.

محوریت گفتمانی تقابل حق و باطل در دوره هشت ساله دفاع مقدس زمینه ساز شکل گیری اتحادهای گسترده جهانی علیه گفتمان حق بود. به همین دلیل عنوان دفاع مقدس از یک سو مبین جایگاه خاص این نبرد در میان جنگ های کلاسیک تاریخ است و از سوی دیگر تفکیکی که میان جایگاه جمهوری اسلامی با مفهوم انقلاب اسلامی وجود دارد نیز بخش دیگری از این رویکرد را تبیین می کند. اگر مسئله کشور عراق یا چند کشور دیگر تنها جمهوری اسلامی بود در آن صورت عراق به تنهایی می توانست به بخش های زیادی از اهداف خود در جنگ دست یابد اما از آنجا که جمهوری اسلامی تنها یک پوسته اجرایی از مفهوم بسیط انقلاب اسلامی است در چنین شرایطی اجماع جهانی علیه این حقیقت با سدی عظیم از نیروهایی مواجه می شود که دغدغه آنها، تنها، رها کردن انسان ها از سیطره یک حکومت و قرار دادن آنها تحت ظلم های حکومت جدید نیست؛ بلکه اهداف به سمت برچیدن ظلم و فساد از زمین و آماده ساختن آن برای گسترش عدل و قسط در جهان خواهد بود.

به نقل از حامیان ولایت

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 33,040 ریال
GBP پوند انگليس 42,372 ریال
CHF فرانک سويس 34,127 ریال
SEK کرون سوئد 4,080 ریال
NOK کرون نروژ 4,178 ریال
DKK کرون دانمارک 5,227 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,833 ریال