رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 20 خبر


 • پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶
 • الخميس ۱ ذو الحجة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 24 August
  تبریز لطیف
  ٣٠(°C)
  وزش باد ١٢(mph)
  فشار ٢۵.۴٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 7-High
  رطوبت ٢۵.۴٧(in)
اوقات شرعی

صدها هزار نفر از شیعیان نیجریه پس از سکوت مرگبار مجامع جهانی و سازمان های به اصطلاح حقوق بشری درباره رهبر در اسارتشان، شیخ ابراهیم زکزاکی، طی فراخوانی عمومی، به پا خاسته اند و حرکت به سمت پایتخت را از شهرهای مختلف آغاز نموده اند. در این فراخوان عمومی اعلام شده که مردم از شهرهای […]

صدها هزار نفر از شیعیان نیجریه پس از سکوت مرگبار مجامع جهانی و سازمان های به اصطلاح حقوق بشری درباره رهبر در اسارتشان، شیخ ابراهیم زکزاکی، طی فراخوانی عمومی، به پا خاسته اند و حرکت به سمت پایتخت را از شهرهای مختلف آغاز نموده اند.

در این فراخوان عمومی اعلام شده که مردم از شهرهای خود، به صورت مسالمت آمیز، در حمایت از رهبر شیعیان نیجریه و با هدف پیگیری آزادی شیخ زکزاکی و همسر دیگر شیعیان در اسارت، به سمت ابوجاء حرکت خود را آغاز نموده و در مقابل سازمان حقوق بشر تجمع نمایند.

img_20160922_205449_334

با انتشار عمومی این فراخوان، مردم با ماشین های خود و یا با پای پیاده درصدد حضور در پایتخت نیجریه هستند و این در حالی است که پلیس ضدشورش این کشور با امنیتی کردن فضای پایتخت، در تلاش برای مقابله با مردم برآمده و تاکنون، تعدادی از راهپیمایان را دستگیر کرده است.

تجمع کنندگان خواستار آزادی سریع و بدون پیش شرط شیخ ابراهیم زکزاکی و توقف رفتار خشونت آمیز و ضدانسانی ارتش و نیروهای امنیتی این کشور با شیعیان این کشور هستند.

img_20160922_205750_055

تازه ترین گزارش های رسیده حکایت از آن دارد که دهها هزار نفر از مردم، در خیابان های ابوجاء در حال تظاهرات هستند که با دخالت خشونت بار پلیس مواجه شده است. پلیس نیجریه به استفاده از گازهای اشک آور، درصدد متفرق کردن مردم هست و همزمان، با بستن راه های ورودی به پایتخت، تعدادی بی شماری از مردم را پشت دروازه های شهر متوقف کرده اند.

ابوجاء همینک حالت یک پادگان نظامی را به خود گرفته است.

لازم به ذکر است ارتش نیجریه ۹ ماه قبل، به حسینیه بقیه الله(عج) و منزل شیخ زکزاکی در شهر زاریا حمله کرده و نزدیک به ۲۰۰۰ نفر را به شهادت رساندند. از آن زمان، رهبر شیعیان این کشور به همراه همسرش در حبس به سر می‌برد. گفته می‌شود که یک چشم وی نابینا شده و در وضعیت جسمی نامناسبی به سر می‌برد.

این در حالی است که در سفر اخیر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت یازدهم به نیجریه، کمترین اقدام آشکار و علنی از سوی وی جهت پیگیری وضعیت رهبر شیعیان این کشور که از مقلدان امام خمینی(ره) است، صورت نگرفت. این مساله، منجر به واکنش های بسیاری در داخل ایران شد.

img_20160922_210217_143

به نقل از پایگاه خبری خبیر

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 33,075 ریال
GBP پوند انگليس 42,279 ریال
CHF فرانک سويس 34,218 ریال
SEK کرون سوئد 4,102 ریال
NOK کرون نروژ 4,203 ریال
DKK کرون دانمارک 5,247 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,835 ریال