رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 11 خبر


 • پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
 • الخميس ۲۴ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 17 August
  تبریز Mostly Cloudy
  ٢٩(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۴٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 5-Moderate
  رطوبت ٢۵.۴٧(in)
اوقات شرعی

در حال حاضر  قاچاق، نبود تناسب نرخ سود بانکی باتورم ، اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه ها و نبود شفاف سازی در مالیات از جمله مشکلات آسیب زننده در اقتصاد کشور محسوب می شود.   برخی کارشناسان براین باورند که این معضلات آسیب‌های جدی بر اقتصاد وارد و در صورت حل نشدن آنها ، قطعا […]

در حال حاضر  قاچاق، نبود تناسب نرخ سود بانکی باتورم ، اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه ها و نبود شفاف سازی در مالیات از جمله مشکلات آسیب زننده در اقتصاد کشور محسوب می شود.
 
برخی کارشناسان براین باورند که این معضلات آسیب‌های جدی بر اقتصاد وارد و در صورت حل نشدن آنها ، قطعا شاهد وضعیت بحرانی تری خواهیم بود؛ از این رو شناسایی و ریشه یابی منشأ اصلی این موضوعات می تواند گامی موثر در جهت پویا شدن اقتصاد کشور محسوب شود.

در همین رابطه غلامحسین شیری کارشناس اقتصادی اظهار داشت: قاچاق بلای خانمان سوزی است که به جان صنعت کشور افتاده است، از طرفی مسئولان در حالی از کاهش ۱۵درصدی  قاچاق کالا خبر می دهند که  همچنان شاهد واردات غیرقانونی  چندین هزار کالا به داخل کشور هستیم.

به اعتقاد این کارشناس برخورد قاطعانه با مسببان و امحای کالاهای قاچاق به کاهش این معضل وجرم اقتصادی کمک شایانی خواهد کرد.  

وی افزود: افزایش نقدینگی در کشور  نیز سبب شده تا دلالی و ربا خواری روند صعودی به خود بگیرد،بر همین اساس، وظیفه دولت  سوق دادن این نقدینگی ها به سمت تولید, کشاورزی, صنعت و صادرات غیر نفتی است که پیرو آن در ایجاد شغل نیز  قدمی مثبت  برداشته خواهد شد.

شیری در ادامه به نحوه پرداخت یارانه نیز انتقاد کردو گفت: نحوه پرداخت یارانه به افراد جامعه نه غلط است نه صحیح، با توجه به اینکه چند سال از قانون هدفمندی یارانه ها می گذرد، عده ای پرداخت یارانه را محکوم و عده ای آن را ستایش می کنند، در مجموع این قانون  اقدام مطلوبی است  اما به این  شرط که افراد محروم جامعه در اولویت پرداخت باشند.

نبود شفاف سازی در مالیات مهمترین معضل اقتصادی

علیرضا خسروی کارشناس اقتصادی، بیان کرد: در حال حاضر برخورد دولت با معقوله قاچاق آنطور که بابد جدی نیست،حتی در رابطه با موضوع قاچاق مناطق آزاد،  وزارت صنعت و گمرگ نظرات متفاوتی دارند.

این کارشناس افزود:باید برای برخورد با این پدیده یک نظام هماهنگ ایجاد و هر نهادی وظایفش مشخص شود.

وی به معضل سود تسهیلات بانکی نیز اشاره کرد وگفت:این تنها مشکل سیستم بانکی کشور نیست بلکه بانکها برای کسب سود آوری بیشتر، به بنگاه داری روی آورده اند که این خود نگران کننده است.

خسروی به حوزه مالیات نیز اشاره کرد و گفت: ساماندهی این بخش نیز گویا به فراموشی سپرده شده، در شرایط کنونی  مشخص نیست که چه اشخاصی مالیات می دهند و چه اشخاصی از پرداخت مالیات فرار می کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: مسئولان مربوطه تنها به ارائه گزارش  ۱۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی اکتفا کرده اند اما، هیچ اقدامی برای مقابله با آن انجام نمی دهن.

وی در پایان گفت: تا زمانی که مالیات ساماندهی نشود اتفاق خاصی در بهبود شرایط اقتصادی رخ نخواهد داد از این رو با شفاف سازی  در اخذ مالیات، بودجه های عمرانی پرداخت و شناسایی افراد برای پرداخت یارانه ها به آسانی  صورت می گیرد.

واردات اقلام سنگین از طریق جمع آوری کارت های پیله وری

محمد رضا غفوری دیگر کارشناس اقتصادی نیز  گفت: قاچاق کالا از کمترین تا پرمصرف ترین کالاهای مصرفی به راحتی انجام می شود و این در حالی است که در کشورهای دیگر به شدت برای مبارزه با قاچاق برخورد می شود. 

وی تصریح کرد: برخی افراد از طریق  شهرهای مرزی، با استفاده از کارت های پیله وری به واردات اقلام سنگین مبادرت می ورزند و حجم قابل توجهی از کالاها توسط این اشخاص وارد کشور می شود.

این کارشناس در پایان در خصوص اخذ مالیات از نهادهای مختلف کشور بیان کرد: اقدامات خوبی در چند سال گذشته در ارتباط با بحث شفاف سازی مالیاتی انجام شد اما آیا اخذ مالیات صد در صد در تمامی نهادهای دولتی انجام شده است؟ هنوز نهادهایی وجود دارند که شفافیت مالیاتی ندارند و دولت باید مالیات واقعی را از آن ها اخذ کند تا نظام  اقتصادی کشور مسیر درستی را پیش رو بگیرد.

به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,931 ریال
GBP پوند انگليس 42,495 ریال
CHF فرانک سويس 34,140 ریال
SEK کرون سوئد 4,082 ریال
NOK کرون نروژ 4,162 ریال
DKK کرون دانمارک 5,215 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,827 ریال