رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 25 خبر


 • شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
 • السبت ۲۶ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Saturday 19 August
  تبریز لطیف
  ٢٨(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۵٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۵٠(in)
اوقات شرعی

میدان آزادگان جنوبی بزرگترین و کم ریسک ترین میدان نفتی توسعه نیافته ایران، در خشکی است که به عسل جنوب معروف است و ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام را دارد. به گزارش مسیرآنلاین در شرایطی که شرکت های توانمند ایرانی مانند شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا وابسته به ستاد اجرایی فرمان […]

میدان آزادگان جنوبی بزرگترین و کم ریسک ترین میدان نفتی توسعه نیافته ایران، در خشکی است که به عسل جنوب معروف است و ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام را دارد.

به گزارش مسیرآنلاین در شرایطی که شرکت های توانمند ایرانی مانند شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام و قرارگاه خاتم الانبیا توانایی فنی و تامین مالی توسعه ی این میدان را دارند، وزارت نفت علاقه مند است توسعه ی این میدان را به شرکت های خارجی واگذار نماید.

c44b738c-7649-4178-890e-dca74314503f06-01

در این شرایط بنابر اعلام مدیر عامل شرکت ملی نفت فردا قرارداد توسعه سه میدان کوچک نفتی یاران جنوبی، کوپال بنگستان و مارون بنگستان با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد می گردد. شرکت ملی نفت با این اقدام به ظاهر هوشمندانه در عمل، ستاد اجرایی فرمان امام را از صف مدعیان توسعه ی میدان نفتی آزادگان جنوبی خارج می کند و مسیر را برای واگذاری این ابر میدان نفتی به شرکت های خارجی هموار می کند.

حال سوال اصلی اینجا است که چرا آقای مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به توسعه ی میدان های کوچک نفتی راضی شده که مجموع ظرفیت تولید و افزایش تولید در آن ها از ۵۰ هزار بشکه در روز فراتر نمی رود. بدیهی است این تصمیم آقای مخبر مسیر واگذاری میدان نفتی آزادگان جنوبی به شرکت های خارجی را آسان می کند. زیرا شرکت ملی نفت ادعا خواهد کرد که به قوی ترین شرکت های نفتی داخلی پروژه واگذار شده و دیگر این شرکت ها ظرفیت خالی برای توسعه ی میدان نفتی آزادگان جنوبی ندارند.

۱۲

حال آن که میدان های کوچک نفتی کوپال بنگستان و مارون بنگستان، میدان های مستقل هستند و میدان نفتی آزادگان جنوبی یک میدان نفتی با لایه های مشترک با میدان مجنون عراق ارزیابی می شود و توسعه ی آن توسط شرکت های توانمند ایرانی از اهمیت راهبردی برخوردار است. نظر به عملکرد موفق شرکت پرشیا در توسعه ی یاران شمالی و مجاورت آن با میدان آزادگان جنوبی و مخزن یکسان آن ها، این شرکت یکی از بهترین گزینه ها برای توسعه ی آزادگان جنوبی ارزیابی می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,954 ریال
GBP پوند انگليس 42,424 ریال
CHF فرانک سويس 34,166 ریال
SEK کرون سوئد 4,061 ریال
NOK کرون نروژ 4,166 ریال
DKK کرون دانمارک 5,214 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,817 ریال