رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


 • پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶
 • الخميس ۱ ذو الحجة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 24 August
  تبریز لطیف
  ٢۴(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.۴۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۴۵(in)
اوقات شرعی

مقدار ۱۰۰۰ تن کالای قاچاق از دل منطقه آزاد ارس کشف شد. بر اساس اطلاعات دریافتی این محموله بزرگ قاچاق شامل البسه، یراق‌آلات، پارچه و مواد غذایی از جمله برنج و ارزش این محموله بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال بوده است. بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده این محموله کاملاً اتفاقی و در بازرسی از انبارهای […]

مقدار ۱۰۰۰ تن کالای قاچاق از دل منطقه آزاد ارس کشف شد. بر اساس اطلاعات دریافتی این محموله بزرگ قاچاق شامل البسه، یراق‌آلات، پارچه و مواد غذایی از جمله برنج و ارزش این محموله بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال بوده است.

بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده این محموله کاملاً اتفاقی و در بازرسی از انبارهای یکی از شرکت‌های فعال در این منطقه کشف و ضبط شده است که صاحب کالا این میزان کالا را به انبار خود در منطقه آزاد ارس وارد کرده و پس از چند ماه هنگامی که انبار او بازرسی می‌شود مأموران متوجه می‌شوند که حتی یک قلم از این کالا در انبار موجود نیست و در بررسی‌های بعدی مشخص می‌گردد که هیچ گونه حقوق و عوارض گمرکی برای این کالاها پرداخت نشده و کل محموله در مقاطع مختلف از درب‌های پشتی این منطقه خارج شده است.

طبق بررسی‌های میدانی پیش‌بینی می‌شود ارقام قاچاق از مناطق آزاد به بیش از میلیاردها تومان برسد که بدون پرداخت عوارض گمرکی حقوق دولتی پایمال شده است. این بزرگترین محموله قاچاق کشف‌شده از مناطق آزاد به شمار می‌رود که بر اساس صورت‌جلسه کسری انبار صاحب کالا متهم به قاچاق کالا شده است. متهم این پرونده شرکتی به‌نام “م.ا.” است که عمدتاً در منطقه آزاد ارس فعالیت داشته است. پرونده قاچاق این شرکت به محاکم قضایی ارسال و به پرداخت بیش از ۸۴۴ میلیارد ریال جریمه در دادگاه بدوی محکوم شده است.

همچنین در این رابطه یک مقام مطلع به خبرنگار تسنیم گفت: موضوع کشف قاچاق اجناس در انبار مذکور به اواخر سال ۹۴ بازمی‌گردد که با توجه به گزارشهای مردمی و اطلاعات سامانه گمرکی این مورد کشف می‌شود.

وی افزود، در هنگام بازرسی اولیه از این انبار علاوه بر گمرک نیروهایی از منطقه آزاد و چند نهاد نظارتی نیز حاضر بودند و صورت‌جلسه قاچاق توسط گمرک و منطقه آزاد به‌صورت مشترک امضا شده است.

این مقام مطلع که نخواست نامش منتشر شود تأکید کرد، برای خروج برخی از این اجناس می‌بایست علاوه بر مجوز خروج گمرک و منطقه آزاد مجوز استاندارد و بهداشت نیز وجود داشته باشد که در این مورد هیچ کدام از این اسناد موجود نبود.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم در خصوص گزارش‌های کسری انبارهای مناطق آزاد و اینکه کدام نهاد متولی نظارت بر عملکرد و موجودی انبارهای مناطق آزاد است بی‌پاسخ ماند. پس از مراجعه به سایت گمرک مشخص شد که آمار مناطق آزاد از سال ۹۳ به‌روزرسانی نشده است  و تماس‌های بعدی با گمرک در خصوص ارایه و به‌روزرسانی آمار عملکرد مناطق آزاد هم به جایی نرسید.

اکنون پرسش‌های بسیار مطرح است، ازجمله اینکه چه‌تعداد شرکت شبیه م.ا. در مناطق آزاد فعالند و با سوء استفاده از مقررات قاچاق رسمی می‌کنند؟

پیگیری‌های خبرنگار ما نشان داد که قاچاق کالا ابعاد وسیع‌تری در مناطق آزاد دارد و بسیار راحت‌تر از تصورات صورت می‌گیرد و سوء استفاده از تسهیلات در این مناطق برای قاچاق کالا بسیار عجیب است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 33,040 ریال
GBP پوند انگليس 42,372 ریال
CHF فرانک سويس 34,127 ریال
SEK کرون سوئد 4,080 ریال
NOK کرون نروژ 4,178 ریال
DKK کرون دانمارک 5,227 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,833 ریال