رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 25 خبر


 • شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
 • السبت ۲۶ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Saturday 19 August
  تبریز لطیف
  ٢٨(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۵٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۵٠(in)
اوقات شرعی

وزارت نیرو حاضر است احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه را با قراردادي ۳ ميليارد  دلاري به شرکت واسط ترکیه‌ای «یونیت اینترنشنال» واگذار کند و به آن شرکت قرارداد خرید تضمینی ۶ ساله برق بدهد. همچنين مالکیت صد در صدی نیروگاه را به این شرکت ترکيه اي واگذار کند و از وزارت اقتصاد و دارایی درخواست کند […]

downloadوزارت نیرو حاضر است احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه را با قراردادي ۳ ميليارد  دلاري به شرکت واسط ترکیه‌ای «یونیت اینترنشنال» واگذار کند و به آن شرکت قرارداد خرید تضمینی ۶ ساله برق بدهد.

همچنين مالکیت صد در صدی نیروگاه را به این شرکت ترکيه اي واگذار کند و از وزارت اقتصاد و دارایی درخواست کند که برای پرداخت پول برق این شرکت واسط خارجی، تضمین پرداخت دولتی (Payment Guarantee) صادر کند، تضمینی که پرداخت قطعی پول شرکت خارجی را با اولویت برداشت از خزانه دولت تعهد می‌کند.

اما از طرف ديگر، اگر یک شرکت ایرانی بخواهد این نیروگاه ها را احداث کند، وزارت نیرو فقط قرارداد خرید تضمینی آن‌هم ۵ ساله می‌بندد ولی به آن تضمین پرداخت (Payment Guarantee) نمی‌دهد. این بدان معناست که وزارت نیرو حاضر است پول طرف خارجی را تمام و کمال بدهد ولی حاضر نیست پول سرمایه‌گذار داخلی را بدهد به نحوی که شرکت‌های داخلی تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان از وزارت نیرو بابت پول برق خود طلب دارند.

این سیاست وزارت نیرو که در شرایط برابر شرکت خارجی را بر شرکت‌های داخلی ترجیح می‌دهد مصیبت بزرگی برای نظام تصمیم‌گیری اقتصادی کشور است؛ مصیبتی که منجر به تضییع حق شرکت‌های داخلی و تضعیف و اضمحلال تدریجی آن‌ها می‌شود.  اين در حالي است که منطق اقتصادی و رعايت منافع ملی حکم می‌کند که وزارت نیرو در این سیاست خود تجدید نظر کند و حتي اگر نمی‌خواهد مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به شرکت‌های داخلی اولویت دهد حداقل شرایط يکسان و برابري را برای بخش غیردولتی داخلی و طرف خارجی در نظر بگیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,954 ریال
GBP پوند انگليس 42,424 ریال
CHF فرانک سويس 34,166 ریال
SEK کرون سوئد 4,061 ریال
NOK کرون نروژ 4,166 ریال
DKK کرون دانمارک 5,214 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,817 ریال