رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 19 خبر


 • پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶
 • الخميس ۱ ذو الحجة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 24 August
  تبریز لطیف
  ٢٩(°C)
  وزش باد ١۶(mph)
  فشار ٢۵.۴٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 6-High
  رطوبت ٢۵.۴٧(in)
اوقات شرعی

آغاز نبرد موصل برای از میان بردن دولت اسلامی شاید از لحاظ نظری پایان داعش باشد اما آیا عللی که موجب ظهور آن شد نیز از میان خواهد رفت؟ چنانچه موصل سقوط کند روز پس از آن چگونه خواهد بود؟ چرا این نبرد با نبرد فلوجه، الرمادی و تکریت متفاوت است؟ حیدر العبادی، نخست وزیر […]

۱۵۸۶۹۰۰_۷۶۵آغاز نبرد موصل برای از میان بردن دولت اسلامی شاید از لحاظ نظری پایان داعش باشد اما آیا عللی که موجب ظهور آن شد نیز از میان خواهد رفت؟ چنانچه موصل سقوط کند روز پس از آن چگونه خواهد بود؟ چرا این نبرد با نبرد فلوجه، الرمادی و تکریت متفاوت است؟

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق آغاز عملیات نظامی بازپس گیری شهر موصل از چنگ نیروهای دولت اسلامی را اعلام کرد که دو سال پیش بر آن سیطره پیدا کردند. انبوه نیروهای عراقی و کُرد شرکت کننده در عملیات، میزان جدی بودن ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا به منظور کسب پیروزی برای دولت رئیس جمهور باراک اوباما را نشان می دهد که دور دوم ریاست جمهوری خود را با آن به پایان می برد و پیروزی خانم هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات را در انتخابات ریاست جمهوری تسهیل می کند.
همواره آغاز جنگ ها مشخص است اما پایان آن ها نامشخص باقی می ماند و پیروزی هر چقدر هم آسان باشد نمی تواند ضامن ثبات و دوام باشد و همیشه استثنایی بر این قاعده وجود دارد. جنگ موصل به احتمال مانند نبردهای دیگر همچون جنگ حطین (پیروزی مسلمان به فرماندهی صلاح الدین ایوبی علیه مسیحیان)، دابق (جنگ عثمانی ها و مملوک مصری در خاک سوریه)، قادسیه، عکا، استالینگراد و سایگون و فهرست طولانی دیگر، وارد تاریخ نظامی می شود.
اگر نبرد حلب نبرد روسیه و متحدان این کشور است نبرد موصل نیز نبرد آمریکا و متحدانش است تناقض آشکار این جاست که برخی از آنان [متحدان آمریکا] متحد روسیه نیز هستند و با آمریکا زمینه مشترک دشمنی با این دولت اسلامی را دارند که با سیطره فوری بر این شهر و با کم ترین میزان خسارت همه را غافلگیر کرد.
کسانی که پایان سریع این نبرد را به علت شمار فراوان گروه های شرکت کننده و تجهیزات فراوان آن ها به رهبری ابرقدرت آمریکا پیش بینی می کنند، چه بسا بیش از حد خوش بین هستند زیرا دشمن متفاوت است و آمادگی های دفاعی آن فرض بر این است که فراوان است و گزینه پیش روی جنگجویان آن فقط مرگ است و ما در این جا از کانون های قدرتمند مقاومت گروه دولت اسلامی صحبت می کنیم.
دو طول دو سال گذشته جنگجویان دولت اسلامی برای این نبرد آماده و در انتظار آن هستند و تونل ها و خندق ها حفر می کنند و از میزان گروه های آماده برای جنگ با آنان آگاهی دارند و آنان می جنگند در حالی که گریزگاهی ندارند این مسئله به احتمال به افزایش میزان تلفات در صف مهاجمان و نیز مدفعان و همچنین در بین غیرنظامیان می انجامد.
مدافعان از امتیاز جنگیدن در خانه خود برخوردار هستند و در موضع قوی تری از مهاجمان قرار دارند چنانچه خبرهایی درست باشد که می گوید: “دولت اسلامی تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد که در استفاده از آن تردید نخواهد کرد زیرا چیزی ندارد که از دست بدهد چون موصل به گفته مقامات خود این گروه فلوجه، تکریت و الرمادی نیست و از دست دادن آن به معنای از دست دادن کل عراق و مقدمه از دست دادن پایتختش در رقه در سوریه است.”
پنج هزار نظامی آمریکایی در حال حاضر در عراق وجود دارند و در میدان نبرد در راس قرار دارند و نبرد را مدیریت می کنند و هدف های جنگنده ها را مشخص می کنند اما بار بزرگ تر بر دوش نیروهای عراقی است که شمار آن ها در کنار نیروهای بسیج مردمی با اکثریت شیعه و نیروهای بسیج ملی و عشایر اهل سنت در کنار نیروهای پیشمرگه از شصت هزار نفر فراتر می رود.
پرسش های بی پاسخ بسیاری وجود دارد نخست این که این جنگ تا چه میزان به درازا خواهد کشید؟ قرباینان چه کسانی خواهند بود؟ آیا سقوط موصل پایان دولت اسلامی خواهد بود؟ موضع کشورهای منطقه ای مانند ترکیه، عربستان و ایران به عنوان مثال چیست؟ آیا این سقوط به آغاز صفحه جدید هم زیستی طایفه ای در عراق یا شعله ور شدن جنگ مذهبی می انجامد؟
پاسخ دادن به این پرسش ها در حالی که همچنان در روز نخست نبرد موصل هستیم دشوار است اما آمریکا که عراق را به آسانی و بدون تلفات اشغال کرد انفجار مقاومت در برابر اشغال خاک آن را پیش بینی نکرد همانطور که پیش بینی نکرد گروه های اسلامی تندرو خلائی را پر کنند که فروپاشی نظام سابق ایجاد کرده بود. همچنین ائتلاف آمریکا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه که مخالفان مسلح در سوریه را حمایت کردند و می گفتند روزهای ریاست جمهوری رئیس جمهور اسد محدود است به ذهنشان خطور نکرد جنگ به سال ششم خود وارد می شود و روسیه نیز از نظر نظامی وارد آن می شود.
منطقه خاورمیانه منطقه ای از جهان است که بیشترین قدرت غافلگیر شدن را دارد و برای کارشناسان دشوار است تحولات آن را پیش گویی کنند در حالی آنان عادت به ان کار دارند و همیشه روز پس از نبردها و پیروزی ها آغاز تحولاتی است که به هیچ عنوان مد نظر قرار داده نشده است.
باور نداریم سقوط موصل و بازپس گیری آن پایان دولت اسلامی خواهد بود، درست همان طور که سقوط جنبش طالبان در سال ٢٠٠١ آغاز خیزش دوباره آن بود. بنا بر این، از دست دادن موصل برای دولت اسلامی و شاید رقه بار سنگین مدیریت این مناطق را در سایه محاصره شدید و حضور هواپیماها و نیروهای ائتلافی با حضور بیش از شصت کشور از دوش آن بر می دارد و باعث می شود دولت اسلامی که ده ها هزار جنگجو را به خدمت گرفته خطرناک تر شود چنانچه به فعالیت های مخفی روی آورد و تروریسم را به عنوان ابزار انتقامی در برابر دشمنانش چه عرب باشند یا غربی به کار گیرد.
آمریکا و متحدان این کشور و کسانی که پس از سقو ط بغداد وارد آن شدند؛ از عراق جدید آکنده از دمکراسی، آزادی و رفاه اقتصادی سخن گفتند. العبادی نیز اکنون به نام ائتلاف از عراق متفاوت که همه در آن همزیستی دارند سخن گفت و به اصلاح اشتباهات گذشته که منجر به ظهور دولت اسلامی و گروه های تندرو شد اشاره کرد. البته این آگاهی از خطرهای آینده اهمیت زیادی دارد اما مهم اجرای عملی و مهار احساسات گسترده ملی گرایی است.
بازپس گیری موصل با مشارکت کُردها و نیروهای آنان و پافشاری تُرک ها بر سهمشان از کیک و نظارت سوال برانگیز روسیه و آمادگی ایران، تمام این ها نشانه این است که آینده به احتمال شاهد درگیری ها از نوع دیگری است زیرا همه طرف ها چاقوهای خود را تیز می کنند و سهم خود را از غنیمت
می خواهند.
دیدگاه خود را برای ارایه ترسیم تصویری بدبینانه مطرح نمی کنیم بلکه هدف ما هشدار دادن خطرات و تشویق پرهیز کردن از اشتباهات است زیرا ما فرزندان این منطقه هستیم و در طول چهل سال با حوادث آن زندگی کرده ایم و از کمینگاه های خطر باخبریم و از گروهی خاص جانبداری و به گمراه کردن گروه دیگر مبادرت نمی کنیم چرا که فریب دادن و گمراه کردن آدم های خاص خودش و امپراطوری رسانه ای بزرگ و عوامل ضربتی خود را دارد.
اندک هستند کسانی که از شکست دولت اسلامی تأسف بخورند در مقایسه با حجم اردوگاهی که خواستار نابودی آن است و آن را پدیده ای ترویستی خونخواری می داند که چهره اسلام را تخریب می کند و این به معنای کوچک شمردن خطر طرفداران دولت اسلامی و دیدگاهشان نیست و لازم می دانیم یادآوری کنیم آنان محیط مناسب رشدی در عراق و سوریه داشتند که به شصت کشور از جمله دو قدرت بزرگ و ده ها کشور منطقه ای و اروپایی نیمه بزرگ برای جنگ و شکست دادن آن ها نیاز شد.
ائتلاف متشکل از شصت کشور و متحدان آن همیشه “برنامه یا پلان الف” دارند و همواره از “پلان بی” یعنی چگونگی مدیریت اوضاع پس از جنگ بی بهره هستند آیا همان اشتباه را در موصل تکرار خواهند کرد؟
پاسخ را به هفته ها، ماه های و شاید سال های آینده موکول می کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 33,075 ریال
GBP پوند انگليس 42,279 ریال
CHF فرانک سويس 34,218 ریال
SEK کرون سوئد 4,102 ریال
NOK کرون نروژ 4,203 ریال
DKK کرون دانمارک 5,247 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,835 ریال