رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 12 خبر


 • پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
 • الخميس ۲۴ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 17 August
  تبریز Mostly Cloudy
  ٢٩(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۴٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 5-Moderate
  رطوبت ٢۵.۴٧(in)
اوقات شرعی

سیاست نفوذ، راهبرد جدید امریکا در تقابل با نظام جمهوری اسلامی ایران پس از حصول توافق هسته ای می باشد که بر اساس قرائن و شواهد برنامه ریزی گسترده ای را برای تحقق آن انجام داده ست. مرور سخنان مقامات، تحلیل گران و اندیشکده های آمریکایی این واقعیت را آشکار می کند. موضع گیری شخصیت […]

سیاست نفوذ، راهبرد جدید امریکا در تقابل با نظام جمهوری اسلامی ایران پس از حصول توافق هسته ای می باشد که بر اساس قرائن و شواهد برنامه ریزی گسترده ای را برای تحقق آن انجام داده ست. مرور سخنان مقامات، تحلیل گران و اندیشکده های آمریکایی این واقعیت را آشکار می کند. موضع گیری شخصیت ها و اندیشکده های آمریکایی بیش از آنکه اهمیت توافق هسته ای(برجام) را ترسیم نماید، اهداف آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران پس از اجرایی شدن برجام در موضوعات دیگر را مهندسی می نماید. موضوعاتی که نشان دهنده تداوم و تشدید تخاصم ۳۷ ساله آمریکا با انقلاب اسلامی ایران است. آمریکا تلاش می کند با مستمسک قرار دادن برجام، طرح نفوذ و تاثیرگذاری در تصمیم گیری ها و تغییر رفتار ایران در محیط داخلی و خارج را جامهعمل بپوشاند.

مهم ترین اهدافی که آمریکایی ها در قالب طرح “نفوذ” به دنبال آن هستند:

 • تغییر رفتار ایران در قبال بحران های منطقه.
 • تضعیف و بی انگیزه کردن محور مقاومت به رهبری ایران.
 • کم رنگ کردن دشمنی ایران با رژیم صهیونیستی به منظور تضمین امنیت اسرائیل.
 • تقویت رابطه با کشورهای حاشیه خلیج فارس و تشکیل ائتلاف منطقه ای توسط کشورهای عربی در مقابل ایران.(کمربند امنیتی در اطراف ایران).
 • تغییر معادلات خاورمیانه و حرکت به سمت ترسیم جغرافیای آمریکایی برای منطقه( مثل طرح های خاورمیانه جدید و خاورمیانه بزرگ)
 • مداخله در امور داخلی ایران و همچنین آینده سیاسی و قدرت نظام؛ در قالب حمایت از مخالفان نظام و فتنه گران، تضعیف جبهه وفاداران انقلاب اسلامی و نیز طرح و دامن زدن به ادعاهای حقوق بشری علیه ایران و غیره.
 • طرح ریزی مقدمات اعمال تحریم در حوزه های دیگر چون حمایت ایران از گروه های محور مقاومت(تروریسم)، حقوق بشر و موشکی و تنش دریایی در خلیج فارس.

تجویز پیگیری راهبرد نفوذ در ایران توسط اندیشکده شورای آتلانتیک

در همین راستا، اندیشکده شورای آتلانتیک در شهر واشنگتن پنجشنبه طرح یک استراتژِی جدید برای روابط ایالات متحده و ایران را به بحث گذاشت که توسط الن لیپسون عضو ارشد شورای آتلانتیک تدوین و نگارش شده است.

۲۰۰۶۸

در این طرح موضوعات مختلفی همچون؛ بازداری و مهار ایران با هدف کاهش احتمال درگیری، ارزیابی اطلاعاتی از توانایی نظامی ایران،تلاش برای بهبود روابط مالی و اقتصادی با ایران،کاهش تهدیدهای ایران همچون تنش های دریایی در خلیج فارس،برجسته کردن هشدار حضور آمریکا در منطقه برای ایران و اینکه واشنگتن باید از صحبت دائمی برای تنبیه ایران اجتناب کند، در قالب راهبرد “نفوذ در ایران” مطرح شد.

تاکید بر ضرورت استفاده از برجام

در گزارش شورای آتلانتیک بر نفوذ در عرصه‌های مختلف با استفاده از فرصت به وجود آمده بعد از برجام تأکید می‌شود و مصداق‌های عملی این نفوذ نیز معرفی می‌گردند. آن‌چه برآیند این گزارش است و از عنوان آن نیز برمی‌آید این است که دولت آمریکا باید برجام را غنیمت بشمارد و از فضای ایجادشده در روابط دو کشور به موجب توافق هسته‌ای، برای تغییر محاسبات جمهوری اسلامی، نفوذ در جامعه ایران و پیش‌برد منافع منطقه‌ای و جهانی خود بهره ببرد.

۲۰۰۷۹

بهانه‌هایی مانند گسترش روابط دیپلماتیک، هم‌کاری‌های امنیتی، بهبود درک متقابل، پیش‌برد روابط اقتصادی، و دفاع از برجام به عنوان دست‌آوردی در زمینه منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، نام‌هایی هستند که برای ابعاد مختلف تلاش‌های آمریکا در راستای کم کردن هدفمند فاصله با ایران انتخاب شده‌اند.

«الن لایپسن» نویسنده گزارش، و «تغییرات اقلیمی [کره زمین]، امنیت آبی و غذایی، سلامت عمومی، مقابله با مواد مخدر، و فعالیت‌های [تحقیقات و] نظارت بر بیماری» را از جمله زمینه‌های مشترکی برمی‌شمارد که ایران و آمریکا در آن‌ها نگرانی‌های مشترک دارند.

۳۰۰۶

لایپسن ورای بحث‌ها درباره توافق هسته‌ای، روی‌کردی ده‌ساله را برای استراتژی آمریکا ترسیم می‌کند که مدافع تعامل دیپلماتیک بیش‌تر [با ایران] است و هم‌چنین توصیه‌های مشخص سیاستی در این‌باره ارائه می‌دهد که نهادهای دولت آمریکا چگونه می‌توانند این استراتژی را پیاده کنند.وی خواستار یک ارزیابی استراتژیک جدید از تهدیدهای ایران است و میزانی از حضور نظامی [آمریکا در منطقه] را توصیه می‌کند که برای بازدارندگی مقابل چالش‌هایی کافی باشد که ایران در برابر منافع منطقه‌ای آمریکا ایجاد می‌کند. مقاله لایپسن سنگ محکی در اختیار می‌گذارد که ناظران و کارشناسان روابط میان آمریکا و ایران می‌توانند با توجه به آن، دیدگاه‌های خود را ارزیابی نموده و فرصت‌های جدید را بررسی کنند.

برایند نشست اندیشکده شورای آتلانتیک در قالب راهبرد نفوذ در ایران، حمایت از برقراری روابط اقتصادی و سیاسی آمریکا با ایران با هدف نفوذ در بخش های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی می باشد. در واقع،این اندیشکده با ارائه این راهبرد، از حضور امثال سیامک  و باقر نمازی در پوشش فعال اقتصادی، جیسون رضائیان در پوشش خبرنگار، هما هودفر در پوشش فعال حقوق بشر به ایران حمایت می کند و تنها راه حل تغییر رفتار ایران را در پیگیری راهبرد نفوذ می داند.

به نقل از پایگاه نفوذ

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,931 ریال
GBP پوند انگليس 42,495 ریال
CHF فرانک سويس 34,140 ریال
SEK کرون سوئد 4,082 ریال
NOK کرون نروژ 4,162 ریال
DKK کرون دانمارک 5,215 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,827 ریال