رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 25 خبر


 • شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
 • السبت ۲۶ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Saturday 19 August
  تبریز لطیف
  ٢٨(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۵٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۵٠(in)
اوقات شرعی

در حالی حدود ۱۰ ماه از مأموریت دولت یازدهم باقی مانده که هیچ کدام از وعده‌های انتخاباتی دولت برای حل معضل بیکاری محقق نشده و شمار بالای بیکاران بیانگر این موضوع است که دولت در بحث اشتغال‌زایی ناموفق عمل کرده است. عدم توجه دقیق دولت به آمارهای بازار کار تا جایی است که  حسن روحانی […]

۱۳۹۵۰۸۰۳۰۸۵۸۱۴۷۸۲۹۰۱۴۳۵۴در حالی حدود ۱۰ ماه از مأموریت دولت یازدهم باقی مانده که هیچ کدام از وعده‌های انتخاباتی دولت برای حل معضل بیکاری محقق نشده و شمار بالای بیکاران بیانگر این موضوع است که دولت در بحث اشتغال‌زایی ناموفق عمل کرده است. عدم توجه دقیق دولت به آمارهای بازار کار تا جایی است که  حسن روحانی اوایل امسال دستور تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری تا پایان این دولت را داده بود که به‌تازگی با انتشار آمار جدید از انبوه جوانان جویای کار و درک صحیح بحران بیکاری، توان دولت برای اشغال‌زایی برای سیل بیکاران مورد سؤال و تردید رئیس جمهور واقع شد.

علی‌رغم انتقادهای متعدد درباره آمار اشتغال و عدم برنامه‌ریزی دولت در مباحث اشتغالی علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آخرین اظهارات خود آمار تازه‌ای از اشتغال‌زایی دولت تدبیر اعلام کرده است.

ربیعی با بیان “۲میلیون و ۴۰۰هزار شغل در دولت یازدهم ایجاد کرده‌ایم” گفت: در این راستا و براساس تمهیدات اندیشیده شده ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری می‌تواند به‌عنوان یکی از مهمترین اقدامات این وزارتخانه باشد.

 در حالی ربیعی مدعی ایجاد ۲٫۴ میلیون شغل در دولت تدبیر و امید شده است که بررسی آمار رسمی مرکز آمار ایران از کارنامه اشتغالزایی دولت در سالهای ۹۲، ۹۳ و ۹۴ بیانگر ارقام دیگری است که تناقض آشکار با مدعای وزیر کار دولت روحانی دارد.

* کارنامه اشتغال‌زایی دولت تدبیر از نگاه مرکز آمار ایران

بر اساس نتایج چکیده طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۱، تعداد جمعیت فعال اقتصادی در این سال حدود ۲۴ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۵۰۶ نفر است، همچنین تعداد جمعیت بیکار ۲ میلیون و ۹۴۴هزار و ۱۵۸ نفر است.

 همچنین آمارگیری نیروی کار در سال ۹۲ نشان می‌دهد، تعداد جمعیت فعال اقتصادی حدود ۲۳میلیون و ۸۳۴ هزار و ۵۵۱ نفر و تعداد افراد بیکار در این بازه زمانی ۲ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۳۷۲ نفر است که میزان شاغل در این سال ۲۱ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۱۷۹ نفر است.

 مقایسه آماری تعداد شاغلان سال ۹۱ و ۹۲ بیانگر این موضوع است که در سال ۹۲ حدود ۱۸۴ هزار و ۸۳۱ نفر به جمعیت  شاغل در کشور افزوده شده است.

چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۳ نیز نشان می‌دهد، تعداد جمعیت فعال در این سال ۲۳میلیون و ۸۱۸ هزار و ۴۶۹ نفر و تعداد بیکار ۲ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۱۶۶ نفر است و تعداد افراد شاغل در این سال ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۳۰۳ نفر است.

مقایسه آماری تعداد شاغلان سال ۹۲ و ۹۳ بیانگر این است که در سال ۹۳ حدود ۴۱ هزار و ۸۷۶ نفر از تعداد شاغلان در سال ۹۳ کم شده است. یعنی ۴۱ هزار و ۸۷۶ نفر از شاغلان موجود شغل خود را از دست داده و در صف بیکاران قرار گرفته‌اند.

چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۴ نیز نشان می‌دهد ۲۴ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۱۷۷ نفر جمعیت فعال در این سال و تعداد بیکاران ۲ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۰۹۲ نفر است که تعداد افراد شاغل در این سال ۲۱ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۵ نفر است.

 همچنین مقایسه آمار تعداد شاغلان در سال ۹۳ و ۹۴ با توجه به اینکه تعداد شاغلان از ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۳۰۳ نفر در سال ۹۳ به ۲۱ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۵ نفر در سال ۹۴ رسیده است یعنی ۶۶۷ هزار و ۷۸۲ نفر در سال ۹۴ به تعداد شاغلان افزوده شده است.

بنابراین، طبق گزارش مرکز آمار ایران طی سالهای ۹۲ تا ۹۴ در مجموع ۸۱۱ هزار اشتغال‌زایی خالص صورت گرفته که با ادعای ایجاد دو میلیون و ۴۰۰ هزار شغل اختلاف فاحش ۱٫۶ میلیون نفری دارد. البته ممکن است که وزیر کار آمار اشتغال‌زایی فصل بهار ۹۵ را هم به آمار قبلی اضافه کرده باشد که هرچند به‌لحاظ کارشناسی مقایسه آمار سالانه با فصلی ایراد دارد، ولی با فرض افزودن ۷۵۰ هزار شغل ایجاد شده در بهار ۹۵ به آمار سه سال گذشته، باز هم اختلاف ۸۵۰ هزار نفری در آمار اعلامی وزیر کار با گزارش مرکز آمار ایران وجود دارد.

۱۳۹۵۰۸۰۳۰۹۳۴۲۰۹۲۸۹۰۱۴۷۹۱۰

۱۳۹۵۰۸۰۳۰۹۳۰۴۱۲۱۹۰۱۴۷۶۱۰

۱۳۹۵۰۸۰۳۰۹۳۱۰۷۸۸۱۹۰۱۴۷۷۱۰

۱۳۹۵۰۸۰۳۰۹۳۱۳۶۸۵۰۹۰۱۴۷۸۱۰

به نقل از خبرگزاری تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,954 ریال
GBP پوند انگليس 42,424 ریال
CHF فرانک سويس 34,166 ریال
SEK کرون سوئد 4,061 ریال
NOK کرون نروژ 4,166 ریال
DKK کرون دانمارک 5,214 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,817 ریال