رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 42 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
 • الإثنين ۲۸ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Monday 21 August
  تبریز لطیف
  ٣۵(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٣٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٣٧(in)
اوقات شرعی

 • سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 - 17:00
 • کد خبر : 88828
 • مشاهده : 153 بازدید
 • اقتصادی
 • چاپ خبر : آمار ساختگی شرکت ملی پالایش و پخش درباره پیشرفت ستاره خلیج فارس

شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در بیانیه ای اعلام کرد کل پیشرفت طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا مرداد ۹۲ کمتر از ۴۸ درصد، میزان پیشرفت فیزیکی برای فاز اول حدود ۴۴ درصد و در بخش تولید آب، برق و بخار حدود ۶۲ درصد بوده است که با پیشرفت ۷۵ درصدی اعلام […]

شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در بیانیه ای اعلام کرد کل پیشرفت طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا مرداد ۹۲ کمتر از ۴۸ درصد، میزان پیشرفت فیزیکی برای فاز اول حدود ۴۴ درصد و در بخش تولید آب، برق و بخار حدود ۶۲ درصد بوده است که با پیشرفت ۷۵ درصدی اعلام شده که یک عدد کاملا غیر واقعی است، در تناقض است.

در بخشی از متن این بیانیه آماده است: پروژه احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در سال ۱۳۸۵ برای تصفیه میعانات گازی در سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه ای مجموعا با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در دستور کار قرار گرفت. این پروژه شامل سه بخش ۱- احداث خط لوله ۳۶ اینچی به طول حدود ۴۰۰ کیلومتر به منظور انتقال خوراک پالایشگاه  از عسلویه به بندرعباس۲- احداث آبگیر به منظور انتقال آب مورد نیاز پروژه از خلیج فارس ۳- ایجاد سه واحد پالایشی ۱۲۰ هزار بشکه ای میعانات گازی جهت تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین، ۱۳٫۵ میلیون لیتر نفتگاز، ۳٫۳ میلیون لیتر نفت سفید با استاندارد یورو۴ و ۲ هزار تن گاز مایع در روز می باشد.

 در واحدهای فرآیندی که موضوعیت اصلی پالایشگاست کلِ پیشرفت طرح تا مرداد ۹۲ کمتر از ۴۸ درصد، میزان پیشرفت فیزیکی برای فاز اول حدود ۴۴ درصد و در بخش تولید آب، برق و بخار حدود ۶۲ درصد بوده است که با پیشرفت ۷۵ درصدی اعلام شده که یک عدد کاملا غیر واقعی است،در تناقض است.

همچنین در بخش دیگری از این بیانیه اعلام شده است در حال حاضر و با راه اندازی فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس که از پیشرفت بیش از ۹۷ درصدی برخوردار می باشد، درصد پیشرفت فیزیکی واحدهای فرآیندی کل پروژه بیش از ۹۰ درصد است که مبین پیشرفت فیزیکی ۴۳ درصدی پروژه از مرداد ماه سال ۹۲ تاکنون است.

فارغ از هرگونه برداشت سیاسی از این بیانیه، نظر مخاطبان محترم را به تصاویر زیر جلب می کنیم.

همانطور که در تصاویر هم قابل مشاهده است آقایان عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی و بیژن زنگنه وزیر نفت در سال ۹۲ میزان پیشرفت کل پالایشگاه را ۶۵ درصد اعلام کرده اند که البته همین آمار نیز مورد تشکیک است ولی به هرحال نشان می دهد که مسئولان روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش این آمارهایی که مسئولان دولت یازدهم ارائه کرده اند را نیز قبول ندارند.

اما باید گفت این آمارها فقط به این دو گزارش که سایت شانا زیر مجموعه وزارت نفت نیز منتشر کرده است ختم نمی شود بلکه در اوایل سال ۹۳ شاهرخ خسروانی معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان میزان پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در سال ۹۲ حدود ۷۵ درصد اعلام می کند.

این گزارش در پایان دوباره مخاطبان را به جمله‌ای که در بیانیه شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی امده است و از پیشرفت ۹۷ درصدی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس و ۹۰ درصدی کل پالایشگاه جلب می کنیم که به گفته این مجموعه دولتی عملا افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس درحالی صورت گرفته است که این پالایشگاه کامل نشده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,980 ریال
GBP پوند انگليس 42,461 ریال
CHF فرانک سويس 34,155 ریال
SEK کرون سوئد 4,065 ریال
NOK کرون نروژ 4,163 ریال
DKK کرون دانمارک 5,213 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,828 ریال