رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 42 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
 • الإثنين ۲۸ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Monday 21 August
  تبریز لطیف
  ٣۵(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٣٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٣٧(in)
اوقات شرعی

 • شنبه 16 اردیبهشت 1396 - 15:35
 • کد خبر : 89170
 • مشاهده : 37 بازدید
 • اقتصادی
 • چاپ خبر : کدام گمراه‌کننده است؟ مسکن مهر یا رویکرد وزیر؟!

عباس آخوندی در ادامه بدگویی‌های چند سال اخیر علیه مسکن مهر گفت: مسکن مهر یک طرح گمراه‌کننده با بهره‌وری بسیار پایین بود. وی همچنین مدعی شد مسکن مهر باعث ۵ برابر شدن قیمت خانه شد و افزود:  نتیجه اشتباه دوم مسکن مهر این بود که مشکل تامین خانه به جای خود باقی مانده و با […]

عباس آخوندی در ادامه بدگویی‌های چند سال اخیر علیه مسکن مهر گفت: مسکن مهر یک طرح گمراه‌کننده با بهره‌وری بسیار پایین بود.
وی همچنین مدعی شد مسکن مهر باعث ۵ برابر شدن قیمت خانه شد و افزود:  نتیجه اشتباه دوم مسکن مهر این بود که مشکل تامین خانه به جای خود باقی مانده و با چاپ پول، نرخ تورم در کشور به سطح ۴۵ درصد رسید.
آخوندی افزود: نتیجه دو سیاست اشتباه، موجب تحریک تقاضای سوداگرانه در کشور شد و همزمان با این سیاست دولت با سیاست شهرفروشی شهرداری، ساخت بیش از ۲/۵ میلیون دستگاه خانه خالی آغاز شد که ارزش اقتصادی آنها بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار است، اما نرخ بهره‌وری آنها صفر است. به گفته وی ۱۱۷ هزار واحد مسکونی مهر فاقد متقاضی است.
وی گفت: منتقدان در یک فرار رو به جلو دولت را متهم می‌کنند که در بخش مسکن دچار رکود شده، در حالی که سوداگری و بورس‌بازی زمین و مسکن متوقف شده است.
آخوندی همچنین با تخطئه شهرداری تهران گفت: سیاست خانه‌سازی را تنها دولت در اختیار ندارد، بلکه تراکم‌فروشی شهرداری تهران هم یکی از مسائل این بخش است که به تازگی رئیس‌جمهوری هم به آن پرداخت.
وی گفت: شهرداری تهران طی دوره ۱۳۸۶-۹۲ برای منطقه یک تهران ۱۰۱ هزار پروانه ساختمانی صادر کرده که حدود ۳۰۰ هزار نفر را فقط به جمعیت منطقه یک تهران اضافه کرده و این امر به معنای تخریب گسترده باغ‌ها و فضای سبز تهران است.
درباره این سخنان باید گفت:
۱- با فرض اینکه مسکن مهر گمراه‌کننده، مزخرف، اتلاف منابع، موجب ۵ برابر شده قیمت‌خانه و… بود، آیا آقای عباس آخوندی غیر از بدگویی و تخطئه عملکرد دولت سابق، حرف دیگری هم برای گفتن دارد؟  مثلا می‌تواند بگوید به جای مسکن مهر، با مسکن اعتدال را با ارتقای کیفیت تقدیم خانواده‌های فاقد خانه کردیم؟ اگر نه، ایشان می‌توانست وزیر نباشد و یک بلندگو دستش باشد و مانند طوطی سخنگو پشت سر هم بگوید «مسکن مهر… بد!»
۲- آیا می‌شود به این سادگی پروژه بزرگی را که موجب خانه‌دار شدن ۸ تا ۱۰ میلیون نفر شد، تخطئه کرد یا آن را مزخرف خواند. اگر صاحب‌ خانه کردن این جمعیت معتنابه، بهره‌وری بالا نیست، پس بهره‌وری بالا کدام است؛ گیر کردن سوزن جناب وزیر روی ناسزا؟!
۳- افزایش عرضه در منطق اقتصادی به کاهش قیمت منتهی می‌شود یا افزایش قیمت، آنگونه که آقای آخوندی ادعا می‌کند؟ آیا مسکن مهر منافع برخی انحصارگرایان در حوزه ساخت‌‌‌وساز را به خطر نیانداخت؟ آیا جناب وزیر یا برخی هم‌طیفان ایشان دستی در این ساخت‌و‌سازهای بیرون از مسکن مهر داشتند و مسکن مهر را مزاحم کار خود دیدند؟
۴- اگر دولت سابق مشغول چاپ پول برای حوزه مسکن بوده‌، آیا دولت فعلی برای مصارف عادی و هزینه‌های جاری – و نه عمرانی – پول چاپ نکرده است؟ اصلا چرا میزان نقدینگی که زرادخانه انفجار تورم است در همین دولت فعلی از ۴۳۰ هزار میلیارد به ۱۲۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؟
۵- آیا یک دلیل متقاضی نداشتن مسکن مهرهای جدید بالا بردن قیمت چندباره آن توسط دولت فعلی نیست که موجب شد قدرت خرید مردم تکافوی خرید این خانه‌ها را نکند؟!
۶- اگر تراکم‌فروشی اجباری شهرداری برای تأمین بودجه‌های خود بد است، چرا دولت اصرار دارد ۱۴ هزار میلیارد تومان بدهی خود را به شهرداری بپردازد و نوعی تحریم را علیه این نهاد شهری اعمال کند؟!  نمی‌شود که نه تامین بودجه کنید و نه بدهی‌هایتان را صاف کنید و در عین حال از این ژست‌های گمراه‌کننده بگیرید!
۷- آقای وزیر توضیح بدهند که دقیقا میزان اموال و دارایی ایشان چقدر است. خانه ایشان در کدام نقطه از تهران و لواسان است و آیا از آن چشم‌انداز می‌شود مسکن مهر را تحقیر و تمسخر نکرد؟!

به نقل از روزنامه کیهان

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,980 ریال
GBP پوند انگليس 42,461 ریال
CHF فرانک سويس 34,155 ریال
SEK کرون سوئد 4,065 ریال
NOK کرون نروژ 4,163 ریال
DKK کرون دانمارک 5,213 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,828 ریال