رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 14 خبر


 • پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶
 • الخميس ۳ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 27 July
  تبریز لطیف
  ٣۶(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٣۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 4-Moderate
  رطوبت ٢۵.٣۵(in)
اوقات شرعی

یکی از موضوعاتی که همواره مد نظر رسانه ها و افکار عمومی بوده، تفاوت اعطای وام و تسهیلات خرد به آحاد مردم با وام های میلیاردی است که در اختیار برخی افراد قرار می گیرد و همین موضوع باعث شده تا نحوه رفتار بانک های خصوصی و دولتی در این بخش، مورد توجه اهالی رسانه […]

یکی از موضوعاتی که همواره مد نظر رسانه ها و افکار عمومی بوده، تفاوت اعطای وام و تسهیلات خرد به آحاد مردم با وام های میلیاردی است که در اختیار برخی افراد قرار می گیرد و همین موضوع باعث شده تا نحوه رفتار بانک های خصوصی و دولتی در این بخش، مورد توجه اهالی رسانه قرار بگیرد.

از سوی دیگر، تسهیلات خاصی که در سالهای گذشته به برخی مدیران بانک ها و بیمه های دولتی پرداخته و با تیتر “وام های نجومی” در کنار حقوق های نجومی مطرح شد، موضوع پرداخت تسهیلات صدها میلیونی با سود پایین به این مسئولان وابسته به نهادهای دولتی را حساس تر کرد.

بر این اساس، بررسی جدیدترین صورت های مالی یکی از بانک های نزدیک به دولت که از لحاظ آمارها جزء بزرگترین بانک های اایران محسوب می شود، حاوی نکاتی درباره همین موضوع پرداخت وام است که این بار در خصوص برخی اعضای هیات مدیره و هیات عامل بانک “تجارت” رخ داده است.

جدا از این مبحث قانونی که بانک، آیا اجازه چنین کاری را دارد (با شرایط مندرج در ماده ۱۲۹ قانون تجارت)، حساسیت ها و انتقادهای مربوط به پرداخت یک وام کلان با چنین شرایط مناسبی و تاکیدات مسئولان ارشد کشور برای مقابله با این اقدامات و مزایای ویژه، قابل بررسی و پیگیری است.

بر این اساس، صورت های مالی بانک تجارت نشان می دهد محمد ابراهیم مقدم نودهی مدیرعامل این بانک طی سالهای اخیر، جمعا ۵ وام دریافت کرده که کمترین آن، مبلغ ۸ میلیون تومان و از نوع وام مسکن است که در آذرماه سال ۱۳۸۷ تصویب شده است.

اما جدیدترین وام دریافتی توسط وی، رقم قابل توجه ۴۷۸ میلیون تومان است که در اردیبهشت ماه سال گذشته به تصویب رسیده است. نرخ سود این وام که عنوان آن “ضروری” درج شده، تنها ۲ درصد است و مقرر شده در طی ۱۰ سال یعنی ۱۲۰ ماه بازپرداخت شود و تا پایان سال ۱۳۹۵، حدود ۵۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است.

برای مشاهده بهتر روی تصویر کلیک کنید

طبق بخش دیگری از این گزارش بانک تجارت که به دست صبحانه رسیده،مدیرعامل بانک مذکور مجموعا طی سالهای اخیر ۵۷۷ میلیون تومان وام دریافت کرده که از جمله آن، وام ۵۲ میلیون تومانی در سال ۱۳۸۷ با سود تنها ۱ درصد و مدت پرداخت ۱۱۲ ماهه است که آن هم از نوع “ضروری” بوده و اکنون ۱۳ میلیون تومان آن باقی مانده است.

وی همچنین در سال ۱۳۹۲ نیز وام ۲۸ میلیون تومانی از نوع جعاله با سود ۱۲ درصد دریافت کرده که مدت بازپرداخت آن ۵۱ ماه است و اکنون ۱۲ میلیون تومان آن باقی مانده است.

با توجه به رویه موجود در بانک ها، اگر وام سال گذشته مدیرعامل بانک تجارت به تصویب هیئت مدیره آن رسیده و پرداخت شده، باید توجه داشت که اعضای هیئت مدیره این بانک شامل دولت جمهوری اسلامی ایران، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (وابسته به تامین اجتماعی)، شرکت سرمابه گذاری سهام عدالت کهگیلویه و بویراحمد و شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان یزد است.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,715 ریال
GBP پوند انگليس 43,000 ریال
CHF فرانک سويس 34,416 ریال
SEK کرون سوئد 4,009 ریال
NOK کرون نروژ 4,149 ریال
DKK کرون دانمارک 5,167 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,814 ریال