رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 13 خبر


 • پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶
 • الخميس ۳ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 27 July
  تبریز لطیف
  ٣۶(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٣۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 4-Moderate
  رطوبت ٢۵.٣۵(in)
اوقات شرعی

 • یکشنبه 25 تیر 1396 - 12:51
 • کد خبر : 94329
 • مشاهده : 25 بازدید
 • اجتماعی
 • چاپ خبر : تمام عملیات‌ها را شبانه انجام می‌دادیم/اظهارات زنجانی دروغ است

قاضی مقیسه در سومین جلسه محاکمه متهمان ردیف دوم و سوم نفتی به اظهارات زنجانی اشاره کرد و  گفت: زنجانی در اظهارات خود گفته که من از سال ۸۸ با شمس و فلاح رفیق شدم و به این نتیجه رسیدم که شمس می‌تواند به من در قضیه اقتصادی و نفت کمک کند. در جریان نفت، […]

قاضی مقیسه در سومین جلسه محاکمه متهمان ردیف دوم و سوم نفتی به اظهارات زنجانی اشاره کرد و  گفت: زنجانی در اظهارات خود گفته که من از سال ۸۸ با شمس و فلاح رفیق شدم و به این نتیجه رسیدم که شمس می‌تواند به من در قضیه اقتصادی و نفت کمک کند. در جریان نفت، شمس را از انگلیس به مالزی دعوت کردم و فلاح هم حضور داشت.

مقیسه افزود: زنجانی ادامه داده که به همراه وکلای خارجی به مالزی رفتیم و ماه هشتم (آبان) سال ۹۱ به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است و شمس گفت من آماده‌ام انبار کنم و بفروشم. بعدا زنجانی اعلام می‌کند که وزیر نفت گفته تحویل می‌دهیم. شمس گفت که می‌شود با انتقال نفت از مالزی به دبی، تا سه ماه دیگر به تاخیر بیندازیم. من، شمس، فلاح و کسی که به تازگی دستگیر شده، امضا کردیم. سپس به شارجه رفتیم و شرکت فال وضعیت خوبی نداشت اما شمس گفت وضعیت فال خوب است.

رئیس دادگاه افزود: زنجانی گفته شمس به من اعتماد داد و گفت خیالت راحت باشد، وضعیت این شرکت خوب است. آنجا دفتر گرفتیم و نیرو استخدام کردیم و شمس نفت را آنجا به فروش رساند.

متهم ردیف دوم پاسخ داد: در آن جلسه من و فلاح بودیم. اینها برای کار بانکی‌شان آمده بودند. زنجانی دروغ می‌گوید.

قاضی: شما با زنجانی به فال نرفتید؟ شما جایگاه تعریف نکردید؟

متهم در پاسخ به قاضی گفت: خود زنجانی با عبدالله انصاری صحبت کرد و از جلسه که بیرون آمد گفت که اینها قابل اعتماد هستند. من فقط امکان‌سنجی کردم.

شمس افزود: جلسه مالزی مربوط به سال ۸۹ یا ۹۰ است و آن موقع اصلا نفتی در کار نبود. بارها در همین کیفرخواست گفتند این فرد دروغ‌گو است. اگر قرار باشد تمام اصل پرونده را که بر اساس اظهارات یک فرد که متهم است، بگذاریم، نمی‌شود.

متهم ردیف دوم ادامه داد: خود من ابتدا به وزارت اطلاعات نامه نوشتم که اینها ( شرکت فال)  دارند دزدی می‌کنند و دیگر هم هیچ ارتباطی با فال ندارم.

شمس به قرائت ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت: یکی از ایرادات اصلی من آن است که بیش از وظیفه، خودم را درگیر کردم و بقیه خود را کنار کشیدند. از زمان بازداشت زنجانی برای کمک به کشور، ۵ بار به ایران آمدم و گزارشاتی درباره «اونر ایر» و «فال» دادم و فراتر از وظایف خود عمل کردم.

قاضی مقیسه به متهم گفت: در جلسه مالزی اصلا بحث هواپیما مطرح نبوده و تصمیم به انتقال نفت داشتید.

متهم در پاسخ گفت: مرا با زنجانی رو به رو کنید. اصلا این اظهارات را نمی پذیرم و کذب است. من برای خرید هواپیما به مالزی رفتم.

شمس در ادامه دفاعیات خود گفت: در بارنامه فروشنده و خریدار و کسی که تحویل می گیرد، وجود دارد. در اینجا فروشنده، بخش بین الملل نفت است و خریدار ندارد. یکی از مشکلات این است که اصلا بارنامه‌ای در رابطه با این محموله‌ها وجود ندارد.

قاضی مقیسه گفت: کدام گمرک بدون بارنامه می‌پذیرد؟ اصلا امکان ندارد.

متهم پاسخ داد: الان توضیح می‌دهم. امکان دارد.

شمس افزود: در خیلی از موارد به ویژه این مورد خاص پیش می‌آید که برگه‌ای را به عنوان رسید می‌دهند زیرا شرکت نفت بارنامه‌ها را در خزانه نگهداری می‌کند و اگر بارنامه تحویل بدهد امکان دارد توقیف شود. تمام بارها خارج از بندر و گمرک تحویل داده شده است. برای اینکه مالکیت کالا احراز شود، رسید انبار گرفتم تا مشخص شود مالکیت مربوط به شرکت ایزو است.

قاضی مقیسه گفت: یعنی با رسید انبار، کالا را از گمرک رد کردید؟

متهم پاسخ داد: شرکت فال ۷۰۰ هزار تن انبار ذخیره داشت که در منطقه آزاد قرار دارند و ما بارها را خارج از بندر تحویل دادیم. هر شرکتی یک سیستمی دارد تا موقعیت کشتی در همه جا مشخص باشد. ما این سیستم را خاموش می‌کردیم و تمام عملیات شبانه انجام می‌شد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,715 ریال
GBP پوند انگليس 43,000 ریال
CHF فرانک سويس 34,416 ریال
SEK کرون سوئد 4,009 ریال
NOK کرون نروژ 4,149 ریال
DKK کرون دانمارک 5,167 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,814 ریال