رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 14 خبر


 • پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶
 • الخميس ۳ ذو القعدة ۱۴۳۸
 • 2017 Thursday 27 July
  تبریز لطیف
  ٣۶(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٣۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 4-Moderate
  رطوبت ٢۵.٣۵(in)
اوقات شرعی

 • یکشنبه 25 تیر 1396 - 14:07
 • کد خبر : 94342
 • مشاهده : 25 بازدید
 • اجتماعی
 • چاپ خبر : وزارت بهداشت به دنبال بیگاری کشیدن از پرستاران است

ناوی‌پور، عضو مجمع تشکل‌های مردم نهاد پرستاری ، در مورد طرح تربیت پرستار بیمارستانی گفت: گروه پزشکی دو بخش آموزش تئوری و بالینی دارند و از اواخر سال ۹۴ ابلاغیه ای توسط وزارت بهداشت به عنوان استفاده از ظرفیت های بیمارستانی در آموزش بالینی پرستاران داده شد. وی ادامه داد: وزارت بهداشت با این توجیه، […]

ناوی‌پور، عضو مجمع تشکل‌های مردم نهاد پرستاری ، در مورد طرح تربیت پرستار بیمارستانی گفت: گروه پزشکی دو بخش آموزش تئوری و بالینی دارند و از اواخر سال ۹۴ ابلاغیه ای توسط وزارت بهداشت به عنوان استفاده از ظرفیت های بیمارستانی در آموزش بالینی پرستاران داده شد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت با این توجیه، آیین نامه ای تحت عنوان آیین نامه استفاده از ظرفیت بیمارستان ها برای آموزش دانشجویان پرستاری تصویب کرده بود که همان موقع مورد اعتراض جامعه پرستاری قرار گرفت. در آن آیین نامه دو  محور وجود داشت که آموزش آکادمیک پرستاری را زیر سوال می برد؛ از جمله اینکه جذب دانشجوی پرستاری از طریق کنکور سراسری را حذف و تصویب کرده بودند پذیرش این افراد از طریق سنجش آموزش پزشکی به صورت دومرحله ای و نیمه متمرکز باشد. مورد دیگر هم محل کلاس ها بود که به طور کلی به بیمارستان منتقل شده بود.

ناوی پور با اشاره به اعتراضات گسترده جامعه پرستاری به این آیین نامه اظهار داشت: به دنبال اعتراضات گسترده جامعه پرستاری، وزارت بهداشت به دانشکده ها و روسای دانشگاه ها اعلام کرد نظراتشان را در مورد آیین نامه بگویند و در اواخر سال ۹۴ در اصفهان جلسه ای با حضور روسای دانشگاه ها تشکیل شد و آیین نامه ای را تحت عنوان توسعه همکاری بیمارستان ها و دانشکده ها تصویب کردند.

عضو مجمع تشکل های مردم نهاد پرستاری ادامه داد: در آیین نامه جدید بر جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری و تشکیل کلاس ها در دانشکده های پرستاری  تاکید شده بود. همچنین در این آیین نامه بیمارستان ها با دانشکده ها تفاهم نامه امضا می کردند که محیط بالینی را در اختیار دانشکده ها بگذارند. در حال حاضر هم آموزش بالینی دانشجویان پرستاری در بیمارستان ها انجام می شود و این طرح جدیدی نیست و به نظر می رسد آقایان مسائل دیگری را دنبال می کنند و اغراض خودشان را در قالب این طرح ها ارائه می دهند.

وی با اشاره به ابلاغ آیین نامه اصفهان توسط وزارت بهداشت برای اجرا گفت: در کمال ناباوری دیدیم که در تاریخ۹۶/۲/۲۳ ابلاغیه ای توسط شخص وزیر به دانشگاه ها ابلاغ شد و در آن ابلاغیه بیمارستان ها را متولی امر تربیت دانشجوی پرستاری کردند. در آیین نامه اصفهان متولی تربیت دانشجو، دانشکده است و بیمارستان ها با دانشکده ها همکاری می کنند، اما در ابلاغیه وزیر، متولی تربیت دانشجو، بیمارستان است و دانشکده ها با بیمارستان ها همکاری کنند؛ یعنی عملا آیین نامه اصفهان را زیرپا گذاشته اند.

ناوی پور با ابراز نگرانی از آینده دانشجویان پرستاری گفت: متاسفانه با این تصمیم غلط وزارت بهداشت و شخص وزیر، انگیزه دانشجویان پرستاری جهت ادامه تحصیل در این رشته از بین رفته و ضربه بزرگی به جامعه پرستاری وارد شده است.

عضو مجمع تشکل های مردم نهاد پرستاری اظهار داشت: مطامع افراد باعث این تصمیم ها می شود، وگرنه چرا باید برخلاف آیین نامه اصفهان این تصمیمات گرفته شود؟ چرا در بحبوحه اعلام کابینه جدید این التهابات را در جامعه بوجود می آورند؟ معلوم میشود که ریگی در کفش حضرات است.

وی ادامه داد: آقایان می گویند که کمبود پرستار داریم در حالیکه حدود ۱۸۳ دانشکده در کل کشور دانشجوی پرستاری آموزش می دهند که بر اساس اعلام مسئولین وزارت بهداشت، سالانه ۸۰۰۰ نیروی پرستاری تربیت می شوند. با این اوصاف باید در پنج سال گذشته حدود ۴۰هزار پرستار آموزش دیده باشند. معاونت پرستاری وزارت بهداشت هم اعلام کرده حدود ۱۶هزار پرستار استخدام می کنند، با این وضعیت ۲۴هزار پرستار آموزش دیده، جذب نشده اند و بیکار هستند. پس مشکل اصلی ما عدم استخدام پرستار از سوی وزارت بهداشت است.

ناوی پور با اشاره به مشکلات پیش امده در طرح تحول سلامت تصریح کرد: وزارت بهداشت با این طرح به دنبال نیروی کار ارزان و بیگاری کشیدن از پرستاران است. این ها نشان دهنده این است که افکار مغرضانه ای پشت این طرح است.

عضو مجمع تشکل های مردم نهاد پرستاری اظهار داشت: با راه اندازی نوبت های شبانه در دانشکده ها مثل گذشته و تاسیس دانشگاه های علوم پزشکی غیرانتفاعی می توانند این کمبود نیرو را جبران کنند. چه اصراری دارند که از بیمارستان ها پرستار بگیرند؟ متاسفانه تفکرات پزشک سالاری در وزارت بهداشت حاکم است و جان مردم برای آقایان در وزارت بهداشت مهم نیست وگرنه چنین طرحی ارائه نمی دادند.

به نقل از خبرگزاری دانشجو

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

نرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 32,715 ریال
GBP پوند انگليس 43,000 ریال
CHF فرانک سويس 34,416 ریال
SEK کرون سوئد 4,009 ریال
NOK کرون نروژ 4,149 ریال
DKK کرون دانمارک 5,167 ریال
IQD100 يکصد دينار عراق 2,814 ریال