رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 9 خبر


  • چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۳ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 15 August
اوقات شرعی

  • سه شنبه 11 مهر 1396 - 15:14
  • کد خبر : 100199
  • مشاهده : 144 بازدید
  • تیتر دو
  • چاپ خبر : همکاری توتال با ایران حتی با احتمال بر هم خوردن توافق هسته‌ای

در حالی‌ هنوز مشخص نیست ترامپ به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند و احتمال تحریم‌های جدید وجود دارد، مدیر ارشد اجرایی توتال از عدم وجود فشار از سوی آمریکا در تجارت با ایران مطمئن است و می‌گوید همکاری با ایران را ادامه می‌دهد.

به گزارش مسیرآنلاین، فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت علی‌رغم تشدید نگرانی‌ها در مورد اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران از سوی دونالد ترامپ با پاره کردن توافق هسته‌ای، شرکت فرانسوی  توتال در نظر دارد تا به توسعه یک میدان گازی عظیم گازی در ایران ادامه دهد.

پاتریک پویانه، مدیر ارشد اجرایی این شرکت زمانی‌که قرارداد چندین میلیارد دلاری با ایران را در ماه جولای برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی به عنوان نخستین قرارداد بزرگانرژی در بیش از یک دهه گذشته، میان ایران و یک شرکت اروپایی، امضا می‌کرد، گفت که می‌داند که این مسیر احتمالا مسیری «ناهموار» خواهد بود. «اما ترجیح می‌دهم مشکلی داشته باشم که حل کنم و فرصتی داشته باشم تا اینکه هیچ قراردادی امضا نکنم و هیچ فرصتی نداشته باشم.»

وی زمانی‌که در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت: «متعهد است تا این توافق محکم را حفظ کند» تا بخشی از میدان گازی پارس جنوبی را توسعه دهد، میدانی که بزرگ‌ترین میدان گازی جهانو مشترک میان ایران و قطر است. این اظهارات درحالی بیان می‌شود که مشخص نیست، آیا ترامپ در 15 اکتبر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید خواهد کرد یا نه. درصورتی‌که ترامپ پایبندی ایران را تایید نکند، کنگره 60 روز زمان دارد، تصمیم بگیرد که تحریم‌ها را دوباره اعمال کند یا نه.

پویانه گفت توتال همچنین تمایل دارد در فاز دوم پروژه شمالی گاز طبیعی مایع در روسیه که توسط نوآتک، تولیدکننده گاز درروسیه انجام می‌شود، سرمایه‌گذاری کند. وی گفت: «من آشکارا مشتاق هستم در Arctic 2باشم… مسئله هزینه است.موضوع پروژه‌هاست. اگر این پروژه با معیارهای سرمایه‌گذاری ما مطابق باشد، بله ما تمایل داریم در Arctic 2 سرمایه‌گذاری کنیم. »

تمایل پویانه به سرمایه‌گذاری در این پروژه نشان از سطحی از آسودگی در مورد اثر تحریم‌های غرب بر روسیه دارد که  تقریبا Arctic 1 را از ریل خارج کرد و به علت محدودیت‌های مالی، پروژه را در بی‌ثباتی غرق کرد. توتال و نوآتک مجبور شدند تا هزینه‌ها را از دلار به یورو تغییر دهند و سرمایه‌گذاران غربی را با سرمایه‌گذاران چینی جایگزین کنند.

پویانه در مورد Arctic 1 توضیح داد «تاثیر تحریم‌ها اینگونه بود که نمی‌توانستیم از دلار استفاده کنیم از اینرو مجبور شدیم تامین مالی این پروژه غول‌پیکر یعنی 19 میلیارد دلار را با بانک‌های چینی انجام دهیم.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هفته گذشته به فایننشال تایمز گفت: «به لطف تحریم‌های آمریکا، ما دنیای سرمایه‌گذاری چین را کشف کردیم. این ممکن است… و قانونی است. ما باید با تمام این رژیم‌ها سروکار داشته باشیم.»

پویانه می‌گوید هیچ نظری در مورد اینکه چه می‌شود، ندارد. «من نمی‌دانم دونالد ترامپ و کنگره چه تصمیمی خواهند گرفت پس گام به گام (پیش می‌رویم).» وی افزود توتال از سوی آمریکا در مورد تجارت با ایران تحت هیچ فشاری قرار نخواهد گرفت و وی با هیچ یک از سناتورهای آمریکایی در مورد توافق هسته‌ای صحبت نکرده است. «من هیچ دستوری از سوی دولت فرانسه دریافت نکردم. من هیچ دستوری از سوی دولت آمریکادریافت نکردم…من به این حقیقت که هر کشوری می‌تواندسیاست خارجی خود را داشته باشد، احترام می‌گذارم و البته…ما بر روی این حساب می‌کنیم.»

منبع: فارس

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار