رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June
اوقات شرعی

  • چهارشنبه 19 مهر 1396 - 12:07
  • کد خبر : 100558
  • مشاهده : 104 بازدید
  • تیتر دو
  • چاپ خبر : صدور دستور فوری برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم متناسب با تورم

پس از گذشت دو هفته از زمان اعلام نرخ خریدهای تضمینی و عدم اعلام این نرخ توسط دولت، رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران کشور خواستار حل مشکلات کنونی گندم کاران توسط رئیس جمهور شد. اعلام نرخ جدید با در نظر گرفتن تورم و پرداخت مطالبات عقب مانده از خواسته های این بنیاد بوده است.

به گزارش مسیرآنلاین، طبق قانون بعد از پایان شهریورماه و شروع فصل کشت گندم می بایست دولت نرخ خریدهای تضمینی را برای سال زراعی آینده اعلام کند.

اما با گذشت دو هفته از زمان اعلام نرخ خریدهای تضمینی همچنان این نرخ اعلام نشده و زمان قطعی نیز برای آن تعیین نشده است.

همچنین باتوجه به آنکه ۳۰ تا ۵۰ درصد از مطالبات گندم کاران از سال زراعی قبل مانده و پرداخت نشده، موجبات اعتراض وسیع کشاورزان نسبت به عملکرد دولت، سازمان برنامه و بودجه و شخص رئیس جمهور را فراهم آورده است.

نامه اعتراضی رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران به رئیس جمهور

در این راستا ۱۷ مهرماه رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران طی نامه ای به رئیس جمهور خواستار عمل به قانون در دستگاه های اجرایی ذی ربط در این خصوص شد.

در قسمت هایی از این نامه آمده است: همانطور که پیداست در دولت یازدهم با مساعدت‌های حضرت عالی برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی و همراهی و تلاش کشاورزان سخت کوش ایران اسلامی، ضریب خود اتکایی کشور در محصولات کشاورزی روند صعودی داشته تا جایی که در تولید محصول استراتژیک گندم به مرز خودکفایی رسیدیم و امروز کشوری که تا قبل از دولت یازدهم واردکننده حدود ۷ میلیون تن گندم به ارزش ۲.۷ میلیارد دلار بوده، علاوه بر آن‌که نیازی به واردات ندارد، گندم مازاد بر نیاز جهت صادرات هم دارد.

لذا پایداری تولید در بخش کشاورزی به ویژه گندم و کلزا نیازمند مساعدت‌های بیشتر دولت محترم و شخص ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران است.

شایسته است دستور فرمائید هم اکنون که بحث قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای عالی اقتصاد قرار دارد نرخ محصولات کشاورزی را طوری تعیین نمایند که حداقل مطابق با نرخ تورم، برابر قانون خرید تضمینی مصوب مجلس شورای اسلامی باشد که کشاورزان بتوانند هم به تولید ادامه دهند و هم این که در تامین معیشت خود دچار مشکل نشوند که ناچار به مهاجرت از روستا به حاشیه شهرها شوند و تولید محصولات تحت تاثیر قرار گیرد.

این‌جانب به نمایندگی از گندمکاران کشور از حضرتعالی تقاضا دارم که به این مهم که خواسته به حق کشاورزان است عنایت ویژه داشته و دل کشاورزان را که در اثر عدم پرداخت به موقع بها گندم مکدر می باشد را شاد و آنان را به ادامه کارشان امیدوار کنید.

نامه اعتراضی گندم کاران

لزوم دستور رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه برای حل مشکلات گندم کاران

حال باید منتظر ماند و دید پاسخ رئیس جمهور به مطالبات این قشر زحمتکش جامعه چه خواهد بود و آیا در جهت کاهش مشکلات آنان دستوری فوری به سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی صادر خواهد شد یا خیر.

با وجود اینکه عمده پول تخصیص یافته برای خرید تضمینی گندم از طریق فروش آرد به حساب دولت دوباره بازخواهد گشت و دولت اصولا نباید در پرداخت مطالبات مشکلی داشته باشد، اما طبق شنیده ها رئیس سازمان برنامه و بودجهدر عدم پرداخت مطالبات و اعلام نشدن نرخ خریدهای تضمینی نقش داشته است.

بنابراین ضروری است با توجه به سیاست مهم نرخ خرید تضمینی گندم که تاثیر مستقیم بر تامین امنیت غذایی کشور دارد، تسریع در رفع مشکلات آن در دستور کار قرار گیرد.

منبع: مقاومتی نیوز

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار