رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۰ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 24 June
اوقات شرعی

  • یکشنبه 20 اسفند 1396 - 14:58
  • کد خبر : 107981
  • مشاهده : 90 بازدید
  • اخبار ویژه
  • چاپ خبر : آیا قدرت مجلس به لابی آخوندی خواهد رسید؟

خصوصیتی که برخی وزرای دولت آقای روحانی دارند که در آقای آخوندی بیشتر از دیگران است. خودشان را یک سری متفکر بین المللی فرض می‌کنند که مثلا به جمهوری اسلامی لطف کرده‌اند و قبول کردند وزیر شوند. وقتی از این زاویه نگاه می‌کنند خودشان را افرادی نمی‌بینید که باید به مردم خدمت کنند.

به گزارش مسیرآنلاین، مجلس شورای اسلامی دوباره بحث استیضاح وزیر ناتوان، اما پر حرف و مدعای دولت یعنی عباس آخوندی را به جریان انداخته است. وزیری که زیر مجموعه او در چند سال اخیر هر روز خبری از کشته شدگان قطار، کشتی و هواپیما را به افکار عمومی هدیه داده است دوبار توانسته است به لطف لابی‌های پر قدرت در مجلس از بند استیضاح برهد و با رای بیشتر از گذشته، دوباره در وزارت مسکن ماندگار شود.

رپورتاژ شرق برای وزیر در آستانه استیضاح

حالا با  وقوع حادثه هواپیمای_ تهران یاسوج دوباره طرح استیضاح او به جریان افتاده است و هییت رئیسه مجلس هفته گذشته آن را اعلام وصول کرده است. رنجبر زاده عضو هییت رئیسه مجلس در این باره اعلام کرد «استیضاح وزیر راه و شهرسازی جناب آقای دکتر آخوندی طی نامه به شماره د/۵۲/۹۶۷۴۰۰۸ مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ کمیسیون عمران پس از بررسی‌های لازم مطابق ماده ۲۲۳ آیین‌نامه داخلی مجلس با تعداد ۲۴ امضای نمایندگان، تقدیم هیأت رئیسه شده که اعلام وصول می‌شود»

آخوندی در حال لابی کردن با نمایندگان مجلس است

رپورتاژ شرق برای وزیر در آستانه استیضاح

عباس آخوندی نیز در صورت انجام این استیضاح، رکورددار استیضاح‌های وزرا در مجلس خواهد بود؛ استیضاح این وزیر تا کنون سه بار در مجلس اعلام وصول و دو بار نیز توسط نمایدگان استیضاح شده است، ولی هر در دو بار توانسته بود تا رأی نمایندگان را به خود جلب کرده و در سمت خود ابقا شود. ابقایی که به لطف لابی‌های پر قدرت آقای وزیر اتفاق می‌افتد. غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی نماینده رشت و از نیرو‌های سیاسی نزدیک به دولت در این زمینه به روزنامه آرمان گفته است «برخی عنوان می‌کنند احتمال استیضاح آقای آخوندی بیشتر از بقیه است. با این وجود با شناختی که بنده از آقای آخوندی دارم باید این نکته را متذکر شوم که آقای آخوندی حرفه‌ای‌تر از بقیه است و به خوبی می‌داند که چگونه باید از این وضعیت خارج شود. این در حالی است که بقیه وزرا دارای چنین شرایطی نیستند و ممکن است در این وضعیت گرفتار شوند. به‌عنوان مثال در شرایط کنونی آقای ربیعی و آخوندی در حال لابی کردن با نمایندگان مجلس هستند. این در حالی است که اخبار لابی کردن آقای ربیعی با نمایندگان مجلس و دغدغه‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود خیلی زود رسانه‌ای می‌شود و ارزش خود را از دست می‌دهد یا شکل خنثی به خود می‌گیرد، اما آقای آخوندی در شکل گسترده‌تری در حال لابی با نمایندگان مجلس است و از تمام ابزار‌ها و امکانات خود نیز در این زمینه استفاده می‌کند و هیچ‌کسی از این لابی‌ها و چگونگی آن‌ها مطلع نمی‌شود. به همین دلیل نیز بنده معتقدم آقای آخوندی رویکرد حرفه‌ای‌تری در پیش گرفته‌اند و می‌توان احتمال موفقیت بیشتری برای ایشان در نظر گرفت.»

روزنامه شرق یا روابط عمومی عباس آخوندی؟

با داغ شدن بحث استیضاح آخوندی و احساس خطر از طرف او این بار آخوندی لابی را به بیرون از بهارستان هم منتقل کرده  است و روزنامه‌های اصلاح طلب را به خدمت گرفته تا برای بار سوم هم از استیضاح مجلس سربلند بیرون بیایید. در همین زمینه روزنامه اصلاح طلب شرق در یاداشتی از داشته‌های نظریه‌ای آخوندی پرده برداشته است! و او را دارای اندیشه  توسعه‌ای  معرفی کرده است. نویسنده شرق در ابتدای این آگهی تبلیغاتی نوشته است «یکی از مزیت‌های عباس آخوندی در مقام وزیر نسبت به دیگر سیاست‌مداران، بهره‌مندی او از نظریه توسعه است. اگر دیگران به‌طور معمول در قبال مسائل و اتفاقات «واکنشی» هستند و سخنان آن‌ها تکرار همان حرف‌های همیشگی و بدون تحلیل است، او در مقام سیاست‌مداری برآمده از دانشگاه و مدیری باتجربه، در چارچوب فکری ایرانشهر و حکمروایی خوب در جست‌وجوی گشودن راهی برای بن بست‌های توسعه در ایران است. مسئله اصلی ایشان چگونگی حفظ و ماندگاری میراث تمدنی و فرهنگی ایران‌زمین در جهان معاصر است که پرشتاب به سوی محو تمایزات و تنوعات فرهنگی حرکت می‌کند و بعید نیست که در روزگاری نه‌چندان غریب تمامی ساکنان کره زمین را در کوره ذوب مصرف‌گرایی آمریکایی هم‌سان و هم‌شکل کند. اندیشه ایرانشهر فراتر از مرز‌های کنونی کشور ایران تلاش می‌کند با شناخت، فهم و تعریف دوباره و امروزی بنیان‌های اندیشه و تمدن ایران‌زمین، نهفته در درازای تاریخ و پهنه‌های جغرافیایی به بازاندیشی و اتصال جوامع و فرهنگ‌های متأثر از ایرانشهر به مادر کشور ایران اقدام کند. در بعد داخلی نیز آنچه شرط پایداری ایران است، برخورداری آن از قوام و همبستگی گروه‌های اجتماعی تشکیل‌دهنده آن است.» با داغ شدن بحث استیضاح آخوندی و احساس خطر از طرف او این بار آخوندی لابی را به بیرون از بهارستان هم منتقل کرده  است و روزنامه‌های اصلاح طلب را به خدمت گرفته تا برای بار سوم هم از استیضاح مجلس سربلند بیرون بیایید. در همین زمینه روزنامه اصلاح طلب شرق در یاداشتی از داشته‌های نظریه‌ای آخوندی پرده برداشته است! و او را دارای اندیشه  توسعه‌ای  معرفی کرده است. نویسنده شرق در ابتدای این آگهی تبلیغاتی نوشته است «یکی از مزیت‌های عباس آخوندی در مقام وزیر نسبت به دیگر سیاست‌مداران، بهره‌مندی او از نظریه توسعه است. اگر دیگران به‌طور معمول در قبال مسائل و اتفاقات «واکنشی» هستند و سخنان آن‌ها تکرار همان حرف‌های همیشگی و بدون تحلیل است، او در مقام سیاست‌مداری برآمده از دانشگاه و مدیری باتجربه، در چارچوب فکری ایرانشهر و حکمروایی خوب در جست‌وجوی گشودن راهی برای بن بست‌های توسعه در ایران است. مسئله اصلی ایشان چگونگی حفظ و ماندگاری میراث تمدنی و فرهنگی ایران‌زمین در جهان معاصر است که پرشتاب به سوی محو تمایزات و تنوعات فرهنگی حرکت می‌کند و بعید نیست که در روزگاری نه‌چندان غریب تمامی ساکنان کره زمین را در کوره ذوب مصرف‌گرایی آمریکایی هم‌سان و هم‌شکل کند. اندیشه ایرانشهر فراتر از مرز‌های کنونی کشور ایران تلاش می‌کند با شناخت، فهم و تعریف دوباره و امروزی بنیان‌های اندیشه و تمدن ایران‌زمین، نهفته در درازای تاریخ و پهنه‌های جغرافیایی به بازاندیشی و اتصال جوامع و فرهنگ‌های متأثر از ایرانشهر به مادر کشور ایران اقدام کند. در بعد داخلی نیز آنچه شرط پایداری ایران است، برخورداری آن از قوام و همبستگی گروه‌های اجتماعی تشکیل‌دهنده آن است.»
شرق با مرتبط کردن نظریه ایران شهری سید جواد طباطبایی به آخوندی ادامه داده است «در کنار اندیشه ایرانشهر، چارچوب فکری دیگری که یاری‌رسان آخوندی در شرایط متغیر سیاسی شده است، اندیشه حکمراویی خوب است که در سال‌های اخیر، هم به عنوان الگوواره‌ای برای کشورداری و هم به عنوان چارچوبی برای داوری عملکرد حکومت‌ها در سطح بین‌المللی به کار رفته است. آنچه این اندیشه را از نمونه‌های پیشین خود جدا می‌کند، تقسیم کاری است که میان دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی صورت می‌گیرد و هریک از آن‌ها به تناسب سرمایه‌ها، توان و ظرفیتی که دارند، در انجام امور صاحب مسئولیت می‌شوند. در این چارچوب فکری دولت از مقام انحصار بر تمامی امور فاصله گرفته و به عنوان راهنما و سیاست‌گذار و ناظر کلان در تقسیم کاری شراکتی به مدیریت امور می‌پردازد. بخش خصوصی می‌تواند نقش خود را در توسعه ظرفیت‌های تولیدی و بازرگانی ارتقا بخشد و مسئولیت اجتماعی را به عنوان تعهد خود به دولت و جامعه سرلوحه اقدامات خود قرار دهد» شرق در حالی به ستایش از آخوندی پرداخته است که کار شناسان نظر دیگری دارند.

نفهمیدم مسکن اجتماعی چه چیزی است

رپورتاژ شرق برای وزیر در آستانه استیضاح
سید حسین افضلی نماینده مجلس و عضو کمسیون عمران در گفت وگو با «فردا» در مورد عملکرد آقای آخوندی و دخالت او در حوزه های که به وزارت مسکن مرتبط نیست گفت «باید در ارزیابی آقای آخوندی به همه مولفه‌ها نگاه کنیم. با این حال من معتقد هستم ما در دو بخش لازم است که یک باز نگری جدی داشته باشیم. یکی بخش مسکن است ما باید ببینم می‌خواهیم چه اقداماتی را انجام بدهیم و متناسب با آن برنامه ریزی کنیم نه این که یک دفعه اعلام کنیم می خواهیم مسکن اجتماعی بسازیم اما بعد از آن خبری نشود و من نماینده نفهمم دقیقا این طرح چه بود. مسئله دوم هم تامین اعتبار است. همانطور که می دانید الان دولت با کمبود بودجه مواجه است و وزارت مسکن هم باید بتواند چه از داخل و چه از خارج جذب سرمایه کند»

افضلی با بیان اینکه بهتر است هر وزیری در مورد مسائل و مشکلات وزارت خانه خود صحبت کند و تلاش کند مشلات مرتبط با حوزه مسئولیت خود را حل کند ادامه داد« من بشخصه از آقای آخوندی انتظار بیشتری داشتم و عملکرد او در وزارت خانه در حدی که انتظار بود مطلوب نیست. هر چند ما مشکلات زیادی هم که در پیش پای آقای آخوندی و دیگر وزرای دولت  وجود دارد را درک می کنیم اما واقعا می شد در این سال ها بیشتر تحرک و برنامه ریزی برای اداره وزارت مسکن داشت»

آخوندی فکر می کند متفکر بین المللی است

رپورتاژ شرق برای وزیر در آستانه استیضاح
سید یاسر جبرائیلی فعال رسانه‌ای و کارشناس مسائل سیاسی هم در مورد عملکرد آخوندی و سخنان او مورد اندیشه ایران شهری گفت «ببینید یک خصوصیتی که برخی وزرای دولت آقای روحانی دارند که این خصوصیت در آقای آخوندی بیشتر از دیگران است البته آقای ظریف هم تا حدودی از این خصوصیت بهره‌مند هستند. این است که خودشان را یک سری متفکران بین المللی فرض می‌کنند که مثلا به جمهوری اسلامی لطف کردند و قبول کردند وزیر شوند و لذا وقتی از این زاویه نگاه می‌کنند خودشان را افرادی نمی‌بینید که باید به مردم خدمت کنند لذا شروع به زدن حرف‌های نظری منسوخ شده می‌کنند. آقای آخوندی یکی از بی سواد‌ترین وزاری دولت روحانی است؛ من یک بار مطلبی را در مورد خرید هواپیما از ایرباس از آخوندی دیدم که پی بردم ایشان به ابتدائیات مسائل اقتصادی آشنایی ندارند در آن مطلب فرموده بودند که خرید هواپیما از ایرباس یک سرمایه گذاری خارجی مستقیم است آخه شما در کجای دنیا خرید هواپیما را سرمایه گذاری خطاب می‌کنند؟»

وی در مورد ادعای نظریه پردازی از سوی آخوندی هم گفت« حرف هایی که می‌زنند حرف‌های  منسوخ شده است و الان کسی به آن حرف‌ها باور ندارد باز اگر در حوزه نظری حرف به درد بخوری می‌زدند قابل استفاده و پذیرش بود، اما همه حرف‌های که می‌زنند کپی برداری و منسوخ شده است. به عنوان مثال اخیر بحث روبه زوال بودن جامعه ایران را مطرح کردند که حرف‌های آقای سید جواد طباطبایی است خوب اگر رو به زوال است شما مقصر هستید شما پنج سال است که هیچ کاری نکرده اید.»

جبرائیلی در مورد کم تحرکی و دخالت وزاری دولت روحانی در کار های غیر مرتبط با مسئولیت شان هم گفت«کلا برخی وزرای دولت روحانی که باید پر کار‌ترین مدیران کشور باشند یا مدام دنبال کار‌های شخصی خودشان هستند و یا دنبال کار‌های بی ربط هستند اگر دنبال این کار‌ها هستید و دوست دارید نظریه پردازی کنید بروید به همین‌ها کار‌ها برسید تا یکی بیاد برای مردم خانه بسازد. در ضمن قبل آقای آخوندی از این حرف‌ها نمی‌زد و قبل اینکه وزیر بشود هیچ نهاد علمی و دانشگاهی ایشان را برای سخنرانی دعوت نمی‌کرد و اصلا جایگاه عملی ندارند هیچ از شما نمی‌شنیدیم هیچ جا دعوتش نمی‌کردند و الان هم که وزیر شده است به جای حل مشکلات مسکن مردم به دنبال زدن حرف‌های بی ربط است. آقای اخوندی در حالی این حرف‌ها را می‌زنند که سطح علمی پایینی دارند.»

حال که دوباره طرح استیضاح آخوندی در مجلس مطرح شده است نمایندگان نباید اسیر لابی‌ها و زد وبند‌ها شود و باید نشان دهند می توانند بعد از دوبار باختن به لابی برای بار سوم از کمند و مانع لابی ها وزیر هفتصد میلیاری روحانی عبور کنند البته انتشار برخی خبر‌ها از لابی آخوندی با کمسیون عمران مجلس و همچنین حمایت زنجیره ای رسانه های اصلاح طلب که امروز تبلور آن در اصلی ترین روزنامه این جریان نمایان شد نگران کننده است. اما حتی اگر مجلس باز در مسئولیت خودکوتاهی کند و آخوندی را عزل نکند این وظیفه بر عهده رئیس جمهور است که با عزل آخوندی و گماردن فردی فعال و پرتوان و متعهد به منافع ملی تلاش کند بخشی از مشکلات مردم که مرتبط با این وزارت خانه هست را حل کند.

منبع: فارس

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار