رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۰ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 24 June
اوقات شرعی

  • دوشنبه 21 اسفند 1396 - 10:38
  • کد خبر : 108036
  • مشاهده : 85 بازدید
  • تیتر یک
  • چاپ خبر : تعارض منافع؛ عدم قاطعیت؛ فقدان اولویت سه علت عدم برخورد قوه قضاییه با تخریب باغات

وقتی با استناد به اخبار منتشره تامین زمین 22 دادسرا در 22 منطقه تهران توسط شهرداری تهران به صورت رایگان و اهدایی انجام شده است، توقعی از قوه قضائیه در رسیدگی قاطع به پرونده های مربوط به تخلفات شهرداری تهران در تخریب باغات یا املاک نجومی نیست.

باسمه تعالی
جناب اقای صادق آملی لاریجانی؛ رئیس محترم قوه قضائیه
سلام علیکم
همان طور که مستحضرید؛ حدود 3 سال (21 اسفند 1393 )از تجمع جمعی از دانشجویان تهرانی از تشکلهای مختلف دانشجویی مقابل ساختمان دادستانی در مقابل پارک شهر تهران می گذرد؛ در این تجمع، نامه 15 تشکل دانشجویی به حضرتعالی در خصوص لزوم برخورد با دانه درشت های تخریب باغات در کشور قرائت و تحویل دادستانی شد که در تمام رسانه های مهم کشور نیز منتشر شد.
علی رغم پیگیری های بسیار از دادستان وقت کشور و نامه نگاری های متعدد، نه تنها هیچگونه اقدام اجرایی از سوی قوه قضائیه صورت نگرفت، بلکه بسیاری از پالک های مربوط به دانه درشت ها ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت!
عملکرد مشعشع قوه قضائیه در این خصوص آنچنان رضایت بخش بوده که دادستان فعلی هم همان شعارهای دادستان سابق را تکرار کرده و با لحن مطالبه گر از مردم خواسته است تعرض به باغات را گزارش کنند!

حضرت آیت الله!
بنظر می رسد 《تعارض منافع》، 《عدم قاطعیت》و 《فقدان اولویت》، 3 عامل اصلی عدم پرداختن به این موضوع مهم – علی رغم تاکید چندباره رهبر انقالب که در روز درختکاری امسال باز هم صراحتاً به دست اندازی اصحاب زر و زور و تزویر به باغ های تهران اشاره کردند – در قوه قضائیه باشد.
به طور مثال وقتی با استناد به اخبار منتشره تامین زمین 22 دادسرا در 22 منطقه تهران توسط شهرداری تهران به صورت رایگان و اهدایی انجام شده است، توقعی از قوه قضائیه در رسیدگی قاطع به پرونده های مربوط به تخلفات شهرداری تهران در تخریب باغات یا املاک نجومی نیست.
نکته مهم تر در خصوص ضعف مفرط 《دیوان عدالت اداری》 و 《سازمان بازرسی کل کشور》 در برخورد با مصوبات غیرکارشناسی و غیرقانونی شهرداری و شورای شهر است که زمینه ساز بسیاری از تخلفات گسترده در این زمینه شده است.
به طور مثال بسیاری از دست اندازی های ناجوانمردانه به باغات تهران با استناد به مصوبه کاملا غیرقانونی شورای شهر تهران با نام
《برج باغ》 بوده است که دیوان عدالت اداری طی 14 سال اجرای این مصوبه غیرقانونی هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده است.
آیا میدانید این مصوبه غیرقانونی باعث تخریب 70درصد باغات تهران به میزان 5هزار هکتار در 14 سال گذشته شده است!؟
این تشکل دانشجویی هرچند با توجه به رویه شعاری موجود در قوه قضائیه امیدی به اقدام قاطع و اجرایی ندارد، اما برای اتمام حجت با جنابعالی و برای ثبت در تاریخ مجدداً باغ هایی که توسط دانه درشت ها تخریب شده یا در حال تخریب است را خدمت جنابعالی اعلام میکند:

پیگیری موارد ذکر شده نشان می دهد که هیچکدام از موارد مزبور به جز تعدادی که توسط برخی دستگاه های متولی و تشکلهای دانشجویی مقداری جلوی آن گرفته شده است، توسط قوه قضائیه حتی مورد بررسی و بازخواست قرار نگرفته چه برسد به
آنکه دادستان بخواهد به عنوان مدعی العموم وارد آن شود.

حضرت آقای لاریجانی
با اینکه مقام معظم رهبری در ابالغ سیاست های کلی محیط زیست، “جرمانگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت” را عنوان نمودند، ولی در حال حاضر
قوه قضائیه نسبت به تخریب محیط زیست و قطع درختان که از پیش از انقالب به صورت روشن جرم انگاری شده است بی تفاوت است.

در کنار موارد فوق مواردی نظیر
1 .شروع ساخت اضافه اشکوب (اضافه کردن غیرقانونی طبقه سوم) توسط مالکان سوداگر در شهر لواسان با بی تفاوتی شهرداری این شهر!
2 .بالتکلیفی فروش کاخ شمس (کاخ مروارید کرج) و تغییر کاربری فضای سبز آن به مسکونی های بلندمرتبه توسط بنیاد مستضعفان و یک نهاد نظامی که توسط دادستانی کرج در حال حاضر متوقف شده است!
3 .آتش زدن تعمدی باغ اوقافی 3 هکتاری در اراج تهران و عدم پاسخگویی قضایی سازمان اوقاف آن هم توسط نهادهای زیرمجموعه رهبری که باید بیشترین حساسیت را به سخنان رهبر معظم انقالب داشته باشند جای بسی شگفتی است!
البته موارد بالا گوشه ای از تخریب های گسترده زیست محیطی است که روزانه در سراسر کشور صورت می پذیرد و در هیاهوی اخبار مختلف به فراموشی سپرده می شود. به عنوان مثال شهرداری ها بخصوص شهرداری تهران به طور غیرقانونی اجازه قطع درختان را صادر می کنند و بر اساس مصوبات غیرقانونی شورای شهر اقدام به اخذ مبالغ هنگفت از قطع کنندگان درختان می کنند، یعنی شهرداری دکان جرم فروشی باز کرده و قوه قضاییه هم چشمانش را بر روی این جرم فروشی بسته است.

حضرت آیت الله
همانطور که در نامه گذشته اشاره شد بازهم تاکید می کنیم اوضاع اگر به همین منوال پیش رود و دانه درشت های تخریب باغات و محیط زیست همچنان به کار خود ادامه دهند و دستگاه قضایی نیز اقدامی صورت ندهد، آینده خوبی را برای کشور از بعد زیست محیطی که مورد تاکید رهبرانقالب بوده و هست را نخواهیم داشت.

اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی
رونوشت:
دفتر مقام معظم رهبری
شهرداری تهران تعاونی مجلس شورای اسلامی
وزارت راه و شهرسازی صندوق بازنشستگی وزارت اطالعات
بنیاد تعاون ناجا بانک ملت
آستان قدس رضوی بانک انصار
وزارت دفاع ارتش جمهوری اسالمی
بنیاد مستضعفان
ستاد اجرایی فرمان حضرت امام
سازمان اوقاف

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار