رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 13 خبر


  • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۵ ذو القعدة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 18 July
اوقات شرعی

  • چهارشنبه 15 فروردین 1397 - 11:06
  • کد خبر : 108877
  • مشاهده : 77 بازدید
  • تیتر دو
  • چاپ خبر : علامه زکزاکی توانایی راه‌رفتن را از دست داده است

یک فعال سیاسی نیجریه‌ای در مصاحبه با تسنیم خبر داد که علامه زکزاکی توانایی راه‌رفتن را از دست داده است.

به گزارش مسیرآنلاین، شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش در حمله 13 دسامبر 2015 نظامیان نیجریه به حسینیه‌ای در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا» در شمال این کشور بازداشت شدند.

در این حمله صدها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی به‌شهادت رسیدند.

دادگاه عالی نیجریه حکم آزادی شیخ زکزاکی و همسرش را صادر کرده است، اما ارتش و دولت این کشور به‌رغم بیماری و ضعف شدید وی، حاضر به اجرای این حکم نیستند.

علامه زکزاکی توانایی راه‌رفتن را از دست داده است

وی در این مصاحبه گفت: آخرین خبرها درباره اوضاع جسمانی آیت الله شیخ زکزاکی حاکی از آن است که اوضاع جسمانی وی بسیار خطرناک بوده و بخش‌هایی از جسم وی از کار افتاده به‌گونه‌ای که وی هم‌اکنون قادر به راه رفتن نیست و به‌کمک عصا می‌تواند راه برود و وضعیت جسمانی وی تا حدی بحرانی شده که حتی به‌راحتی نمی‌تواند صحبت کند.

سلامتی علامه زکزاکی خط قرمز است

یوسف حمزه در ادامه این مصاحبه درباره تلاش‌ها در خصوص آزادی علامه زکزاکی گفت: تلاش‌های فراوانی در این زمینه در حال انجام است. مدتی پیش تلاش شد تا با تعدادی از نمایندگان پارلمان در ابوجا دیداری انجام شود. یک بار حدود 3 ساعت در برابر پارلمان تجمع کردیم و در پایان تعدادی از نمایندگان خارج شدند و با ما صحبت کردند و قول دادند که موضوع علامه زکزاکی را پیگیری کنند اما تا کنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. البته بیش از یک سال است که دادگاه نیجریه دستور آزادی علامه زکزاکی را صادر کرده است اما دولت از اجرای این دستور خودداری می‌کند. در این دیدارها هشدار دادیم که زندگی و سلامتی علامه زکزاکی خط قرمز است و در صورتی که اتفاقی برای وی حادث شود اعتراضات از حالت مسالمت‌آمیز خارج خواهد شد.

تظاهرات متعددی در ابوجا برای آزادی علامه زکزاکی برگزار می‌شود

وی در ادامه افزود: در حال حاضر تظاهرات متعددی در ابوجا برای آزادی علامه زکزاکی برگزار می‌شود. در این راهپیمایی‌ها شعارها و پارچه‌نوشته‌های زیادی دیده می‌شود که خواستار آزادی علامه زکزاکی هستند اما متأسفانه تا کنون هیچ صدایی از دولت نیجریه یا ارتش یا دستگاه‌های امنیتی درباره وجود راهکاری برای آزادی وی یا اعزام علامه به خارج از کشور برای درمان وجود ندارد. پزشکان از درمان وی در داخل کشور ابراز ناامیدی کرده‌اند این در حالی است که یکی از چشمان وی بینایی خود را از دست داده است و توانایی راه رفتن وی نیز به‌شدت تحلیل رفته است.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار