رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • الإثنين ۳ ذو القعدة ۱۴۳۹
  • 2018 Monday 16 July
اوقات شرعی

  • یکشنبه 19 فروردین 1397 - 11:00
  • کد خبر : 109082
  • مشاهده : 84 بازدید
  • اخبار ویژه
  • چاپ خبر : شاهکار تولید بنزین در برابر فاجعه عدم مدیریت مصرف

عدم داشتن برنامه در بخش کنترل مصرف بنزین و عدم توجه به ضرورت این امر، در حالی که ایران در تولید بنزین خودکفا شده و می تواند از این پس ظرفیت های صادرات این فرآورده نفتی را توسعه دهد، ایران را در حین خودکفایی، به واردکننده تبدیل می کند.

به گزارش مسیرآنلاین، دولت در ابتدای خردادماه 94، سهمیه بندی بنزین را حذف و این فرآورده نفتی را تک نرخی کرد. پس از آن رفته رفته استفاده از کارت سوخت شخصی کمرنگ و کمرنگ تر شد و در فضایی که هیچ سیاست کنترلی در بخش مصرف نبود، تنها واکنش دولت به افزایش مصرف بنزین، افزایش واردات آن بود؛ به طوری که در اسفندماه سال 95 واردات بنزین به 34 میلیون لیتر در روز رسید.

دولت که در سال 95 تنها با تکیه بر رشد واردات بنزین، پاسخگوی رشد افسارگسیخته مصرف آن بود، در سال 96 با تغییر در روند مدیریت پالایشگاه ستاره خلیج فارس و اعمال تغییرات راهبردی در نحوه اجرای این پروژه استراتژیک که در تعامل کم نظیر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، مجموعه وزارت نفت و بخش خصوصی محقق شد، بعد از به بهره برداری رساندن کامل فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، فرایند تکمیل بخش های مختلف فاز دوم و سوم این طرح ملی را به منظور خودکفایی کامل در تولید بنزین و ایجاد بسترهای پایدار صادرات این فرآورده استراتژیک نفتی سامان دهی کرد.

در این بین، با تلاش شبانه روزی متخصصان و کارکنان ایرانی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، میزان تولید و مصرف بنزین در ماههای پایانی سال 96 به هم نزدیک شد به طوری که مصرف بنزین در مرز 80 میلیون لیتر و تولید آن در مرز 77 میلیون و 400 هزار لیتر در روز قرار گرفت.

در حالی که پیش بینی رشد 8 تا 9 درصدی مصرف بنزین در سال 97 بدون در نظر گرفتن اعمال هرگونه سیاست کنترل مصرف، از سوی مسئولان وزارت نفت پیش بینی شده، متوسط مصرف بنزین در سال جاری در محدوده 87 میلیون لیتر در روز قرار خواهد گرفت که با افزوده شده تولیدات فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به سبد سوخت کشور در بهار 97، تولید بنزین به مرز 90 میلیون لیتر در روز می رسد.

از یک سو شاهد شاهکار ملی در بخش تولید بنزین هستیم، اما از سوی دیگر هیچ مدیریتی بر مصرف بنزین صورت نمی گیرد. فاجعه رها کردن روند مصرف بنزین در کشور موجب شد تا پیش بینی رشد 6.5 درصدی مصرف این فرآورده نفتی در سال 96 در عمل به رشد 8 درصدی برسد.

دولت به جای اعمال سیاست های کنترل مصرف و در حالی که در مرز خودکفایی بنزین قرار داریم، تصمیم به واردات روزانه 9 میلیون لیتر بنزین در نیمه نخست سال جاری دارد که در صورت افزایش افسارگسیخته مصرف بنزین، واردات پاسخگوی مازاد نیاز داخلی باشد.

به عبارتی عدم داشتن برنامه در بخش کنترل مصرف بنزین و عدم توجه به ضرورت این امر، در حالی که ایران در تولید بنزین خودکفا شده و می تواند از این پس ظرفیت های صادرات این فرآورده نفتی را توسعه دهد، ایران را در حین خودکفایی، به واردکننده تبدیل می کند.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار