رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
  • الأحد ۷ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 19 August
اوقات شرعی

  • دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 - 10:40
  • کد خبر : 109747
  • مشاهده : 105 بازدید
  • تیتر دو
  • چاپ خبر : از «محمود المبحوح تا عصر جاسوسان غزه»

ترور محمود المبحوح در خارج از فلسطین اتفاق افتاد و وجه بین المللی به ترورها داد. بعد از آن نیز ترور فرماندهان بزرگ اتفاق افتاد اما آنچه در همه آنها مشترک بود، نقش پر رنگ جاسوسان در این ترورها بود.

به گزارش مسیرآنلاین، در ادامه مرور ترورهای شخصیت های مقاومت در فلسطین به سال 2010 می رسیم دوره ای که ترورهای رژیم صهیونیستی وجه تازه ای به خود می گیرد. در ترورهایی که در این دوره صورت می گیرد، یک ترور وجه بین المللی پیدا می کند و محمود المبحوح، در دبی به شهادت می رسد. اما دو ترور بعدی با پرواز هواپیماهای رژیم صهیونیستی و شلیک راکت است. در هر دو ترور فرماندهان مقاومت هدف قرار می گیرند اما نکته ای که در این ترورهای آخر باید به آنها بیشتر توجه کرد، پر رنگ شدن نقش جاسوسان رژیم صهیونیستی در ترورها است. اگر جاسوسان رژیم صهیونیستی اخبار دقیق مکان و زمان حرکت شخصیت های مقاومت را به آنها نمی دادند قطعا این ترورها کاملا کور انجام می‌شد. اما اینگونه نشد و تعدد جاسوسان موجب شد، این رژیم به هدف کثیف خود دست یابد. نکته مهم تر این است که پس از این مقاومت به شدت بر دستگیری جاسوسان تمرکز کرد و با دستگیری طیف وسیعی از جاسوسان پس از سال 2010 در نوار غزه، میزان ترورها به شدت کاهش یافت.

محمود المبحوح، مؤسس واحد 101

محمود عبدالرؤوف المبحوح 14 فوریه 1960 در اردوگاه جبالیا در نوار غزه به دنیا آمد. تا ششم ابتدایی بیشتر تحصیل نکرد و به شغل مکانیکی خودرو پرداخت. سال 1986 به اتهام عضویت در حماس و جابه جایی سلاح بازداشت شد و یکسال در زندان به سر برد. سال 1987 در آغاز انتفاضه اول از زندان آزاد شد و با تشکیل شیخ صلاح شحادة- که خود به همراه خانواده اش در سال 2002 ترور شد- واحد 101 را در گردان های القسام تشکیل داد. گردانی که متخصص به دام انداختن و گروگان گیری سربازان رژیم صهیونیستی بود. سال 1988 مبحوح به همراه دو تن از دوستانش دو سرباز ارتش رژیم صهیونیستی به نام های آوی اسپورتس و ایلان سعدون از شهرک جلوس نزدیک عسقلان را به فاصله دو ماه بربایند. هر دو ربایش به کشته شدن دو سرباز ختم شد.

داستان شناسایی مبحوح از این قرار بود که او هنگامی که با اتومبیلی که  ایلان سعدون را ربوده بودند قصد داشت از شرق اردوگاه جبالیا به شهر غزه برود. بنزین اتومبیل وی تمام می شود و مبحوح مجبور می شود توقف کند. در این هنگام یک گشتی ارتش رژیم صهیونیستی که در حال گذر از آن مکان بود باقیمانده های لباس های سرباز صهیونیست و آثار خون را در اتومبیل وی می بیند و از آن زمان مبحوح تحت تعقیب قرار میگیرد. هنگامی که صهیونیست‌ها به منزل وی حمله می برند در حالی که با لباس کارگران کشاورزی در انتظار وی بوده اند دو برادرش را مجروح می کنند. مبحوح با وجود آنکه می دانست تحت تعقیب است برای اطمینان از وضعیت سلامت برادرانش به بیمارستان می رود و هنگامی که از حال آنها مطمئن می شود به سمت مرزهای مصر می‌رود.

مبحوح به همراه یکی از دوستانش، موفق می شوند از مرزهای مصر عبور کنند اما در مصر دستگیر می شوند و 40 روز به زندان می روند. بعد از این مدت بازداشت به لیبی منتقل می شود و از آنجا به سوریه رفته، در آنجا مقیم می شود. سال 1990 دادگاه رژیم صهیونیستی حکم تخریب خانه مبحوح و مصادره زمین های او را به اتهام گروگانگیری سربازان ارتش رژیم صهیونیستی صادر می کند.

براساس اخبار منتشر شده پس از ترور مبحوح، صهیونیست‌ها اعلام کردند وی مسئول خرید سلاح و امور مالی در جنبش حماس بوده است اما این خبر هیچ گاه تأیید یا تکذیب نشد.

ترور در هتل

روز 19 ژانویه 2010 در هتل «البستان» شهر دبی امارات متحده عربی، وی را هدف قرار می دهند. ابتدا با چاقو از پشت به او حمله کرده، پس از آن با شوک الکتریکی وی را به شهادت رساندند. 5 سال بعد از ترور مبحوح شبکه 2 رژیم صهیونیستی یک فیلم مستند را به نمایش گذاشت که در آن شیوه ترور مبحوح را کاملا توضیح می داد. بر اساس اطلاعات ارائه شده در این مستند، 11 نفر از عناصر موساد از جمله دو زن در این عملیات شرکت داشته اند و عملیات تنها 22 دقیقه به طول انجامیده است. اما با این وجود، شواهد به دست آمده نشان می دهند که تیم موساد یکی از عناصر زن خود را با لباس کارمندان هتل با پوشش ارائه صبحانه، مقابل اتاق مبحوح می فرستند. هنگامی که مبحوح در را می گشاید اعضای تیم به سمت در هجوم می برند و به زور وارد اتاق می شوند در همان بدو ورود ضربه ای به پشت سر او وارد می کنند و تلاش می کنند با شکنجه او را بازجویی کنند و این اقدام چند ساعتی به طول انجامیده است. پس از چند ساعت او را رها می کنند. بر روی صورت مبحوح مقداری مواد مخدر پیدا شده که نشان می دهد برای اعتراف گرفتن از او از مخدر نیز استفاده کرده اند.

براساس گفته یوسی میلمن، تحلیلگر صهیونیست، تیم ترور احتمالا با هوپیمای یوزی لَنداو، وزیر وقت امور زیربنایی رژیم صهیونیستی که در آن زمان برای یک کنفرانس محیط زیست در دبی به سر می برد از امارات متحده عربی گریخته اند.

سال 2017 سازمان حقوق بشر عرب در انگلستان اعلام کرد دو نفر از کسانی که در ترور مبحوح شرکت داشته اند، از نیروهای دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان هستند که پس از ترور به اردن گریختند. « الف-ش» 45 ساله از افسران دستگاه امنیت پیشگیرانه و « الف-ح» 35 ساله از افسران اطلاعات کل تشکیلات خودگردان، به درخواست امارات متحده عربی از اردن به دستگاه امنیتی امارات تحویل داده شدند. اما این مؤسسه حقوقی اعلام کرد هیچ اقدامی علیه آنها صورت نگرفته و آنها آزادانه در این کشور عربی به زندگی خود ادامه می دهند. تصاویر فرودگاه دبی نشان می دهند که الف-ح در فرودگاه دبی با یکی از عناصر موساد دیدار می کند. اسناد به دست آمده نشان می دهد این دو نفر به تیم 11 نفره موساد کمک لجستیک کرده اند و مبحوح را به عناصر موساد شناسانده اند.

خانواده مبحوح اعلام کردند مسئولان امارات بسیار مشکوک عمل کرده اند و در هیچ دادگاهی از ما دعوت نکرده اند ضمن آنکه تاکنون هنوز وسایل شخصی مبحوح به آنها تحویل داده نشده است.

احمد الجعبری

احمد الجعبری سال 1960 به دنیا آمد. خانواده اش اصالتا اهل الخلیل در کرانه باختری بودند اما به غزه نقل مکان کرده، در محله قهرمان پرور الشجاعیة سکونت گزیدند. جعبری در ابتدای فعالیت های مبارزاتی اش به جنبش فتح پیوست. سال 1982 به اتهام عضویت در گروه های نظامی جنبش فتح و طراحی عملیات شهادت طلبانه بازداشت. در زندان پس از دوستی با کسانی چون شیخ احمد یاسین، عبدالعزیز الرنتیسی و ابراهیم مقادمه از جنبش فتح جدا شد و به جنبش حماس پیوست.

سازندگی از داخل زندان

او از همان زندان سازندگی را آغاز کرد و در زندان اقدام به برگزاری دوره های امنیتی، نظامی و دینی برای جوانان فلسطینی کرد تا کسانی که علاقمند مبارزه هستند به محض خروج از زندان برای حضور در حماس به ویژه شاخه نظامی آن آمادگی کامل داشته باشند. سال 1996 در حالی از زندان آزاد شد که دو سال قبل از آنها با آزادی وی در جمع اسیرانی که به واسطه قرارداد اسلو آزاد می شدند مخالفت شد. پس از آزادی جمعیت نور را برای سرپرستی خانواده های اسیران و پیگیری پرونده های اسیران تأسیس کرد. سال 1997 به حزب « الخلاص الاسلامی» که توسط حماس تأسیس شد پیوست؛ حزبی که برای فرار از بازداشت های امنیتی دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان به وجود آمده بود.

سال 1998 به اتهام حضور در فعالیت های نظامی، توسط دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان بازداشت شد و دو سال دیگر به زندان رفت. سال 2000 در آغاز انتفاضه دوم آزاد شد و پس از صلاح شحاده و محمد ضیف، نفر سوم گردان های القسام شد. سال 2004 خانه‌اش را با راکت هدف قرار دادند و برادرش محمد و یکی از دوستانش در آن حادثه به شهادت رسیدند. سال 2006 پس از دستگیری گلعاد شالیط، نام الجعبری سر زبان ها افتاد. او را طراح و مجری این عملیات و رئیس ستاد نظامی حماس معرفی کردند. عملیاتی که هیبت و هیمنه صهیونیست ها را خرد کرد.

بنی گانتس، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی دستور ترور جعبری را از داخل اتاقش در ستاد ارتش صادر کرد.

روز 14 نوامبر 2012 هنگامی که با راننده اش در یک اتومبیل در مرکز شهر غزه در حال حرکت بود توسط یک راکت هوا به زمین توسط هواپیماهای رژیم صهیونیستی هدف قرار گرفت و به همراه راننده اش به شهادت رسید. از همان لحظه جنگ جدید غزه آغاز شد. جنگی که به جنگ 8 روزه مشهور شد.

احمد الجعبری یکسال بعد از مبادله گلعاد شالیط به شهادت رسید. مبادله ای که در آن بیش از 1000 اسیر فلسطینی با یک اسیر رژیم صهیونیستی مبادله شدند. جعبری زمانی ترور شد که چند روز قبل از آن امیر قطر همراه همسرش به نوار غزه سفر کرده بود. برخی معتقدند جعبری توسط اتومبیل هایی که امیر قطر به حماس هدیه داده شده بود رد گیری و ترور شد ولی هیچ گاه این خبر تأیید یا تکذیب نشد.

منابع رسانه‌ای رژیم صهیونیستی اعلام کردند، جعبری از سال‌ها قبل هدف اول صهیونیست‌ها بود اما آنچه مانع ترور وی می‌شد، گلعاد شالیط، سرباز گروگان گرفته شده رژیم صهیونیستی بود که در اختیار حماس بود. صهیونیست‌ها مدعی‌اند کار برنامه ریزی برای گروگان گرفتن شالیط و نگهداری و تبادل آن همگی در دست احمد الجعبری بوده است.

رائد العطار، محمد أبو شمالة، محمد برهوم

این 3 نفر از فرماندهان گردان های عزالدین قسام، شاخه نظامی جنبش حماس بودند که در جریان جنگ 51 روزه در سال 2014 هدف راکت های هوا به زمین رژیم صهیونیستی قرار گرفتند.

رائد العطار

رائد صبحی احمد العطار «أبوأیمن» درسال 1974 به دنیا آمد. او در زمان شهادت صاحب دو فرزند بود. او فرمانده واحد کوماندوهای گردان های قسام و در زمان شهادت فرمانده تیپ رفح بود. به همین دلیل صهیونیست ها او را « سر افعی » توصیف کرده بودند و می گفتند او پشت پرده انتقال سلاح به نوار غزه و همچنین دستگیری و نگهداری شالیط قرار داشته است. از این رو یکی از کسانی بود که صهیونیست ها به شدت به دنبال او بودند. او را جانشین احمد الجعبری می دانستند.

رائد العطار با محمد ابوشماله دوقلوهای جهادی بودند که از آغاز فعالیت جهادی در کنار هم مبارزه کرده بودند. او به همراه ابوشماله در عملیاتهای جهادی و دستگیری مزدوران در انتفاضه اول، توسعه زیرساخت های نظامی در انتفاضه دوم، فرماندهی تیپ رفح و عضویت در شورای نظامی کل حضور داشته است. روزنامه یدیعوت پس از شهادت وی نوشت العطار از سال 2006 هدف شاباک بوده است و قریب 9 بار تا آستانه ترور وی نیز رفته‌اند اما با تغییر مکان و لحاظ امور امنیتی از سوی العطار وی را از دست دادند.

محمد ابوشمالة

محمد ابراهیم صلاح ابوشمالة «ابوخلیل» سال 1973 به دنیا آمد. او فرمانده تیپ منطقه جنوبی غزه بود و سال 1991 یکی از اولویت های ترور دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی بود. او 9 ماه در زندان های رژیم صهیونیستی و 3 سال هم در زندان های دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان زندانی بود. او 3 مرتبه از سوء قصد جان سالم به در برد که خطرناک ترین آنها سال 2004 بود که خانه وی را در اردوگاه یبنا محاصره کرده، اقدام به انفجار آن کردند در حالی که وی در خانه بود. یک بار در سال 2003 در حالی که پشت یک لانچر قرار داشت هدف موشک قرار گرفت. خانه او در منطقه شابوره در رفح به دفعات مورد هدف قرار گرفت. او از مؤسسان قسام در منطقه رفح بود و در تمامی جنگ هایی که علیه مقاومت به غزه تحمیل شد، از فرماندهان میدانی بود.

محمد برهوم

محمد حمدان برهوم «ابو اسامة» سال 1969 متولد شد. او سال 1992 تحت تعقیب قرار گرفت و توانست مخفیانه به خارج سفر کند و به کشورهای بسیاری برود. در آغاز انتفاضه دوم در سال 2000 به غزه بازگشت و با همرزمانش رائد العطار و ابوشمالة در مبارزه همراه شد.

عصر روز 21 آگوست 2014 در حالی که قریب 45 روز از جنگ 51 روزه گذشته بود. خبر شهادت این سه فرمانده در رسانه های منتشر شد. روزنامه عبری یدیعوت نوشت این سه نفر برای ابلاغ دستور نظامی به برخی از نیروهای خود به خانه ای در رفح وارد شده‌اند و این اقدام که بدون در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی و وضعیت فوق العاده ایجاد شده بود، فرصت ترور آنها را به صهیونیست‌ها داد. شاباک با آماری که از جاسوسان خود دریافت کرد محل آنها به نیروهای هوایی رژیم صهیونیستی داد و پرتاب بمبی به وزن 2 تن موجب شهادت سه فرمانده شد.

با آنکه در آغاز شهادت این 3 فرمانده، شهادت آنها نوعی تصادف به نظر آمد اما با تحقیقاتی که حماس پس از شهادت این فرماندهان انجام داد، متوجه شد مکان آنها توسط جاسوسان رژیم صهیونیستی به صهیونیست‌ها اطلاع داده شده بود. شهادت این 3 فرمانده موجب شد حماس به طور جدی در پی جاسوسان رژیم صهیونیستی برآید و تحقیقات وسیعی را در نوار غزه انجام دهد. به برکت خون این 3 شهید تعداد زیادی از جاسوسان رژیم صهیونیستی در نوار غزه شناسایی و دستگیر شدند.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار