رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
  • الأحد ۷ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 19 August
اوقات شرعی

  • دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 - 23:10
  • کد خبر : 109797
  • مشاهده : 73 بازدید
  • آخرین اخبار
  • چاپ خبر : “محصولات تراریخته” برای مصرف مستقیم انسانی وارد کشور نمی‌شود

نایب رئیس کمیسیون اصل نود با بیان اینکه اکثریت اعضا کمیسیون اصل ۹۰ و کارشناسان بر برچسب‌گذاری محصولات تراریخته و تفهیم آن برای مردم و مصرف‌کنندگان تاکید کردند، گفت: در حال حاضر محصولات تراریخته برای مصرف مستقیم انسانی وارد نمی‌شود.

به گزارش مسیرآنلاین، محمدرضا امیر حسنخانی درباره جلسه اخیر اعضای کمیسیون اصل نود با کارشناسان و دستگاههای ذیربط درباره محصولات تراریخته اظهار کرد: بعد از درخواست سازمان بازرسی کل کشور و ارجاع نامه آن سازمان، این جلسه با حضور دست‌اندرکاران ذیربط و اعضای کمیسیون اصل نود برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه اعضای علمی مرکز ژنتیک، مرکزی بیوتکنولوژی، مرکز پژوهش‌ها، دانشگاه تهران، سازمان محیط زیست و … حضور یافتند و نظرات کارشناسی خود درباره محصولات تراریخته را ارائه کردند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود با بیان اینکه جلسه نخست کمیسیون اصل نود و کارشناسان ذیربط که با توجه به نامه سازمان بازرسی کشور تشکیل شد، ناتمام ماند، گفت: جلسه دوم برای جمع‌بندی نهایی در رابطه با محصولات تراریخته حدود دو هفته آینده برگزار خواهد شد.

حسنخانی توضیح داد: در جلسه روز گذشته کمیسیون اصل نود و کارشناسان و مسئولان ذیربط، موضوعاتی نظیر برچسب‌گذاری بر روی محصولات تراریخته، حفظ مهندسی این محصولات و اجرای قانون مرتبط با محصولات تراریخته مورد بحث قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر محصولات تراریخته برای مصرف مستقیم انسانی وارد نمی‌شود، گفت: قسمتی از محصولات تراریخته‌ای که وارد کشور می‌شود برای تغذیه دام در نظر گرفته می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود خاطرنشان کرد: طبق نظر اکثریت شرکت‌کنندگان، عرضه محصولات تراریخته باید با برچسب انجام گیرد و مردم نسبت به تراریخته بودن یا تراریخته نبودن آن محصول، آگاه باشند.

حسنخانی افزود: همچنین اکثریت اعضای جلسه روز گذشته تاکید داشتند که فناوری و مهندسی تراریخته‌ها را نباید از دست دهیم و از سایر کشورها عقب نمانیم و حتماً روی آن فعالیت داشته باشیم.

وی تصریح کرد: قرار بر این شد تا به صورت پایلوت و آزمایشی در زمینه فناوری و مهندسی محصولات تراریخته فعالیت کنیم و این مهم رو به رشد باشد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود تصریح کرد: یکی از بحث‌های جلسه به بررسی قانون و آیین نامه مرتبط با محصولات تراریخته‌ مربوط بود؛ یعنی اگر قانون یا آیین نامه اشکال دارد آن را اصلاح کنیم چرا که قانون مصوب شده هنوز اجرا نشده است و تاکید ما هم بر اجرای آن خواهد بود.

به گفته حسنخانی، هیچ یک از اعضای جلسه مخالفت یا موافقت خود با محصولات تراریخته را اعلام نکردند چرا که اگر بخواهیم در مورد محصولات تراریخته به صورت رسمی و گسترده‌تر فعالیت کنیم، نیاز به کار و تحقیق بیشتر دارد.

وی افزود: اما همه اعضای جلسه به‌صورت اکثریت موافق این بودند که دانشگاه و مرکز ژنتیک کشور، روی محصولات تراریخته فعالیت کنند و حتی یک بخش را به‌صورت پایلوت اجرایی کنند تا این فناوری از بین نرود.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود در مورد اینکه بسیاری از کشورهای جهان مصرف یا تولید محصولات تراریخته را منع کرده‌اند، گفت: بسیاری از کشورها تولید و مصرف محصولات تراریخته را قطع کرده‌اند اما ما باید علم لازم در این خصوص را داشته باشیم.

حسنخانی تاکید کرد: اما باید برای مصرف محصولات تراریخته در کشور  آزمایش‌های بیشتری را مدنظر قرار دهیم و باید علم مرتبط با تولید محصولات تراریخته را داشته باشیم اما در جلسه روز گذشته هیچ یک از حاضران در خصوص مصرف این محصولات نظر خاصی ارائه نکردند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود به نامه سازمان بازرسی کل کشور که مبنای این جلسه بود اشاره کرد و گفت: چندی قبل سازمان بازرسی کل کشور گزارشی مبنی بر عدم اجرای قانون در مورد محصولات تراریخته ارائه داد که این جلسه نیز بر همین مبنا تشکیل شد.

حسنخانی تصریح کرد: به عنوان نمونه اگر غذای دام به‌صورت تراریخته می‌آید هم باید برچسب لازم را داشته باشد و تراریخته بودن آن مشخص شود که در اصل این اشکالات قانونی یا آیین نامه‌ای باید رفع شود.

وی اظهار کرد: قاعدتاً قانون ذکر شده مورد توجه قرار نگرفته است و قرار بر این شد اگر آیین نامه یا قانون اشکالی دارد اصلاح شود تا کارهای اجرایی به خوبی صورت گیرد.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار