رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 9 خبر


  • چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۳ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 15 August
اوقات شرعی

  • سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 - 22:42
  • کد خبر : 110498
  • مشاهده : 117 بازدید
  • اخبار ویژه
  • چاپ خبر : رویترز: ترامپ از برجام خارج می‌شود اما تحریم‌ها را تا شش ماه اعمال نمی‌کند

رویترز به نقل از مقامات کنگره خبر داد که رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج می‌شود اما تحریم‌ها را تا شش ماه اعمال نخواهد کرد.

به گزارش مسیرآنلاین، به نقل از رویترز،  مقامات کنگره‌ای اعلام کردند که “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج می‌شود اما تحریم‌ها را تا شش ماه اعمال نخواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز خبر داد در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود درباره توافق هسته‌ای ایران را حتی از بسیاری از کارکنان کاخ سفید پنهان نگاه داشته است به احتمال بسیار از توافق خارج شده و تحریم‌ها را مجددا علیه تهران اعمال خواهد کرد اما به شرکت‌هایی که هم اکنون با ایران در حال تجارت هستند 6 ماه فرصت خواهد داد تا به تدریج حجم تجارت با ایران را کاهش دهند.

رئیس جمهور آمریکا امروز (سه شنبه) می خواهد درباره برجام و تحریم‌های در حال تعلیق علیه ایران تصمیم گیری کند. برخی دیپلمات ها و مقامات اروپایی معتقدند که ترامپ در این تصمیم گیری خود توجهی به اعتراضات اروپاییان نخواهد کرد.

ترامپ روز گذشته اعلام کرد که فردا تصمیم نهایی خود درباره برجام را اعلام می کند. البته ترامپ هیچ گونه علامت و شواهدی که چگونه در این باره تصمیم خواهد گرفت را نشان نداده است. اما دیپلمات ها و مقامات اروپایی انتظار خروج ترامپ از برجام را دارند.

البته ترامپ همچنان تا یکشنبه هفته آینده زمان داشت تا در این باره تصمیم گیری کند. این مسئله قابل تصور است که ترامپ اقدامات تنبیهی مربوطه را از نو علیه ایران تصویب کند، بدون اینکه رسما خروج از برجام را اعلام کند. اما اعمال مجدد تحریم های تعلیقی علیه ایران عملا ضربه سختی به این توافقی است که مذاکرات سختی درباره آن انجام شده و احتمالا به مفهوم پایان آن خواهد بود.

مقامات و دیپلمات های اروپایی انتظار دارند که ترامپ بدون توجه به اعتراضات اروپاییان از برجام خارج شود. یک دیپلمات اروپایی در این باره اظهار داشته است که ” این نظر در سفارتخانه های خارجی غالب است.”

به گفته این دیپلمات اروپایی “احتمالا همچنان شانسی برای بقای این توافق وجود دارد، اما این شانس بسیار کم است.”

یک مقام فرانسوی هم در این باره گفته است: ” امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بعد از دیدار اخیر خود در ماه آوریل با ترامپ با این اعتقاد واشنگتن را ترک کرد که تصمیمی منفی (درباره برجام) گرفته خواهد شد.”

وی افزود: “ما بیشتر خود را برای سناریوی بازگشت کامل و یا جزئی از این توافق آماده کرده ایم تا اینکه ایالت متحده این توافق را حفظ کند.”

امانوئل ماکرون در دیدار خود با ترامپ برای حفظ برجام و توافق تکمیلی در این باره تبلیغ کرده بود. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم روز گذشته در دیدار با همتای فرانسوی خود در برلین برای حفظ برجام تبلیغ کرده و درباره تشدید درگیری ها در صورت شکست برجام هشدار داده بود.

“بوریس جانسون”، وزیر امور خارجه انگلیس هم روز دوشنبه در واشنگتن مذاکراتی را با نمایندگان کنگره و دولت در آمریکا انجام داد.

در هر حال کشورهای اروپایی در روزهای گذشته با انرژی بالا تلاش کردند تا ترامپ را برای ماندن در برجام متقاعد کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار