رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 9 خبر


  • چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۳ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 15 August
اوقات شرعی

  • شنبه 22 اردیبهشت 1397 - 12:17
  • کد خبر : 110599
  • مشاهده : 81 بازدید
  • آخرین اخبار
  • چاپ خبر : اروپا می‌تواند برجام را نجات دهد؟ / زارعی: ادامه دادن برجام با اروپا خوش خیالی است/ زیباکلام: آتش زدن برجام بازی در زمین ترامپ بود

در گفت وگو با دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و همچنین علی اصغر زارعی نماینده پشین مجلس شورای اسلامی تبعات خروج آمریکا از برجام و ادامه دادن برجام با اروپا را مورد بررسی قرار داده ایم.

به گزارش مسیرآنلاین، ترامپ سه شنبه شب در سخنانی خروج آمریکا از برجام را به صورت رسمی اعلام کرد. اتفاقی که از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا قابل پیشی بینی بود و  از زمان مناظرات انتخاباتی خود با هیلاری کلینتون مخالف خود با برجام را آشکار کرده بود. ترامپ در اظهار نظری گفته بود «برجام بدترین توافق تاریخ آمریکا است»

در مقابل چند ساعت بعد از سخنرانی ترامپ حسن روحانی در تلویزیون حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت. روحانی با بیان این که اقدام ترامپ نشان داد دولت آمریکا به هیچ تعهد بین المللی پابند نیست اعلام کرد «به وزارت خارجه دستور دادم با طرف اروپایی مذاکره کند اگر آن‌ها مایل به ادامه دادن برجام باشند ایران برجام را ادامه خواهد داد، اما اگر آن‌ها برجام را ادامه ندهند در گفت: وگوی دیگری تصمیم نظام را به اطلاع مردم خواهم رساند.»

خروج آمریکا از برجام در حالی اتفاق افتاده است  که در جریان مذاکرات هسته‌ای که منجر به برجام شد و  روحانی و تحلیل گران نزدیک به دولت او مذاکره با آمریکا را راه حل تمام مشکلات کشور بیان می‌کردند رهبر انقلاب در سخنرانی‌های مختلف خود بر غیر قابل اعتماد بود آمریکا و این که با مذاکره با آمریکا مشکلات کشور قابل حل نیست تاکید کرده یودند.

در گفت: وگو با دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و همچنین علی اصغر زارعی نماینده پیشین مجلس  تبعات خروج آمریکا از برجام و ادامه دادن برجام با اروپا را مورد بررسی قرار داده ایم.

برجام یک تعهد تحمیلی به نظام بود

علی اصغر زارعی نماینده پشین مجلس هم در مورد خروج آمریکا از برجام در گفت: وگو با «فردا» با بیان این که برجام یک تعهد تحمیلی به نظام و مسئولان کشور بود گفت: مقام معظم رهبری به عنوان مسئول نظام با برجام مخالف بودند، اما برای اثبات حسن نیت ایران به دنیا و این که به مردم جهان ثابت شود ایران اهل گفت: وگو هست این مذاکرات را پذیرفتند تا حقانیت ملت ایران و منافع ملی کشورمان  برای جهانیان آشکار شود. رهبری برای مذاکرات چارچوبی مطرح کردند که خیلی از سوی دولت رعایت نشد و رهبری آن را خسارت محض نامید و فرمودند: نباید به دشمن اعتماد کنیم، اما متاسفانه دیدیم دولت محترم  به مذاکره بیش از حد مجار بها داد و فکر کرد حل مشکلات در گرو مذاکره است و خوشبینی‌هایی نسبت به آمریکایی‌ها از خود بروز داد و امروز می‌بینیم ترامپ بر خلاف تمام موازین بین المللی و گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی از برجام خارج شد این یعنی آمریکا به هیچ تعهدی پایبند نیست.

رهبری با برجام مخالف بود اما آن را پذیرفت/ ادامه دادن برجام با اروپا خوش خیالی است/ زیباکلام: آتش زدن برجام بازی در زمین ترامپ بود
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا حاصل لابی‌های صهیونیست‌ها در آمریکا است و خیلی جای تعجب ندارد که ترامپ منافع آن‌ها را دنبال کند. در واقع ترامپ نه تعهدی به قراداد‌ها و اصول حقوق بین الملل دارد و نه به فکر مردم آمریکا است. او تنها به فکر لابی‌های صهیونیستی و اسلحه سازی در آمریکا است.

ادامه دادن برجام با اروپا خوش خیالی است

زارعی در مورد ادامه دادن برجام با کشور‌های اروپایی بدون حضور آمریکا هم معتقد است: به نظرم من ادامه دادن برجام با اروپا خوش خیالی است و من معتقد هستم که  این هم یک تله است که نباید گرفتار آن شویم. اروپایی‌ها هیچ همراهی با ما ندارند بلکه به دنبال استفاده حداکثری از منافع اقتصادی برجام و تسخیر بازار‌های ما هستند و بعد از این که منافع خود را از ایران به دست آوردند قطعا با آمریکا همراهی خواهند کرد. به نظر من ما باید امید مان را از برجام قطع کنیم و به توانمندی‌های داخلی خودمان توجه بیشتری کنیم چرا که اروپا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

آتش زدن برجام بازی در زمین ترامپ بود

اما دکتر صادق زیبا کلام در تحلیل خروج آمریکا از برجام در گفت وگو با «فردا» با بیان این که جریانات تندرو در آمریکا و ایران از ابتدا مخالف برجام بودند گفت: تندرو‌های ایران که به دلواپسان مشهور هستند از همان ابتدای مذاکرات می‌گفتند که با مذاکرات مخالف هستند. در آمریکا هم جریانات تندرو در حزب جمهوری خواه و لابی‌های اسرائیل و خود اسرائیل به شدت مخالف توافق هسته‌ای بودند؛ بنابراین با یپروزی که در انتخابات ریاست جمهوری امریکا به دست آوردند و حاکمیت آمریکا به دست جریان تندرو افتاد که در نهایت جریان تندرو با استفاده از این فرصت برجام را متوقف ساخت. تندرو‌های خودمان هم  از این اقدام استقبال کردند و برجام و پرچم آمریکا را در مجلس به آتش کشیدند و یک دسته گل عالی برای ترامپ، پادشاه عربستان و نتانیاهو فرستادند.

برجام با اروپا آرای یا نه؟
زیبا کلام در مورد آتش زدن برجام در مجلس هم معتقد است: من معتقدم آتش زدن برجام به نفع آمریکایی‌ها و بازی در زمین ترامپ است. شما ببینید  آتش زدن برجام در صدر رسانه‌های آمریکایی قرار گرفته است و به نظر من آب ریختن در آسیاب ترامپ و لابی اسرائیل بود. نمایندگان مجلس ما به جای خوشیتن داری کردن و سعی بر این که راهی یپدا کنند تا جریانات معتدل در آمریکا و اروپا را با ایران همراه کنند کاری کردند که به نفع ترامپ تمام می‌شود. کار ذالنور و دیگر نمایندگان مجلس کمک به ترامپ بود.

تندرو‌های آمریکایی به دنبال براندازی نظام هستند

استاد دانشگاه تهران در مورد دلیل ناراحتی تندرو‌های آمریکا از برجام هم بیان کرد: عرض کردم تمام جریانات معتدل و میانه رو چه در آمریکا و چه حتی در خود اسرائیل و مخصوصا در اروپا از برجام حمایت می‌کنند، ولی جریانات تندرو در آمریکا، عربستان و اسرائیل به چیزی کمتر از براندازی نظام رضایت نمی‌دهند و معلوم بود برجام را تحمل نخواهند کرد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه اروپا برجام را ادامه خواهد داد و ادامه دادن اروپا در برجام بستگی به سیاست‌های ما دارد که آیا اروپا را در طرف خودمان حفظ خواهیم کرد یا با اقدامات تندی مثل اتفاقی که در مجلس افتاد  اروپا را به بغل ترامپ هل خواهیم داد. در مورد اینکه اگر اروپا از برجام خارج شود چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: اگر اروپا از برجام خارج شود ما متاسفانه به سال‌های 90 و 91 برخواهیم گشت و تحریم‌های گسترده علیه ما اعمال خواهند شد؛ تحریم‌های همانند آن‌ها سال‌ها که هنوز هم کشور نتوانسته از زیر بار آن‌ها کمر راست کند.

منبع: فردا

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار