رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 13 خبر


  • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۵ ذو القعدة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 18 July
اوقات شرعی

  • دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 - 10:50
  • کد خبر : 110698
  • مشاهده : 82 بازدید
  • اخبار ویژه
  • چاپ خبر : پیام ایران واضح است: یا توافق یا بازگشت برنامه هسته‌ای

اتخاذ این تصمیم نیز می تواند به عنوان یک راه برای حملات علیه ایالات متحده و متحدان ما به کار رود زیرا این روایت را تقویت می کند که ایالات متحده شرور و غیر قابل اعتماد است.

به گزارش مسیرآنلاین، سی ان ان در گزارشی به تهدید‌های پیش روی آمریکا در هفته آینده پرداخته و با عنوان کردن چند مساله نوشته است که ترامپ باید در مورد این مسائل تصمیم گیری کند. نویشنده در بخشی از گزارش به موضوع ایران اشاره کرده و در بخش دوم نیز به موضوع باز شدن سفارت آمریکا در اورشلیم. بخش‌هایی از این گزارش در ادامه خواهد آمد. لازم به ذکر است که انتشار این مطلب به معنای تایید همه محتوای آن نیست و صرفا به دلیل آگاهی بخشی نسبت به راهبرد‌های آمریکا در مقابله با ایران خدمت خوانندگان محترم ارائه خواهد شد:
هر هفته، نگاهی اجمالی به موضوعاتی می‌کنم که احتمالا به عنوان ارزیابی‌های اطلاعاتی روی میز رئیس جمهور ایالات متحده قرار خواهد گرفت.. براساس گزارش روزانه رییس جمهور، یا PDB که رئیس اطلاعات داخلی تقریبا روزانه برای رئیس جمهور تهیه می‌کند، من بر موضوعات و مسائلی تکیه می‌کنه که رئیس جمهور باید در موردشان تمرکز کند و تصمیم آگاهانه بگیرد.

پس از تصمیم گیری برای خروج از برجام ما همچنان به ارزیابی عملکرد احتمالی ایران در چند حوزه از جمله این که احساس می‌کند بهترین زمان برای بازگرداندن برنامه هسته‌ای خود است باید تمرکز کنیم.. در این دوره ایران به برای این راهبرد خود به حمایت داخلی و خارجی نیاز دارد که با استفاده از راه‌های زیر آن‌ها را به دست خواهد آورد:

آتش زدن پرچم آمریکا

پس از خروج از برجام تصاویری از تندرو‌ها پخش شد که پرچم‌های آمریکا را می‌سوزاندند، اما  در هفته‌های آتی نیز ایران پر می‌شود از تجمع علیه آمریکا. ایران تلاش خواهد کرد تا تمام توجه‌ها را به سوی این کار آمریکا جلب کند.

هر لفاظی تنش زا در مقطع کنونی توسط ایالات متحده فقط روایت ایران در مورد شما و خواسته‌های آن برای ضدیت با شما را افزایش خواهد داد.

جدا کردن دوستان آمریکا

مانند برخی از موقعیت‌های دیگر، این بار دوستان ما در کنار ما نیستند. متحدان اروپایی ما تلاش زیادی کردند که آمریکا در معامله باقی بماند. پس از خروج آمریکا از توافق، ایران این پیام را تقویت می‌کند که در این شکاف، هیچ مشکلی رخ نداده است (چرا که اروپایی‌ها حضور دارند). به عبارت دیگر، ایران کارت قربانی را بازی خواهد کرد، به ویژه هنگامی که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، روز سه شنبه در بروکسل با امضا کنندگان اروپایی قرارداد دیدار می‌کند. ما احتمالا از اظهارات شدیداللحن احتمالی ایران مطلع هستیم: ایران می‌خواهد پیام واضحی ارسال کند که ریسک عدم انجام توافق بسیار بالاست: اگر اروپایی‌ها از تحریم‌ها کنار نکشند، ایران برنامه هسته‌ای خود را دوباره راه اندازی می‌کند؛ زیرا انگیزه اقتصادی آن برای امضای قرارداد از بین خواهد رفت.

ایران بیکار نمی‌نشیند

ایران از تصمیم ترامپ برای افزایش آتش و خشم علیه ایالات متحده و منافع ما در منطقه استفاده خواهد کرد. ایران دارای نیرو‌های نیابتی در کشور‌هایی نظیر عراق، سوریه، لبنان و یمن است و حتی اسرائیل در هفته گذشته اعلام کرده که از پایگاه‌های سوریه آن را هدف قرار داده است. اسرائیل ما را به بیرون آمدن از این معامله تشویق کرد. اتخاذ این تصمیم نیز می‌تواند به عنوان یک راه برای حملات علیه ایالات متحده و متحدان ما به کار رود، زیرا این روایت را تقویت می‌کند که ایالات متحده شرور و غیر قابل اعتماد است.

سفارت آمریکا در اورشلیم و احتمال شورش مجدد

همانطور که ما امروز برای باز کردن سفارت ایالات متحده در اورشلیم آماده می‌شویم، به طور مداوم چندین تهدید  که بر وضعیت موجود تاثیر می‌گذارد را باید رصد کنیم. ما باید افزایش سطح تهدید در سطوح مختلف را در نظر بگیریم. دشمنان ما در منطقه ممکن است از ورود سفارت به عنوان یک دلیل برای اقدام علیه ایالات متحده و منافع ما استفاده کنند.

در داخل اسرائیل نیز نقاط عطف بزرگی وجود دارد. همانطور که قبل از این مطرح کرده ام، روزی که سفارت شروع به کار می‌کند، روز نیکبت یا همان روزی است که تعداد زیادی از فلسطینی‌ها و دیگران به آن می‌گویند فاجعه. ما در طی تظاهرات‌های گذشته در روز نکبت شاهد درگیری‌های میان فلسطینی‌ها و نیرو‌های امنیتی اسرائیل بوده ایم و در این سال بعضی از رهبران فلسطین نیز از قبل در مورد باز شدن سفارت در این روز هشدار داده اند.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار