رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 9 خبر


  • چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۳ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 15 August
اوقات شرعی

  • دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 - 10:43
  • کد خبر : 110689
  • مشاهده : 68 بازدید
  • تیتر یک
  • چاپ خبر : کردستان در بحران، مناطق عرب‌نشین در ابهام؛ در عراق چه می‌گذرد؟

بامداد امروز نیز مسلحین وابسته به حزب اتحادیه میهنی کردستان به دفتر جنبش گوران در شهر سلیمانیه و منطقه «تل زرکته» حماه کردند.

به گزارش مسیرآنلاین، انتخابات عراق در شرایطی به پایان رسید که این کشور هنوز روی آرامش را ندیده است. در روز انتخابات گزارش‌های پراکنده‌ای از نقض قانون و حتی اخلال در برگزاری انتخابات گزارش می‌شد و حالا با پایان رأی‌گیری، درگیری‌ها گسترده گزارش می‌شود.

به گزارش سرویس بین الملل فردا، حوزه‌های رأی‌گیری در عراق بر پایه تقسیم‌بندی استانی توزیع می‌شود. به عبارت دیگر حوزه‌های انتخاباتی استانی می‌باشد. از میان ۳۲۸ کرسی نمایندگی پارلمان، هشت کرسی به اقلیت‌های دینی اختصاص می‌یابد به این ترتیب که ۵ کرسی در اختیار مسیحی‌ها و یک کرسی برای هر یک از آئین‌های صابئی، ایزدی و شبک در نظر گرفته می‌شود. اما ۳۲۰ کرسی دیگر به نسبت‌های مختلف در استان‌ها تقسیم می‌شود که بغداد با ۷۱ نماینده و استان المثنی (به مرکزیت سماوه) با ۷ نماینده به ترتیب بیش‌ترین و کم‌ترین سهمیه را دارند.

درگیری و تیراندازی در کردستان عراق؛ انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد نتایج انتخابات
مشارکت بسیار پایین در انتخابات در کنار ناآرامی‌ها و نگرانی از تقلب، چالش‌های پساانتخاباتی عراق هستند.

در شمارش آراء انتخابات عراق نقش اصلی را استانداری‌ها ایفا می‌کنند. استانداری‌ها با شمارش آراء هر صندوق و تجمیع ان در شهرستان، نتایج را به مرکز استان می‌فرستند و در مرکز استان با نمایندگان ستاد اجرایی انتخابات برای اعلام نتیجه نهایی استان هماهنگی می‌کنند. به عبارت دیگر، هیئت اجرایی انتخابات (نمایندگان دولت مرکزی) تا قبل از تجمیع نتایج هر شهرستان و ارسال نتایج به مرکز استان، نقشی در شمارش آراء ندارند! همین موضوع باعث می‌شود اختلاف در اعلام نتایج بالا بگیرد.

همین موضوع، شب گذشته مردم استان‌های کرکوک و سلیمانیه عراق را به خیابان کشاند. استانداری این دو استان در اختیار «اتحادیه میهنی کردستان» می‌باشد و آن‌ها نتایج شهرستان‌ها را به صورتی اعلام کردند که مردم خشمگین به خیابان‌ها بریزند! به عنوان نمونه شهر ترکمان‌نشین «داقوق» را می‌توان مثال زد که اکثریت قاطع آنان ترکمان می‌باشند؛ اما استانداری اعلام کرده در این شهرستان لیست انتخاباتی اتحادیه میهنی کردستان رأی اول را کسب کرده است!

درگیری و تیراندازی در کردستان عراق؛ انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد نتایج انتخابات

در استان‌های سلیمانیه و کرکوک، وضعیت امنیتی بسیار بد گزارش می‌شود. در کرکوک، استانداری صبح دیروز به بهانه برگزاری انتخابات، مقررات امنیتی سفت و سختی را ایجاد و رفت و آمد شهروندان در بین شهرها را ممنوع کرد! امروز نیز در پی اعتراضات، «راکان الجبوری» استاندار عرب منصوب بغداد در کرکوک اعلام کرد شخصا دستور داده تا صندوق‌های شهرستان‌ها برای بررسی به بغداد ارسال شود! با این حال این خبر از سوی منابع اتحادیه میهنی در استانداری تکذیب شده است.

در استان سلیمانیه، در پی تجمع مردمی بزرگ معترضان به تقلب و حمله مسلحانه عوامل مسلح حزب اتحادیه میهنی به معترضان، تنش در شهرهای مختلف بالا گرفته است. برخی مسلحان ناشناس به دفاتر «ائتلاف دموکراسی و عدالت» به رهبری برهم صالح در سلیمانیه حمله کرده و این دفتر را به آتش کشیدند. آن‌ها همچنین تلاش کردند دفتر شبکه تلویزیونی «خندان» وابسته به برهم صالح را تصرف کنند که با مقاومت نگهبانان و محافظین دفتر، نیروهای امنیتی وابسته به حکومت محلی به صحنه آمده و مهاجمین را پراکنده کردند.

درگیری و تیراندازی در کردستان عراق؛ انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد نتایج انتخابات
عوامل مسلح وابسته به اتحادیه میهنی به دفاتر حزب گوران (تغییر) در سلیمانیه حمله کردند.

این در حالی است که بامداد امروز نیز مسلحین وابسته به حزب اتحادیه میهنی کردستان به دفتر جنبش گوران در شهر سلیمانیه و منطقه «تل زرکته» حماه کردند. جنبش گوران با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تصریح بر این نکته که مهاجمین وابسته به اتحادیه میهنی بودند، نوشت: «مقبره نوشیروان مصطفی، مؤسس این حزب در دفتر تل زرکته قرار دارد که عوامل مسلح وابسته به لاهور شیخ جنگی به آن حمله کردند.»

در واکنش به این حمله، نیچروان بارزانی نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان با صدور بیانیه‌ای خواستار توقف حملات مسلحانه به دفاتر احزاب سیاسی و برقراری امنیت در سلیمانیه شد. ااین مقام عالیتربه حزب دموکرات، در ادامه با موضعی دو پهلو سعی کرد احزاب سیاسی منتقد را متهم سازد! او با ابراز تأسف از رخدادهای شب گذشته، از احزاب سیاسی خواست اعتراضات خود را از مجاری قانونی و کمیته مستقر در اربیل دنبال کنند تا امنیت جامعه حفظ شود!

درگیری و تیراندازی در کردستان عراق؛ انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد نتایج انتخابات
نچیروان بارزانی، نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان در موضعی دو پهلو، سعی کرد احزاب رقیب دو حزب پدرخوانده را متهم اصلی ناآرامی‌ها وانمود کند.

در همین حال، چهار حزب کردی خواستار بازشماری آراء توسط کمیته نمایندگان احزاب و با نظارت دولت مرکزی شده‌اند! چهار حزب «جنبش گوران (تغییر)»، «ائتلاف دموکراسی و عدالت»، «جماعت اسلامی کردستان» و «اتحاد اسلامی کردستان» با صدور بیانیه مشترکی اعلام کردند نه‌تنها در شمارش آراء بلکه در حین برگزاری انتخابات نیز تخلف‌های بزرگی از سوی دو حزب پدرخوانده (حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان) صورت گرفته و مطالبه اصلی آنان برگزاری مجدد انتخابات است! علی حمه صالح از نمایندگان پارلمان کردستان با تأیید این اخبار گفت: «اگر بغداد آمادگی بررسی پرونده را داشته باشد، ما می‌توانیم اسنادی را ارائه دهیم که ثابت می‌کند تقلب به شکل سازمان یافته برای تغییر نتایج انتخابات توسط دو حزب پدرخوانده صورت گرفت.»

درگیری و تیراندازی در کردستان عراق؛ انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد نتایج انتخابات
چهار حزب اقلیم کردستان عراق، خواستار ورود بغداد به بحران برای برگزاری مجدد انتخابات یا بازشماری آن توسط دولت مرکزی عراق شدند!

این در حالی است که قباد طالبانی، نائب رئیس حکومت محلی اقلیم کردستان عراق و عالی‌ترین مقام اتحادیه میهنی در اربیل، در مصاحبه مطبوعاتی خود با ابراز مسرت از نتایج به دست آمده در انتخابات پارلمان گفت: «ما این نتیجه را پیش‌بینی می‌کردیم. هر حزب سیاسی که نسبت به نتایج تردید دارد، می‌تواند به کمیته مستقل بررسی نتایج شکایت کند. این نتیجه برای ما و حزب دموکرات بسیار عالی بود.»

درگیری و تیراندازی در کردستان عراق؛ انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد نتایج انتخابات
افراد ناشناس به دفاتر  «ائتلاف دموکراسی و عدالت» به رهبری برهم صالح در سلیمانیه حمله کرده و این دفتر را به آتش کشیدند.

وضعیت استان کرکوک نیز ناآرام توصیف می‌شود. علاوه بر ترکمان‌ها که در شهر‌های «داقوق» و «تازه خورماتو» در اعرتاض به نتایج انتخابات تحصن کرده‌اند، هواداران ائتلاف «فتح» نیز در شهر کرکوک در اعتراض به تقلب‌های سازمان‌یافته از سوی اتحادیه میهنی تجمع کرده‌اند.

در واکنش به وضعیت ناآرام استان‌های کرکوک و سلیمانیه، حیدر العبادی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای ضمن تأیید ناآرامی‌ها از نیروهای امنیتی وابسته به دولت مرکزی خواست تا به سرعت ورود کرده و امنیت و ثبات را در شهرهای مختلف عراق برقرار کنند. در بخش دیگری از این بیانیه اعلام شده که دفتر نخست وزیری آمادگی دارد تا با همکاری قوای سه گانه، یک کمیته بررسی نتایج انتخابات در این دو استان تشکیل دهد.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که در استان‌های عرب‌نشین عراق نیز بیم و امید بسیار بالا گزارش می‌شود. در حالی که مشارکت در انتخابات به پایین‌ترین سطح خود رسیده است، انتشار اخبار ضد و نقیض و پراکنده از نتایج نشان می‌دهد ابهامات زیادی در مورد شمارش آراء در این مناطق وجود دارد!

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار