رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 9 خبر


  • چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۳ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 15 August
اوقات شرعی

  • چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 17:15
  • کد خبر : 110751
  • مشاهده : 30 بازدید
  • آخرین اخبار
  • چاپ خبر : بررسی تیزرهای «خندوانه» و «ماه عسل»

تیزر خندوانه شلوغ و پر هیاهو بود اما تقریبا ربطی به برنامه نداشت و چیزی از آن به مخاطب معرفی نکرد. عدم حضور جناب خان در این تیزر نیز یکی از نقاط ضعف آن است اما در مجموع برای مخاطب تلویزیون، تیزر جذابی است و قلابش را به درستی گیر انداخته است.

به گزارش مسیرآنلاین، امشب فصل پنجم برنامه خندوانه در آستانه ماه رمضان آغاز خواهد شد. جدیدترین سری ماه عسل نیز به عنوان برنامه همیشگی تلویزیون در ماه مبارک رمضان از شبکه سه پخش خواهد شد. سال گذشته نیز حواشی پیرامون تفاوت رویکرد این دو برنامه ایجاد شد؛ اینکه مدیران تلویزیون به دنبال دسته بندی مخاطبین صدا و سیما هستند و قصد دارند مخاطبینی را که تمایلی به تماشای ماه عسل و فضای حزن اندود آن ندارند، به سمت برنامه سرخوش خندوانه سوق دهند.

رامبدِ خلاق اما بی ربط ؛ علیخانیِ تکراری و تک بعدی + فیلم / خندوانه بهتر از قبل و ماه عسل همان همیشگی

جدای از اینکه تنوع در رویکرد برنامه های تلویزیون یکی از الزامات برنامه سازی است، می توان گفت با توجه به میزان انرژی تولیدکنندگان برنامه خندوانه، این برنامه موفق شده تعداد زیادی مخاطب را پای تلویزیون بنشاند. حضور جناب خان در فصل جدید این برنامه نیز بدون شک بر مخاطبان آن خواهد افزود.

توجه سازندگان یک برنامه تولیدی به تیزر تبلیغاتی آن یکی از مهمترین وظایف برنامه سازان تلویزیون است. در این تیزرها معمولا عوامل برنامه به طور ویژه مجری آن معرفی می شوند و با توجه به رویکرد آن برنامه، قسمت های مختلف آن به مخاطب معرفی می شود.

در هفته جاری تیزر این دو برنامه تلویزیونی منتشر شد. تیزر خندوانه با توجه به حضور رامبد جوان به عنوان یک کارگردان سینمای کاربلد و آشنا به تکنیک و ژانر، بسیار خلاقانه و جذاب بود. این تیزر تقریبا تمامی عوامل برنامه را معرفی کرد و پر از موقعیت های مختلف بود. رامبد جوان در ساخت این تیزر از تیزرهای تبلیغاتی فیلم های اکشن پلیسی و نوآر استفاده کرد. در بخشی از آن نیز به مسائل زرد حاشیه ای زندگی شخصی اش نیز کنایه ای زد و خودش را در یک سمت میز غذای رستوران نمایش داد و سعی کرد به طرف مقابل بگوید: دیگر آن رامبد سابق نیست.

تیزر خندوانه شلوغ و پر هیاهو بود اما تقریبا ربطی به برنامه نداشت و چیزی از آن به مخاطب معرفی نکرد. عدم حضور جناب خان در این تیزر نیز یکی از نقاط ضعف آن است اما در مجموع برای مخاطب تلویزیون، تیزر جذابی است و قلابش را به درستی گیر انداخته است.

تیزر فصل جدید ماه عسل، ناامیدکننده است. با دیدن آن شاید به نظر برسد تولیدکنندگان ماه عسل قصد ندارند تلاشی برای جذب مخاطب کنند و صرفا برای رفع تکلیف دست به برنامه سازی می زنند. تمرکز روی یک صندلی که در چند موقعیت مختلف قرار دارد با پس زمینه آهنگ تیتراژ فصل گذشته با صدای محمد علیزاده که صرفا نشان می دهد میهمان برنامه قرار است یکی از مردم عادی جامعه باشد، چه چیز جدیدی به مخاطب معرفی می کند؟

وجود یک صندوق صدقات کمیته امداد با چینشی نامتناسب نیز در پس زمینه اولین تصویر این تیزر به نوعی حامی این برنامه را معرفی می کند که البته نیازی به آن نیست. اتفاقی که به درستی در تیزر خندوانه اشاره ای به آن نشده است.

خلاقیت در برنامه سازی و آیتم های متنوع را می توان در کنار تسلط مجری به موضوع، مهمترین عوامل موفقیت یک برنامه تلویزیونی دانست و صرف یک تیزر عاملی برای قضاوت درباره برنامه نیست. باید منتظر ماند و دید کدام یک از این برنامه ها می توانند موفق تر از سال قبل تولید شوند.

منبع: فردا

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار