رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
  • الأحد ۷ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 19 August
اوقات شرعی

  • چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 23:21
  • کد خبر : 110767
  • مشاهده : 43 بازدید
  • آخرین اخبار
  • چاپ خبر : تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام» +تصاویر

تحولات مرتبط با موضوع هسته ای ایران و به عبارت دیگر خروج آمریکا از این توافق و تکاپوی ایران و اروپا برای چگونگی حفظ توافق، مهم‌ترین عناوین رسانه‌های عربی در پوشش اخبار مربوط به ایران است.

به گزارش مسیرآنلاین، در این میان برخی رسانه‌ها با جهت‌گیری خاص در تلاش برای القای این موضوع هستند که ایران برای حفظ توافق هسته‌ای کار به جایی نمی‌برد و اروپا نیز برای تحقق چنین هدفی با تنگنا و مشکلات جدی روبرو است.

در همین ارتباط یک روزنامه سعودی از واژه‌هایی مانند “تنگنای هسته‌ای” و “فروپاشی توافق هسته‌ای” استفاده کرد و برخی روزنامه‌های دیگر از جمله اماراتی به برجسته کردن این عنوان اقدام کردند که روسیه حفظ توافق هسته‌ای بدون امتیازدهی ایران را محال می‌داند.

موضوع انتخابات عراق و القای ادعای دخالت ایران در روند انتخابات برای تشکیل دولت هوادار تهران از دیگر محور‌هایی است که از مدتی قبل روزنامه‌های سعودی و اماراتی به آن پرداخته‌اند و در این خصوص مدعی حضور سردار قاسم سلیمانی در بغداد شده‌اند.

اما روزنامه الحیات در مطلبی با عنوان “تهران به سرنوشت هسته‌‍ای بدبین است و اروپا به سخت بودن کار اعتراف کرده است “، نوشت: وزیر خارجه ایران در گفت: وگو‌های روز گذشته در بروکسل بار دیگر از اتحادیه اروپا خواست برای پایبندی به اجرای توافق هسته‌ای تضمین‌هایی به تهران بدهند.

تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام»

به نوشته این روزنامه، این گفت: وگو‌ها همزمان با تشدید فشار‌های تهران و ابراز تردید در نتیجه گفت: وگو‌ها است، زیرا با مذاکرات مجدد بر سر توافق هسته‌ای و برنامه موشکی مخالفت کرده و بار دیگر به ازسرگیری غنی سازی اورانیوم در هر سطحی اشاره کرده است.

این روزنامه مطلب دیگری با این عنوان ادعایی منتشر کرد: “واشنگتن: رئیس بانک مرکزی ایران تروریست است و به حزب الله کمک مالی می‌کند”.

بررسی آینده توافق هسته‌ای بدون مشارکت آمریکا

روزنامه عکاظ عربستان نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: “روسیه: بدون امتیاز دهی ایران.. هسته‌ای فرو می‌پاشد”.

تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام»

این روزنامه در توضیح این عنوان نوشت: دیپلماسی اروپایی در تلاش برای پیدا کردن برون رفتی از تنگنای توافق هسته‌ای با ایران است که پس از خروج آمریکا از آن در آستانه فروپاشی است و تلاش‌های خود را بر تضمین ادامه اجرای توافق هسته‌ای متمرکز کرده است.

در این میان معاون وزیر خارجه روسیه امکان حفظ توافق هسته‌ای بدون امتیاز دهی از سوی تهران را بعید دانست و بنابر اعلام خبرگزاری روسیه سرگئی ریباکوف اظهار داشت می‌توان بدون مشارکت آمریکا آینده توافق هسته‌ای ایران را بررسی کرد.

روزنامه الاتحاد امارات متحده عربی نیز مطلبی با تیتر مشابه منتشر کرد و نوشت: روسیه اعلام کرده است بدون امتیاز دهی ایران حفظ توافق هسته‌ای محال است.

تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام»

الاتحاد در مطلبی دیگری تحت عنوان ” تنگنای اروپا بین آمریکا و ایران” نوشت: تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران، کشور‌های اروپایی را در تنگنای سختی قرار داد، زیرا با وجود اینکه احتمال چنین تصمیمی از سوی ترامپ وجود داشت، اما کشور‌های اروپایی آماده پذیرش نتایج اقتصادی حاصل از آن نبوده و در این خصوص با مشکل جدی روبرو هستند، زیرا نتایج حاصل از این تصمیم بر وضعیت شرکت‌هایی که در بازار ایران فعال هستند، تاثیر می‌گذارد و همین تنگنا یکی از مهم‌ترین دلایل مخالفت اروپا با تصمیم ترامپ و پافشاری بر ادامه توافق هسته‌ای است.

روزنامه الخلیج یکی دیگر از روزنامه‌های امارات متحده عربی مطلب ادعایی با عنوان تلاش ایران برای تشکیل دولت هوادار خود در عراق و ادعای سفر سردار سلیمانی منتشر کرد.

روزنامه البیان امارات نیز در مطلبی تحت عنوان “واشنگتن دوشنبه آینده راهبرد ائتلاف بین المللی برای مقابله با ایران را اعلام می‌کند”، نوشت: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد در تلاش برای تشکیل ائتلاف بین المللی برای مقابله با ایران است و این تصمیم پس از میزبانی از سفرای برخی کشور‌ها اتخاذ شد و احتمالا مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا این راهبرد را دوشنبه آینده اعلام خواهد کرد.

تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام»

“آمریکا به کشور‌های خلیج فارس در مورد اقدامات غیرقابل پیش بینی ایران هشدار می‌دهد” مطلبی است که روزنامه الاهرام مصر منتشر کرد و نوشت: آمریکا درباره “دوره یقین نداشتن” به واکنش ایران در سطح منطقه خلیج فارس پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای هشدار داد، آن هم در شرایطی که روسیه بررسی آینده توافق هسته‌ای بدون مشارکت آمریکا را پیشنهاد کرده است.

تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام»

روزنامه اللواء لبنان مطلبی با این عنوان منتشر کرد: “تحریم‌های آمریکا عرصه را بر اقتصاد ایران تنگ کرده است”.

این روزنامه در ذیل تیتر بالا نوشت: آمریکا روز گذشته تحریم‌هایی را برای، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران و بانک اسلامی که مقر آن در بغداد است، در نظر گرفت که دلیل آن حواله میلیون‌ها دلار به سپاه (به ادعای آمریکا) است.

تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام»

به نوشته اللواء همزمان با این اقدام، واشنگتن در تلاش برای متوقف کردن حمایت مالی از فعالیت‌های ایران در خاورمیانه است و این در حالی است که وزیر خارجه ایران در گفت: وگو‌هایی که با مسئولان اروپایی داشته است در تلاش برای دستیابی به تضمین‌هایی است که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را جبران کند.

روزنامه المستقبل یکی دیگر از روزنامه‌های لبنانی نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: “موگرینی: اتحادیه اروپا نمی‌تواند به ایران تضمین بدهد”.

تلاش سعودی‌ برای القای فروپاشی «برجام»

به نوشته این روزنامه “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد، اتحادیه اروپا نمی‌تواند به ایران ضمانت‌های قانونی و اقتصادی بدهد، اما در بررسی راه‌های ادامه سرمایه‌گذاری جدی است و اقداماتی را در هفته‌های آینده در این خصوص پیشنهاد خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار