رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۰ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 24 June
اوقات شرعی

  • یکشنبه 6 خرداد 1397 - 10:48
  • کد خبر : 111351
  • مشاهده : 34 بازدید
  • آخرین اخبار
  • چاپ خبر : آیا علی لاریجانی رئیس مجلس دهم خواهد ماند؟

علی لاریجانی با دولت بده‌بستان دارد، در طرح‌هایی که می‌خواهد به نفع دولت تمام شود با تمام وجود و تمام‌قد از دولت حمایت می‌کند و در مجموع ریاست فعلی مجلس اصلا مستقلانه عمل نمی‌کند و باید تلاش کنیم رئیس مجلس را تغییر بدهیم.

به گزارش مسیرآنلاین، انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که قرار است روز چهار شنبه هفته جاری برگزار شود دوباره تب سیاست در بهارستان را بالا برده است و هر سه فراکسیون مجلس به دنبال تحقق اهداف خود و ریاست فرد نزدیک به فراکسیون مطبوع خویش بر مجلس شورای اسلامی هستنتد. فراکسیون معتدلین یاران علی لاریجانی به دنبال حفظ لاریجانی در جایگاه ریاست مجلس هستند در مقابل فراکسیون ولایی چندان دلخوشی از لاریجانی ندارد و به دنبال معرفی گزینه‌ای از این فراکسیون برای ریاست مجلس است، اما بیش از این دو فراکسیون، فراکسیون شکست خورده مجلس دهم یعنی فراکسیون اصلاح طلب امید است که به دنبال تغییر است تا شکست های خود در مجلس را جبران کند و ریاست مجلس را به دست آورد. در این میان از راهرو‌های مجلس کنار زدن عارف و حمایت از پزشکیان از سوی فراکسیون امید به گوش می رسد البته هنوز چیزی رسما اعلام نشده است.
لاریجانی

ریاست علی لاریجانی همیشه موافقان و مخالفات تندی داشته است، اما لاریجانی سعی کرده همه را راضی نگه دارد و در این مسیر پیوند او با دولت اعتدال باعث شده در این مسیر بیشتر موفق شده و ریاست مجلس که در خیلی از کشورها فقط در حد سخنگویی دولت است در ایران جایگاه ویژ‌ه ای هم تراز روسای دو وقوه دیگر پیدا کند. در گفت گو با محمد جمالی عضو کمسیون امنیت ملی مجلس و محمود صادقی نماینده تهران ریاست علی لاریجانی بر مجلس و انتخابات هیئت رئیسه را بررسی کرده ایم.

لاریجانی

لاریجانی شخصیت ریاست بر مجلس را دارد/ لاریجانی شخصیت کاریزماتیک دارد

محمد جواد جمالی عضو کمسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با فردا نیوز در مورد ریاست علی لاریجانی بر مجلس گفت: «آقای لاریجانی شخصیت کاریزماتیک دارد و بالاخره مجلس و مخصوصا مجلس دهم به جای دو فراکسیون سه فراکسیون دارد که اداره آن را سخت تر می کند. در واقع در مجلس دهم گرایش های مختلف وجود دارند و نمایندگان  هر کدام خلق وخوی خاص به خود را دارند و جمعی حدود دویست سی یا چهل نفر معمولا همیشه در جلسات حاضر هستند این موارد باعث سخت تر شدن اداره مجلس می شود. اما آقای لاریجانی نشان داده شخصیت ریاست بر مجلس را دارد. و در کار مدیریت مجلس مسلط است. موضوع دیگر که باید مورد توجه قرار بدهیم در مجلس رئیس جلسه باید به قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس مسلط باشد آقای لاریجانی تسلط کافی به هر دو را دارد. موضوع بعدی این است که خیلی از قوانینی که مطرح می‌شود ممکن است  سوابق دیگری از قبل هم داشته باشد که آقای لاریجانی به دلیل اشرافی که بر این حوزه دارند توانسته اند موازی کاری ها را مدیریت کنند این شرایط باعث شده است که اکثریت مجلس مدیریت ایشان را قبول داشته باشند البته در هر جایی مخالف و موافق وجود دارد قطعا آقای لاریجانی هم منتقدانی دارد ولی سر جمع همه طیف ها مدیریت ایشان را پذیرفته اند.»

موافق ادامه ریاست لاریجانی هستم

عضو فراکسیون مستقلین مجلس در مورد اینکه آیا موافق ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس هست یا نه هم گفت: « من معتقد هستم که لاریجانی برای ریاست مجلس مناسب است البته این نظر شخصی خود من است و من از طرف فراکسیون صحبت نمی کنم»

رفتار اصولگرایان باعث نزدیکی لاریجانی به روحانی شد

جمالی در مورد دلیل نزدیکی لاریجانی به تیم حسن روحانی هم گفت: «موضوعی که باعث شد لاریجانی به سمت آقای روحانی و معتدلین برود برخورد هایی بود که اصولگرایان با او انجام دادند. از طرف دیگر هم شاید احساس می کرده که  همگامی و همکاری دولت و مجلس در شرایطی که مشکلات زیادی وجود دارد لازم و ضروری است. البته شما در نظر بگیرد لاریجانی هم انتقاداتی به دولت دارد واینگونه نیست که هر چیزی که دولت بگویید او قبول داشته باشد.»

لاریجانی
لاریجانی مجلس را شخصی اداره می کند

محمود صادقی نماینده اصلاح طلب مجلس هم در مورد ارزیابی عملکرد لاریجانی در جایگاه ریاست مجلس به فردا نیوز گفت: « در مجموع از جهت مدیریت مجلس فرد توانمندی هستند و به فضای سیاسی مجلس هم مسلط هستند، در مدیریت مجلس در مقاطع به خصوصی با هوشیاری و هوشمندی عمل می‌کنند. صبر و حوصله زیادی معمولا در جلسات دارند. جنبه‌های مثبتی ایشان دارند. اما از جهت مشارکت نمایندگان و هیئت رئیسه ایشان نقطه ضعف دارند. مجلس معمولا توسط جلسات فردی اداره می‌شود تا جمعی و خود ساختار مجلس  که به معاونت‌های سه گانه و زیر مجموعه‌هایی تقسیم شده است  به نظر می‌آید شخصی عمل می‌کنند و هیچ گونه گزارش عملکردی از این سه معاونت و زیرمجموعه‌ها به نمایندگان داده نمی‌شود. حتی هیئت رئیسه هم ما پرسش می‌کنیم شکوه می‌کنند از این موضوع. حتی نائب رئیسه‌ها و … اغلب نقشی ندارند. حتی در دستور جلسه مجلس موارد مهم که در بعضی از جلسات بعضی از اعضای هیئت رئیسه اظهار می‌کنند، در جریان قرار نمی‌گیرند. احساس می‌کنند مجلس خارج از دست هیئت رئیسه هدایت می‌شود. »

اصولگرایان به دنبال ریاست حاجی بابایی هستند

وی با بیان اینکه خواست هر دو فراکسیون امید و ولایی تغییر در ریاست مجلس است گفت: «تا آن جا که من می‌دانم اصولگرایان آقای حاج بابایی و امید هم به احتمال زیاد آقای دکتر عارف کاندیدا هستند.»

عارف کاندید فراکسیون امید است

او در مورد مطرح شدن برخی حرف و حدیث ها در مورد انتخاب پزشکیان توسط فراکسیون امید به جای عارف برای رقابت  با لاریجانی هم بیان کرد: «هنوز تصمیم گیری قطعی نشده است. این هم که گفتم آقای دکتر عارف نهایی نشده است، چون معمولا در یک جلسه‌ای افرادی که کاندید هستند برای هیئت رئیسه قبل از انتخابات کاندید می‌شوند در خود فراکسیون امید. در صورتی که رای بیاورند کاندید می‌شوند.صحبت‌هایی که گفتم مقدماتی مطرح شده است، خواسته بیشتر اعضا این است که ایشان کاندیدا شوند و به نظرم می‌آید اگر اتفاق خاصی نیافتد، همین هم می شود.»

لاریجانی بین نمایندگان فرق می گذارد

وی در مورد نحوه برخورد لاریجانی با نمایندگان مجلس هم گفت:«من خیلی تفاوت محسوسی در برخورد لاریجانی با فراکسیون ها نمی‌بینم. شاید بین اشخاص معمولا در مدل کاری تفاوت گذاشته می‌شود. بعضی از نمایندگان هر زمانی که دستشان را بالا می‌کنند برای تذکر و یا اخطار یا … معمولا بلندگویشان باز می‌شود و خیلی هم باز است و زود بسته نمی‌شود، خود من در این زمینه مشکل دارم، و بعد از چند ثانیه بسته می‌شود. رابطه شان با من محترمانه است و ایشان با همه با ظرفیت بالا برخورد می‌کنند.حمایتی من از ایشان انتظار ندارم.»

نماینده تهران در مورد احتمال کانداتوری لاریجانی برای ریاست جمهوری هم گفت«من خبر خاص ندارم. ولی این طور که بعضی از نزدیکان ایشان زمزمه‌هایی برای کاندیداتوری ایشان شروع کردند. احتمالش وجود دارد»

مدیریت لاریجانی را قبول ندارم

حاجی دلیگانی نماینده اصولگرای مجلس هم در مورد ریاست لاریجانی در گفت و گو با ایلنا گفت: «لاریجانی عده‌ای از افراد را تحت مدیریت خود دارد و هر زمانی که بخواهد از آن‌ها در مقابل اصولگرایان و اصلاح‌طلبان و امیدی‌ها استفاده می‌کند. من به شخصه مدیریت لاریجانی را قبول ندارم و معتقدم اگر من جای او بودم بهتر عمل می‌کردم، لاریجانی نقشی انفعالی در مجلس بازی می‌کند. درحال حاضر کشور نیاز به تعمیر و جراحی دارد، این تعمیر باید در قالب اقداماتی قوی و مقتدرانه شکل بگیرد، اما این ظرفیت را در ریاست فعلی نمی‌بینم.»

لاریجانی با دولت بده وبستان دارد

نماینده مردم شاهین‌ در مورد دلیل مخالفتش با لاریجانی گفت: «علی لاریجانی با دولت بده‌بستان دارد، در طرح‌هایی که می‌خواهد به نفع دولت تمام شود با تمام وجود و تمام‌قد از دولت حمایت می‌کند و در مجموع ریاست فعلی مجلس اصلا مستقلانه عمل نمی‌کند و باید تلاش کنیم رئیس مجلس را تغییر بدهیم.»

منبع: فردانیوز

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار