رفتن به بالا

پایگاه تحلیلی خبری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۰ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 24 June
اوقات شرعی

  • یکشنبه 6 خرداد 1397 - 10:41
  • کد خبر : 111341
  • مشاهده : 29 بازدید
  • آخرین اخبار
  • چاپ خبر : شهریه نقداً ندارید، وثیقه بگذارید!؟

هر ساله در فصل اتمام دوره تحصیلی دانش‌آموزان، شهریه مدارس غیردولتی اعلام می‌شود…

به گزارش مسیرآنلاین، هر ساله در فصل اتمام دوره تحصیلی دانش‌آموزان، شهریه مدارس غیردولتی اعلام می‌شود. بعد از ردیف کردن انواع و اقسام مرزبندی‌ها و اتمام حجت برای مدارس و روشنگری برای والدین، اما باز هم شاهد هستیم اکثر مدارس علاوه بر اخذ شهریه‌های نجومی به بهانه‌های مختلف فوق برنامه، جبرانی و تفاوت امکانات مدرسه و امثالهم، به سایر شیوه‌های غیرقانونی هم متوسل می‌شوند که از گوشه و کنار صدای این اعتراضات شنیده می‌شود. در‌حالی‌که هر سال تخلف برخی از مدارس غیردولتی در دریافت شهریه‌ها و ذکر مبالغ بالاتر از حداکثری که سازمان تعیین می‌کند، آشکار است، امسال نیز با اعلام افزایش ۵/۱۳ درصدی شهریه مدارس غیردولتی و بیان جزئیات پایه‌های مختلف ابتدایی، متوسطه اول و دوم، اعلام شده که والدین خارج از چارچوب‌های تعیین شده مبلغی پرداخت نکنند و در قبال پرداخت اقساطی هم از ارائه وثیقه خودداری کنند و در نهایت هم تخلفات را گزارش دهند!

اهمیت شهریه برای مدارس غیر‌دولتی تا آنجایی است که در اکثر این مدارس شغل پدر و تخمین وضعیت درآمدی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موارد ثبت‌نامی از روز اول در نظر گرفته می‌شود.

هر سال نرخ شهریه‌های مصوب آموزش‌و‌پرورش اعلام و بر این نکته تأکید می‌شود هیچ مدرسه‌ای بدون رضایت اولیای دانش‌آموز شهریه مضاعف دریافت نکند. در ادامه هم از والدین خواسته می‌شود که گزارشات تخلفات مدارس را اعلام کنند، این در حالی است که همواره با یکسری موارد جزئی همچون تفاوت امکاناتی که مدارس غیر‌دولتی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند یا نوع کلاس‌های فوق‌برنامه و ساعات آموزشی، دست مدارس برای گرفتن هر نوع شهریه باز گذاشته می‌شود. البته ظاهراً طبق آنچه رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش‌و‌پرورش راه‌های فرار بسته شده است و حتی ساعات برنامه فوق برنامه هم به علاوه میزان هزینه‌ها در برنامه‌ها گنجانده شده است.

شفافیت هزینه‌ها
این نکته هم حائز اهمیت است که امسال ظاهراً هزینه‌کرد‌های غیر‌قانونی تحت عناوین فعالیت‌های فوق‌برنامه، کلاس جبرانی و امثالهم نیز چارچوب‌بندی شده و برای هر کدام سقف معینی در نظر گرفتند که بد نیست والدین با اطلاع از میزان ساعات برنامه‌ها و هزینه‌ها، پول زور به مدارس ندهند.

به گفته زینی‌وند امسال شفافیت در تمامی هزینه‌ها لحاظ شده است، چنانچه اولیا در پرداخت شهریه مصوب اجبار دارند، اما درباره برنامه‌های فوق‌برنامه موضوع کاملاً برای والدین اختیاری است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی با توضیح جزئیات ساعات فوق برنامه توضیح داده است: یکسری فعالیت جانبی وجود دارد؛ مثل فعالیت تابستانی و فوق‌برنامه غیر‌درسی که اختیاری است و میزان این برنامه‌ها و تعداد ساعاتش و هم نوع فعالیت و هزینه‌ها مشخص شده است.

افزایش ۵/۱۳ درصدی شهریه
به گفته رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش‌و‌پرورش مدارس ابتدایی میانگین ۱۵درصدی افزایش و متوسطه اول ۱۳درصد افزایش و متوسطه دوم حدود ۱۱ درصد افزایش شهریه را خواهند داشت و در مجموع می‌توان گفت: میانگین افزایش شهریه در تمامی پایه‌ها در مدارس غیردولتی ۵/۱۳ درصد است.

چارچوب‌بندی و تأکید بر استقرار ناظران مقیم در مدارس جهت نظارت بر تخطی مدارس از الگوی شهریه در حالی است که ضعف نظارتی مدارس غیر‌دولتی مورد انتقاد واقع شده است. هم اکنون نیز طبق گفته زینی‌وند این ناظران تنها در استان تهران و از مناطق ۱ تا ۶ حضور دارند، در‌حالی‌که در سایر مناطق تهران و حتی سایر شهر‌های کشور نیز ضرورت این نظارت‌ها بیش از قبل احساس می‌شود.

مطابق آنچه در اهداف کلان آموزش‌و‌پرورش بر‌اساس در نظر گرفتن سوابق تحصیلی به‌عنوان معیار اصلی ورود به دانشگاه‌ها دیده می‌شود، انتظار می‌رود هر ساله موج گرایش به سمت تحصیل در مدارس غیر‌دولتی افزایش یابد، بر همین اساس به نظر می‌رسد با نظارت دقیق‌تر و جدی‌تری مطابق با آنچه در حرف شعار داده می‌شود، در عمل هم بروز و ظهور یابد. مورد شاذ دریافت وثیقه برای شهریه در مدارس، نه با عدالت آموزشی سنخیت دارد، نه قانونی است و نه حتی اخلاقی.

منبع: روزنامه جوان

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار